Gönderen Konu: Üretimi sonlandırılmış bi modelin tekrar üretimi mümkünmüdür?  (Okunma sayısı 1106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Gece gece arkadaşım ile konuşurken kafamıza takılan bi konu oldu bu bende burda tartışalım istedim.Üretimi sonlandırılmış herhangi bir otomobil modeli model farketmez.İstenildiği taktirde fabrikasında tekrardan üretilebilir mi?Örneğin ae101 kasa corolla üretimi uzun yıllar önce sonlandırıldı Fabrika üretmek istediği taktirde bu otomobili tekrardan üretebilirmi? Hani düşününce bana mümkün gibi geliyor ama üretim platformlarıda çok değişmiştir o zamandan bu zamana eski platformun kurulması gerekirmi yoksa şuan kullanılan üretim makineleri optimize edilip o aracın üretimi sağlanırmı araçların üretildiği platformların isimleri var bildiğimiz gibi ae101 üretmek için o zamanki platformamı dönmesi gerekir koca fabrikanın yoksa bugünki platform bu aracı üretebilirmi? Herhangi bir sonuca varmıycak sadece merak amaçlı açılmış bir konudur bu arada.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
İmkansız,
Milyonlarca dolar yatırım lazım.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
Bence mümkün değil mesela şahin bizde üretimden kalktı ama ismini şuan hatırlamadıgım bir afrika ülkesinde bizden giden platformda sıfır üretiliyor tıpkı italyadan kalkıp bize geldiği gibi. yinede isteseler üretirler ama kaç kişi 80 100 bin tl verip alır onu düşünmek gerekir..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
Hocam aslında satın alınma olarak bakmıyorum ben olaya mesela auris ile ae101 in çarpıştırıldığı bi video var ae101 paramparça oluyor ama metal yorgunluğu var araçta.Aynı aracın metal yorgunluğu olmayan haliyle yapılmış olsaydı bu test nasıl bir sonuç ortaya çıkardı diye düşünüyorum sadece

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
Arabalar için geriye dönüş çok çok masraflı.Otomotiv endüstrisinde seri üretim bandı kurmak imalat sektörünün zirvesidir yani getirin aletleri eski bandı kurun demek göründüğünden çok daha büyük bir olay.

Tabi ne kadar doğru bir örnek olur bilmiyorum ama bu dediğinizi ABD  F-22 uçakları için yaptı.Üretim hattını olduğu gibi konserve etti ki istenince hat tekrar kurulsun diye.Ona rağmen bile böyle bir durumun milyar dolar seviyesinde masraf gerektirdiği söyleniyor hattı yeniden kurmanın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
Mercedes g serisi ve lada niva örnekleri verilebilir.Özellikle g serisi 1980 li yıllardan itibaren aynı tasarıma sahip yanılmıyorsam.Sadece ufak makyajlar geçiriyor.Tasarım neredeyse aynı.Kullandığım astra da 2004 ve 2013 yılları arasında üretilmiş.2010 da J kasa da üretildi bu arada..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
Hocam aslında satın alınma olarak bakmıyorum ben olaya mesela auris ile ae101 in çarpıştırıldığı bi video var ae101 paramparça oluyor ama metal yorgunluğu var araçta.Aynı aracın metal yorgunluğu olmayan haliyle yapılmış olsaydı bu test nasıl bir sonuç ortaya çıkardı diye düşünüyorum sadece
Sipariş üzerine eski model araçları sıfırdan üreten firmalar mevcut. İstek üzerine farklı metal alaşımlardan veya karbon fiberden üretim yapabiliyorlar. Tabi fiyatlar biraz uçuk. 300.000-600.000 dolar gibi fiyatlara yapıyorlar bu işi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
corolla efsane kasa ve ve e 12 kasayı tekrar çıkarsa satış rekorları kırar. :alkis:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • 100 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Tip olarak aynı kalıp, iç aksam değiştirilir ve yeni teknoloji uygulanırsa belki satar. Ama bire bir aynı üretilirse satmaz. Zira başta güvenlik olmak üzere teknolojisi eski.
Ben tüccar değil, eğitimciyim (Mahmut Hoca).

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Çok kişi hala ae101 ve ae92 diyorsa ayrıca düşünmek lazım!.

Belli şartlarda üretilebilir, örneğin bildiğim kadarı ile eskiden Türkiye'de üretilen bir araç başka bir ülkede üretim lisans kullanımı (Türkiye'deki üretici firmadan) alındı ve bazı üreyimler yapıldı.
Platform sistemi uygunluğu olmazsa üretim olmaz. Platform tasarımı başlı başına bir iş.
El üretimi araçlar ise üretilebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
Çok kişi hala ae101 ve ae92 diyorsa ayrıca düşünmek lazım!.

Belli şartlarda üretilebilir, örneğin bildiğim kadarı ile eskiden Türkiye'de üretilen bir araç başka bir ülkede üretim lisans kullanımı (Türkiye'deki üretici firmadan) alındı ve bazı üreyimler yapıldı.
Platform sistemi uygunluğu olmazsa üretim olmaz. Platform tasarımı başlı başına bir iş.
El üretimi araçlar ise üretilebilir.

İki modeli de kullanmış biri olarak hala ilginç geliyor dayanıklılıkları

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
İki modeli de kullanmış biri olarak hala ilginç geliyor dayanıklılıkları
Katılıyorum, eksikleri vardı ama sürücü odaklı otomobillerdi bence. Günümüz aynı segment modeller aynı seviyeleri yakalayamadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Güvenlik donanımı yüksek bir Ae101 fena olmazdı. Japon araçları severim ilerde tercihim yine Japon olur. Ama Toyota'nın km taşlarından biri Ae92 ve Ae101 istisnalar hariç iki modelde muadil markalara göre pırıl pırıl ve diri olarak karşımıza çıkıyor. Bkz. Alper Sınav  :D