Gönderen Konu: Maalesef yine Check engine uyarısı  (Okunma sayısı 2044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '08
Maalesef yine Check engine uyarısı
« : Şubat 18, 2018, 16:01:58 »
Öncelikle herkese merhaba. Forumda ve diğer forumlarda bu konu ile ilgili birçok konuyu okudum.
Aracımı alalı 3 ay kadar oldu. 100000 de aldığım araca almadan hemen önce emmegas lpg taktırdım İstanbul Kartal da. Ve izmire geldim gelirken en ufak Bi sorun yaşamadım. LPG yetkilisinin uyarısı üzerine çok vakit geçmeden İzmir’de bayiye gittim sözde kontrol edildikten sonra 15 km gittikten sonra CHECK ENGİNE uyarısı geldi. Önce telaşlandım telefonla bilgi aldıktan sonra Gaziemir de bir bayiye girdim. Ben sigaramı bitirmeden halletti sorunu ancak yeniden olabileceğini söyledi sıkıntı yok dedi. Peki dedik , derken 3 km gitmeden yeniden ... o şekilde Ankara yolculuğu yaptım gidiş geliş aradaki şehir içi km derken 1500 km yapmışımdır. Bornovadaki şubeye gidip durumu anlattım . Aracımda herhangi  bir sorun yaşamıyorum normalde sadece sinir bozucu bir uyarı. Görevli uyarıyı sildi ve aynı senaryo 15 km gitmeden yine CHECK ENGİNE. Forumdaki önerilerden yola çıkarak akü kutup başını söküp 10 dk bekledim taktım yeniden ve kurtuldum. Ta ki bugüne kadar şehir içinde 450 km yaptıktan sonra bugün yeniden CHECK ENGİNE . Şubeye gitmek istemiyorum oradaki usta güven vermedi.
Sizlere sormak istediğim bu sorundan en ekonomik şekilde nasıl kurtulurum ? Ve orta-uzun vadede büyük sorun yaşar mıyım?
Hepinize saygılar

Toyota Club Türkiye

Maalesef yine Check engine uyarısı
« : Şubat 18, 2018, 16:01:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Maalesef yine Check engine uyarısı
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2018, 17:05:37 »
Forumda bununla alakalı onlarca konu yüzlerce sayfa yazı var. Sıkıntınız lpg ayarı. Lpg taktırmadan burayı okusaydınız yol ayarı yapacak bir ustaya düzgün bir lpg kiti bağlatır bir sıkıntı yaşamazdınız. Ayrıca da 2 dakikada ışığı söndürüp 2 tıklamayla ayar yaptığını zanneden yerlerde vakit kaybetmezdiniz.

Yol ayarı yapacak bir usta bulmalısınız ama emmegas ı bilen yol ayarı yapacak kaç usta vardır? Ya da kabloyu kendiniz alıp bir yandan da elm327 cihaz alıp ayarınızı kendiniz yapacaksınız. "kendi lpg ayarını yapanlar kulübü" başlıklı konuda bir sürü detaylı bilgi paylaşıldı.

Uzun vadede tabiki hasar verir.

Allah kolaylık versin. Baştan araştırmamanın cezasını çekeceksiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2018, 17:17:15 »
Aracı almadan taktırdığım için var olmayan sorunları araştırma şansım olamazdı sanırım. Aslında aracın montajından memnunum çünkü araç ilk kontrole girinceye kadar sorun yaşamdım. İlk kontrolden sonra problem hasıl oldu. Merak ettiğim noktalardan biri akü yü resetleyince ilk ayarına dönüyor sanırım yani bu aracın ilk ayarının normal olduğunu mu gösterir. Başka Bi ustaya yolda kontrol ettirip bakacağım en kötü akü ile sorunu çözeceğim şimdilik. İlginize teşekkür ederim. Bu problemi çözen arkadaşlar varsa tavsiyelerini bilmek isterim ...
Saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Şubat 18, 2018, 19:57:18 »
Aracı almadan taktırdığım için var olmayan sorunları araştırma şansım olamazdı sanırım. Aslında aracın montajından memnunum çünkü araç ilk kontrole girinceye kadar sorun yaşamdım. İlk kontrolden sonra problem hasıl oldu. Merak ettiğim noktalardan biri akü yü resetleyince ilk ayarına dönüyor sanırım yani bu aracın ilk ayarının normal olduğunu mu gösterir. Başka Bi ustaya yolda kontrol ettirip bakacağım en kötü akü ile sorunu çözeceğim şimdilik. İlginize teşekkür ederim. Bu problemi çözen arkadaşlar varsa tavsiyelerini bilmek isterim ...
Saygılar

İlk ayar değil. Aracınız fakir ya da zengin karışım hatası veriyor. Bunun için de belirli bir toleransın dışına çıkması gerekiyor. Belirli bir km sonra tolere edemediği için arıza ışığını yakıyor.
Tek çözümü yolda ayar, ya da benzinde kullanmak.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #4 : Şubat 18, 2018, 20:03:10 »
İlk ayar değil. Aracınız fakir ya da zengin karışım hatası veriyor. Bunun için de belirli bir toleransın dışına çıkması gerekiyor. Belirli bir km sonra tolere edemediği için arıza ışığını yakıyor.
Tek çözümü yolda ayar, ya da benzinde kullanmak.
Sürüş anında ayar yaptıracağım sonrasında durumu aynı sorunu yaşayanlar için paylaşırım.

Mesaj Birleştirildi: Şubat 19, 2018, 18:58:09
İle giderken araç ufak tekleme yaptı malum konu sebebiyle hemen kendimi attım sanayiye Usta yoktu çırak konuya pek hakim değil sadece cihaz bağlayıp hatayı sildi  sonra da çok düşük devirde hamle yaparken 2 sefer  stop etti benzinde sorun yok gibi ( hata kodu P0172 sistem çok zengin)