Gönderen Konu: Giderek artan vicdan istismarcıları..  (Okunma sayısı 1846 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 51 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Giderek artan vicdan istismarcıları..
« : Ocak 19, 2018, 13:10:06 »
Merhaba Değerli Dostlarım,

Zaman zaman sorun olarak gördüğüm sosyal sorunları dile getirme ihtiyacı duyuyorum, umarım sizleri sıkmıyorumdur?
Son zamanlarda artış eğiliminda olan, vicdan istismarcılarından kurtulamıyoruz,
İnanın oyunculara taş çıkartacak bir performans sergiliyorlar, Özellikle Cuma Namazı sonrası camilerin önü hat safhada istismarcılardan geçilmez oluyor,
Sermaye istemeyen bir iş, argüman bol, vicdani sömürülecek kişi bol,

Öyele bir argümanla karşınıza geliyor ki, yardım etmezseniz vicdanınız sizi rahat bırakmıyor,

Kullandıkları bir kaç argüman:

ALLAH rızası için,
Karnım aç,
Eşim hastanede,
Öksüza, yetime bakıyorum,
Şehir dışından iş için geldim işe almadılar parasız kaldım,
Abim hastanede yatıyordu vefaat etti memlekete dönecek param yok,

Bu gibi durumlararı gerçekten yaşayan yok mu? var tabiki, ancak para vermek yerine, gel kardeşim lokantaya gidelim tıkabasa karnını doyurayım,
gel kardeşim hastahaneye gidelim gerekli ihtiyaçlarını karşılayım, gel kardeşim nereye gideceksen otobüs biletini alayım, kısacası ihtiyaçlarının karşılanması taraftarı değiller,
sadece para ver paraya ihtiyacım var derler.

sonuçta ben zaten senin maduriyetini çözüyorum, neden illa para istiyorsun ve inanırlığını kaybediyorsun?

Belediyeler bu istismarcıları sürekli yakalıyor 150 tl para cezası kesip geri salıyorlar, vicdan istismarını devamlı yapanları tanıyorlar artık,
peki bu kişileri belediyelerin kanunen ifşa etmesine engel bir durum varmıdır?
Her belediye bu işi sürekli yapan kişileri, istismarcılar diyerek küçük ilanlarla afişe etmelerinin önünde yasal engeller olabilir mi?

İnanın insan verdiğine üzülmüyor fakat hiç bir insanda aptal yerine konmayı kabul edemez.

Sürç-i Lisan ettiysem bağışlayın lütfen,

Saygı, sevgi ve hürmetlerimle.

Toyota Club Türkiye

Giderek artan vicdan istismarcıları..
« : Ocak 19, 2018, 13:10:06 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: Giderek artan vicdan istismarcıları..
« Yanıtla #1 : Ocak 19, 2018, 13:27:42 »
ifşa için yasal engel olduğunu düşünüyorum.anlı şanlı tv ler bile yasal karar olmadığı zaman buzlama yöntemini kullanıyorlar.vicdan istismarcılarına artık asla güvenmiyoruz.yardım derneklerinin bile nerelere uzandığını da görüyoruz.biz artık insanlara güvenmiyoruz ve yardım için ayıracağımız miktarı sokak hayvanları için kullanıyoruz.merhametten maraz doğuyor,yoksa merhamet et ki sana merhamet edilsin noktasından nerelere geldik..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 134500
  • Model Yılı: '10
  • 99 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ocak 19, 2018, 13:38:04 »
Sincan lale meydanı’ nın karşısında dövizci var. Meydanın bir köşesini mesken tutan dilenciyi birkaç kere dövizcide gördüm. Bir defasında dövizciye para bozmaya girdim, bi baktım dilenci para tümletiyor. Görevli kızlara sordum kaç para tümletti diye, kızlar günlük 200 civarı dediler
Geçen sene yaşanmış bir olaydır...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ocak 19, 2018, 14:09:29 »
Abicim inan hep muzdaripiz bu konuda. Olaya farklı açıdan bakıyorum ben. Detaya girmeden kısaca özetleyim ;Yüce Kitabımız Kuran'da;isteyeni azarlamayın usulünce incitmeden verin yada gönderin diyor. Bu konu hem dilenen hemde gereksiz dernek vs. gibi adlar altında talep ediliyor. Şahsen bu durumda karşımdakini kibarca red ediyorum.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '20
  • 316 kere teşekkür etti
  • 118 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ocak 19, 2018, 16:03:43 »
Gerçek ihtiyaç sahipleri bırakın vijdan istismarını,sosyal yardım kurulşlarına dahi müracaatı kendileri için zül sayarlar.İnanırmısınız bu türden arsız insanlar, içimdeki yardım duygusunu dahi sınırlıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ocak 19, 2018, 16:41:35 »
Benim başıma gelen olayı anlatınca bir tanıdıktan dinlemiştim.
Zamanında bir abimiz eşinin rahatsızlığı sebebiyle İstanbul'a doktora götürmek zorunda kaliyor. Elden akrabadan para bulup gidiyor hastaneye, hastane ye adım atar atmaz birisi çıkıyor karşısına abi durumum yok ilaç alacak param yok vs. diyerek yardım istiyor. Bizim abimiz dayanamıyor kendi elden borç aldığı paradan ona da yardımda bulunuyor.
Hanımı yatıyor hastaneye bir hafta da çıkar derken 15 günü buluyor parklarda falan yatıyor para da suyunu çekiyor iyice. Hanımı hastaneden çıkıyor gidecekler ama bilet parası yok cepte arıyor memleketi birilerinden para istiyor para da şimdi ki gibi  anında hesaba geçmiyor tabii bekliyor. Beklerken kalan son parasına hanımı ve kendisi için birey simit ama meyve suyunu tek alabiliyor. Pipetten bir yudum birisi bir yudum diğeri icerken, oturdukları yerin arka tarafında lokanta varmış. Dönüp bakıyor birisi iştahla önündeki et yemeğini yiyor, adama dikkatlice bakınca tanıyor ilk gün geldiğinde para dilenen adam.

Hastanelerde de bu kişilerden bolca bulabilirsiniz.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ocak 19, 2018, 18:40:48 »
ifşa için yasal engel olduğunu düşünüyorum.anlı şanlı tv ler bile yasal karar olmadığı zaman buzlama yöntemini kullanıyorlar.vicdan istismarcılarına artık asla güvenmiyoruz.yardım derneklerinin bile nerelere uzandığını da görüyoruz.biz artık insanlara güvenmiyoruz ve yardım için ayıracağımız miktarı sokak hayvanları için kullanıyoruz.merhametten maraz doğuyor,yoksa merhamet et ki sana merhamet edilsin noktasından nerelere geldik..

Sayın CERİTOĞLU,

Sabah yaşadığım bir olaya istinaden, bende bu yazıyı yazma ihtiyacı hasıl oldu,
sabah 50-55 yaşlarında bir kişi geldi, ben falan şehirden eldim, eşim numune hastahenesinde sinirsel tedavi görüyor, belediye yatacak yerimi veriyor karnımı doyuruyor, fakat eşimin iç çamaşırı, pijama, çorap gibi ihtiyaçları oluyor, bende sağa sola gidiyorum tuvalete girecek bir çay içecek param yok, bana yardım edin dedi,
Sen ver bana telefon numaranı, eşin hangi bölümde yatıyor eşinin adını soyadını ver bana, sende öğlenden sonra gel, eşimle beraber gidelim eşinin ihtiyaçlarını alalım, hastahaneye ihtiyaçlarını teslim edelim sanada ihtiyacın kadar para vereyim,
adam bana okumam yazmam yok onun için telefon kullanamıyorum dedi,
bende iyi öyleden sonra gel dedim, adam gitti, aradım hastahaneyi bilgileri verdim, öyle isimde bir hasta yok dediler, öğleden sonrada zaten adam gelmedi.

Nasıl düşüncedeki bir insan bunu yapar ki, düşünmekten kendimi alamıyorum malesef.

Saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ocak 19, 2018, 18:43:08 »
Bu tür sitismarcılar her yerde var. Taurus AVM önünde alt geçitte mendil satan bir kadın var. Zaman zaman bastonla dolaşıyor. Geçtiğimiz yaz aylarında yine aynı ışıklarda kenara oturmuş marlboro sigarası içiyordu. Daha sonraki günlerde benim aracıma geldiğinde "Ben sigaraya para vermem" deyince pişkin pişkin "canın sağolsun" dedi ve gitti. Uğur DÜNDAR'ın meşhur programlarından beridir dilenciye para vermem. Haturlayanlar vardır; dilencinin 4 katlı bir evi vardı ve gün sonunda pavyona dansöz oynatmaya gidiyordu.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Ocak 19, 2018, 18:46:02 »
Abicim inan hep muzdaripiz bu konuda. Olaya farklı açıdan bakıyorum ben. Detaya girmeden kısaca özetleyim ;Yüce Kitabımız Kuran'da;isteyeni azarlamayın usulünce incitmeden verin yada gönderin diyor. Bu konu hem dilenen hemde gereksiz dernek vs. gibi adlar altında talep ediliyor. Şahsen bu durumda karşımdakini kibarca red ediyorum.

Sayın BASARAN,

Kibarca red ediyorsunuz, fakat onlar kibarca gitseler sorun yok zaten, sıkıntı orada, dükkana giriyor, çıkmak bilmiyor malesef.
Sanki mecburmuşsunuz tavrı takınıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ocak 19, 2018, 19:26:15 »
İhtiyaç sahiplerine bizlerin ulaşması gerekli. Bize ulaşan kişiler genelde duygularımızı istismar etmekteler. O kadar çok ihtiyaç sahibi insan varken onlara yardım etmek üzüyor beni. Allah bizleri veren el olmaktan alıkoymasın ve iyilerle karşılaştırsın.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Ocak 19, 2018, 19:41:39 »
İhtiyaç sahiplerine bizlerin ulaşması gerekli. Bize ulaşan kişiler genelde duygularımızı istismar etmekteler. O kadar çok ihtiyaç sahibi insan varken onlara yardım etmek üzüyor beni. Allah bizleri veren el olmaktan alıkoymasın ve iyilerle karşılaştırsın.

Sayın AKIN,

Amin ecmain inşallah,
Bizi yaralayan, içimizdeki "ya doğruysa?, gerçekten ihtiyacı varsa?" bu durumda vicdanımız ile mantığımız arasında mücadele vermeye başlıyoruz ki, her iki durumdada malesef yara alıyoruz.

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 96000
  • Model Yılı: '15
  • 67 kere teşekkür etti
  • 67 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ocak 20, 2018, 12:55:27 »
Sayın AKIN,

Amin ecmain inşallah,
Bizi yaralayan, içimizdeki "ya doğruysa?, gerçekten ihtiyacı varsa?" bu durumda vicdanımız ile mantığımız arasında mücadele vermeye başlıyoruz ki, her iki durumdada malesef yara alıyoruz.

Saygı ve sevgilerimle
Bülent Bey, her türlü yaradan kurtulmak gerektiği gibi ihtiyaç sahiplerine yardım ettiğiniz zaman mümkün oluyor kendiliğinden. Güç yettiğince yaparsanız yapamadığınız zaman yaralanmış hissetmiyor insan. Bir de şuna dikkat çekmek isterim. Ülkemizde durumu yardım etmeye müsait insan sayısı ihtiyaç sahiplerinden kat ve kat fazladır. Yeterince yokluk çekenlere yardım etmiyoruz. Allah daha merhametli olmayı hepimize nasip etsin.
2015 Avensis 1.6 D4-D Advance - 2007 Hyundai Accent Era (2001 Avensis D4, 1993 Corolla 1.6 XL AE101)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '11
  • 27 kere teşekkür etti
  • 58 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ocak 20, 2018, 13:43:25 »
Benim de yıllar önce başımdan geçen bir-iki olay:
İş yerine orta yaşlarında giyimi nispeten düzgün bir amca geldi, Emekli polis memuru olduğunu söyledi, kızı Ankara'da bir üniversite kazanmış, harcı yatıracak parası yokmuş (o zaman harç vardı), sizin bu memlekete hizmetiniz çok, siz böyle kapı kapı gezmeyin, bana üniversiteyi kazandığına dair evrakları verin üniversiteye harcını yatıralım. Adam çok mutlu numarası yaptı önce, sonra cebinde evrak aramaya başladı sonra tamam dedi kızım dışarıda ondan alıp geleyim  dedi. gidiş o gidiş gelen yok.

Sokak ta çok karşılaşırız adres sormak gibi yaklaşıp ara isteyenler. Önce selam verirler, sonra şehir dışından inşaatta çalışmaya geldim, (cüzdanım çalındı, bizi iş için çağıran adam ile buluşamadık.... yalanlar çeşitli), Bizde inşaatçı olduğumuzdan, gel dedim bir kamyon tuğla geldi inşaata onu boşalt sana yevmiyeni ve yemeğini vereyim dedim. adamda tamam abi arkadaş arka sokakta alıp geleyim dedi, oda yukarıdaki gibi gidiş o gidiş.

Cuma Namazı için gittiğim caminin önünde kadının biri 2-3 sene kocam asker diye para dilenmişti. "yahu mübarek kocan asker olsa şimdiye yüzbaşı olmuştu" derdim içimden  :rofl:

Bu gibi insanlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olup da isteyenleri de es geçiyorum, Kimin gerçekten ihtiyaç sahibi olduğunu bilemiyoruz ki.
2011 Corolla D4D MMT