Gönderen Konu: 2014 model 1.4 d-4d active paket corolla hakkında sorularım var.  (Okunma sayısı 782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 8 kere teşekkür etti
Merhabalar, iyi forumlar.

İlk kez toyota marka araç kullanıyoruz. yine ilk kez dizel araç kullanıyoruz. ve yine ilk kez otomatik (multimode) araç kullanıyoruz.

sizlere bazı sorularım olacak.

öncelikle Allah herkese kazasız belasız kullanmayı nasip etsin.

aracımız 70bin küsür kilometrede. şuan alındığından beri 300km yol yapıldı. henüz yakıt ölçümü konusunda bilgi edinemedik. çünkü aracı öğrenmeye çalışıyoruz. gerek multimedia sistemini, gerek araç bilgileri hakkında verilerin olduğu (biraz eski kalmış olsa da) göstergedeki minik ekranı yeni yeni öğrenmeye başlıyoruz.

1-) öncelikle sizlerin ortalama yakıt tüketimleriniz ne kadar? bunu sorgulamak istiyorum. bizdekinin şuan güncel olmamakla beraber 6 litrelere yakın. (5.6-5.8 gibi)

2-) araç kullanım esnasında, vites geçişlerinde yığılma türü hareketler yaşanıyordu. bunlara alıştık ve sonrasında yığılma olmaması için vites geçişlerinde gaz pedalını bırakmaya çalışıyoruz. yani şuan bunun alıştırmasındayız henüz. yığılmaların özellikle yokuş çıkışlarındaki yığılmaların olmaması için önerdiğiniz şeyler var mı?

3-) vitesi manuele alsak dahi, vites devir düştüğünde otomatik düşüyor. bu da yokuşta yine can sıkıyor. otomatik modda gaza biraz fazla basınca vites atıyor ayağı çekince küçültmeye çalışıyor falan kafalar karışıyor. anladığımız kadarıyla vites otomatikte veya manuelde de olsa, belirli devir aralıklarında araç bizi dinlemiyor. vitesi manuel olarak küçültmek veya büyütmek istediğimizde, sanırım araç için belirlenmiş olan devirde olmadığımız için,vites geçişi olmuyor. acaba tam basamadık mı (kulakçıklara) diye tekrar tekrar bassak ta nafile. veya aynı şekilde acaba tam itip çekemedik mi (vites kolunu) diye düşündürtüyor.

4-) bir yerde okudum, hızlanmak için bir iki kez dip gaz yapın, sonra ayağınızı çekip normal basın, farkı hissedeceksiniz diyordu. bu doğru mu?
yine benzer şekilde yakıt tasarrufu yapabilmek adına, ayağınızı gazdan çekip çok çok az bassanız bile aynı hızda kalıyorsunuz diye de okumuştum? bunu deneyen var mı? sonuçlar doğru mu? bunları illa yapmak zorunda mıyız?

5-) araç hafif yokuş aşağı giderken, vitesi boşa almak faydalı mı? zararlı mı? yakıta etki eder mi?

6-) yakıt tasarrufu bakımından, aracı manuel moda alıp, vitesleri kendimiz değiştirsek, faydasını görür müyüz? yoksa vites işini otomatiğe mi bırakmalıyız? veya en tasarruflu kullanım için, hangi devir aralıklarında vites değiştirmeyi önerirsiniz?

7-) araç 6. viteste yolun eğimine bağlı olarak, hız sınırını aşabilecek süratlere çıkmakta. yavaşlandığında devir düşük kalmakta. bu konuda bir problem açığa çıkar mı? hep 5 gitsek? veya 6. vites düşük devir gitsek?

8-) lastik basınç sensörlerinden biri sanırım arızalı. veya değil. ama sonuç olarak gösterge panelinde ışık yanıyor. ön lastikler ile arka lastiklerin markaları farklı. bunun etkisi olur mu? ışığı söndürmenin herhangi bir yolu var mı? veya ışığın sürekli yanık kalması bir sorun olur mu? hangi lastikten geldiğini nasıl anlarız?

9-) araç eğimli yerlerde park halinde bırakılacakken, malesef viteste p olmadığı için, n de iken, el freni çekiyoruz. fakat bazı eğimler fazla olduğu için, r konumunda bıraktığımız da oluyor. bunun bir zararı olur mu? siz nasıl yapıyorsunuz?

10-) vitesin olduğu bölümde, parlak siyah renkli kısımda çok fazla kılcak çizik meydana gelmiş. burası için bir çözüm yolu bilen var mı?

11-) motor yağı değişimlerinde markanın önerdiği motor yağını mı kullanıyorsunuz yoksa şu motor yağı daha iyi dediğiniz bir yağ var mı? aynı soru silecek suyunda da geçerli. (bir yerde okuduğum için soruyorum. belki sonradan önerilen yağ değişmiştir falan diye. yoksa markanın önerdiğini kullanırım, kullanıyorum, kullandım  :D )

12-) aracın aynaları, kapılar kitlenince katlanıyor. aracın içine geri döndüğümüzde açılıyor. kapıları kitlediğimizde aynalar katlanmasın istiyorsak ne yapabiliriz? ayrıca elektrikle çalışan bu aynaları, katlamak veya açmak için elimizle güç uygulasak, bir zararı olur mu? yapmamalı mıyız?

çok fazla soru oldu. cevaplayanlara şimdiden teşekkür ederim. aranızda yeniyiz. biraz mazur görün. ayrıca forumda bir çok konuyu okumaya da çalışıyoruz şu aralar.

herkese hayırlı günler dilerim.

:)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 8 kere teşekkür etti
Ynt: 2014 model 1.4 d-4d active paket corolla hakkında sorularım var.
« Yanıtla #1 : Haziran 20, 2018, 11:10:04 »
konuyu silebilirsiniz. boşuna durmasın, nasılsa cevaplayan yok.