Gönderen Konu: Yanlış Dönüyoruz  (Okunma sayısı 2715 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Yanlış Dönüyoruz
« : Haziran 21, 2018, 15:16:24 »
Konu başlığı tam oturmamış olabilir.

Mevzu şu, şehir içinde ya da mahalle aralarında trafik lambalarının olmadığı kavşaklarda yanlış dönüyoruz.

Diyelim sağ şeritten gidiyoruz.  Karşı yolun soluna döneceğiz açıktan almamız gerekirken dardan alıyoruz! Dardan alındığında araçların kafa kafaya geliyor. Naçizane resimde de gösteremeye çalıştım. Yaşadığımı yerde bu durum sık sık başıma geliyor.

Tabiri caizse bu tip yerlerde komyon çevirir gibi açıktan almalıyız.  Bizim insanımız bunu yapmak kesin çözüm yolun durumuna göre ada yapılması gerekir.

-Daha evvleden açtığım konudur-

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Yanlış Dönüyoruz
« : Haziran 21, 2018, 15:16:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
Ynt: Yanlış Dönüyoruz
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2018, 16:10:06 »
Yasin bey, yerden göğe kadar haklısınız. Ancak bunun için ehliyetleri bakkaldan almayan şöförler lazım.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 21, 2018, 16:26:24 »
Yasin bey, yerden göğe kadar haklısınız. Ancak bunun için ehliyetleri bakkaldan almayan şöförler lazım.

Kesinlikle haklısınız, eşim vakti zamanında Şırnak'ta öğretmenlik yaparken tüm ısrarlarına rağmen uygulamalı eğitim almadan sadece yazılı sınavı geçerek ehliyetini almıştı. Sonra ceremesini ben çektim o ayrı. Bulunduğumuz yerde kursa gönderdim pratik yaptırdım da anca şoförlüğü öğrendi.

Hep Avrupa yı örnek gösteriyoruz ama misal Almanya da tam trafiğe çıkacak pozisyona gelmeden kesinlikle ehliyet vermiyorlarmış. Öğrenene kadar uygulamalı kurs veriyorlarmış. Onlarda da muhabbet şu ben 50 eğitimde aldım sen 100 eğitimde aldın gibi. Ne kadar az eğitimle hak kazanırsan o kadar araç sürme konusunda kabiliyetlisin demekmiş :)
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 21, 2018, 17:24:13 »
Önce sinyal vermeyi öğrensin de millet, dönüş açısı gibi komplike konulara sonra gireriz :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 21, 2018, 19:16:57 »
Bide hatalı olduğumuzda özür dileme erdemine ulaşsak aslında bütün sorunlar çözülecek tabiki karşıdakininde anlayışta olması lazım zaten trafik ayrı bir keşmekeş daha bugün sabah işten eve dönüyorum vatandaş önümde sol şeritte seyrediyor arkasından ambulans geliyor ayna kontrol etmek gibi bir zahmete bile girmiyor korna ile defalarca uyarma sonrası sağa geçti tekerleği icat eden şahıs bunları görse keşke icat etmeseydim derdi herhalde bütün şoför arkadaşlara sabırlı kazasız arızasız sürüşler dilerim
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '20
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Haziran 22, 2018, 09:41:37 »
Bu olay otomobil şöförlüğünün temel ve en basit unsurlarından aslında. Nasıl ki tek şeritli gidiş gelişli bir yolda soldan gidilmez ise burada da mantık aynı. Karşı tarafın şeridi dönüşlerde ihlal edilemez.  Bir kişi bunu yapmıyorsa ya da bilmiyorsa trafiğe çıkmaması ve ehliyetine el konulması gerekir. Ancak buna varana kadar öyle kurallar ihlal ediliyorki...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • FlickR -FotoShare
  • Araç: Avensis
  • 148 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 27, 2018, 17:33:00 »
Zaten burada bir şerit ihlali var gibi. Aslında biraz pratik düşünme kabiliyeti olan birisi bunun eğitimini almamış olsa dahi ( almasını şiddetle öneriyoruz ) bahsedilen konuya dikkat eder.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Haziran 27, 2018, 17:53:15 »
kısaca özetlersek  kavşaklarda dönerken en sağ şeride yanaşmamız bizden sonra gelen araçlara yer açacak ve trafik sıkışıklığını engelleyecektir. bu konuda bazı sorumsuz şoförlerin ve çoğu bayanların ben merkezci düşünüp en sol şeride geçmeleri trafiği gereksiz yere kilitlemektir. trafikte önce anlayışlı siz olursanız inanın karşıdaki insan size dua ediyor. ( ben şahsen öyleyim) ama aksini yapan küfür yiyor.  küfür yemektense dua almak daha mantıklı değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 27, 2018, 22:36:11 »
yolun durumuna göre ada yapılması gerekir.

Bizim burda ada var, kısa tarafından geçiyor millet  :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 01, 2018, 16:54:28 »
Bu hareketi yapan öküzlerle dolu ortalık.
3 şeritli yolun orta şeridinden sinyal vermeyip yoldan çıkan kamyonete vurmuştum arkadan. Suçu %100 ona vermişlerdi.
Bir defada sağa sinyal verip sola hamle yapıp aynamı kıran öküze %50 bana %50 verdiler.

Kurallar trafikte hiçbir zaman doğru işlemiyor.
Bu dönüşü yapan adama karşı işi bilmez tarafından %50 cezalandırabilirsiniz.

Ben hakkımı helal etmiyorum. Allah’ın adaleti şaşmaz araba kullanmayı bilmeyen trafiğe çıkmasın.
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 01, 2018, 17:11:20 »
Ada olsa ne değişecek? Sakarya'da ada dolu her taraf. Trafiği daha çok yavaşlatıyor ve çok fazla kaza oluyor. Bizim millete ada mada işe yaramaz, ada da olsa o trafik ışığı illaki olacak. Ayrıca adalarda hız yavaşlamasından ötürü vakti çok öldürüyor. Onun yerine tüm her yerde akıllı ışıklandırma sistemine geçilmeli.
Bu öküzlere de tek çözüm denetim, denetim, denetim ve ağır cezalar. Mala ve cana kasteden her hata katiyen affedilmemeli. Şehiriçinde 50 nin üstünde gitmek, yaya yolunda yavaşlamamak, böyle hatalı dönüşler, iki şeridi ortalayarak gitmek, ....
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.