Gönderen Konu: 2005 Toyota Avensis Rolantide Dengesizlik  (Okunma sayısı 5787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 181000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür edildi
2005 Toyota Avensis Rolantide Dengesizlik
« : Mart 13, 2018, 17:49:17 »
Merhaba Arkadaşlar
Yaklaşık 2 aydır bu problem ile karşı karşıya kaldım.
Araba ilk çalıştığında hiçbir probem yaşamıyorum 1400-1600 devir arasında çalışıyor motor ısınana kadar.
Ancak motor ısındıktan sonra misal arkadaşımı beklerken motoru stop etmedim, rolanti bu şekilde oluyor.
Tecrübelerinizi,sorunun neyden kaynaklanıyor olabileceği hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsanız benimle sevinirim.
Video ektedir;

Toyota Club Türkiye

2005 Toyota Avensis Rolantide Dengesizlik
« : Mart 13, 2018, 17:49:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ynt: 2005 Toyota Avensis Rolantide Dengesizlik
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2018, 20:59:34 »
Aracın gaz kelebeği temizliği bujileri yağı suyu bütün bakımları tamam ise kompresyon testi yapılması gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Model Yılı: '05
  • 21 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 21:58:37 »
Peki, araçta titreme oluyor mu? Yani, direksiyona, koltuğa kadar gelen bir titreme mevcut mu acaba? Boğaz kelebeği, maf sensörü temizliği gibi işlemler öneriliyor bu tür sorunlar için. Ben yaptırdım ama sizinki kadar olmasa da rölantide dalgalanma mevcut. Aracım 2005 corolla. beni asıl rahatsız eden şey, direksiyonu tutunca kolumda hissedilen, yan koltukta boşta poşet vb. bir şey varsa sarsan bir titreme mevcut. Motor ustası ssiboplarda ölçüm yaptı normal dedi. Lpg ustası enjektörlerde sorun yok siboptan olması muhtemel dedi. Sibopların ölçümünün motor soğukken yapılmasının net sonuç vereceğini söyledi. Şu sıralar ben de araştırıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 14, 2018, 00:38:02 »
Hava ayarı bozuk gibi. Hava kazanı ve borusuna bi bakın kaçak varmı acaba. Maf sensör sağlıklı sinyal vermiyor gibi.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 14, 2018, 01:11:36 »
Merhaba Arkadaşlar
Araba ilk çalıştığında hiçbir probem yaşamıyorum 1400-1600 devir arasında çalışıyor motor ısınana kadar.
Ancak motor ısındıktan sonra misal arkadaşımı beklerken motoru stop etmedim, rolanti bu şekilde oluyor.
Tecrübelerinizi,sorunun neyden kaynaklanıyor olabileceği hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsanız benimle sevinirim.
Video ektedir;
Eyyup bey öncelikle geçmiş olsun aracı arza tespit cihazına bağlayıp hata kodu baktırdınizmı acaba boğaz kelebeği temizliği bujilerin ve kablalorun durumu nedir onların hepsinin bir bütün olarak değerlendirmesi lazım rolanti motoruna bakıldımı ve araç km kaç binde rutin bakımları önem teşkil ediyor
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 14, 2018, 05:06:12 »
Tolga Bey öncelikle söylediğiniz tüm hepsini yaptım sadece bujiler kaldı onada inşallah yarın gitmeyi planlıyorum. Söylediğiniz şekilde yaparım teşekkür ediyorum.

Önder bey sorun aynen dediğiniz gibi. beni son zamanlarda fazlası ile rahatsız eden bir durum.

Mustafa bey söylediğinizde muhtemel yarın bunuda bi araştırayım ben ilginiz için teşekkür ederim.

Ümit bey aracı cihaza bağladık ancak bir sorun göstermiyor arıza barizleşmediğinden ötürü. Kelebek temizliği yapıldı ancak yarın servise gidip diğer konularıda ustama aktarayım.

Hepinize ilginiz için teşekkür ediyorum.

Mesaj Birleştirildi: Mart 14, 2018, 19:46:00
Bugün bujileri değiştirdim sorunum hala devam ediyor. Vaktim kısıtlı olduğu için detaylı olarak bakamadık. Yarın baktırdığımda sorunun kaynağını bulabilirsek sizinle paylaşacağım tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 202600
  • Model Yılı: '01
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 17, 2018, 20:02:12 »
Merhaba Arkadaşlar
Video ektedir;
Rolanti bazen çok düzgün oluyor mu yoksa ısınınca hep mi böyle.
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Efsane Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 78000
  • Model Yılı: '09
  • 24 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2018, 02:27:23 »
Eyüp bey, aynı sorunu bende bu günlerde yaşıyordum, ustalar çözüm bulamayınca  önce yeni olmasına rağmen, buji,hava filtresi ve polen filitresini kendim değiştirdim, malzemeleri bu sitede üye Ufuk Sönmez bey le özelden yazışarak aldım sağolsun yardımcı oldular,sonra MAF sensörünü temizledim iki gündür aracımın rolantisi düzgün çalışıyor, ancak yaptığım hangı işlem düzelltti bilmiyorum, çünkü yukarıda saydığım işlemlerin hepsini bitirip aracı öyle çalıştırdım, umarım sorununuz hallolur,cünkü bende çok uğraştım,sizi anlıyorum,geçmiş olsun.
Verso 2009 Elagant

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 18, 2018, 22:59:00 »
Rolanti bazen çok düzgün oluyor mu yoksa ısınınca hep mi böyle.

Bugün farkettim, elektrik aksamından birşey çalıştığında böyle oluyor ve kapansada düzensizlik devam ediyor.Gözlemleyebildiklerim(radyatör fanı-Klima) motor soğukken çalışmasında problem yok sadece sıcak motorda bu şekilde.

Mesaj Birleştirildi: Mart 18, 2018, 23:00:51
Eyüp bey, aynı sorunu bende bu günlerde yaşıyordum, ustalar çözüm bulamayınca  önce yeni olmasına rağmen, buji,hava filtresi ve polen filitresini kendim değiştirdim, malzemeleri bu sitede üye Ufuk Sönmez bey le özelden yazışarak aldım sağolsun yardımcı oldular,sonra MAF sensörünü temizledim iki gündür aracımın rolantisi düzgün çalışıyor, ancak yaptığım hangı işlem düzelltti bilmiyorum, çünkü yukarıda saydığım işlemlerin hepsini bitirip aracı öyle çalıştırdım, umarım sorununuz hallolur,cünkü bende çok uğraştım,sizi anlıyorum,geçmiş olsun.

Veysel bey teşekkür ederim, ancak söylediğiniz parçalar ile ilgili olduğunu düşünmüyorum hepsini orjinalleri ile serviste değiştirdim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2018, 00:01:15 »
Motor soğuk iken hissetmemeniz normal çünkü araç ideal ısıya ulaşabilmek için yüksek devir çeviriyor ısınınca devir çevirmeyi bırakıyor hava akış metre ve rolanti motoru ilk akla gelenler bide fan veya başka bişey çalıştığı zaman oluyor yazmış sınız akünün durumu nedir kaç yıllık aku düzensiz akım çekiyor olabilir 
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2018, 00:39:00 »
Motor soğuk iken hissetmemeniz normal çünkü araç ideal ısıya ulaşabilmek için yüksek devir çeviriyor ısınınca devir çevirmeyi bırakıyor hava akış metre ve rolanti motoru ilk akla gelenler bide fan veya başka bişey çalıştığı zaman oluyor yazmış sınız akünün durumu nedir kaç yıllık aku düzensiz akım çekiyor olabilir

Aküden şüphelendim söylediğiniz gibi ve sıfır akü aldım yine birşey değişmedi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 15, 2018, 22:11:12 »
Serviste ECU ayarını tekrar yaptırın derim,aynı sorun bende de vardı Ecu ayarı yapıldı sorun çözüldü

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 57000
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 16, 2018, 00:57:28 »
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=74437.0 ateşleme bobini lpgden dolayı arıza verirse rolantide inip çıkar, kontrol ettirin. Kontrolü basittir.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mayıs 24, 2018, 03:28:25 »
Hepinize teşekkür ediyorum. Sorunu çözdüm tesadüfen  Würth marka benzinli yakıt sistemi ve enjektör temizleyici aldım benzin deposuna boşalttım 2 gün sürekli olarak benzinde bindim şuanda lpg veya benzin farketmiyor herhangi bir sorun yaşamıyorum. Aynı sorunu yaşayanlar denemekten zarar gelmez sizde deneyebilirsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 360000
  • Model Yılı: '05
« Yanıtla #14 : Temmuz 14, 2018, 16:21:26 »
Bende de tüp de sorun yok benzine aldiğimda hem rölanti düşüyor hemde motor ariza lambası yanıyor birde klimayı açarsam eyvah stop edecek gibi oluyor gaz da yemiyor neden olabilir acaba
🖤💚

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 07, 2018, 14:32:21 »
Merhaba Arkadaşlar
Video ektedir;
merhaba arkadaşlar. Dün araç su devir daim pompasını değiştirdim kilitlenmiş olduğu için. Bi de v kayışını değiştirdik. Şu anda Eyüp beyin çektirdiği videonun aynı durumu benim araçta da ortaya çıktı. Daha önce böyle bir şey yoktu. 18 ay oldu alalı. 122 binde araç. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 217000
  • 11 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 08, 2018, 18:36:45 »
Merhaba, bu sorunu bende yaşıyorum. Önceleri videoda görülen şekilde idi. Subaplar yenilenince sadece klima açık iken yapmaya başladı. Arkadaşın dediği gibi klima açık iken klima fanı sürekli devreye girip çıkıyor ve bu durum rölantinin inip çıkmasına neden oluyor. Klima neden sürekli devreye girp çıkıyor çözemedim. Ustam normal olduğunu söylesi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 15, 2018, 15:28:19 »
biraz kendim çalıp kendim oynadım gibi olacak ama kimse bi şey yazmayınca kendi yaptıklarımı yazayım bari :)
ilk mesajı attıktan sonra aracı kontrollü ya da korkarak kullanmaya başladım. daha büyük bi sorun olmasın diye.(iyi ki de böyle yapmışım)
sonra iskenderunda kendi ustama götürdüm. sağına soluna baktı çözemedi önce. sonra alttan baktı ıslak taban plastiklerini gördü. radyatöre bi baktı o da ne? radyatörde hiç su kalmamış ama yedek su deposunda su olduğu gibi duruyor.ve devirdaim pompası takılırken radyatörün havası alınmadığı için  radyatörün havasının alınması gerektiği teşhisini koydu.:)
asıl nedenin bu olması dileğiyle 2-3 gün tekrar kontrollü bi şekilde kullanıp geri dönüş yapmamı söyledi. inşallah başka da sorun  çıkmaz neticesini yine buraya yazarım inşallah.

ha bu arada rolantideki dalgalanmanın sebebi de o gün baya yokuş çıkmıştım klima sonuna kadar açık olduğu için olabilir dedi tecrübeli bi arkadş. zaten sonrasında dalgalanma olmadı. maf temizliği de yaptım belki ondan kaynaklanıyordur dedim ama ondan değildir çünkü normal sürüşte dalgalanma olmuyordu. şimdilik bu kadar selamette kalın :)

Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ekim 15, 2018, 19:45:39 »
biraz kendim çalıp kendim oynadım gibi olacak ama kimse bi şey yazmayınca kendi yaptıklarımı yazayım bari :)
ilk mesajı attıktan sonra aracı kontrollü ya da korkarak kullanmaya başladım. daha büyük bi sorun olmasın diye.(iyi ki de böyle yapmışım)
sonra iskenderunda kendi ustama götürdüm. sağına soluna baktı çözemedi önce. sonra alttan baktı ıslak taban plastiklerini gördü. radyatöre bi baktı o da ne? radyatörde hiç su kalmamış ama yedek su deposunda su olduğu gibi duruyor.ve devirdaim pompası takılırken radyatörün havası alınmadığı için  radyatörün havasının alınması gerektiği teşhisini koydu.:)
asıl nedenin bu olması dileğiyle 2-3 gün tekrar kontrollü bi şekilde kullanıp geri dönüş yapmamı söyledi. inşallah başka da sorun  çıkmaz neticesini yine buraya yazarım inşallah.

ha bu arada rolantideki dalgalanmanın sebebi de o gün baya yokuş çıkmıştım klima sonuna kadar açık olduğu için olabilir dedi tecrübeli bi arkadş. zaten sonrasında dalgalanma olmadı. maf temizliği de yaptım belki ondan kaynaklanıyordur dedim ama ondan değildir çünkü normal sürüşte dalgalanma olmuyordu. şimdilik bu kadar selamette kalın :)
Ömer bey klima açıkken rolantinin dalgalanması kadar doğal birşey yok çünkü içeriğin soğukluğu istenilen dereceye gelince kompresör devreden çıkar ısı yükselince tekrar devreye girer kompresör devreye girdiğinde motora yük biner ve bu esnada rolantide dalgalanma olması gayet normal diğer sorun için İskenderun'da hangi servise ustaya gittiniz
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 16, 2018, 09:30:48 »
Ömer bey klima açıkken rolantinin dalgalanması kadar doğal birşey yok çünkü içeriğin soğukluğu istenilen dereceye gelince kompresör devreden çıkar ısı yükselince tekrar devreye girer kompresör devreye girdiğinde motora yük biner ve bu esnada rolantide dalgalanma olması gayet normal diğer sorun için İskenderun'da hangi servise ustaya gittiniz
hocam Uzman özel Toyota servisi faruk ve Ahmet usta var. ama ilk gittiğim yer daha doğrusu gitmek zorunda kaldığım yer ufuk usta diye biriydi. zaten eskiden elektrikçiymiş yani çakma ama iyi yoldu beni namussuz:) şuan da da şöyle bi şey var: araç rölantide titreme sorunu. camları indirip kaldırırken titrme daha çok oluyor. belki büyütülecek bi şey değildir ama daha önce yoktu. şu su sorununu hallettikten sonra bi de tüp taktıracam nasip olursa. belki ozaman düzelir:)
atiker grand obd2 için 2500 liraya anlaştım.(hoş pazarlık da yapmadım) fiyat makul müdür acaba? başka da bi yere sormadığım için bi kıyas yapamadım. iskenderun'da vahit usta var herkes ona yönlendirdi. bkalım iyi randuman alırsam yazarım buraya.