Gönderen Konu: Merkezi Kilit Tamiri  (Okunma sayısı 2432 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '01
  • 73 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
Merkezi Kilit Tamiri
« : Nisan 18, 2018, 22:42:08 »
Arkadaşlar herkese merhabalar,

Uzun kullanımlar sonucunda belki bir çoğumuzun başına gelmiştir. Aracı kumanda ile kilitlediğimizde kilit dilinin kendini tam aşağıya çekmemesi ve kapının açık kalması.

Benim aracımda tam olarak bu şekilde oldu ve ön sol kapı kilidi bazen kitleniyor bazen ise kilitlenmiyordu.

Bir araştırma yaptım ve merkezi kilidi hayli pahalı olduğunu öğrendim sonrasında kapı selenoidi takmayı düşünürken kilit mekanizmasını komple söktüm ve çalışma sistemini inceledim.

Aslında çok karmaşık bir yapısı yok yukarıdaki dili aşağı yukarı hareket ettiren motora bağlı mile perçinlenmiş parçanın yuvasının yalama olduğunu gördüm. Kilidi aracın elektrik sistemine bağlayıp kumandadan kapıları kapalı konuma aldım ve döndüremediği parçayı da elimle olması gereken pozisyona aldım. Mil ile parçayı birbirine bağlamak amacıyla ufak bir kaynak yaptım. Burada yapacağınız kaynak çok önemli parça aynı zamanda plastik ekipmanlar içerdiğinden hızlı bir şekilde kaynak atılması gerekiyor uzun süre ısıya maruz kalmamalı. Ben argon gaz altı kaynağı kullandım ufak bir punta yani sonra üzerindeki kabarıklığı biraz taşladım.

Kilidim şimdi yenisi gibi çalışıyor.

Dikkat edilmesi gerekenler;
Eğer kilidi elektriksel olarak kapalı pozisyona almadan doğrudan kaynak yapmış iseniz kilidi tekrar eski haline getirmek için epey bir zahmete girmeniz gerekebilir. Tekrar kaynağı temizlemek ve ekipmanların konumlarını ayarlamak gibi.

Toyota Corolla 2001 1.6 SPC AT  (2019-.......)
Toyota Corolla 2000 1.6 XEİ SW  (2012-2019)

Toyota Club Türkiye

Merkezi Kilit Tamiri
« : Nisan 18, 2018, 22:42:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Merkezi Kilit Tamiri
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2018, 23:51:54 »
Elinize sağlık tamircilik ve ustalık işte budur şayet unutmamamız gerekir ki değiştirdiğimiz her parça milli servet tir ve paramızın yurt dışına çıkmasıdır elzem durumlar haricinde orjinal olanı tamire bakmalıyız çünkü orjinalinin yerini hiç biri tutmuyor ustaya gitmiş olsaydınız kuvvetle muhtemel değişim yapılması gerek diyecekti maalesef üzülerek yazıyorum ama tamircilik bitti sök takcılık başladı (işini düzgün yapanlar emek sahiplerine sözüm yok) tekrardan elinize emeginize sağlık iyi günlerde kullanmanız dileğiyle iyi forumlar
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 73 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2018, 00:56:06 »
Dediğiniz gibi ustam yenisini takmak lazım dedi sonra tamir edip ona da anlattım. 😊 başına gelirse yapabilirsin diye

Mesaj Birleştirildi: Nisan 19, 2018, 00:57:35
Fotoğraflama yapsam güzel olurdu ama en azından tamir edildiğini bilmenizi istedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2018, 09:25:35 »
Teşekkürler Hami bey. Benimde sağ ön kapı aynısını yapıyordu çıkma buldum onunda nasıl olduğunu görmediğim için, ölçüp biçtim üniversal kilit motoru taktım 5 yıla yakındır sorunsuz çalışıyor. Orjinalide üzerinde duruyor uğraştım tamir olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 73 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2018, 17:26:18 »
Eğer kilit motoru sağlam ise benim anlattığım şekilde çözülebiliyor kaldı ki kilit motoru da bozuk olsa o da çok kolay elektronik parça satan yerlerde bulunabilir biraz uğraş gerektiriyor ama içinde farklı yaylı bir mekanizma var.