Gönderen Konu: Arka Silecek Durmadan Çalışıyor!!  (Okunma sayısı 8523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Arka Silecek Durmadan Çalışıyor!!
« : Şubat 08, 2018, 14:02:37 »
Merhaba arkadaşlar, bilindiği üzre 98 model palio 1.6 araç aldım. Aracı alır almaz arka sileceğinin çalışmadığını fark ettim ancak çok sorun değil diyerekten aracı aldım. Bugün biraz bakayım dedim. Arka sileceğin su hortumunun kesilmiş ve su haznesinden gelen kısmının vida ile kapatıldığını fark ettim o çok sorun değil onu hallederim diyerekten birde silecek motoruna giden kabloları takip ettim bir kabloda kopukluk fark ettim ve bağladım. Bağladıktan sonra kontağı açtım silecek kolunu çevirmediğim halde silecek çalışmaya başladı. Yani silecek direk kontağa bağlanmış gibi çalışıyor hiç durmadan. Bende yine eskisi gibi kablo bağlantısını geri söktüm. Ancak sileceği aktif etmek istiyorum bunu nasıl düzeltebilirim engin bilgilerinizden nasiplenmek isterim. :)
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Arka Silecek Durmadan Çalışıyor!!
« : Şubat 08, 2018, 14:02:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
Ynt: Arka Silecek Durmadan Çalışıyor!!
« Yanıtla #1 : Şubat 08, 2018, 14:28:20 »
Muhtemel silecek kolunda sıkıntı olabilir sürekli devreyi tamamlayarak sileceğin çalışmasına neden oluyor . Sizden önceki sahibi de kol almak yerine sileceği iptal etmiş olabilir . Siz gene de bir oto elektrikçiye gösterin isterseniz . Veya bağladığın kabloda ön göğse bir hat çekip swiç koyup siz siwiç e bastığınızda sileceğin çalışmasını sağlayabilirsiniz . En ucuz çözüm bu olur zaten
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2018, 14:37:20 »
Hayırlı olsun Selman hocam  :). Arka silgide tek koldamı çalışıyor? Yücel arkadaşımızın belirttiği gibi devrede sıkıntı görünüyor. Kolda sıkıntı var ve maliyet yüksek  ise dışardan harici düğme ile halledilir. Renault 11 Flash/Rainbow ayrı düğme ile çalışıyordu. Aklıma başka bişey daha geldide saçma olur gibi. Silgiyi geri vitese bağlayıp geri giderken otomatik çalıştırmak  :islik: :islik:

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2018, 14:45:57 »
Muhtemel silecek kolunda sıkıntı olabilir sürekli devreyi tamamlayarak sileceğin çalışmasına neden oluyor . Sizden önceki sahibi de kol almak yerine sileceği iptal etmiş olabilir . Siz gene de bir oto elektrikçiye gösterin isterseniz . Veya bağladığın kabloda ön göğse bir hat çekip swiç koyup siz siwiç e bastığınızda sileceğin çalışmasını sağlayabilirsiniz . En ucuz çözüm bu olur zaten

Açıkcası arkaya giden kablo demeti bagaj kapağı sürekli açılıp kapandığı için deforme olmuş ve yeniden izole etmişler. Silecek koluna kontak spreyi vs. çözüm olabilir mi acaba? Açıkcası bu aldığım araca çok masraf yapmak istemiyorum uygun yollu kendim halledebilirsem edeceğim yoksa çok elzem değil :)

Hayırlı olsun Selman hocam  :). Arka silgide tek koldamı çalışıyor? Yücel arkadaşımızın belirttiği gibi devrede sıkıntı görünüyor. Kolda sıkıntı var ve maliyet yüksek  ise dışardan harici düğme ile halledilir. Renault 11 Flash/Rainbow ayrı düğme ile çalışıyordu. Aklıma başka bişey daha geldide saçma olur gibi. Silgiyi geri vitese bağlayıp geri giderken otomatik çalıştırmak  :islik: :islik:

Teşekkür ederim Yaşar abi :) Arka silgide sanırım tek kolla çalışıyor(henüz koldan çalıştırma şerefine erişemedim :rofl: ) Aslında çok ihtiyaç duyduğum bir aksaam değil ancak ilerde sattığımda alıcı olana mahçup olmamak adına yapmak istiyorum, eğer masraflı bir durum ise bu şekilde binmeye devam edeceğim :) Dediğin yöntem fena değil ancak en çok yağmurlu havada giderken arkada oluşan çamurdan dolayı ihtiyaç duyuyorum. Araç ufak olmasına rağmen geri geri park konusunda sıkıntı yaşıyorum. :lol: Accordda geri görüş kamerası taktığım için ona alıştım ama bunda 1 metreden fazla mesafe olmasına rağmen çarpacam diye korkuyorum :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2018, 22:00:30 »
Şse bağlantısı düzgün mü diye bakmak gerekir en başta.
Aklıma başka bişey daha geldide saçma olur gibi. Silgiyi geri vitese bağlayıp geri giderken otomatik çalıştırmak  :islik: :islik:
Faydalı bir donanım, bu bazı araçlarda olan bir özellik. Yol bilgisayarından aktive edilebiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2018, 00:45:09 »
Aracı geri vitese takınca arka silginin çalışmasının sanırım akıllı arka silecek gibi bir tanımı vardı.
Yaşar hocam eski günlere götürdün beni sene 2001 de aldığım renault clio da vardı bu özellik o zamanlar baya bir lükse giriyordu :)
Ancak unutulmaması gereken nokta ön silecek çalışıyorsa ve geri vitese takılınca arka silecek çalışacak.
Bence tek bir düğme ile işi hallettirmek en ucuz yolu.Oto elektrikle pek haşır neşir değilseniz bir elektrikçiye taktırmanızı tavsiye ederim.
Burada bir de ince bir detay, takılacak butona basıldığı süremi yoksa butona bir kere basılınca bir tam tur çalışıp duracağımı olmalı.
Tam iletiyi gönderirken aklıma geldi ELO elektronik fasılalı silecek rölesi mevcut.
Bu röle ve bir anahtar sayesinde arka silecek dahada konforlu hale getirilebilir.
http://www.elo.com.tr/silecek-fasilali-zamanlama-rolesi
Kolaylıklar dilerim.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 13, 2018, 16:44:33 »
Değerli bilgileriniz için geç bir teşekkür oldu kusura bakmayın unuttum :)

Arka sileceği aktif hale getirebildim lakin su hortumunda elektriksel bir sıkıntı var. Geriye su attırmak istediğimde ön cama su fışkırtıyor ama arka silecek çalışıyor. Şimdilik böyle idare ediyorum.