Gönderen Konu: Corolla Far Yıkama Sorunu  (Okunma sayısı 7293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 80000
  • Model Yılı: '12
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Corolla Far Yıkama Sorunu
« : Mart 04, 2018, 15:02:59 »
Merhaba arkadaşlar 2011 100.000 KM corollam bir kaç ay önce çalışan far yıkamam çalışmıyor.Şans eseri bir deneyim dedim yıkama dan sesi gelmiyor kapaklar açılmıyor.

Ankara ALJ Toyota gittim.Servis elemanları mantıklı konuşma yapmadılar,Sileceklerim sorunsuz bir şekilde çalışıyor .Far yıkama çalışmıyor fark yıkama kapakları açılmıyor. Servis elemanları ısrarla su deposunda ki pompanın arızalı olduğunu söylüyorlar. Benimde görüşüm silecek için ayrı far yıkama için ayrı su tankı  olmadığını düşünüyorum ancak servis görevlisi far yıkama için ayrı bir pompa çalışıyor o arızalı vs şeklinde saçmaladı ve  1.4000 Lira istediler.Bu sorunla daha önce karşılaşan oldu mu ? Şaşmaz Başkent sanayi sitesinde nereye gidebilirim tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı ?

Toyota Club Türkiye

Corolla Far Yıkama Sorunu
« : Mart 04, 2018, 15:02:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: '21
  • 40 kere teşekkür etti
  • 34 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla Far Yıkama Sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 13, 2018, 17:44:22 »
Ayrı tank yok ama motolar ayrı. Belki basit bi elektrik ya da sigorta arızasıdır. Far yıkamaya bastığınızda hiç ses yok mu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 13, 2018, 18:11:04 »
Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyordum mazda 3ümde. Tamponu sökerek far yıkama motorunu direk aküden hatla besleyerek çalıştırmaya çalıştım ve bir kaç takılma sonrası çalışmaya başladı. Geri taktım ve 1 sene sonra tekrardan tıkandı. Bu sefer açtım aküden direk beslemem de fayda etmedi ve içini açtım. Bir sorun bulamadım. Sirke döktüm ve beklettim bir kaç saat, varsa kireçleri çözsün diye. Ardından basınçlı su tuttum girdiği yere ve çıkan yere. Sonrasında da sarımın olduğu kısmı bir güzel gresleyip geri taktım. Epoksiyle de kestiğim yerden yapıştırdım. Şu anda çok şükür sıkıntısız çalışıyor.
Detaylı resimleri ve problem çözümlerini aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

http://www.mazdagaraj.com/konular/mazda-3-bl-2009-13-far-yikama-sistemi-sorunlar-ve-cozumleri.1199/

Sanayideki çoğu usta da, servis de yanmış değişelim der. Uğraşmak işlerine gelmez çünkü. Tamponu kendiniz söküp far yıkama motorunu görüp aliexpressten aynısını sipariş de edebilirsiniz 100 tl civarındadır orada. Ülkemizde daha pahalıdır yan sanayisi bile.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 13, 2018, 19:56:07 »
Sezer bey, far yıkama fonkisyonu benim aracımda yanlış hatırlamıyorsam, farlar yanıkken ve ilgili tuşuna basınca çalışıyor. Yani silecek ile birlikte çalışmıyor. Direksiyonun sol yanında ayna ayar butonlarının orada bir tuşu olacak.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 68000
  • 33 kere teşekkür etti
  • 79 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 13, 2018, 20:41:31 »
Benim başıma da şöyle bir olay geldi, silgi kolunu çekip camlara su atıyor ama far yıkama düğmesine (farlar açıkken) basınca farları yıkamıyordu, (aynı sizdeki gibi far yıkama kapakları açılmıyor ve fıskiyeler çıkmıyordu) servise gidecektim, suyu tamamlıyayım öyle gideyim ayıp olmasın diye düşündüm. Suyu tamamladım sonrasında denedim çalıştı. Kullandıkça fark ettim ki su seviyesi bir miktarın altına düşünce far yıkama motorları çalışmıyor. Güzel düşünmüşler. 
Bir kere yanlış trene bindiyseniz; koridordan ters tarafa yürümenin hiç bir faydası yoktur.
 Friedrich Nietzche

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota
  • Kilometre: 200000
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 15, 2018, 16:25:36 »
Benim aracımda da bir taraf çalışıyor bir taraf çalışmıyor, ama çok eksikliği hissedilecek bir özellik değil umursamadım o yüzden.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2018, 18:04:36 »
Merhaba arkadaşlar far yıkama sorununu halletim.İngilizce Toyota forumlara baktım,sorup soruşturup Ankara Şaşmaz da Yusufoğlu Oto Elektrik küçük atölyeye gittim.Usta tam bir sanatkar arkadaşlar küçük bir röle değiştirdi ve far yıkamam çalışıyor.20 Lira verdim halletim.

Yetkili servislere işini bilmeyen tamircilerden kaçmak lazım ama her yer bunlarla dolu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 18, 2018, 19:53:34 »
Halletmenize sevindim. Ben de az kullansam da özelliklerden biri çalışmayınca kafaya takan birisiyim.Gerçekten arabayı elletmeye korkar olduk. Allah işini kendi işi gibi yapanlardan razı olsun.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2018, 08:04:46 »
Halletmenize sevindim. Ben de az kullansam da özelliklerden biri çalışmayınca kafaya takan birisiyim.Gerçekten arabayı elletmeye korkar olduk. Allah işini kendi işi gibi yapanlardan razı olsun.

Bora Bey sizin gibi düşünüyorum çalışmayan hiç kullanmadım bir aksam var ise kafaya takıyorum.Çok önemli elzem bir fonksiyon değil ama kafaya taktım.Şaşmaz Başkent Sanayi Sitesi İvedik bir çok elektrikçiye gittim neler neler söylediler.Birisi komple tesisatı söküp deneme yanılmayla arızayı tespit edecekmiş :) Şuan arabamda ön göğüsten gelen bir tıkırtı var ne yaptıysam çözemedim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 25, 2018, 11:19:45 »
Bora Bey sizin gibi düşünüyorum çalışmayan hiç kullanmadım bir aksam var ise kafaya takıyorum.Çok önemli elzem bir fonksiyon değil ama kafaya taktım.Şaşmaz Başkent Sanayi Sitesi İvedik bir çok elektrikçiye gittim neler neler söylediler.Birisi komple tesisatı söküp deneme yanılmayla arızayı tespit edecekmiş :) Şuan arabamda ön göğüsten gelen bir tıkırtı var ne yaptıysam çözemedim.
Biraz kadere bırakmak lazım Sezer bey, sonuçta kul yapısı. Arıza vermiyor ise biraz boşvermek gerekiyor :) Elim yettiğince kendim ilgileniyorum. Ustaya bıraktığım zaman tam istediğim gibi olmuyor. Ben de arkadaş gibi beni dinleyip ilgilenen ve dediğim yönde tamirat yapan arkadaşları tercih ediyorum. Lakin Çankırı'da çok seçenek de yok zaten. Tekrar geçmiş olsun.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mart 26, 2018, 13:56:46 »
Merhaba arkadaşlar far yıkama sorununu halletim.İngilizce Toyota forumlara baktım,sorup soruşturup Ankara Şaşmaz da Yusufoğlu Oto Elektrik küçük atölyeye gittim.Usta tam bir sanatkar arkadaşlar küçük bir röle değiştirdi ve far yıkamam çalışıyor.20 Lira verdim halletim.

Yetkili servislere işini bilmeyen tamircilerden kaçmak lazım ama her yer bunlarla dolu.

Merhaba, şaşmazda dediğiniz yusufoğlu oto elektrik tam olarak nerde? Yerini paylaşabilir misiniz?
Ustalığını tavsiye ediyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '19
  • 11 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 13, 2023, 10:12:40 »
Konu hortlamış olacak ama ben de aynı sorunu yaşıyorum, Sakarya'da ikamet ediyorum. Bugün girdiğim bir sanayi ustası tanesi için 5.000 TL fiyat biçti. Bunu yaparken "araç nerede" diye bile sormadı, niyetini en baştan belli etti sağolsun. İki far yıkama da çalışmıyor, motorlarından ses dahi gelmiyor. Sakarya'da önerebileceğiniz bir usta var mı?
Toyota Corolla 1.6 Vision 2019

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 142000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2023, 22:27:15 »
Far yıkamanın motoru ayrı. 2 sene önce kendiliğinden bozuldu, yan sanayi taktırdım. Ön tampon komple iniyor o yüzden işçilik çok çıkabilir.
2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort