Gönderen Konu: 2013 Auris ses sistemi yükseltmesi  (Okunma sayısı 5860 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 12 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
2013 Auris ses sistemi yükseltmesi
« : Mayıs 11, 2018, 14:31:50 »
Merhaba arkadaşlar, son bir aydır yaptığım uzun ve yoğun araştırmalarımın sonuna geldim ve dün akşam itibariyle aracımda istediğime çok yakın bir ses sistemine kavuştum. Bu süreçte yaşadıklarımdan ve öğrendiklerimden bahsetmek istiyorum biraz, belki sonradan forumdan bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler için biraz fikir vermiş olurum .

Öncelikle eski AE101 corollam da sesle ilgili bir iki denmem olmuştu ve o zaman kendi kafama göre bir şeyler almamam gerektiğini , bu işte sadece rakamlara bakarak 2+2 nin dört etmediğini tecrübe etmiştim. Yine de insan böyle bir şey yapmayı kafasına koyduğunda ,forumlardan biraz bilgi edinip ,bir sürü marka ve model inceleyip, kendince birşeyler oluşturmaktan kendini alamıyor. (bizde de herkes kadar zeka var ya ,bizde herkes kadar bu işi yaparız ya  ;) ). Neyse ilk olarak ne istediğime, ne tarz müzikler dinleyeceğime  tam olarak karar vermem gerekiyordu ,öncelikle bunu belirledim. Bu konularda çok fikri olmayan arkadaşlar için ne demek istediğimi açıklayım.

Anladığım kadarıyla car hifi camiası müzik tarzına göre sistemleri kabaca ikiye bölmüş gibi . Üstat olan arkadaşlar da beni düzeltirler büyük ihtimalle eğer yanlış bir şey yazıyorsam ama daha çok akustik tarzda müzik diliyorsanız ( jazz ,blues ,canlı konserler , hafif pop şarkıları, türkü ,sanat müziği gibi daha çok enstrüman ağırlıklı ) SQ sistem oluşturmalısınız. Eğer RNB ,tekno ve bass ağırlıklı yüksek volümlü müzikler dinliyorsanız SPL sistem bileşenleri toplamalısınız. Ben SQ sisteme yakın müzikler dinlediğim için ,küçük bir bass ve ona uygun bileşenler bakmaya başladım . Tabi, bu durumda sistemin aktif mi yoksa pasif mi olması konusu gündeme geldi, ki biraz bu konuyu da öğrendikten sonra gönül üç yol aktif istedi ama bütçe ancak iki yol pasife yetiyordu. Burada aktif ve pasif sistem hakkında açıklamada bulunmayacağım, o konu ayrı bir tez konusu olduğu için merak eden arkadaşlar için (bence arabanızda güzel müzik dinlemek istiyorsanız mutlaka bir fikir sahibi olmalısınız) internette hifi forumlarında çok güzel ve detaylı açıklamalar var ,okumalarını tavsiye ederim.

Bu verdiğim kararlardan sonra, bileşenleri araştırmaya başladım, forumlarda bu konulardaki görüşleri okudum, hatta yurt dışındaki sitelerden inceleme videoları falan izledim . Konu hakkında bilgi edindikçe kafam daha da çok karıştı ,çünkü bu olay kesinlikle çok değişkenli ve çok bilinmeyenli bir denklem gibi . Bir anda empedans çeşitleri ,rms değerleri , amfi klasları ,speaker hassasiyeti, yalıtım gereksinimi, araç akustiği ve bileşen uyumu falan derken kafamda onlarca soru ve uykularımı kaçıran stress sahibi oldum. Esasen beni strese sokan sanırım bütçemin kısıtlı olmasıydı.

Bu noktada piyasadan ,bileşen ve montaj fiyatları almaya başladım . Bilindik sayılabilecek bir kaç yerle konuştuktan sonra Aydın car hifi ye de uğradım. Ankara da oturup ,araç ses sistemi montajı konusunda araştırma yapan herkes Ferhat ustayı okumuştur eminim. Açıkçası başta giderken bende çekinerek gittim çünkü internette gördüğümüz fotolarda hep lüks sayılabilecek arabalar ve pahalı marka bileşenler gördüm. Ama durum hiç de öyle değilmiş , saolsun kafamdaki onlarca soruya iki hafa boyunca her gün sabırla cevap verdi. Bütçemi söyledim ve o yönde çözümleri onun önerileriyle, benimde alternatif arayışlarımla beraber bulmaya çalıştık. Burada şunu dürüstçe söylemeliyim, başta belirlediğim bütçenin üstüne çıkmak zorunda kaldım ,hamama giren terliyor maalesef.

Arkadaşlar başta söylediğim gibi, bu işlerde ne yazık ki sadece rakamlara bakarak her zaman doğru sonuçlar elde edilemiyor. Burda demek istediğim gidin illa şuradan, şu markayı alın değil. Lütfen beni yanlış anlamayın , daha önce tecrübe ettiğiniz ya da kendiniz dinleyip aldığınız ürünler olabilir ,bunları yine bildiğiniz tanıdığınız , bu işlerden gerçekten anladığını düşündüğünüz kişilere de montajlatabilir ,istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Benim söylemek istediğim ,eğer belli bir bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, bilen ve tecrübe sahibi olan birilerinden mutlaka yardım alın. Kendi kafanıza göre bir şeyler alıp tanımadığınız birilerine montajlatmayın.

Enteresan bir şekilde, aracımın montajının sürdüğü sabah 9 dan akşam 5 e kadar defalarca birlerinin arayıp , oluşturdukları sistemlerin durumlarını anlatıp, bunu ustanın nasıl ve ne kadara düzeltebileceğini sorduklarını gördüm. Bence sonradan mağdur olmaktansa, baştan bütçenize göre en uygun çözümü bulmanızda fayda var. Ben Ankara da başka yerlerde montaj yaptırmadığım için ,şurası iyidir ya da burası kötüdür diyemem. Diğerleri hakkında çok bilgim yok, en iyisi şurasıdır da deme tecrübesine sahip değilim açıkçası ama Ferhat usta bence işini güzel ve temiz bir şekilde yapıp ,müşterisinin memnuniyetini düşünüyor. Bu konuda tavsiye ederim. :tamam:
Şimdiye kadar sabredip hala bu yazıyı okuma zahmetine katlanan arkadaşlar için ,birazda somut sonuçlardan ve düşüncelerimden bahsedeceğim. Toplamda oluşturduğum sistem önlere 1 çift Morel maximo ultra 602 compenent , bir tane 5 kanal Audison Sr5 amfi ve powerbass 20 cm-XL804 kutu bass tan ibaret. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, ön kapıların iç dış yalıtımıyla beraber moreller gerçekten çok güzel bas veriyor, zaten çok bas isteyen biri olmadığım için neredeyse arkadaki subwoofer a gerek yok diye takmayacaktım .

Amfi konusuna gelince, neden Sr 5 kullandığımızı ben dinlemeden önce çok anlamamıştım ama aslına bakarsanız 5 kanal A-B sınıfı kaliteli bir amfi elinizi her türlü güçlendiriyor. Her ne kadar 4 ohm da  55*4 + 170*1  olsa da üç kanal olarak 130*4 veriyor ve morellerin ihtiyaç duyduğundan bile fazla güç gönderiyor. Bass içinde görevini yaptığını ve bana fazlasıyla yeterli geldiğini söyleyebilirim.

Sonuç olarak araç içinde sesi yükselttiğimde dahi, herhangi bir yerden trim sesleri gelmiyor, kafamı karıştıran garip garip sesler duymuyorum. Ana ünite kompenant bas uyumu oldukça iyi. Çoğu zaman bassın nerden geldiğini dahi anlayamıyorum ,hatta acaba bass çalışıyor mu diye düşünüp kontrol ediyorum, ki benim aradığım ve beklediğim buydu zaten ;). İleride eğer biraz param olursa bit ten gibi bir işlemci de eklemeyi düşünüyorum. Sanırım o zaman uyum ve kalite konusunda bir iki tık daha üste çıkmış olur. Montajla ilgili kareleri ekleyeceğim. Ayrıca Aydın car hifi nin kendi sayfasında paylaşılan montaj karelerini de bu linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/178780078836276/photos/a.1663706787010257.1073742497.178780078836276/1663708147010121/?type=3&theater

2018 mazda 3 1.5 skyactive g powersense (2019 - .....)
2013 auris 1.6 advence mds (2017-2019)
1998 corolla 1.3 xe  (2015-2017)

Toyota Club Türkiye

2013 Auris ses sistemi yükseltmesi
« : Mayıs 11, 2018, 14:31:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
Ynt: 2013 Auris ses sistemi yükseltmesi
« Yanıtla #1 : Mayıs 11, 2018, 20:51:42 »
Sıkılmadan sonuna kadar okudum çünkü hem mesleğim hem ilgi alanım :) Açıkçası subwoofer seçiminizde portsuz seçersiniz diye beklerken (kutudan bahsetmemişsiniz ama tahminim portlu) powerbass'ı görünce şaşırdım :) Bende de powerbass var bu arada. Componentleriniz güzel tercih, kaliteli ses verir  :tamam: Seçimler gayet güzel olmuş, kablo setinizde kaliteli ise hiç bir sorun yaşamadan kullanırsınız. Hayırlı olsun  :alkis:
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2018, 21:10:17 »
Teşekkür ediyorum Soner hocam, bass konusunda kesinlikle haklısın, zaten diğer bütün ürünler sıfır olmasına rağmen, bütçem sıfırına yetmediği için ikinci el bir Audison Prima APBX 10DS almıştım. Ne yazık ki denediğimizde bassın kendisinden değil ama portsuz kutusundan sesler geldi, bizde vazgeçtik ve biraz daha uygun olduğu için bu bass a döndük. İlerde biraz param olursa portsuz bir bass alacağım. Kablolar konusunda da çok haklısın, bu yüzden bütçemin çoğu kablo ve işçiliğe gitti zaten 😉 ama temeli sağlam atmış olduk👍

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 28 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 11, 2018, 21:38:02 »
Temel sağlam olsun da ileride değişiklik yapılırsa bile ilave masraf olmaz  :tamam:

Bas konusunda aynı powerbass'ın slim bası var portsuz, deneyin derim gayet tatminkar ve dar alanlarda çok iyi oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mayıs 11, 2018, 22:06:21 »
Teşekkür ediyorum tavsiye için, notumu aldım, araştıracağım 👍ama para bulursam önceliğim dsp olacak gibi görünüyor. Solumdaki tweeter çok yakınımda kaldığı için sağ taraf sanki biraz az kalıyor gibi. Dsp ile zamanlama ayarı yaparak ya da speakerların volume level larına müdahale edilerek çözülebilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 28 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2018, 22:18:32 »
Gayet iyi düşünmüşsünüz, güçlendirmek yerine denge ayarıyla kulağa hoş geldiği gibi ayarlamak en iyisidir çünkü fazla tiz ses bir süre sonra baş ağrısı yapacak rahatsızlık verecektir. Tavsiyem tüm tınıları alabileceğiniz bir demo müzikle ya da çok iyi bildiğiniz bir müzikle ayarlamanız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mayıs 11, 2018, 22:36:09 »
İnşallah önce bir dsp sahibi olabilirim umarım 👍

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 28 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 11, 2018, 23:01:07 »
Aslında bana kalırsa teypten bu ayarları yapabilirsiniz. Daha keskin ayar için dsp gerekir ama işinizi görecek kadar ayarlayabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2018, 07:51:35 »
spl candir :). araciniz hatchback oldugu icin ses verimini daha iyi alirsiniz. emeginize saglik secilen urunler guzel yapilan iscilikde guzel gorunuyor. yerinizde olsaydim bass yerine arkaya 1 takim daha mid alirdim. temeli saglam atmissiniz ileride butce el verdiginde tatminkar bir bass ve dsp ile nihai sona ulasmis olurdunuz.

Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2018, 09:09:59 »
spl candir :). araciniz hatchback oldugu icin ses verimini daha iyi alirsiniz. emeginize saglik secilen urunler guzel yapilan iscilikde guzel gorunuyor. yerinizde olsaydim bass yerine arkaya 1 takim daha mid alirdim. temeli saglam atmissiniz ileride butce el verdiginde tatminkar bir bass ve dsp ile nihai sona ulasmis olurdunuz.
Teşekkür ederim yorumunuz için ,şimdilik öndeki midler yeterli gibi ,zaten şu anki ses dağılımı beni tatmin ediyor ,belki kulağım ilerde daha hasaslaşırsa arkaya birşeyler düşünebilirim ,Sr5 o konuda bana yetecek gibi sanırım . Bass ve dsp konusuna param olunca kesinlikle el atacağım  :tamam:

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 12, 2018, 09:15:39
Aslında bana kalırsa teypten bu ayarları yapabilirsiniz. Daha keskin ayar için dsp gerekir ama işinizi görecek kadar ayarlayabilirsiniz.
Doğrusu bass ve tiz ayarlarını ana üniteden yapıyordum orada sıkıntı yoktu ama siz söyleyince fade ayarından sağ tarafın sesini bir tık arttırdım ,sonuç %100 olmasada işimi gördü açıkcası. Teşekkür ediyorum hatrlatma için  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 12, 2018, 13:12:06 »
Öncelikle hayırlı olsun. Yüksek değil, kaliteli sese odaklanma her açıdan daha anlamlı.
Teşekkür ediyorum tavsiye için, notumu aldım, araştıracağım 👍ama para bulursam önceliğim dsp olacak gibi görünüyor. Solumdaki tweeter çok yakınımda kaldığı için sağ taraf sanki biraz az kalıyor gibi. Dsp ile zamanlama ayarı yaparak ya da speakerların volume level larına müdahale edilerek çözülebilir diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Bunun için bazı sistemlerde araç ortası ya da sürücü koltuğu odaklı seçim yapılabiliyor. Ayrıca tweeter'ın yönü de önemli bildiğiniz gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mayıs 14, 2018, 13:58:46 »
Teşekkür ederim. Maalesef orjinal touch screen ana ünitede sürücü koltuğu odaklı bir seçim yok ama en azından sağ sol ya da ön arka seçimi yapmamıza izin vemişler çok şükür. Oda şimdilik işimi gördü gibi . Yine de en yakın zamanda bir dsp sahibi olmayı ümit ediyorum  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '15
  • 59 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 14, 2018, 15:19:25 »
Hayırlı olsun hocam. Ne kadara mal oldu bu sistem sana
Burası basra değil izmit körfezi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mayıs 14, 2018, 16:00:23 »
Mustafa bey , toplam 800 euro yu buldu. detayları özelden attım size .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • 26 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mayıs 14, 2018, 17:07:04 »
Çok güzel sistem olmuş elinize sağlık :) Bu işlerden pek anlamıyorum ancak corollamın ses sistemi pek yeterli gelmiyor bana. Sadece hoparlörleri değiştirmek istiyorum. Biraz daha yüksek ve kaliteli ses alabilmem için önerileriniz nelerdir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mayıs 15, 2018, 10:44:04 »
Mustafa bey , bence sadece speaker ları değiştirerek iyi bir sonuç elde etmeniz mümkün değil gibi. Mutlaka ki bir düzelme olabilir ama burada bazı değerlere dikkat etmek gerekiyor. Örneğin uzun uzun araştırmama rağmen toyota nın orjinal ünitesinin çıkış gücünü bulamadım ama tahminen 40 ya da 45 watt rms değerine sahip . Sizin stok hoparlörünüzde ancak bu kadar değeleri kaldıracak güçtedir. Eğer daha performanslı bir spekaer aldığınızda ,örneğin en az 60 watt rms değerine sahip ,bu sefer üniteniz ona yetecek enrjiyi yollayamayacak. Bu durumda ya hopalörünüz istediğiniz gibi çalmayacak ya da ünitenizin çıkışları yanacak. her iki durumlada karşılaşmamak için bence bütçenize göre mutlaka ortlama bir compenent (yaklaşık 250-300 tl civarı ) ve onları besleyecek ortalama bir amfi (400 tl civarı ) edinmeniz gerekiyor. tabi bunları bağlamak için kablo kiti ve bağlayacak biride gerekiyor. Bunun içinde en az 200 tl niz gider. Bu söylediklerim en minumum maliyetle belirgin bir fark yaratacak kadar daha kaliteli müzik dinlemeniz için yapmanız gerekenler.
Tabiki forumda çok daha bilgili arkadaşlar bu konuda belki daha düşük maliyetli önerilerde bulunabilirler. Ben kendi bildiğimce tavsiyede bulunmaya çalıştım  ;)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • 26 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Mayıs 15, 2018, 12:12:28 »
Mustafa bey , bence sadece speaker ları değiştirerek iyi bir sonuç elde etmeniz mümkün değil gibi. Mutlaka ki bir düzelme olabilir ama burada bazı değerlere dikkat etmek gerekiyor. Örneğin uzun uzun araştırmama rağmen toyota nın orjinal ünitesinin çıkış gücünü bulamadım ama tahminen 40 ya da 45 watt rms değerine sahip . Sizin stok hoparlörünüzde ancak bu kadar değeleri kaldıracak güçtedir. Eğer daha performanslı bir spekaer aldığınızda ,örneğin en az 60 watt rms değerine sahip ,bu sefer üniteniz ona yetecek enrjiyi yollayamayacak. Bu durumda ya hopalörünüz istediğiniz gibi çalmayacak ya da ünitenizin çıkışları yanacak. her iki durumlada karşılaşmamak için bence bütçenize göre mutlaka ortlama bir compenent (yaklaşık 250-300 tl civarı ) ve onları besleyecek ortalama bir amfi (400 tl civarı ) edinmeniz gerekiyor. tabi bunları bağlamak için kablo kiti ve bağlayacak biride gerekiyor. Bunun içinde en az 200 tl niz gider. Bu söylediklerim en minumum maliyetle belirgin bir fark yaratacak kadar daha kaliteli müzik dinlemeniz için yapmanız gerekenler.
Tabiki forumda çok daha bilgili arkadaşlar bu konuda belki daha düşük maliyetli önerilerde bulunabilirler. Ben kendi bildiğimce tavsiyede bulunmaya çalıştım  ;)
Teşekkür ederim yorumunuz için :D 1000 tl ayırsam güzel bir ses alırım gibi :D Para ayarlayana kadar bekleyeyim en iyisi yapmışken düzgün yapalım :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 69 kere teşekkür etti
  • 52 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 03, 2019, 20:20:57 »
Mustafa bey , toplam 800 euro yu buldu. detayları özelden attım size .

Çok faydalı bir paylaşım yapmışsınız. Teşekkür ederim. Eğer görüp de cevap yazarsanız çok memnun olurum. Ustanın kapılara yapıştırdığı ses izolasyon malzemesinin adı nedir biliyor musunuz?
1.33 Auris Life 2013

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 03, 2019, 21:02:12 »
Çok faydalı bir paylaşım yapmışsınız. Teşekkür ederim. Eğer görüp de cevap yazarsanız çok memnun olurum. Ustanın kapılara yapıştırdığı ses izolasyon malzemesinin adı nedir biliyor musunuz?
Yanlış hatırlamıyorsam, Groundzero 3750 modeli olması gerekli bütil bazlı poli malzemeden, nispeten spl vibrasyonu için üretilmiş bir ürün aslında, uygulaması da nispeten basittir, bu işin kralını isterseniz Noico ve Dynamat markalarını incelemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 54 ES ?
  • Model Yılı: -
  • 19 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 06, 2019, 11:02:16 »
Sistem arayışında olanlar için faydalı bir paylaşım olmuş..İyi günlerde kullanın :)