Gönderen Konu: Yaris 1.0 Terra Benzinli  (Okunma sayısı 2929 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Yaris 1.0 Terra Benzinli
« : Haziran 17, 2018, 14:48:18 »
Arkadaşlar öncelikle herkesin Şeker Bayramı’nı kutlarım.

Forum’da hep sorun üzerine konu açıyorum ya da açıyoruz. Bulduğumuz çözüm ve önerileri de paylaşmanın iyi olacağını düşündüm. Yaris 1.0 otomobilimi alalı 1 yıla yaklaşıyor ve almadan önce bu sitede 1.0 Terra için yazılan (çoğu kullanmadan fikrini paylaşanlar) olumsuz yorumlardan çok etkilenmiştim ama Japonlar 1.0 motordan 96hp üretiyorsa 3 silindirle bir bildikleri vardır dedim, aldım.

Ben de Yaris 1.0 Terra için fikirlerimi paylaşayım. Birincisi şehir içinde muhteşem bir araç, ara yol ya da otoban dışındaki anayolda kimse size yaklaşamaz. Çok seri ve hızlı. Otopark sorunu hiç yaşamıyorsunuz. Arabanın bu modeli hem çok küçük hem de içi çok geniş. 1.83 boyumla oturduğum koltukta tavana daha bir karıştan fazla mesafe var. Ön kaputun kısa olması park manevrasını rahatlatıyor. Kısacası otoban dışında tüm yolların kralısınız. Otobanda nasıl o konuda da 5. Vites 3000 devirde 90 kmyi geçiyorsunuz ben otobanda genelde 4000 deviri buluyorum, yani yasal otoban hız sınırı olduğu için yazıyorum 120 km’de motor zorlanmadan gidiyor. Kısacası otobanda da hiçbir sorun yaşatmıyor. Ortalama 100 km ile rahat rahat gidersiniz. Peki burada yakıt sarfiyatı devreye girecek onun hakkında da çok eleştiri vardı, onunla ilgili de yazacağım aşağıda. Yaris 1.0 sadece çok dik yokuşlarda vites düşürtüyor ama daha önceki arabam Clio 1.5 idi, onunla da vites düşürüyordum aynı yokuşlarda. Balçova’nın Ata Caddesi’nin otobana bağlanan çok dik yokuşunu arabada 5 kişiyle ikinci vitesle çıkıyor en tepede belki bire alıyorsunuz o kadar. Klima kullanımında ise uzun yolda çok uzun yokuşlara girmeden hemen önce klimayı 1 dakikalığına kapatmak tüm sorunu çözüyor, ne otomobilin içi ısınıyor ne de tekrar açınca performans düşüyor, istediğiniz çekim gücüne ulaştırıyor ki buraya yazamayacağım kmleri de yaris 1.0’da gördüm. Kısacası Japonlar 2007 model bu otomobilinde şu anda piyasadaki ortalama sınıf 2018 model otomobillerin gücünü yansıtmış 3 silindirle.

Gelelim yakıt sarfiyatına otomobili aldığımda ( kuruş hesaplarıyla uğraşmadan herkese göre 50 kuruş çünkü! :) Bir depo üzerinden kaç km yaptığıyla ilgili yazacağım.) otomobilime tam depo (full) yakıt aldığımda yol bilgisayarı şehir içinde 7.5 yakıyor, bazen 9’ları görüyordu dolayısıyla bir depoda 470 km anca gidebiliyordum. Işık yandıktan sonra benzinciye gittiğim +10 km de buna dahil. Daha sonra 2. vitese geçerken çıkan (garççç) sesin de etsiyle Oğuz Otomotiv’e gittim. Baskı balata rulman değişimi yapıldı, arabada yağ ile ilgili her şeyi değiştirdim (vites, firen, motor, hidrolik vs.). Bir de otomobil lastiklerinin disklerini ve fren balatalarını değiştirttim, toplamında 1450 TL harcadım. Oğuz Otomotiv iki ay alışma süresi gerek bekleyin ses kesilecek hatta yakıt tüketiminiz çok düşecek dedi. Gerçekten de 2 ay sonra ikinci vitese geçerkenki ses kesildi, motor soğukken bile vitesler normal sertliğine ulaştı, üzerine yakıt sarfiyatı da düştü. Buraya yazmadan üç ay sarfiyatı not aldım, denedim. Bu üç defa depoyu tam doldurduktan sonra üçünde de yol bilgisayarı 5.4, 5.5, 5.6 yaktı. 5,4’te Çeşme’ye gitmiştim ve performanslı kullandığımı da belirtmiştim. Bir depo benzinle 650 Km gittim, ışık yandıktan sonra +10 km benzinciye gittiğim mesafe de dahil.

Kısacası YARİS 1.0 Terra gerçekten de şehir içinde mucizevi şehir dışında da sizi kazadan koruyacak motor gücüyle, bakımını ve değişimlerini yaparsanız da inanılmaz tasarruflu kullanımıyla tüm isteklerinizi karşılar. Komik vergisi ve park sorununun olmaması da tüm bunlara olumlu etkisiyle benden tam not aldı. Korkmadan alın ve kullanın. Bana sorarlarsa ne 1.33 ne de 1.4 derim.

Toyota Club Türkiye

Yaris 1.0 Terra Benzinli
« : Haziran 17, 2018, 14:48:18 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Ynt: Yaris 1.0 Terra Benzinli
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2018, 14:56:26 »
Yalnız 1.33 leri sınıfında performanslı sayılabilecek araçlar. Bizde de var 2015 model 1.0 yaris. Bana pek iyi gelmiyor performansı ama evet şehir içinde üzmüyor iş görüyor :)