Gönderen Konu: Toyota, Avensis Üretimini Durdurdu!  (Okunma sayısı 10012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '05
  • 447 kere teşekkür etti
  • 427 kere teşekkür edildi
Toyota, Avensis Üretimini Durdurdu!
« : Mart 30, 2018, 12:42:22 »
Japon otomobil markası Toyota, üçüncü nesil Auris’i Cenevre’de tanıtırken şu sıralar yeni Corolla’yı test ediyor. Uzun süredir yenilenmeyi bekleyen Toyota Avensis hakkında gelen haberler ise kardeşleri kadar olumlu değil!

Japon markadan gelen açıklama da durumun böyle olduğunu gözler önüne seriyor. Yapılan açıklamaya göre Avensis’in üretimi düşük satışlar sebebiyle “belirsiz bir tarihe kadar” durduruldu. 9 yıldır mevcut kasasıyla satılan modelin yerine Corolla ve SUV segmentindeki modellere yoğunlaşılacağı ise gelen diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Kaynak: https://www.otopark.com/2018/03/toyota-avensis-icin-yolun-sonu-mu-gorundu/

Toyota Club Türkiye

Toyota, Avensis Üretimini Durdurdu!
« : Mart 30, 2018, 12:42:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota, Avensis Üretimini Durdurdu!
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2018, 13:05:04 »
Zaten olması beklenen bir gelişmeyi en sonunda gerçekleşiyor.
D segmenti boş bırakarak C Plus segmentinde Civic gibi Corolla ile pastadan pay kapma yarışına girecekler.
Hadi hayırlısı bakalım.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • Model Yılı: '12
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2018, 13:24:05 »
Genel hatlarıyla estetik araçlar üretmese de Avensis nispeten Toyota'nın güzel araçlarından. Neden tutulmuyor anlamak mümkün değil. Zaten ülkede bakıyorum hangi araç az satıyorsa o genelde iyi çıkıyor.
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 30, 2018, 14:13:31 »
malumun ilanı. 1.6 otomatik dizel veya benzinli seçeneği olsaydı bu akıbeti yaşamazdı. yazık olmuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2018, 17:18:11 »
versoda kullanılan 112 bg lik,bmw kökenli motor alınabilirdi,zaten var olan otomatik şanzıman ile olabilirdi,benzinli ise ya 1.6 turbo yapacaklardı ya da lexus taki motor şanzıman dan faydalanacaklardı,d sınıfında boşluk yarattılar kendi açılarından,herkes hesabını tr vergi ve yakıt düzenine göre yapmıyor,küresel düşünüyor,düz vites sevenler için,d sınıfı güzel bir araçtı,motor biraz ağır kalıyordu ama olsun o kadar kusuru olsaydı..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 30, 2018, 18:25:20 »
Kasa ve genele olarak kullanıcıya verdiği kalite algısı ile benimde hep sahip olmaz istediğim araçlardan biri avensis .Ama bu haberden sonra bir çok kullanıcını veya benim gibi almaya heveslenin kullanıcının niyetinden çıkmasına neden olacaktır . İkinci piyasası da doğru orantılı olarak düşecektir . Takip ettiğim birkaç ikinci el düşük km li avensis  var uzun süredir ilanda duruyorlar 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2018, 18:27:10 »
Güzel bir benzinli turbo motor ve otomatik sanzıman koysalardı tadını alan bir daha bırakmazdı. :(
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 16000
  • Model Yılı: '11
  • 97 kere teşekkür etti
  • 36 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2018, 18:34:10 »
Yazık oldu 1.6 benzinli yada dizel otomatik olanını beklerken üretimden kalktı keşke kalkmasaydi. 😯
((2017  COROLL@...ADVANCE MDS    * 2018-         ))
(( 2011 COROLL@...ELEGANT  A/T    * 2015-2017 ))
(( 2006 COROLL@...SOL                        * 2009-2015))
(( 2000 COROLL@...TERRA SPECIAL  * 2006-2009))

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 447 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 30, 2018, 19:46:19 »
Aslında düşük satışlar ve sınıfında yaşanan pazar daralması göze alındığında bu karar pek sürpriz değil. Hatta son makyaj operasyonundan sonra yeni model üretilmeyeceği pek çok kez dile getirilmiş bazı haberlerde de 2018-19 yıllarında mevcut kasanın üretiminin durdurulacağı söyleniyordu.  Bu konuyu bazı başlıklarda da değerlendirmiştik zamanında:

http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=65408.0
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=72117.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 31, 2018, 07:16:11 »
avensis yerine camry gelecek deniliyordu.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 31, 2018, 11:05:06 »
bana ,camry gelecek diyen satış şefi bayan,hibrid olabilir gibi bir ifade kullanmıştı,eğer 2.500 cc motorlu gelirse bu defa vergiye takılacağı için yine d sınıfı olarak hiçbir şansı olmayacak.toyota tr gibi gelişmekte olan ülkelerde sadece corolla yı önemsiyor,diğerleri için uğraşmıyor,bari lexus ün 1.8 motorlu bir versiyonunu getirselerde faydalı bir iş yapsalar..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 31, 2018, 11:12:57 »
avensis yerine camry gelecek deniliyordu.

Evet Eyüp bey, 2.5h Camry gelecek, fiyatı da Avensis'e yakın konumlandırılacak.

bana ,camry gelecek diyen satış şefi bayan,hibrid olabilir gibi bir ifade kullanmıştı,eğer 2.500 cc motorlu gelirse bu defa vergiye takılacağı için yine d sınıfı olarak hiçbir şansı olmayacak.toyota tr gibi gelişmekte olan ülkelerde sadece corolla yı önemsiyor,diğerleri için uğraşmıyor,bari lexus ün 1.8 motorlu bir versiyonunu getirselerde faydalı bir iş yapsalar..

Hybrid araçlar yasa gereği bir alt dilim üzerinden vergilendirildiği için 2500cc Hybrid Camry modeli 1800-2000cc aralığından fiyatlandırılacak, Lexus CT serisi ile 1.8 hybrid modelini nispeten gayet makul bir fiyata sunuyor zaten.

https://www.lexus.com.tr/car-models/ct/prices-and-specs/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 447 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mart 31, 2018, 12:58:50 »
Evet aracı alırken ÖTV indirimi var 2.5 ve 1.8 Hybrid için ancak MTV yine aynı, bir çok insan MTV yüzünden vazgeçecektir.  RAV4 Hybrid ÖTV indiriminden yararlanıyor mesela:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2011 Comfort Extra, Kar Beyaz
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 38 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 31, 2018, 20:37:12 »
Vergi araç kullanıcılarının ümüğünü sıkıyor.
TOYOTA SENİNLE ÇIKARIM YOLA, KOLAY KOLAY VERMEZSİN ARIZA, BİLİRSİN SENİ SEVERİM TOYOTA.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 31, 2018, 21:55:56 »
MTV ye bir zam daha gelince satılmaya devam eden  2.0 araçlar iyce yalan olur. Vergi aflari ile bütçenin tutmasi mümkün değil. Yakıt zaten sürekli zamlaniyor. MTV ve ÖTV zammı yakındır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 195 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mart 31, 2018, 23:42:33 »
avensisi oğluma ısrar ederek aldırmıştım.bir yandan üretimden kalktığına mı üzüleyim yoksa artık benzer araçların fiyat ve vergi oranlarına bakarak iyi ki sorumluluk almışım diye sevineyim mi? artık bu tür ağzı yüzü düzgün araçlar 150 binlerden mtv ler ötv ler bir kaç binlerden başlıyor,mirasyedi olmak lazım,kredi vs alarak borçlanmak ve araba almak hayal oldu..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '15
  • 36 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 02, 2018, 19:35:46 »
Hayalimdi Avensis..Alamadan üretimden kalktı..Gerçi zaten sıfır otomobil almak hayal benim için bu fiyatlarla..2015 yılında sıfır Astra aldık 58 bine..Şimdi en dandik araba bile 90-100 bin aralığında nerdeyse..En güzeli 2. el 3-4 yaşında temiz sağlam Japon otomobilleri..Malum krizdeyiz..VE ASIL EKONOMİK KRİZ HENÜZ BAŞLAMADI BİLE..

Mesaj Birleştirildi: Nisan 02, 2018, 20:40:40
Toyota'nın sitesinden kalkmış bile Avensis..Bu ne hız..
Allah herkese önce sağlık versin..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 250
  • 60 kere teşekkür etti
  • 280 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 02, 2018, 21:59:51 »
2015'in sonunda Sıfır Avensis almaya karar verdiğimde gittiğim Toyota Plazadaki arkadaşım bu olaydan bahsederek beni corolla almaya ikna etmişti.Üzüleyim mi ,sevineyim mi ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 140000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Nisan 03, 2018, 09:26:55 »
Tipten kaybettiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • İskender ERSÖZ
  • Kilometre: 52000
  • 49 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 03, 2018, 09:27:15 »
Tokay bey, Avensis tercihiniz bence çok olumlu olmuş.Oğlunuzun ve sizin hiç bir zaman pişman olacağınızı zannetmiyorum.Ben 2012'nin sonunda sıfır olarak almıştım.Hala kullanıyorum nerdeyse beşbuçuk yıl oldu cam suyu koymanın dışında inanın kaputunu açmadım.Nazar değmesin diyelim.Bu aracı alırken o zaman yeni kasa cıvıc piyasaya yeni çıkmıştı ikisinin arasında kalmıştım, belki ikişer defa deneme sürüşlerine katıldım.Sonra avensiste karar kıldım.Avensis D segmenti bir araba olmasına rağmen o almadığım ve kesinlikle beğenmediğim cıvıc ile ikinci el piyasası aynı belki honda daha fazla fiyata sahip.Doğru Avensis ikinci eli çok iyi bir araba olmayabilir bu D segmenti arabaların kaderi maalesef,corollacı arkadaşlar bana kızmasın ama Corolla Avensisin yanından geçecek bir araba değil ama, daha çok satılıyor ve ikinci eli daha iyi.Ülkemizde bugün için değil yıllardır süren ekonomik sıkıntılar nedeniyle insanların bu şekilde ceplerini de düşünerek davranmalarına saygı duyuyorum.Bazı arkadaşlar Avensisin üretimden kalkınca 2.el fiyatının düşeceğinden bahsetmişler.Avensis zaten 2.el piyasası aman aman olan bir araba değil.Binici arabası uzun yıllar binmek için alınan  bir araba alıyım satayım derseniz zaten zarar edersiniz.Piyasada çok az görürsünüz sanki sadece kendinizin bindiğini zannedersiniz.Bu arabaların özel meraklıları olduğu için fiyatının çok fazla etklileneceğini zannetmiyorum.Bu tabiki benim görüşüm herkesin görüşüne de saygı duyarım.Avensis üretimini durdurmakla Toyota bana göre piyasada bir boşluk oluşturdu.Hata yaptığını düşünüyorum.Bu aracı otomatik olarak üretseydi bazı rakiplerinin önüne bile geçebilirdi ama yapmamış o başka bir konu, bunun sıkıntısını çekecektir.Bu Ekonomik koşullarda sıfır araba almak artık hayal olmaya başlıyor alan yine alıyor o başka bir şey, rakipleri D.segmentinde alternatifler yaratırken Avensisin üretimden kaldırılmasını bir handikap olarak görüyorum.Saygılarımla...