Gönderen Konu: Gaza basınca motordan gelen hırıltı sesi.  (Okunma sayısı 25752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '11
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Gaza basınca motordan gelen hırıltı sesi.
« : Haziran 15, 2018, 07:16:41 »
Merhaba arkadaşlar 2011 model benzin/LPG tam otomatik corolla araç sahibiyim. Aracım 110 bin km'de. Son birkaç aydır hem benzin hemde LPG deyken yokuşlar daha belirgin olacak şekilde gaza basınca motordan hırıltı sesi geliyor. Ancak araç rolantideyken gaza basınca bu ses duyulmuyor. Sadece motora yük binince araç içinden duyuluyor. Araç dışında ise egsoztan hafif bir hırıltı duyuluyor. Ankara bir ustaya bu sesi dinlettim ama çok anlamlandıramadı ama egzos ta sıkıntı yok dedi. Belki Motor contasında sıkıntı olabileceğini söyledi. Sitede eski konuları incelediğimde bu sesi V kayışı veya elemanlarının yaptığı tartışılmış. Sizcede V kayışını değiştirince bu ses gider mi?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 15, 2018, 07:20:06
Bu arada V kayışını daha önce değiştirmedim. Götürdüğüm usta V kayışında çatlak VS sıkıntı yok ama değiştirirsen iyi olur dedi. Ama sesi V kayışının yaptığına dair birsey söylemedi.

Toyota Club Türkiye

Gaza basınca motordan gelen hırıltı sesi.
« : Haziran 15, 2018, 07:16:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: Gaza basınca motordan gelen hırıltı sesi.
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2018, 10:25:01 »
öncelikle ustanız önerdi ise kayışı değiştirmekle işe başlayın,maliyet az olsun,daha sonra conta subap olaylarına başlarsınız.eksoza gelince eksoz ustasına mı ? gösterdiniz,boğaz keçesine baktı mı?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2018, 10:46:34 »
Yok egzoscuya götürmedim. Özel toyota servisine götürdüm. Arabayı 15 dakika kullandı ama dediğim gibi sesi tam olarak anlamlandıramadı. Motor contasından şüphelendi. Cihazda pistonların sapma değerine baktı ama sorun çıkmayınca. Motoru birkere soğuk test edelim deyip gönderdi. Ama soğuk test etme imkanımız olmadı. V kayışı bu şekilde hırlama yaparım?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2018, 12:23:14 »
uğultu olabilir,kayışın bağlı olduğu devir daimle de ilgili olabilir.tam teşhis konulmadan masraf yapmayın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2018, 13:53:17 »
Devirdaim pompası hırıltı yapar mı? Devirdaim olsa rolantide de ses yapmaz mı?

Mesaj Birleştirildi: Haziran 15, 2018, 19:33:23
Arkadaşlar birde aracımı nasipse en az 5-10 sene daha kullanmayı düşünüyorum. Acaba aracımı yetkili servise götürüp şöyle baştan aşağı bir elden mi geçirsem, hem garantili olur. Yoksa özel servise mi götüreyim. Kararsız kaldım. Ankara için sizlerin tavsiyesi ne olur acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 15, 2018, 19:40:47 »
geçenlerde forumda 120.000 km de bir araba devir daim su pompası arızası ile su kaçağından dolayı üst kapakla alt kapağı bağlayan somunların atmasından dolayı conta yaktı,sizin aracınızda 110.000 km de,ancak her ihtimali düşünmek lazım,sorun çıkacak diye bir şey yok,aracın motor devir sayısı artınca,yüke binince ses artabilir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Haziran 15, 2018, 19:50:08 »
Öncelikle geçmiş olsun Aracı ankarada dörtnal toyotaya Bi gösteriniz Toyota konusunda baya tecrübeli ler biz buradan ne kadar yazsak yanlış yönlendirme olabilir çünkü sesi dinlemeden karar vermek imkansız gibi bir şey tecrübe li bir usta sizin sorununuz kesinlikle çözüm bulacaktır hiç ummadiginiz bir yerden çıkabilir ayrıntıları atlamadan incelemek lazım
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Haziran 15, 2018, 20:17:09 »
Bayramdan sonra Bi uğrayalım dörtnala o zaman

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2018, 01:09:38 »
Vvt-i motorun doğal sesi olabilir. Yüksek devirde supap zamanlaması değişince motor gürlemeye başlıyor. Sizinki de öyle birşey mi acaba?

3. Viteste gazı yavaş yavaş artırın belli bir devirden sonra ses başlıyorsa dediğim sestir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Haziran 16, 2018, 04:53:27 »
Gaza bastığımda bu hırlama da hemen başlıyor. Belli bir devirden sonra başlayan bir ses değil. Sadece yokuşlar da çok daha belirginleşiyor bu ses.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 16, 2018, 07:42:37
Forumlarda biraz dolaştım sanırım benim araçtaki ses emme manifoldundan kaynaklı. Manifolda vida atılarak bu sorunu çözenler varmış. Acaba Ankara da bu işlemi yapan bir usta var mı bildiğiniz? Ayrıca orijinal sıfır fiyatı ne kadardır bu manifoldun bilen var mı acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 16, 2018, 13:09:54 »
Gaza bastığımda bu hırlama da hemen başlıyor. Belli bir devirden sonra başlayan bir ses değil. Sadece yokuşlar da çok daha belirginleşiyor bu ses.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 16, 2018, 07:42:37
Forumlarda biraz dolaştım sanırım benim araçtaki ses emme manifoldundan kaynaklı. Manifolda vida atılarak bu sorunu çözenler varmış. Acaba Ankara da bu işlemi yapan bir usta var mı bildiğiniz? Ayrıca orijinal sıfır fiyatı ne kadardır bu manifoldun bilen var mı acaba?
Dediğiniz konuyu bende okumuştum ama kısa sürede aynı arızayı tekrar yaşayan da var bir daha tekrarlamayanda olmuş
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 14, 2018, 12:15:59 »
Arkadaşlar sonunda sorun çözüldü. 2 hafta önce yetkili servise ücretsiz hava yastığı ateşleme fişeklerini değiştirmeye götürdüğüm de Motorda ki sese de bakmalarını rica ettim Ve sesin ön egzos boğaz contası daki kaçaktan olduğu tespit edildi. 350tl ye yaparız dediler. Pahalı geldiğinden yaptırmadım. Şaşmazda ki hamit ustayı aradım. Onunda elinde orjinal conta setinde kalma elinde orjinal bir tane varmış. 130 TL yaptırdım. Şükür sorun halloldu. Bu süreçte şunu anladım. Tespit edilemeyen arızalar için yetkili servis şart. Pahalı ama öyle yada böyle bir şekilde arızayı tespit ediyorlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ekim 14, 2018, 12:47:20 »
Arkadaşlar sonunda sorun çözüldü. 2 hafta önce yetkili servise ücretsiz hava yastığı ateşleme fişeklerini değiştirmeye götürdüğüm de Motorda ki sese de bakmalarını rica ettim Ve sesin ön egzos boğaz contası daki kaçaktan olduğu tespit edildi. 350tl ye yaparız dediler. Pahalı geldiğinden yaptırmadım. Şaşmazda ki hamit ustayı aradım. Onunda elinde orjinal conta setinde kalma elinde orjinal bir tane varmış. 130 TL yaptırdım. Şükür sorun halloldu. Bu süreçte şunu anladım. Tespit edilemeyen arızalar için yetkili servis şart. Pahalı ama öyle yada böyle bir şekilde arızayı tespit ediyorlar
geçmiş olsun sorun çözülmesi insanı rahatlatır ama sizin araçtaki arıza için servise lüzum yok ki bir kalfa bile oradan kaçak olduğunu anlar kaputu açıp çalıştırması yeterli
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 53 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 14, 2018, 13:01:53 »
Maalesef öyle değil hocam. Bu arıza için Motor contası değişecek dendi 2500 TL istendi. V kayışı değişmeli dendi. Orjinal hava filtresi takacaksın dendi. Devirdaim pompası değişmeli dendi. Emme manifoldu değişmeli diyen oldu. Kimse bu arızayı bulamadı maalesef. Taki yetkili servise gidene kadar. Arızayı yazınca basit gibi geliyor ama gelin görün ki pratikte öyle olmuyor. Maalesef piyasada çok kalifiye özel ustalar yok. İstisnalar hariç

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ekim 14, 2018, 19:36:03 »
Maalesef öyle değil hocam. Bu arıza için Motor contası değişecek dendi 2500 TL istendi. V kayışı değişmeli dendi. Orjinal hava filtresi takacaksın dendi. Devirdaim pompası değişmeli dendi. Emme manifoldu değişmeli diyen oldu. Kimse bu arızayı bulamadı maalesef. Taki yetkili servise gidene kadar. Arızayı yazınca basit gibi geliyor ama gelin görün ki pratikte öyle olmuyor. Maalesef piyasada çok kalifiye özel ustalar yok. İstisnalar hariç
İlhan bey bu birazda araç sahiplerinin tecrübesiyle alakalı siz gaza bastığınız da geldiğini anlatmıştınız aslında bir egzozu ya uğrasanız sorun kolay bir şekilde çözülürse bundan sonra başka araçlarda böyle bir durum başınıza gelirse ilk bakacağınız yer orası olacak çünkü tecrübe ettiniz bu gibi sorunlarda aslında doğru kişilerin yanına gitsek sorun daha kolay çözülecek tekrar geçmiş olsun
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2006 Corolla 1.6 Hb sol
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 178000
  • Model Yılı: '06
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Şubat 19, 2021, 09:26:31 »

ilhan bey 0 541 274 77 16 numarama bir mesaj atarsanız sanırım aynı sorun bende de yaşanıyor şu anda telefonda tarif edip aynı şikayetlerden mi bahsettiğimizi teyitlesek ben de ona göre bir ustaya gitsem yardımcı olabilir misiniz ?