Gönderen Konu: EGR temizliği  (Okunma sayısı 1471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '06
  • 11 kere teşekkür etti
EGR temizliği
« : Mart 13, 2018, 12:01:38 »
Dün mmt kalibrasyonu için bir yere gittim. Aracı bilgisayara bağlayıp önce enjektörlerin fazla mazot verdiğini söylediler. Kalibrasyonu yapıp sürüş testinden sonra aracın gaz yemediğini egr nin temizlenmesi gerektiğini söylediler. Ben de temizlensin dedim işlemi izledim aşırı bir tıkanma yoktu bana göre.
Ama kafama takılan performans arttırımı için egr iptali yapılıyor ama bana egr den dolayı araç gaz yemiyor dediler. 1 saat bile sürmeyen işleme 200 tl para almak için mi yaptılar. Piyasada güvenebileceğimiz insanları kazıklamak için uğraşmayan işini bilen kimse yok mu acaba. Şimdi ben bu servise güvenmeye devam edeyim mi sizin görüşünüz nedir.

Toyota Club Türkiye

EGR temizliği
« : Mart 13, 2018, 12:01:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
Ynt: EGR temizliği
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2018, 14:15:39 »
eğer yakıt sarfiyatında azalma,çekişte eskisine göre artış olmadıysa gitmeyin.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 17:18:36 »
Profil bilgilerinde "Yer" sekmesini doldurmanız faydalı olur. Eğer İstanbul ya da yakınında iseniz sitemizden  kayıtlı firmalardan (TEM) Ufuk Bey ile temasa geçmeniz iyi olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '06
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2018, 17:58:46 »
Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.
Evet İstanbuldayım. Performans olarak ben bi değişiklik farketmedim Tokay bey.
Hakan bey siz Tem den Ufuk beyi tavsiye ediyorsunuz sağolun ama yeri nerededir onu söyleyebilir misiniz?
Ayrıca egr temizliği ben de gerekli miydi sizce merak ediyorum da. Denildiği gibi egr den dolayı gaz yeme durumu performans düşüklüğü falan olabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2018, 18:29:49 »
Cevaplarınız için öncelikle teşekkür ederim.
Evet İstanbuldayım. Performans olarak ben bi değişiklik farketmedim Tokay bey.
Hakan bey siz Tem den Ufuk beyi tavsiye ediyorsunuz sağolun ama yeri nerededir onu söyleyebilir misiniz?
Ayrıca egr temizliği ben de gerekli miydi sizce merak ediyorum da. Denildiği gibi egr den dolayı gaz yeme durumu performans düşüklüğü falan olabilir mi?
Egr temizliği biraz karmaşık şu ana kadar araştırdığım kadarı ile. Çünkü temizleyenler kısa sürede aynı kurumun oluştuğunu gözlemliyor genelde. Özellikle zaman zaman, aracın genel bakım ve çalıştırma koşullarına dikkat ederek yüksek devirli kullanımları da egzoz sistemi vs. temizlik sağlayabiliyor. En önemli unsurlardan birisi de yakıt kalitesi, buna özen göstermek gerekiyor.
Dizel motorlar genel itibari ile düşük ve sabit devir kullanımları için tasarlanırlar. Aracı yukarıda bahsettiğimi gibi, uygun şartlarda, belli süre, belli devirlerde kullanmak (sürekli yapılacak bir kullanım şekli değildir) aracın çekişinde önemli farklar oluşturuyor.
Bazı araçlarda egr temizliği önerilmiyor, hatta yakıt katkıları da önerilmiyor. Kötü yakıt kaynaklı özel durumlar oluştu ise bu durumda temizlik kanımca gerekebilir (egr). Ayrıca sistem ilk tasarlanırken bu durum mühendislerce biliniyordur, yani egr nin tamamen temiz olması normal şartlarda beklenmemeli, burada kirliliğin miktarı ve şekli önemli.
Yinede, konu ile ilgili bilimsel ve karşılaştırmalı bir çalışma yapmadan net bir şey söylemek zor.
Sitemizde TEM otonun firma bilgileri mevcut. Kendisi Maslak Sanayi'de. @Ufuk Sönmez (16363)