Gönderen Konu: Corona Benzin Problemi  (Okunma sayısı 2788 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '93
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Corona Benzin Problemi
« : Mart 27, 2018, 11:51:15 »
Arkadaşlar Merhaba
Uzunca bir hikayem var.
Eski model toyotacı olarak corollamı satıp 1993 model Corona aldım. Araç benzinde iken çiğ benzin atıyor. Kokusu insanı boğuyor. Durumu anlamaya çalışırken manifoltun contası sızdırmaya başladı ve ordan daha net görür olduk benzini yakmadan dışarı atmaya çalıştığını. Benzinin yarısı boşa gidiyordu. Araç lpg ye geçtiğinde de benzin almaya devam ediyor ve aynı durumu yapıyordu. Lpg ye geçtiğinde benzini kesmesi gerekmez mi? Benzini bitirdiğinde sadece lpg hiç bir problem olmuyor. Bende geçici bir çözüm olarak bir bidon benzini bagaja koyuyor araba sogukken 2-3 su bardağı kadar depoya koyuyor araba ısınana kadar o benzin bitiyor araç gaza geçince problemimiz kalmıyordu. Ancak bagajda da benzin şişesinin olmasını, polis denetiminde nasıl açıklayabilirsiniz ki? Çözüm ararken bir röle bulduk. Araç lpg ye geçince benzin pompasını devre dışı bırakan bir röle. şimdilik bu şekilde lpg kullanımında sorun olmuyor. Ancak bunu dert edindim kendime. Benzini neden fazla alıyor ve dışarı atıyor. Egzostan tam dışarı çıkamadığından egzosta da igne deliği kadar delik açıldı. Konu hakkında önerisi olan var mı?

Toyota Club Türkiye

Corona Benzin Problemi
« : Mart 27, 2018, 11:51:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Corona Benzin Problemi
« Yanıtla #1 : Mart 28, 2018, 14:28:18 »
Bir önerisi olan yok mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 28, 2018, 16:38:24 »
Normalde lpg ye geçtiği zaman benzini kesmesi lazım lpg sisteminde bir problem gözüküyor bir lpg ustası işi kolaylıkla çözer
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2018, 11:49:40 »
Normalde lpg ye geçtiği zaman benzini kesmesi lazım lpg sisteminde bir problem gözüküyor bir lpg ustası işi kolaylıkla çözer
Gittim farklı farklı yerlere gittim hemde lpg de bişi yok dediler. Hatta benzin olayını çöz yoksa motor yaptırmak zorunda kalabilirsin bile diyen oldu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • evden eve taşımacılık
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 246000
  • Model Yılı: '91
« Yanıtla #4 : Mart 30, 2018, 09:02:42 »
Bujilerin yakmıyor olabilir. Benimki de de aynı sorun var karbüratörden atıyor benzini diyaframını bulamadım arabadan soğudum satacağım. Seninki sanırım enjeksiyonlu bide enjektörleri kontrol ettir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 30, 2018, 11:21:15 »
Barış bey arızanın çözümü için kendiniz manuel çözümler bulmaya çalışmışınız.Yaşadığınız yerde de sanırım adam akıllı bir usta yok . Araç benzindne lpg ye geçtiği zaman benzini kesen lpg sisteminde map diye yanlış hatırlamıyor isem bir parça var .Bu sayede aracınız aynı anda iki yakıtı birden tüketmeye çalışmıyor . Sizin ilk yapmanız gereken şey aracın eğer çok eski ise lpg tesisatını komple değiştirmeni tavsiye ederim eğer lpg ile alakalı bir sorunum yok diyorsan aracın benzinden lpg ye geçtikten sonra benzini kesen parçanda arıza var belli ki onu değiştirmen gerekiyor .Fazla benzin verme olayına gelince Aracınız elektronik beyin kontrollü enjektörlü bir motora sahip diye biliyorum . Çok yüksek ihtimal lpg de çok fakir karışım ayarlandığı için aracınız ilk çalışmada motor yakıt sistemi fakir karışım algılayıp haddinden fazla benzin gönderiyor yanma odasına buda aşırı çiğ benzin olarak size dönüyor .Genzi yakan iğrenç bir koku olarak dönüş olur . Aynı durum dayımın 97 model opel astra aracında başına geldi kapalı otoparka komşular aracı park etmesine tepki gösteriyorlar  bana da denk geldi kapalı otoparkta resmen nefes alamaz hale geliyorsunuz kokudan . Komple lpg tesisatı değiştirdi . Ve de güzel bir ayar yaptırdı şimdi hiç sorunu sıkıntısı kalmadı normale döndü aracı . Birde aracınızın benzin enjektörleri yaşından dolayı  kirlenme ve işeme dediğimiz şeyi yapıyor olabilir buda hem fazla tüketime hem de çiğ benzine neden olur . Enjektörcüye gidip kontrolünü ve temizliğinin yapılması gerekli . Video sitesinden benzer videoları izleyebilirsin .Bence ilk yapman gereken iyi bir lpg ustası bulman
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2018, 11:52:31 »
İyi günler çözüm buldunuz mu bilmiyorum ama benim corona aracımda da biraz vardı çiğ koku ustam enjektör temizliği dedi. Sizin durumunuz daha acil şayet bu durumu halledene kadar aracı sadece gazla çalıştırabilirsiniz. Bu sisteme zarar verir fakat geçici çözümdür araç hiç benzin yakmaz. Gaz göstergesindeki düğmeye basılı tutarak çalıştırın arabayı ve arabada benzin olmasın direk gazla çalışacaktır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 03, 2018, 10:03:20 »
Barış bey arızanın çözümü için kendiniz manuel çözümler bulmaya çalışmışınız.Yaşadığınız yerde de sanırım adam akıllı bir usta yok . Araç benzindne lpg ye geçtiği zaman benzini kesen lpg sisteminde map diye yanlış hatırlamıyor isem bir parça var .Bu sayede aracınız aynı anda iki yakıtı birden tüketmeye çalışmıyor . Sizin ilk yapmanız gereken şey aracın eğer çok eski ise lpg tesisatını komple değiştirmeni tavsiye ederim eğer lpg ile alakalı bir sorunum yok diyorsan aracın benzinden lpg ye geçtikten sonra benzini kesen parçanda arıza var belli ki onu değiştirmen gerekiyor .Fazla benzin verme olayına gelince Aracınız elektronik beyin kontrollü enjektörlü bir motora sahip diye biliyorum . Çok yüksek ihtimal lpg de çok fakir karışım ayarlandığı için aracınız ilk çalışmada motor yakıt sistemi fakir karışım algılayıp haddinden fazla benzin gönderiyor yanma odasına buda aşırı çiğ benzin olarak size dönüyor .Genzi yakan iğrenç bir koku olarak dönüş olur . Aynı durum dayımın 97 model opel astra aracında başına geldi kapalı otoparka komşular aracı park etmesine tepki gösteriyorlar  bana da denk geldi kapalı otoparkta resmen nefes alamaz hale geliyorsunuz kokudan . Komple lpg tesisatı değiştirdi . Ve de güzel bir ayar yaptırdı şimdi hiç sorunu sıkıntısı kalmadı normale döndü aracı . Birde aracınızın benzin enjektörleri yaşından dolayı  kirlenme ve işeme dediğimiz şeyi yapıyor olabilir buda hem fazla tüketime hem de çiğ benzine neden olur . Enjektörcüye gidip kontrolünü ve temizliğinin yapılması gerekli . Video sitesinden benzer videoları izleyebilirsin .Bence ilk yapman gereken iyi bir lpg ustası bulman
LPG de bir sıkıntı olmadığına kanaat getirdim. çünkü bir çok lpg ciye gittim. Hatta sistemim atiker olmasına rağmen 2A mühendislik (BRC) servisine bile gittim bir şey çıkmadı. Şuan yoğunlaştığım ve banada mantıklı gelen enjektör temizliği. Bakalım kendim söküp temizlicem haftasonu sonucu bildiririm. İnş güzel sonuçlar alırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 09, 2018, 09:23:00 »
Enjektörler temiz çıktı ustalarımızın yeni senaryoları benzin pompası ile lpg beyni.... hadi hayırlısı