Gönderen Konu: Manüel vites şanzıman  (Okunma sayısı 1808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 75000
  • Model Yılı: '08
Manüel vites şanzıman
« : Nisan 24, 2018, 20:40:45 »
Arkadaşlar aracım 2008 dizel manüel vites 76 binde 1 ay önce aldım bugün ön camlar acik kullandım aracı vites geçişlerinde bi ciyildama hafif ıslık duydum daha yüksek viteslerde rüzgar sesinden duymadım hissetmedim başına gelen var mı aklıma şanzıman yağı geldi şanzıman yağının değişim süreci nasıl olur ne zamanda bi değişir

Toyota Club Türkiye

Manüel vites şanzıman
« : Nisan 24, 2018, 20:40:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Manüel vites şanzıman
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2018, 22:31:35 »
Camlar açık iken şanzıman sesini duymanız biraz olanaksız gibi duyduğunuz ses başka bir ses olmasın çünkü ustalarda araçta test yapar iken tüm camları kapatır ve hatta teyb i bile kapatırlar debriyaj bilyası veya şanzıman bilyası olabilir debriyaj basılı iken keser bırakınca ses yapar ama bu toyotalarda biraz zor aşınır yani en eski modelde bile zor duyulur benim 93 model corona da bile ilk hızlanma sürecinde çoook ince bir rüzgar veya ıslık sesi gibi geliyor ama devrini bulunca ses kesiliyor sizin duyduğunuz turbo sesi olabilir hortumunda en ufak delik olsa veya gevşeme varsa yine aynı sesi yapar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2018, 23:15:23 »
Yok sürekli gelen bir ses değil sadece debriyaj a basınca vites degistirirken yapıyor değiştirdikten sonra normal herşey sanki 2 demir birbirine sürtüyor gibi sadece vites değişiminde yapıyor o yüzden şanzıman ile ilgili hatta şanzıman yağı ey e düşündüm ama bilmiyorum tabi

Peki şanzıman yağını normal şartlarda kaç yılda yada kaç bin km de değişmek gerekiyor biliyor musunuz değişme gerek var mı yada yetkili servislerin önerisi nedir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 25, 2018, 03:25:46 »
İbrahim bey manuel şanzıman yağ değişimi 100 bin km dir tabi buna kullanım şartları ve zamanında etkisi var zamanla yağ özelliğini kaybediyor ama sizin araç 76000 de daha forumda @Ufuk Sönmez (16363) bey var parça tedarik ve özel servis hizmeti vermekteler kendisiyle irtibata geçip net bilgiyi alabilirsiniz tekrar geçmiş olsun iyi formlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2018, 08:57:15 »
cok tesekkur edıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1360 kere teşekkür etti
  • 884 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2018, 11:20:40 »
Merhaba sadece debriyaja basınca ses yapıyorsa debriyaj rulmanını kontrol ettirin derim bir problem olabilir.
Geçmiş olsun.
Not: Tam olarak ifade edememiş olabilirim,bilgi sahibi arkadaşlar daha detaylı yorum yapacaklardır.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 271000
  • Model Yılı: '09
  • 64 kere teşekkür etti
  • 111 kere teşekkür edildi
Manüel vites şanzıman
« Yanıtla #6 : Nisan 25, 2018, 13:13:43 »
[quote
Peki şanzıman yağını normal şartlarda kaç yılda yada kaç bin km de değişmek gerekiyor biliyor musunuz değişme gerek var mı yada yetkili servislerin önerisi nedir
[/quote]

manuel şanzıman için ( benzinli veya dizel farketmiyor) yağ değişim 48 ay veya 80.000km

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 90000
  • 4 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 30, 2018, 08:19:28 »
İyi gunler. Gecen sene ekim ayiydi sanirim benim sansiman arizalandi. Arac 2009 d4d corolla manuel. Ole bises geliyorsa hemen goturun baktirin. Ben ihmal ettim daha buyuk dertler acti basima. Yolda kaldim Malkara yolunda. Hic ihmal etmeyin. Ariza ufakken hallettirin. Benimde hizlanip gazdan ayagimi cekince altran bi hirilti sesi daha dogrusu horultu sesi geli hııooorrr die. Sora
vitesi takip debriyajdan ayagimi cekince cayk die ses geldi kaldik yolda. Dahaa once gotursem belki ifak bi mudahele ile kurtacaktim. Muhtemelen rulmen sizdede.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 09, 2018, 22:49:43 »
Geçen yıl benim aracımdanda debriyaja basarken değilde, 1. vitesten 2 ye atarken yada 2 den 1 e atarken bir gıcırtı sesi geliyordu demir demire sürter gibi, şanzımanın üst kısmında vitesi değiştiren kollar var bunuda hava filtresini ve kutusunu komple yerinden sökerek görebilirsiniz tam altında kalıyor çünkü. oradaki hareket eden kolların arasındaki birbirine sürten yere bol bol gres yağı sürün büyük ihtimalle ses kesilecektir.
2009 Corolla D-4D Elegant