Gönderen Konu: Hasar Tespiti ve Parça Tutarı  (Okunma sayısı 2834 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Hasar Tespiti ve Parça Tutarı
« : Mart 12, 2018, 11:35:34 »
Arkadaşlar, bir hafta önce kaza yaptım.Yetkili servis yaklaşık 19.000 lira parça tutarı belirleyip ekspere göndermiş (İşçilik hariç). Acentem ise sigorta şirketinin parça fiyatlarında indirim isteyeceğini söylemiş. Daha önce yetkili serviste çalışan bir tanıdığım ise parça fiyatlarında indirim yapılması durumunda bil ki ya kullanılan parçalar çıkma, yan sanayi yada onarım/tamire gidiliyordur diyerek beni uyardı. Böyle birşey mümkün mü?
2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Toyota Club Türkiye

Hasar Tespiti ve Parça Tutarı
« : Mart 12, 2018, 11:35:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
Ynt: Hasar Tespiti ve Parça Tutarı
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2018, 06:52:39 »
oncelikle cok gecmis olsun. aracinizin marka modeli nedir ? 19bin + iscilik ucreti vs. derken araciniz perte cikabilir.
kasko/sigorta firmasi servisten fiyat icin indirim talep edebilir ama kaskolu/sigortali aracin onarimi durumunda serviste onarilmis , tamir gormus veya cikma 2.el parca takilmasi mumkun degil boyle bir haklari yok ama tabi dikkatli olmak lazim isini duzgun yapan esnaflarin maalesef nesli tukeniyor.
kasko klozunuza bakin hasar durumunda kullanilacak parca icin orjinal parca mi yaziyor yoksa yan sanayi veya muadil mi ? tamir icin yetkili servis mi diyor yoksa antlasmali ozel servis mi? bunun disina cikamazlar.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 10:27:30 »
Burda itirazı eden karşı tarafın sigortası zaten. Malum ücrete itiraz edip indirime gitmek istiyorlar. Ha çıkma takarak muadil çin üretimi bütün şartları zorluyorlar. Zaten bu araçta kasko olmasa. Araç sahibine çıkmaya kadar teklif ediyorlar. Sen parçayı bul biz ödeme yapalım diye.
Arkadaşın iBiza aracına eski kasa Kaput yollamışlar makyajlandığı için Muadil parça yok sigortam mecbur orjinal getirecek. İşlerine gelmediği için makyajsız kasa kaputu yollayıp çamurlukları çektir diye ustaya söylemiş. Usta, araç sahibi tanıdık diye kabul etmemiş. Herkesin aracını böyle çektirme yapıyorlarmış
Arkadaş heryere şikayet etti, etmedik küfür bırakmadı bütün parçalar orjinal geldi. Rezil olup ,rezil etmeden işler yürümüyor
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2018, 11:38:35 »
oncelikle cok gecmis olsun. aracinizin marka modeli nedir ? 19bin + iscilik ucreti vs. derken araciniz perte cikabilir.
kasko/sigorta firmasi servisten fiyat icin indirim talep edebilir ama kaskolu/sigortali aracin onarimi durumunda serviste onarilmis , tamir gormus veya cikma 2.el parca takilmasi mumkun degil boyle bir haklari yok ama tabi dikkatli olmak lazim isini duzgun yapan esnaflarin maalesef nesli tukeniyor.
kasko klozunuza bakin hasar durumunda kullanilacak parca icin orjinal parca mi yaziyor yoksa yan sanayi veya muadil mi ? tamir icin yetkili servis mi diyor yoksa antlasmali ozel servis mi? bunun disina cikamazlar.

Çok teşekkür ederim Eyüp Bey.Aracım 2009 model 1.6 Corolla Elegant. Normalde kasko değeri aracın 42.717 lira, ancak benim sigortacı aracı corolla verso olarak sigortalamış. O yüzden 47.856 lira olarak görünüyor. Neden böyle bi hata yaptın dediğimde ise araç önceden öyle girilmiş, bizde sistemden o şekilde çekmişiz gibi bir bahane ileri sürüyor (Ben aracı ikinci el olarak almıştım) Serviste eskiden çalışan bir tanıdığım beni parça fiyatı konusunda uyardı. Dediği şu; eğer daha önce belirlenen fiyattan aşağı parça fiyatı görürsen bil ki orda çıkma, yan sanayi, yada hasarlı parçanın onarımına gidiliyor demektir, uyanık ol, asla kabul etme dedi. Sigorta şirketi maddi tutarı azaltıp aracı perte ayırmamak için bu yola başvuruyor sanırım.

Mesaj Birleştirildi: Mart 13, 2018, 11:44:35
Burda itirazı eden karşı tarafın sigortası zaten. Malum ücrete itiraz edip indirime gitmek istiyorlar. Ha çıkma takarak muadil çin üretimi bütün şartları zorluyorlar. Zaten bu araçta kasko olmasa. Araç sahibine çıkmaya kadar teklif ediyorlar. Sen parçayı bul biz ödeme yapalım diye.
Arkadaşın iBiza aracına eski kasa Kaput yollamışlar makyajlandığı için Muadil parça yok sigortam mecbur orjinal getirecek. İşlerine gelmediği için makyajsız kasa kaputu yollayıp çamurlukları çektir diye ustaya söylemiş. Usta, araç sahibi tanıdık diye kabul etmemiş. Herkesin aracını böyle çektirme yapıyorlarmış
Arkadaş heryere şikayet etti, etmedik küfür bırakmadı bütün parçalar orjinal geldi. Rezil olup ,rezil etmeden işler yürümüyor

Barış hocam karşı tarafın sigortası değil, benim kasko yaptırdığım güneş sigorta aracımla ilgileniyor. Tüm işlemler bittiğinde tutarı karşı taraftan rücu edecekler sanırım. Ben onarım yaptırmak istesem zaten aracımı alırdım bi kaportacıya götürürdüm, neden servise gideyim. Servise gittim çünkü eğer aracım yapılacaksa bütün parçalar orjinal takılsın, işçilik dört dörtlük olsun, malzemeden çalınmasın ve bende aracıma gönül rahatlığı ile bineyim. Son durumda servis parça tutarını ekspere yolladı. Şimdi eksperin hazırlayacağı raporu bekliyoruz. Eğer parça fiyatında indirim falan söz konusu olursa nasıl bir yol izlemeliyim, sigorta şirketine nasıl kafa tutarım bunları düşünüyorum. Sözde aracımın kaskosu var ve araç yetkili serviste. Ama içim hiç rahat değil maalesef.

Mesaj Birleştirildi: Mart 13, 2018, 11:51:10

Hocam zaten kaza yaptıktan hemen sonra kasko yaptırdığım sigorta şirketini aradım, aracımı yetkili servise çekebileceğimi söylediler. Bende ona istinaden yetkili servise aracımı çektirdim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 15, 2018, 06:29:50 »
42 bin liralik araca 19bin+ iscilik masraf cikarildiysa o arac perte ayrilir. sigorta sirketi istedigi kadar indirim icin zorlasin kaza yapan aracin yanlis hatirlamiyorsam %45 degeri kadar masraf cikiyorsa direk perte ayiriyorlar.

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2018, 06:31:38
yerinizde olsam aracinizin yanlis girilen modelini de duzeltiririm. sisteme boyle girilmis diye sacmalik mi olur. hem bu yuzden fazla teminat oduyorsunuz.
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Mart 16, 2018, 10:30:55 »
42 bin liralik araca 19bin+ iscilik masraf cikarildiysa o arac perte ayrilir. sigorta sirketi istedigi kadar indirim icin zorlasin kaza yapan aracin yanlis hatirlamiyorsam %45 degeri kadar masraf cikiyorsa direk perte ayiriyorlar.

Mesaj Birleştirildi: Mart 15, 2018, 06:31:38
yerinizde olsam aracinizin yanlis girilen modelini de duzeltiririm. sisteme boyle girilmis diye sacmalik mi olur. hem bu yuzden fazla teminat oduyorsunuz.

Perte ayırmadılar abicim. Parçada indirim falan da olmadı. İskonto sadece işçilik üzerinde oluyormuş, o da %10-15 oranında. Yani 4000 lira işçilik tutsa 400 lira iskonto var. Bana bu olay muazzam bir ders oldu. Poliçeyi satın aldığınız acenteniz ve sigorta firması müşterisini korumalı. Hadi şirketi anladım ama yıllardır poliçe satın aldığımız acentenin sahibi olan bayan! gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. Haram zıkkım olsun. Diğer üye arkadaşlarımız hangi firmanın poliçesini yaptırıyorlar bilmiyorum ama güneş sigortadan uzak durun derim. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 16, 2018, 15:38:55 »
sigortacı hasarda belli olur diye boşuna söylememişler.artık bu ara sigorta acentelerinin işlevi sadece poliçe bedelini tahsil etmek ve aradan çekilmek gibi.biz bayiden toyota kasko yaptırıyoruz,sorun çıkmasın diye ama muhtaç olmayalım diyoruz,ne olur ne olmaz.?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2018, 11:53:26 »
sigortacı hasarda belli olur diye boşuna söylememişler.artık bu ara sigorta acentelerinin işlevi sadece poliçe bedelini tahsil etmek ve aradan çekilmek gibi.biz bayiden toyota kasko yaptırıyoruz,sorun çıkmasın diye ama muhtaç olmayalım diyoruz,ne olur ne olmaz.?

Aynen haklısın Tokay abi. Poliçe kesene kadar iyi, ondan sonra seni tanımıyorlar. Eski sigortacım kazadan bi müddet sonra beni arıyor, diyor ki eksperin telefon numrasını ver de bi görüşeyim bakalım diye. Sigortacı ben miyim o mu anlam veremedim, yorumu size bırakıyorum. Yetkili servis ısrarlar parçada indirim yapmadık, sadece işçilik üzerinden iskonto yapılır diyor. Eski sigortacım ise toplam maliyet işçilik dahil 17.000 lirayı geçmez diyor. Parça tutarı sadece 18.722 lira, nasıl oluyor anlamadım, ortada bariz bir yalan var! Bu arada sigorta şirketim araç perte ayrılacaksa araç rayiç bedelinin %60'ı kadar hasar olmalı diyor. Aracımın rayiç bedeli 50.000 liraymış ve en az 30.000 masraf olmalıymış ki araç perte ayrılsın. Bu oran sigorta şirketlerine göre değişiyormuş. Benim kaskom güneş sigortaydı. Aman uzak durun, ben yandım siz yanmayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2018, 07:34:14 »
neova kasko da oyle lanet olsun bankadan kredi cektim diye banka otomatik neova sigorta yapmis. hic bir yerle antlasmasi yok gebzede antlasmali oldugu sozde ozel servis var bildigin mahalle arasinda bir binanin bodrumunda 4.sinif kaportaci adamlar sokakta arac cekicliyip zimparaliyor.

Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2018, 11:35:36 »
neova kasko da oyle lanet olsun bankadan kredi cektim diye banka otomatik neova sigorta yapmis. hic bir yerle antlasmasi yok gebzede antlasmali oldugu sozde ozel servis var bildigin mahalle arasinda bir binanin bodrumunda 4.sinif kaportaci adamlar sokakta arac cekicliyip zimparaliyor.

Neovanın öyle sıkıntıları olduğunu duymuştum abi. Pazartesi günü halk sigortadan kasko yaptırdım çarşamba günü iptal ettim. Salı günü akşam poliçe gözüme ilişmişti, dur şunu bi okuyayım dedim. Klozun birinde eğer araç ağır hasar kayıtlı ise sigorta şirketi poliçeyi fesh etme hakkına sahiptir, fesh etmez ise araç çalındığında yada tam ziyan gördüğünde sigorta şirketi araç rayiç bedelinin %40'ı muafiyet hakkına sahiptir ve geriye kalan ödemeyi yapar, bu madde taraflarca peşinen kabul edilmiş sayılır yazıyordu. Yuhh dedim ya, yani bu kadar olur. Allahtan erken fark ettim de hemen iptal ettirdim poliçeyi, paramıda aynı gün iade ettiler. Poliçe satın alırken çok uyanık olmamız lazım, tüm klozları baştan aşağı okumak gerekiyor. Yoksa allah korusun bir sıkıntı durumunda hiç istemediğimiz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 259 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 24, 2018, 06:43:10 »
iste hep usengeclikten okumuyoruz ben sahsen oyleyim. bu sene kasko bitince baska firmadan yaptiracagim 3 kurus fazla olsun adam gibi bir firma olsun.
Kars Atasozu