Gönderen Konu: Manifold hırıltısını nasıl kestim?  (Okunma sayısı 2295 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
Manifold hırıltısını nasıl kestim?
« : Haziran 26, 2018, 15:43:26 »
Herkese merhabalar,
Arabam corolla 2003 hb otomatik vites.
Arabayı aldığımdan beri bu manifold hırıltısı vardı. Ya manifoldu değiştirecektim. Ya da başka çözümler düşünecektim.
Hırıltı ilk kalkışta motor devinimi 1.5i geçince başlıyor. Savaş uçağı gelmiş gibi ses çıkıyordu. Bu tanım arkadaşlara ait :D
Bu sebepten dolayı arabayı satmayı bile düşündüm. Daha sonra sorunu çözmeye karar verdim.

İlk önce toyota servisine götürdüm. Eleman bana bu ses manifolddan olmayabilir dedi. Bana bu teşhisi kimin koyduğunu da sordu. Bunu bilgiç bir tavırla sordu. Bende tamirci ustasına gösterdiğimi onun söylediğini belirttim. Bana 150 tl karşılığında sesin neden kaynaklandığı konusunda yardımcı olabilirim dedi eğer manifold ise yaklaşık 2.000 TL'ye değiştirebileceğini ve 150 TL'yi iade edeceğini belirtti. Ben düşüneceğim diyerek ayrıldım.

Dün ateşleme bobini bozuldu. Değiştirirken usta bana bu manifold hırıltısı için vida atabilirim dedi. Ben yok olmaz dedim. Israr etti ben de tamam dedim. 10luk ya da 12lik vidayı manifoldun tam ortasına koydu. Arabayı çalıştırdım. Gaza bastım ses yoktu. Sadece motor sesi vardı. Ne güzel oldu.

Vidanın resmi burada
https://eksiup.com/906a6047051
Toyota Corolla Premium 2014 Otomatik

Toyota Club Türkiye

Manifold hırıltısını nasıl kestim?
« : Haziran 26, 2018, 15:43:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
Ynt: Manifold hırıltısını nasıl kestim?
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2018, 16:49:47 »
Yıldıray bey ucuz yollu sorunu çözmüşsünüz iyi günlerde kullanın aracınızı bunun konusu daha önce açılmıştı forumda aratırsanız bulacaksınız işlem yapılan yerin fotoğrafını atabilirseniz memnun oluruz.
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 27, 2018, 01:15:42 »
Yıldıray bey ucuz yollu sorunu çözmüşsünüz iyi günlerde kullanın aracınızı bunun konusu daha önce açılmıştı forumda aratırsanız bulacaksınız işlem yapılan yerin fotoğrafını atabilirseniz memnun oluruz.

Teşekkür ederim Musa bey. Fotoğraf ekliyorum.
Toyota Corolla Premium 2014 Otomatik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 05, 2018, 13:20:41 »
Merhaba Yıldıray bey o vidanın sıkılma amacı ne sabitleme amacıyla mı bilginiz var mı acaba?
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Aralık 05, 2018, 18:57:23 »
Merhaba Yıldıray bey o vidanın sıkılma amacı ne sabitleme amacıyla mı bilginiz var mı acaba?
Yıldıray bey aracınızın manifoldu plastik olduğu için zamanla içindeki kanallarda kırılma oluyor onu sabitlemek için vida sıkılıyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 05, 2018, 19:28:09 »
Süper valla acayip sevindim şu an. Daha önce araştırdım yabancı bir forumda,adam manifoltu söküp alttan vida atmıştı, ben de bu yaz manifoltu sökmeyi düşünüyordum, bu pozisyon daha iyiymiş, sök tak uğraşmadan önden direk çak..Yalnız vida sac vidası olursa daha iyi olur bence,çünkü diş derinliği az olursa titreşimler yalama eder, sac vidaları bilirsiniz daha derin dişlere sahip.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 05, 2018, 20:18:45 »
Süper valla acayip sevindim şu an. Daha önce araştırdım yabancı bir forumda,adam manifoltu söküp alttan vida atmıştı, ben de bu yaz manifoltu sökmeyi düşünüyordum, bu pozisyon daha iyiymiş, sök tak uğraşmadan önden direk çak..Yalnız vida sac vidası olursa daha iyi olur bence,çünkü diş derinliği az olursa titreşimler yalama eder, sac vidaları bilirsiniz daha derin dişlere sahip.
bu vida da saç vidasına benziyor.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 05, 2018, 20:28:39 »
zaten sac vidası (akıllı vida) olmazsa delmesi zor olur lastik pullu vida atarsanız daha sağlam olur
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.