Gönderen Konu: Fahri Trafik Müfettişinin Yazdığı Para Cezası ve İtiraz Süreci  (Okunma sayısı 10760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '15
  • 65 kere teşekkür etti
  • 127 kere teşekkür edildi
Tekrar merhabalar. Dün sulh ceza hakimliğinden cevap geldi. Cevap malesef olumsuz.

İnceleme suçun olup olmadığı yönünden değil sadece cezanın hukuka ve prosedüre uygun olup olmadığı yönünden yapılmış.
Yani diyor ki fahri trafik müfettişi ceza keserken fotoğraf çekme zorunluluğu yok. O suçlu olduğumu kanıtlamak zorunda değil ama ben suçsuz olduğumu kanıtlamak zorundayım. Nerede "bir kişinin suçu kesinleşene kadar suçsuzdur" ilkesi? Yani fahri trafik müfettişi kafasına göre ceza kesebilirmiş demek oluyor.
Araç kamerası şart oldu artık.
Ahirete kaldı hesabımız.
Dediğim gibi, profesyoneli olmadığınız bir konuda fazla ısrarcı olmak yanlış, işi iyi bilenlere danışmak gerek.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '06
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
maalesef ülkemizdeki adalet sistemi böyle rezil şekilde işliyor. ne denir gerçekten bilemedim :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
Merhaba. Geçmiş olsun. Çok doğru söylemişsiniz. Hesap ahirete kalmış. Siz haklı olduktan sonra kanunun hakkınızı tescillemesi gerekmiyor. Üzmeyin kendinizi. Saygılarımla.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Fahri Trafik Müfettişinin Yazdığı Para Cezası ve İtiraz Süreci
« Yanıtla #23 : Haziran 01, 2018, 10:35:30 »
Tekrardan merhabalar, geciken adalet yerini buldu  :D

Bugün mahkemeden gelen DEĞİŞİK İŞ KARAR yazısı ile idari para cezasının İPTALİ kararı çıkmış bulunmakta. Şimdi vergi dairesinden ödemiş olduğum paranın iadesini alacağım.

Haklı olduktan sonra umutsuz olmamak lazımmış.

Gelen yazı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Haziran 01, 2018, 10:58:01 »
madem ki fahri müfettişin yazdığı karar haksız ise,belgesinin iptali de söz konusu olmalı,belki de haksız ceza yazdığı sadece siz değilsinizdir!,herhalde bu tip gereksiz ceza tahakkuk ettirenlerin de müeyyideye tabi olmaları söz konusu olmalı.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Haziran 01, 2018, 11:09:13 »
sonucun değişmesine hem şaşırdım hem sevindim. geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Haziran 01, 2018, 12:05:51 »
Bende Tokay bey gibi düşünüyorum.
Madem mahkeme sizin haklı olduğunuza kanaat getirdi.
Elindeki yetki ile böyle bir haksızlığı yapanın da yaptırımı olmalı.
Kesinlikle yetkisi iptal edilmeli. Bundan sonra aynı şeyi yapmayacağı ne malum.
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 7000
  • 6 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Haziran 01, 2018, 12:47:32 »
Hemen vergi dairesine gittim iade işlemi için ancak trafik şubeye de karar yazısı ulaşıp onlar işleme soktuktan sonra vergi dairesinden iadesi alınıyormuş. Vergi dairesi trafik şubeye yönlendirdi. Trafik şubeye gittim ne göreyim. Cezada adı geçen ve eşinin ısmarlamasıyla ceza kestirdiği trafik polisi. Buyur dedim ısmarlama kestirdiğin cezanın mahkemeden gelen iptal yazısı. Ömründe böyle kapak görmemiştir herhalde. Bu yazı sizde kalsın sonuç bize geldiği zaman işleme alırız sonrasında vergi dairesinden iadesini alırsınız dedi.

İade işleminden sonra BİMER ve CİMER'e şikayet edeceğimi yüzüne söyledim ve çıktım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Haziran 01, 2018, 15:22:27 »
Bimer ve cimerden pek birşey çıkmaz, ama yine de yazın.
Valiliğe, olayı kısa ve öz anlatır şekilde, dilekçe verin ve dilekçeyi "... konunun incelenerek idari süreç hakkında tarafıma yazılı bilgi verilmesini arz ederim" tarzı cevap isteyen bir cümle ile bitirin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Haziran 01, 2018, 19:35:07 »
Evren bey geçmiş olsun. Para mevzu değil de insan haklı iken  böyle davranışları kaldıramıyor. Haklılığınızın onaylanmış olması çok güzel. Sizin adınıza mutlu oldum. Saygılarımla.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Bu ay başında eve tebligat geldi. İş yerimin yan sokağında ki cadde diye geçer ama sokaktır beraber işe geldiğimiz arkadaşı indirirken ki o günler de ayağı sakattı ve yürümekte zorlanıyordu fahri trafik  müfettişi  ceza yapıştırmış. Bizim sokakta duraksama ve park etme yasak tabelası var. Ancak sürekli sağlı sollu park eden var. Adam onları görmezden gelip benim 5 sn duraklamama  ceza yazmış. Birde ceza saati olarak gece yarısını yazmış ki elimdeki en büyük koz o. İtiraz ettim cezaya. Mahkeme emniyet müdürlüğünden savunma  istemiş. Benden de o savunmaya cevap istedi yazdım. Bakalım  nasıl sonuçlanacak. Trafik kurallarına azami dikkat eden ben gibiler ceza yerken kural tanımazlara birşey yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
Bu fahri trafik müfettişliği saçmalığın daniskası. Devletin polisi yetmiyorsa alsın ama kendini birşey sanan çok bilmişlerin yazdığı cezayı ödemem. Herkes kendi işine baksın. Sorun varsa çağırsın polisi cezayı polis yazsın.
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Bu fahri trafik müfettişliği saçmalığın daniskası. Devletin polisi yetmiyorsa alsın ama kendini birşey sanan çok bilmişlerin yazdığı cezayı ödemem. Herkes kendi işine baksın. Sorun varsa çağırsın polisi cezayı polis yazsın.
Al bendende o kadar bide bunların yazdığı cezaya bi ara itiraz yolu kapalıydı sanki,dediğiniz gibi devletin polisi yazsın ve artık heryer kamera dolu niye daha bu fahri trafik müfettişleri tutuluyor anlamış değilim eğer illakide olması gerekiyorsa ıspatlı delil içeren video kaydı falan olmalı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
evren hocam öncelikle tebrikler. şöyle bir söz var. "siz doğru yolda olun, allah rızkınızı korur". burada "rızık" kelimesi (sadece)kazanç-gelir anlamında değil, sizin doğru tutumunuza karşı allah'ın hayırlı olan isabeti gerçekleştireceği anlamı taşır.
yorumları baştan sona tek tek okudum. çok ilginç yorumlarla karşılaştım. en ilginci de  "Tayfun Kavasoglu" beyin yorumuydu. beni ciddi güldürdü. "profesyoneli olmadığınız bir konuda fazla ısrarcı olmak yanlış". burada mana nedir anlayamadım. kafam basmadı yani. ortada bir haksızlık var ve makamı-gücü kötüye kullanmak var. ayrıca net bir şekilde iltimas var, adam kayırma var. gayet resmi ve prosedüre uygun olarak ve dahi haklı olarak yapmış olduğunuz itirazınıza "profesyoneli olmadığınız bir konuda fazla ısrarcı olmak yanlış" gibi bir yorum yapmak çok değişik geldi bana. iznim olmayaraktan sizin adınıza sinirlendim. bu ne demektir. haklı hakkını aramasın mı. veya sadece güçlü olan haklılar mı hakkını arasın. aklımda deli sorular.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi

Saçmalığın daniskası bunu saçmalık olarak görmektir.Bu sistem her an birileri tarafından görülebilirim tarzı bir denetlemeye dayanıyor.Nasıl olsa polis yok istediğimi yapayım kafasında yaşayan bireylerin kafasına göre yaşamaması için.

Sistem de  kusursuz değil.Netice de insan faktörü denilen bir şeye dayanıyor ve suistimale karşı bir yaptırım yok bildiğim kadarı ile.Suistimal edildiği ispat edilince müfettiş bedel ödese sıkıntı olmayacak aslında.

Netice itibarı ile tüm genellemeler gibi yaptığınız "kendini bir şey sana bilmişler" genellemesi de yanlış.gidin başvurun bakalım her önüne geleni Fahri müfettiş yapıyorlar mı?

Tabi bir de buna "herkes suç işliyor neden sadece bana yazılıyor" diye şuçunu masumlaştırmaya çalışan kitle var buna karşı.Eğer suç işliyorsanız (park edilmez levhasının dibine park etmek gibi) cezayı hak ediyorsunuz demektir.Eğer sizden başkasına yazılmadıysa size düşen "bana niye yazıldı" diye isyan etmek değil "diğerlerine niye yazılmıyor" olmalıdır.Yoksa bana dokunmayan yılan bin yaşasın safhasına geçeriz ki bu mantığın memleketi ne hale getirdiği malum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Hamza bey kendi cezam özelinde söylemek gerekirse adam  bana ceza yazarken o an park edilmez yazan yerde duran diğer araçları pas geçmiş. Benim arkadaşı indirmek için yaptığım 5 saniyelik duraksamayı kusur olarak görmüş. Kanuna göre 5 sn durmak ihlal mi evet ama tüm kurallar bu şekilde uygulanacak olsa emin olun herkesin her gün 10 ceza yemesi gerek. Daha önemli ihlaller varken ve bu ihlaller insan hayatını tehlikeye atıyorken sen gidip saçma bir şekilde ceza yazamazsın. Üstelik bana ceza yazan kişi emekli polis memuru. Yasa koyucu bir kuralı  oluştururken bunun uygulanabilir olduğunu gözönüne alır. Bunu uygulayanlar da yasalara uygulanabilir gözüyle bakacak. Araç sürerken telefonla konuşmak veya emniyet kemeri takmamak gibi daha önemli ihlaller varken. Yada yollarda sürekli spin atan modifiye araçlar varken.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
Hamza bey kendi cezam özelinde söylemek gerekirse adam  bana ceza yazarken o an park edilmez yazan yerde duran diğer araçları pas geçmiş. Benim arkadaşı indirmek için yaptığım 5 saniyelik duraksamayı kusur olarak görmüş. Kanuna göre 5 sn durmak ihlal mi evet ama tüm kurallar bu şekilde uygulanacak olsa emin olun herkesin her gün 10 ceza yemesi gerek. Daha önemli ihlaller varken ve bu ihlaller insan hayatını tehlikeye atıyorken sen gidip saçma bir şekilde ceza yazamazsın. Üstelik bana ceza yazan kişi emekli polis memuru. Yasa koyucu bir kuralı  oluştururken bunun uygulanabilir olduğunu gözönüne alır. Bunu uygulayanlar da yasalara uygulanabilir gözüyle bakacak. Araç sürerken telefonla konuşmak veya emniyet kemeri takmamak gibi daha önemli ihlaller varken. Yada yollarda sürekli spin atan modifiye araçlar varken.

Yine aynı yere geliyoruz.

Eğer ortada kanunen suç varsa ceza yazılır bu başka bir şey. Kanun koyucunun kanunu uygulanabilir işleyebilir ve denetlenebilir şekilde koyması başka bir şey.İkisinin normal şartlar altında birbiri ile alakası yok  ki bunu  ana cadde de birden 30 km ye düşen hız sınırını 51 km ile ihmal etmekten ceza yemiş biri olarak söylüyorum.Hiç bir mantıklı insan orada 30 km hız sınırını olmasını doğru bulmuyor bende bulmuyorum ama kural belli.Ben buna itiraz etmedim etmem de benim itirazım sadece o kısımda 30 km lik hız sınırının olmamasına yönelik oldu sadece.

Biz istiyoruz ki cezalar küçükten büyüğe doğru bir sıralama ile yazılsın lakin pratikte bu böyle yürümüyor yürümez de zaten.Meşhur bir fıkra vardır;

Polis bir sürücüyü kenara çekip ceza yazmaya başlayınca sürücü itiraz eder

-memur bey.Bir sürü insan aynı şuçu işliyorken niye sadece bana ceza yazıyorsunuz...deyince  polis sorar;

-siz hiç balık tutmaya gider misiniz ? diye.Adam evet cevabı verince bu sefer polis:

-siz hiç bütün balıkları tuttunuz mu.?? .der

Sizin meselenizde Fahri müfettişin/polisin kusuru size ceza yazması değil.diğerlerine ceza  yazmamasıdır.Bu görevini layıkı ile yapmadığını gösterir size yazılan cezanın yanlış olduğunu değil.

Şikayet edecekseniz bence bu yönden şikayet edin.