Gönderen Konu: Ses sistemi sorunu  (Okunma sayısı 1160 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '97
Ses sistemi sorunu
« : Ocak 12, 2018, 22:12:07 »
Herkese Merhaba, Ben 97xe ae101 kasa aracıma ses sistemi dizmek istiyorum fakat kafamdaki soru işaretleri şunlar ;
1- Ön hoparlörler birçok yerde okuduğum kadarıyla 10cm,arkalar ise 16 cm...ben önlere jbl gto 6508c,arkalara da pioneer ts-a 6996s takmak ve slim bass+iyi bir amfi ile beslemek istiyorum.
2-Orjinalliği bozmadan ve kesip biçmeden yapma taraftarıyım çünkü aracı değiştirmek istediğimde ses sistemimi de almak istiyorum.

fakat hoparlörlerin ön tarafa ve arka tarafa oturması için ön tarafta ve arka tarafta ne gibi işlemler yapılması gerekir birileri bana anlatabilir mi çünkü en ufak bir bilgim bulunmamakta...

Toyota Club Türkiye

Ses sistemi sorunu
« : Ocak 12, 2018, 22:12:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 208000
  • Model Yılı: '93
  • 1 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Ynt: Ses sistemi sorunu
« Yanıtla #1 : Ocak 16, 2018, 15:07:26 »
İlk başta yapmanız gereken ön kapı döşemesini sökerek mevcut hoparlörlerinin ölçüsüne bakmak olmalı. İnternette okuduğunuz ölçüler sizi yanıltır. AE101 'in ölçüleri donanıma, yıla göre farklılık gösterebiliyor. İnternette okuduğum ölçüler ile 13 cm kolon aldım. Döşemeyi söktüğümde gördüm ki 16 cm 'lik yuvalar vardı.

Yazmış olduğunuz jbl hoparlörler komponent. Ön hoparlör için kaliteli bir koaksiyel almanızı tavsiye ederim. Çünkü tiz ve dağıtıcı kutuyu ön kapıya sığdıramayabilirsiniz.  Ön kolonlar için önemli noktalardan biri hoparlörün derinliği. Derin bir hoparlör kapı içindeki cam ile temas ederek açılmasını engelleyebilir.

Arka hoparlörleri sökmek büyük dert. Çünkü pandizotta o görmüş olduğunuz hoparlör ızgaraları tek olarak çıkmıyor. Arka koltuğu yatırıp kenarlarındaki çıtaları, tavana giden köşe döşemeleri söktükten sonra pandizotu komple söktükten sonra hoparlöre ulaşabiliyorsunuz. Arka hoparlörleri komponent tercih edebilirsiniz. (Tizleri pandizot üzerine, dağıtıcı kutuyu bagaj içine montajlayacak şekilde) Ancak yazmış olduğunuz oval kolon sığmayabilir. 16 cm 'lik yuvalara 16,5 cm 'lik hoparlörleri takarken zorlandım.
1993 Corolla GLİ / 4A-FE