Gönderen Konu: Araç Kaldırma Çerçevesi Hakkında Ufak Bir Soru  (Okunma sayısı 1025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Araç Kaldırma Çerçevesi Hakkında Ufak Bir Soru
« : Şubat 05, 2018, 01:57:26 »
Merhaba,

Öncelikle Türkçe karşılığı olarak tam ne yazacağımı bilemedim. Yabancıların "jacking frame" dedikleri, arabanın kendine ait olan basit araç kaldırma aletinin (lastik değiştirmek, yağ değiştirmek vs için) konduğu, güçlendirilmiş çerçeveden bahsediyorum. Bizim Toyotalar'da çentik gibi olur hani, arabayı kaldıracağınız zaman tam oraya koyarsınız bu kaldırma aletini.

Bir otoparktan çıkarken sol ön teker ufak bir kaldırımın üzerinden atladı. Daha önce var mıydı, o anda mı oldu bilmiyorum, hafif bir zedelenme var aslında çok da dert edilecek bir durum değil zaten normal yolda giderken de araba sürekli altını vurduğu için bilemiyorum önce mi oldu sonra mı diye. Siz değerli arkadaşlara sormak istedim. Herhangi bir problem teşkil eder mi ?

Bahsettiğim yer sol ön tekerin hemen yanı.

Normalde olması gereken bu şekilde, sağ taraf.

Bu da sol taraf.

Ne dersiniz ? "Kafanı taktığın şeye bak işin gücün yok mu " mu dersiniz yoksa "birşeyler yapılmalı" mı ?

Teşekkür ederim.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch

Toyota Club Türkiye

Araç Kaldırma Çerçevesi Hakkında Ufak Bir Soru
« : Şubat 05, 2018, 01:57:26 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Kaldırma Çerçevesi Hakkında Ufak Bir Soru
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2018, 04:35:00 »
Ordan bişey olmaz benimki tarak gibi oldu  :D. Lastikçiler oraya kriko vurmaz aksi halde iyice eğiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: AB-
  • Model Yılı: '14
  • 13 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Kaldırma Çerçevesi Hakkında Ufak Bir Soru
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2018, 05:54:58 »
Evet lastikçiler genelde daha ortalarda bulunan tahminen diferansiyele yakin bir yerdeki yerden kaldiriyorlar onlarin hidrolik krikolari oldugu icin. Bu arabanin icindeki basit krikonun konuldugu çentik ile ön teker arasında bir yer. Ben de bir problem yoktur diye dusundum. Dedigim gibi yolda giderken daha once de olmus olabilir malum yollarimizin durumu ama yine de sormak istedim.
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S Touch