Gönderen Konu: Tsi ve Fsi motorlar lpg uyumu  (Okunma sayısı 21090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 217340
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Tsi ve Fsi motorlar lpg uyumu
« : Mart 28, 2018, 13:53:25 »
Arkadaşlar  merhaba , tsi ve fsi motorların lpg uyumu hakkında bilgisi fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi aceba 2007 e14 kasa corollamı satıyorum da yeni araç bakıyorum.

Toyota Club Türkiye

Tsi ve Fsi motorlar lpg uyumu
« : Mart 28, 2018, 13:53:25 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
Ynt: Tsi ve Fsi motorlar lpg uyumu
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2018, 14:23:11 »
Fsi motorlar için plastik aksam çok olduug için lpg de yüksek ısıda zarar görüp arıza verme durumları yüksek olduğu söyleniyor . Zaten o motorlardan istenilen verim alınamadığı için  tsı üniteye geçiş yaptılar Almanlar .

İstanbulda Candan Mühendislik diye bir yer var . Video sitesin Lpg takılmış epeyce TSI VE GDI motorlar var .O video ları izleyerek ve direk kendileri ile görüşerek tam bilgiye sahip olabilirsin. Ben nacizhane TSİ tercih etmeniz tavsiye ederim . Hem çok performanslı makineler hemde yakıt tüketimi olarak yakın arkadaşımda  1.4 tsı  passat var  2017 model   ortalama 7 - 7,5 litre benzin tüketimi olduğunu söylüyor .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2018, 14:50:14 »
Yücel bey teşekkür ederim yardımınız için...Bende tsi düşünüyorum ağırlık olarak da düz motorlu modellere göre fiyatlarının düşük oluşu kafamı karıştırıyor neden aceba ? sorusu oluyor kafamda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 28, 2018, 15:23:27 »
düz motorlu araçlara 2000 tl dahi lpg uygulaması yapılırken TSI ve GDI motorlara 5000 - 8000 tl aralığında lpg montajı yapılıyor sistem çok farklı çalışıyor . Birde turbolu motorlar Mesela OPEL gurubuna hiç girmeyin birçok kişiden duyduğum  12-14 litre arası tüketim yaptığı . Hatta patronumda  2012 model astra 1.4 turbo 140 beygirlik olandan vardı en sakin kullanımda bile 11,5 litrenin altını göremedik diyor . Satıp başka araç aldılar sırf bu yüzden .Volkswagen gurubunun motorları bu gurupta hem yakıt hem sorunsuzluk olarak en çok tercih edilenler .skoda - seat gibi araçlarda bu gurubun motorlarını kullanıyor . 1.4 tsi larda piyasanın en çok tercih ettiği  125 bg olanlar hem fiyatları uygun hem de  yakıt olarak ideal oldukları söyleniyor .Özellikle manuel şanzıman tercih edersin dahada uygun araçlar bulabilirsin . Maddi imkanın müsait ise  140 -150 lik versiyonlarını almanı tavsiye ederim .Gerçekten güçlü olduğunu hissettiren kullanıcıyı kışkırtan bir araç .Sedan karoser düşünüyor iseniz . Skoda oktavia - Jetta  - olabilir -  Hb kasada - golf - seat leon tercih edebilirsiniz . Dsg şanzıman düşünür iseniz almadan önce çok ciddi kontrol ettirmeniz gerekir tamiri olmadığı için size  10 bin liralık bir masraf açabilir  .Manuel candır gerisi heyecandır
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2018, 16:11:57 »
Mehmet Özençin yağlı lpg konusında yazısını okumasını tavsiye ederim. Opel Astra tanıdığımda var. Yağlı lpgden dolayı manifoldda sorun yaşadı. Güya Opel 1.4 T hepsinden uyumlu. TSiların lpg randumanları ortaya çıkıyor. Passat forumda 1.4 Tsi zsubab eğilmesi vakaları yaşanmaya başlamış. Zaten %25benzin yakan sistem çok tasarruflu değil üstüne de böyle masraflar çıkarsa hem külfetli olur hemde aracı oynatmış olacsksınız. Malesef Benzinli kullanmaktan başka seçenek yok
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2018, 16:32:50 »
Arkadaşlar  merhaba , tsi ve fsi motorların lpg uyumu hakkında bilgisi fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi aceba 2007 e14 kasa corollamı satıyorum da yeni araç bakıyorum.
tsi veya fsi ikiside lpg ye uyumlu değil lpg ile kullanımda sibob egmesi veya değişik arıza lar çıkartıyor hiç mi takilmaz takılır maliyet çok yüksek o maliyeti karşıladınız diyelim sonrası yine sıkıntılara gebe bizde 2008 model h kasa opel astra vardı orjinal ve düşük km olmasına rağmen sıkıntısı bitmedi en son yağ soğutucu patladı ve siboblar lpg ye uyumlu olmadığı için değişmesi gerekiyordu sattık kurtulduk şimdi diceksiniz felaket tellalı gibi yazmış sınız araba konfor bakımından üst sınıf ses izolasyonu on numara ama lpg siz alman grubunda no lpg yes sorunsuzluk toyotada alıştığınız sorunsuzluğu bulamazsınız
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 19 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2018, 17:48:39 »
Güncel Benzin fiyatı ile 7-7,5 litre yakıt tüketimi olan tsi motor 0,45 kuruş tüketimi var demek oluyor .Ortalama lpg li  1.6 atmosferik motora sahip  bir araç kendi aracıma göre söyleyeyim  10-11 litre civarı lpg tüketimi oluyor 0,30 - 0,31 kuruş gibi bir tüketim. Eğer aracınızı yıllık  15-20 bin km kullanıyor iseniz ve de arada çıkan veda çıkacak olan  0,15 -20 krş luk fark size ciddi külfet olacağını düşünüyor iseniz . 1.6 atmosferik motorlu araç düşünün yada 1.6 dizel motor tercih edin derim. Fakat senede  ortalama  10 bin km bandında araç kullanıyor iseniz dizel olayına hiç girmeyin zaten alırken  yaklaşık 10 bin lira fazla para vereceksiniz 1.4 tsi alın benzinde kullanın keyfinize bakın  .

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 28, 2018, 18:21:55 »
hocam bence macera arama. Toyota'dan sonra başını ağrıtır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 28, 2018, 21:40:06 »
Fsi motorlar için plastik aksam çok olduug için lpg de yüksek ısıda zarar görüp arıza verme durumları yüksek olduğu söyleniyor . Zaten o motorlardan istenilen verim alınamadığı için  tsı üniteye geçiş yaptılar Almanlar .

İstanbulda Candan Mühendislik diye bir yer var . Video sitesin Lpg takılmış epeyce TSI VE GDI motorlar var .O video ları izleyerek ve direk kendileri ile görüşerek tam bilgiye sahip olabilirsin. Ben nacizhane TSİ tercih etmeniz tavsiye ederim . Hem çok performanslı makineler hemde yakıt tüketimi olarak yakın arkadaşımda  1.4 tsı  passat var  2017 model   ortalama 7 - 7,5 litre benzin tüketimi olduğunu söylüyor .

1.4 TSI Passat'da bu tüketim değerleri bana gerçekçi gelmiyor. Belki şehirler arası kullanımda olabilir. Eğer bu değer şehir içi veya karma bir tüketime ait ise benimde bir sonraki aracım Passat olur. VW'in dizel emisyon skandalı esnasında bahsedilen "aldatmacalardan" biri de VW'in araçlardaki yakıt tüketimini gerçekten daha düşük göstermek için de müdahalede bulunduğuydu. Ancak bu iddia emisyon skandalında asıl sorunun arkasında kaldı. Depo doldurarak yapılan bir ölçüm ise eyvallah. Ancak bu değer gösterge değeri ise şüpheli olabilir. Bir forum da 1.2 TSI Golf ile yazın Sivas-İzmir arasında yapılan bir yolculukta ortalama yakıt tüketiminin 100 km. de yaklaşık 8.5 litre ölçüldüğünü okudum. Bu depo doldurarak yapılan bir ölçüm sonucuydu. Araç orta yüklü, klima açık ve ortalama otoyol hızında seyrederek elde edilen bir değerdi. Motor'un turbo olması performans sağlar ama daha verimli olduğu anlamına gelmez. İlla ki LPG taktıracaksanız iyi düşünün derim. Sadece yakıt masrafını değil, bakım masraflarını da düşünmenizi öneririm.
2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 202600
  • Model Yılı: '01
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 28, 2018, 22:02:23 »
2 motorda LPG'de özellikle tasarruf açısından verimsiz.
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür etti
  • 35 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 28, 2018, 22:29:26 »
Mazda Skyactive-X motorlarla iddialı geliyor. Dizel mantığı ile çalışan benzinli motor. Toyota'da bu işe yatırım yaptı. Belki verim konusunda iddia edildiği kadar büyük bir gelişme olursa benzinli motorlardan beklenti biraz daha artar.
2004 Corolla Verso Elegant 1.6 VVT-i (2004-...)
2011 Auris 1.33 Comfort (2011-2013)
2013 Auris 1.6 Valvematic Premium Multidrive S (2013-2017)
2017 C-HR 1.2T 4x2 Diamond Premium (2017-...)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Mart 29, 2018, 09:21:13 »
Mazda Skyactive-X motorlarla iddialı geliyor. Dizel mantığı ile çalışan benzinli motor. Toyota'da bu işe yatırım yaptı. Belki verim konusunda iddia edildiği kadar büyük bir gelişme olursa benzinli motorlardan beklenti biraz daha artar.
sabırsızlıkla Mazda'nın mucizevi motorunu bekliyorum. hele Mazda'nın skyactive'nin yanına Toyota'nın hibriti eşlik ederse tadından yenmez :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mart 29, 2018, 09:44:53 »
Arkadaşlar fikir verip yorum yapan yardımcı olan olmaya çalışan herkese çok çok teşekkür ederim.Hem çevremde yaptığım araştırmalarım hemde sizin yorumlarınızla vazgeçtim jetta veya passat düşünüyordum şimdi 2007 corollamı satıp biraz daha düşük km ve daha yüksek bi model corolla alacağım tekrar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Mart 29, 2018, 09:57:22 »
Arkadaşlar fikir verip yorum yapan yardımcı olan olmaya çalışan herkese çok çok teşekkür ederim.Hem çevremde yaptığım araştırmalarım hemde sizin yorumlarınızla vazgeçtim jetta veya passat düşünüyordum şimdi 2007 corollamı satıp biraz daha düşük km ve daha yüksek bi model corolla alacağım tekrar.
isabetli bir karar olmuş hocam tebrikler. benim acizane tavsiyem: otomatik  makyajlı 50. yıl Corolla veya güncel kasa  ( c sütunu sorunsuz) civic olabilir. bütçeniz el veriyorsa suv olarak hibrit chr, Subaru xv, honda hrv olabilir. yine de son karar sizin. hakkınızda hayırlısı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mart 29, 2018, 11:06:55 »
Yok hocam  bütçem keşke o kadar yüksek olsa :) 50 bin maks verebileceğim miktar şuan bakalım nasip kısmet.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Mart 29, 2018, 11:33:32 »
 anladım hocam.  o zaman auiris, avensis, fd6 civic veya şu linkteki honda city ki b sınıfı olmasına rağmen çoğu c sınıfı araçtan daha geniş ve donanımlı km'si düşük, modeli de yüksek.  bence  düşün derim hocam. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-28000-km-sahibinden-545619881/detay

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mart 29, 2018, 11:59:09 »
ben 1.6 araç düşünüyorum ki city pek tutulmayan bi araç sanırım yinede öneriniz için teşekkürler hocam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 215 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Mart 29, 2018, 12:12:49 »
o zaman avensis, auiris, fd6 civic, mazda 3,  jazz bak derim hocam. hakkında hayırlısı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mart 29, 2018, 13:39:21 »
düz motorlu araçlara 2000 tl dahi lpg uygulaması yapılırken TSI ve GDI motorlara 5000 - 8000 tl aralığında lpg montajı yapılıyor sistem çok farklı çalışıyor . Birde turbolu motorlar Mesela OPEL gurubuna hiç girmeyin birçok kişiden duyduğum  12-14 litre arası tüketim yaptığı . Hatta patronumda  2012 model astra 1.4 turbo 140 beygirlik olandan vardı en sakin kullanımda bile 11,5 litrenin altını göremedik diyor . Satıp başka araç aldılar sırf bu yüzden .Volkswagen gurubunun motorları bu gurupta hem yakıt hem sorunsuzluk olarak en çok tercih edilenler .skoda - seat gibi araçlarda bu gurubun motorlarını kullanıyor . 1.4 tsi larda piyasanın en çok tercih ettiği  125 bg olanlar hem fiyatları uygun hem de  yakıt olarak ideal oldukları söyleniyor .Özellikle manuel şanzıman tercih edersin dahada uygun araçlar bulabilirsin . Maddi imkanın müsait ise  140 -150 lik versiyonlarını almanı tavsiye ederim .Gerçekten güçlü olduğunu hissettiren kullanıcıyı kışkırtan bir araç .Sedan karoser düşünüyor iseniz . Skoda oktavia - Jetta  - olabilir -  Hb kasada - golf - seat leon tercih edebilirsiniz . Dsg şanzıman düşünür iseniz almadan önce çok ciddi kontrol ettirmeniz gerekir tamiri olmadığı için size  10 bin liralık bir masraf açabilir  .Manuel candır gerisi heyecandır

Opel'in o çok tüketen turbo motoru manifolda enjeksiyon olduğu için. J kasalarda kullanılan 1.4T motorları evet çok yakıyor, ama herhangi bir atmosferik 1.6 dan fazla yakmıyor. Üstüne lpg uyumlu olması da cabası.
Öte yandan yeni K kasada bu direk enjeksiyona geçtiler. Ve maalesef segman kırma problemleri var. Lpg uygulayan çok fazla yok ama herhangi bir karma sistem ya da sıvı sistem olabilir. Segman kırma olayını da çözer lpg de kullanım.

Mesaj Birleştirildi: Mart 29, 2018, 17:16:00

1.4 TSI Tiguanlara çok taktırıyorlar. Özellikle o araçlar 4x4 olduğundan çok fazla yakıt tüketiyor. 80bin km. kullanıp problem yaşamadığını söyleyen de var, ya da 70-80bin km. gibi bobin, enjektörü değiştirip kullanmaya devam ettiğini söyleyen de var. Ama illa TSI alacaksanız bence tek tercih sıvı sistem olmalı. Eğer Golf, Leon vs bakacağınız 1.2 tsi alarak tüketimi oldukça düşürebilirsiniz. ACT özellikli 1.4 TSI 150hp Seat leon ile uzun yolda 110 a sabitleyerek düz bir memlekette 5.5 lt civarında yakmıştım. Bana çok iyi geldi bu tüketimler. Öte yandan Astralara da bakabilirsiniz. Bir üstteki mesajımda astralarla ilgili yorumlarda bulundum.

Ayrıca şimdiki aracınızın lpg deki tüketimiyle alacağınız aracın benzindeki tüketimini kuruş bazında kıyaslarsanız ve aradaki farkı yıllık yapacağınız km ile çarpınız. Çıkan sonuç yılda 1000-2000 tl ise yeni bir turbo motorlu araç için benzinden lpg ye geçmeye değer görmem açıkçası.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mart 29, 2018, 13:47:40 »

Maalesef Mazda sadece 2.0 motoruyla çıkaracak bu teknolojiyi. 1.5 motorlar şimdiki nesil skyactiv-g ile gelmeye devam edecek. 2.0 skyactiv-x leri ise sadece Mazda 6 da görebileceğiz. 2.5 kadar güç üretip 1.5 kadar yakıt yaktığı iddia ediliyor. Prototip testlerinde gerçekten %20-30 a varan bir yakıt tüketimi düşüşü olduğu söyleniyor. Ve kullanılacak superchargerla birlikte tüm devirde maksimum torkun alınabileceği belirtiliyor. Fakat teknik değerlere bakılınca torkun çok da artmadığı görülüyor. Skyactiv-g li bir araç alıp lpg takılırsa tüketim olarak yine skyactiv-x den çok az bir farkla az yakılacak. Hem de skyactiv-g li mazda 6 lar daha ucuz 2. elde.
2.0 Skyactiv-g   165 PS 210 NM
2.0 Skyactiv-x    190 HP 230 NM

Mesaj Birleştirildi: Mart 29, 2018, 17:16:22

Bence isabetli bir karar eski nesil tsi lar yerine yeni nesil tsi lar alınmalı şahsen.
Değişik his isterseniz diğer japonları deneyebilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.