Gönderen Konu: 2018 Corolla Life Marş Sorunsalı  (Okunma sayısı 1526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 8000
  • Model Yılı: '18
  • 5 kere teşekkür etti
2018 Corolla Life Marş Sorunsalı
« : Haziran 05, 2018, 21:01:10 »
Merhabalar üstadlar,
2018 1.6 Life aracımı yeni aldım. Arabayı alır almaz Opet'ten 48 litre 95 oktanlık benzin aldım.Henüz 400 KM'de. Yeni yeni alışmaya çalışıyorum araca. Bu bağlamda da özellikle yokuşlarda, debriyaj ve gaz ayarını tam yapamıyorum. Doğal olarak stop ediyor. Stop ettikten sonra da kontağı tamame kapatıp(sıfır konumuna), birkaç saniye sonra marşa basmak istediğimde sanki akü bitmiş gibi hem radyo hem de gösterge panelinde ışıkların parlaklığı düşüyor. Marş hiç basmıyor. Motorda hiçbir ses tık vs sesi gelmiyor.
Forumda araştırmalarıma göre debriyaja tam basmamız gerektiğini söylüyorlar

Örneğin bu konuda Zafer beyin yorumuna istinaden debriyaja tam basılması gerektiği gibi bilgi vermiş.
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=74844.0

Bu konu 2018 1.6 Life için de geçerli mi? Çalıştırmak için birkaç kombinasyon deniyorum.(Vitesi boşa alıp, hiçbirşeye basmadan direkt kontağı çevirmek vb. gibi) Fakat yeni kullanıcısı olduğum için aracı tanımıyorum.
Benim gibi kullanıma dayalı, çalışan aracı stop ettirdiğimde yapmam gereken şey sadece kontağı sıfır konumuna alıp birkaç saniye bekledikten sonra debriyaja sonuna kadar basıp, marşa basmak mı olacak?
Bu gibi durumlarda yapmam gerekenler hakkında bilgi verir misiniz?

Toyota Club Türkiye

2018 Corolla Life Marş Sorunsalı
« : Haziran 05, 2018, 21:01:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Ynt: 2018 Corolla Life Marş Sorunsalı
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2018, 16:54:36 »
...çalışan aracı stop ettirdiğimde yapmam gereken şey sadece kontağı sıfır konumuna alıp birkaç saniye bekledikten sonra debriyaja sonuna kadar basıp, marşa basmak mı olacak?
Tarif ettiğiniz gibi.
Kimi araçlarda fren pedalı da kontak için tamamlayıcı olabiliyor. Yalnız aracın viteste unutulma ihtimaline karşı debriyaj kullanımı daha sağlıklı, tabi aracın rampa ve benzeri yerde bu sırada kaymasının da önlenmesi gerekir.
Debriyaj pedalına kısa süre sonra alışacaksınızdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 8000
  • Model Yılı: '18
  • 5 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2018, 21:57:39 »
Tarif ettiğiniz gibi.
Kimi araçlarda fren pedalı da kontak için tamamlayıcı olabiliyor. Yalnız aracın viteste unutulma ihtimaline karşı debriyaj kullanımı daha sağlıklı, tabi aracın rampa ve benzeri yerde bu sırada kaymasının da önlenmesi gerekir.
Debriyaj pedalına kısa süre sonra alışacaksınızdır.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için Hakan bey. Rampa vb yerlerin dışında, özellikle kırmızı ışıklarda eğer stop ettirirsem trafiği aksatmamam için nasıl çalıştıracağımı düşünüyordum.Araştırmalarım sonunda dediğiniz gibi debriyaja sonuna kadar basarak çalıştırmam gerekiyormuş. Kısa sürede alışacağımı düşünüyorum ben de. Tekrardan teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 128000
  • Model Yılı: '07
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 30, 2018, 19:11:18 »
Bildiğim kadarıyla corollanın yeni modellerinin hepsinde çoçuk kilidi var yani debriyaja basmadan kontağı çevirsenizde marş basmaz çalışmaz. Arabayı sıfır aldığınıza göre satış danışmanınızın bu bilgiyi size vermesi gerekiyordu arabayı teslim etmeden önce genel bilgilendirme ve arabayı genel kontrol etmesi gerekiyor ben aldığımda satış danışmanım bu konular hakkında bilgiler verdi ve arabayı genel bi kontrolden sonra bana teslim etti.