Gönderen Konu: E12 kullanicilarindan ve elektronikçi arkadaşlardan kucuk bir rica.....  (Okunma sayısı 6695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
Arkadaslar  arka cam rezistans bacaklarini yaptim. Ancaj bacaklarin oldugu yerlet camin disindan cabuk isiniyor. Yanlis yaptim cami catlatmayalim derken bugun bir arkadasin yeni kass astrasinda bir deneyeyim dedim ve onunkini de 5 dakika calistirdik onun cami da disardan (camin disindan ) elimizi koydugumuzdas cam isinmisti.  E12 kullanicilarindan ricam bir 5 dakika rezistansi calistirip bacaklarin oldugu yer disardan ne kadar isiniyor bakabilir misiniz? ( cevremde  olmadigi icin sizden rica ediyorum....)

Arkadaşlar aşağıdaki fotoğrafta 1 .resimde bacakların altından (rezistanstan) multimetre ile olctugumuzde cikan sonuç ile 2. Resimde bacaklardan ölçtügumüzdeki çıkan sonuç hemen hemen ayni çıkarsa sorun yok demek midir? Elektronikçi arkadaşlar yardim ederler mi acaba?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
Ynt: E12 kullanicilarindan kucuk bir rica.....
« Yanıtla #1 : Ocak 11, 2018, 17:11:30 »
Merhaba Mahmut bey en erken yarın sabah deneyebilirim size burdan bilgi veririm.
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ocak 11, 2018, 17:56:02 »
...( üst konuya eklenip buradan silinmiştir)
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '06
  • 51 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Arkadaslar  arka cam rezistans bacaklarini yaptim. Ancaj bacaklarin oldugu yerlet camin disindan cabuk isiniyor. Yanlis yaptim cami catlatmayalim derken bugun bir arkadasin yeni kass astrasinda bir deneyeyim dedim ve onunkini de 5 dakika calistirdik onun cami da disardan (camin disindan ) elimizi koydugumuzdas cam isinmisti.  E12 kullanicilarindan ricam bir 5 dakika rezistansi calistirip bacaklarin oldugu yer disardan ne kadar isiniyor bakabilir misiniz? ( cevremde  olmadigi icin sizden rica ediyorum....)

Arkadaşlar aşağıdaki fotoğrafta 1 .resimde bacakların altından (rezistanstan) multimetre ile olctugumuzde cikan sonuç ile 2. Resimde bacaklardan ölçtügumüzdeki çıkan sonuç hemen hemen ayni çıkarsa sorun yok demek midir? Elektronikçi arkadaşlar yardim ederler mi acaba?

Sayın BERE,

Cam rezistansı nın görevi odur, ısınması lazım ki camdaki buğu ve buzlanmayı çözsün, onarımda dikkat etmeniz gereken husus, kopan uç geniş bir alandan kopmuştur, dikey iletkende onarım yaparken yine o genişlikte bir alana sağlam bağlantı yaptıysanız sorun olacağını sanmıyorum.

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın BERE,

Cam rezistansı nın görevi odur, ısınması lazım ki camdaki buğu ve buzlanmayı çözsün, onarımda dikkat etmeniz gereken husus, kopan uç geniş bir alandan kopmuştur, dikey iletkende onarım yaparken yine o genişlikte bir alana sağlam bağlantı yaptıysanız sorun olacağını sanmıyorum.

Saygı ve sevgilerimle

evet haklisiniz da camin sadece ayaklarının olduğu yer camin dışından elle sıcaklığı bayağı hissedebilince korktum açıkçası..forumda da bazı arkadaşlar cam çatladı deyince...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
evet haklisiniz da camin sadece ayaklarının olduğu yer camin dışından elle sıcaklığı bayağı hissedebilince korktum açıkçası..forumda da bazı arkadaşlar cam çatladı deyince...

Sayın BERE,

Resimde 1 Yazan kısım bağlantının koptuğu yer, yani oradan bir parça koptu ise o kısımda iletken yoktur, ok işareti ile gösterdiğim alan da göreceğiniz gibi ince bir yol kalıyor, ince kısım bu gibi durumlarda ısınır, eğer resimdeki gibi bir kopma varsa, 1 ve 2 olan kısım iletken dolgu ile birleştirilmeli ki yük ince bağlantı üstüne binmesin, bağlantınızın nasıl olduğunu bilmiyorum, fakat bir örnek oluşturması için bu resmi yükledim, buna benzer bir durum varsa mutlaka parça kopan yeri iletkenle doldurmanızda fayda var.

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın BERE,

Resimde 1 Yazan kısım bağlantının koptuğu yer, yani oradan bir parça koptu ise o kısımda iletken yoktur, ok işareti ile gösterdiğim alan da göreceğiniz gibi ince bir yol kalıyor, ince kısım bu gibi durumlarda ısınır, eğer resimdeki gibi bir kopma varsa, 1 ve 2 olan kısım iletken dolgu ile birleştirilmeli ki yük ince bağlantı üstüne binmesin, bağlantınızın nasıl olduğunu bilmiyorum, fakat bir örnek oluşturması için bu resmi yükledim, buna benzer bir durum varsa mutlaka parça kopan yeri iletkenle doldurmanızda fayda var.

Saygı ve sevgilerimle

Dediginizi anladim ama ustunde durdugunuz yer alttaki resimdeki 1 ve 2 numarali yerler. Ancak bu ikisi 3 numarali ana kanala esit gibi oldugu icin sorun olacagini zannetmiyorum. Ama olabilir dr tabi. Elimde kalan iletken boyayi orada kullanayim.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
Dediginizi anladim ama ustunde durdugunuz yer alttaki resimdeki 1 ve 2 numarali yerler. Ancak bu ikisi 3 numarali ana kanala esit gibi oldugu icin sorun olacagini zannetmiyorum. Ama olabilir dr tabi. Elimde kalan iletken boyayi orada kullanayim.

Sayın BERE,

tamam 3 numaralı kanaldan ince değilse sıkıntı olmaz, Birde bacağı birleştirme dolgusunu neyle yaptınız bilmiyorum, ısınmada dolgunun da etkisi olabilir, kopan bacağı yapıştırmak için kullandığınız iletkenin içinde bildiğiniz gibi yapışması için de kimyasal var, benim endişem, amper yükü altında tam bir iletkenlik sağlar mı? tam bir iletkenlik sağlamazsa çekilen amper yükü altında zayıf olan kısım ısınma yönünde eğilim gösterecektir.
yani bir lehimleme kalitesinde iletkenlik sağlıyacağını düşünmüyorum, fikrimi sorarsanız imkan varsa lehimleme yönünde olacaktır, eğer imkan yoksa cam işi yapan yerlerden nasıl yapıldığını öğrenip o doğrultuda onarım yoluna gitmeniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın BERE,

tamam 3 numaralı kanaldan ince değilse sıkıntı olmaz, Birde dolguyu neyle yaptınız bilmiyorum, ısınmada dolgunun da etkisi olabilir, dolgudan eminseniz bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

1. Kopan yer bos duruyor.
           2.Resimdeki  3 nolu anahatin kalinligi 1 ve 2 nin toplam kalinligina esit ise birsey olmaz degil mi?( icim rahat olabilir mi?)
            3. Bacak ile rezistansin arasina rezistans tamir sivisi surup bacagin kenarindan cama yapistirdim.
           4. Boslugu doldursaydiniz dediniz, icime kurt dustu kafama takilir durur simdi...:-)

Kullandigim malzeme yapistirici ozelligi olan malzeme degil.

Mesaj Birleştirildi: Ocak 11, 2018, 20:40:11
Mahmut Bey ben e15 de 5 dk çalıştırıp denedim Camda hissedilir bir sıcaklık oluşmadı.

İlginize tesekkur ederim. Ancak ozellikle e12 dememin sebebi şu , dogan marka bir arabada denedim . yarim saat calisti ne bacaklarda ne de camda hic bir isinma olmadi. Ancak yeni kasa  astra da denedik onda da 5 dakikada cam disaridan  isindi. Bundan dolayi ozellikle e 12 kasa demistim. E12 de de isiniyorsa yaptigim is tamamdir diyecegim..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
          1. Kopan yer bos duruyor.
           2.Resimdeki  3 nolu anahatin kalinligi 1 ve 2 nin toplam kalinligina esit ise birsey olmaz degil mi?( icim rahat olabilir mi?)
            3. Bacak ile rezistansin arasina rezistans tamir sivisi surup bacagin kenarindan cama yapistirdim.
           4. Boslugu doldursaydiniz dediniz, icime kurt dustu kafama takilir durur simdi...:-)

Sayın BERE,

Bir önceki mesajımda düzeltmeler yaptım.

Rezistans tamir sıvısı yatay ince yollarda işe yarayabilir, fakat bağlantı soket noktalarında işe yarar mı emin değilim, yapıştırmadan önce her iki tarafıda zımpara yaptınız mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın BERE,

tamam 3 numaralı kanaldan ince değilse sıkıntı olmaz, Birde bacağı birleştirme dolgusunu neyle yaptınız bilmiyorum, ısınmada dolgunun da etkisi olabilir, kopan bacağı yapıştırmak için kullandığınız iletkenin içinde bildiğiniz gibi yapışması için de kimyasal var, benim endişem, amper yükü altında tam bir iletkenlik sağlar mı? tam bir iletkenlik sağlamazsa çekilen amper yükü altında zayıf olan kısım ısınma yönünde eğilim gösterecektir.
yani bir lehimleme kalitesinde iletkenlik sağlıyacağını düşünmüyorum, fikrimi sorarsanız imkan varsa lehimleme yönünde olacaktır, eğer imkan yoksa cam işi yapan yerlerden nasıl yapıldığını öğrenip o doğrultuda onarım yoluna gitmeniz.

Dediginiz sekilde amper yukunde iletkenligin kontrolu icin ana rezistansi olcup daha sonrada iki bacaktan olcup  degerler ayni cikarsa sorun yok mudur?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 11, 2018, 20:47:12
Evet yaptim temizledim. İki tarafa siviyi surdum ve kenarlardan yapistirdim
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti
Dediginiz sekilde amper yukunde iletkenligin kontrolu icin ana rezistansi olcup daha sonrada iki bacaktan olcup  degerler ayni cikarsa sorun yok mudur?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 11, 2018, 20:47:12
Evet yaptim temizledim. İki tarafa siviyi surdum ve kenarlardan yapistirdim

Sayın BERE,

Ölçümde sıkıntı görmeyebilirsiniz, söyle düşünelim bir kablo içinde 10 adet tel olduğunu farz edelim, kabloyu ölçtünüz 0 ohm gördünüz, yani iletkenlik var, Bu kablo 12 amper yükü rahatlıkla ve ısınmadan kaldırabilir, peki 5 teli çıkaralım ölçüm yapalım yine 0 ohm görürüz, fakat 12 amper yükte kablo ısınma eğilimine girecektir, peki 4 teli daha çıkaralım, yine 0 ohm görürsünüz, şimdi 12 amper yükü tek tel kaldırmayacak ve kopacaktır.

Şimdi sorunuza gelelim, ölçümde 0 ohm görebilirsiniz, fakat öncede belirttiğim gibi bir lehim kalitesinde iletkenlik sağlayacağını düşünmüyorum, endişem sıvının içindeki iletken yapıştırma kimyasalı yüzünden iletkenliği zayıf olursa, yukarıda örneğini verdiğim 5 tel olayındaki gibi ısınacaktır.

Elektrik yükü çekilen bir sistemde herzaman en zayıf bölüm, ısınma eğilimine girecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın BERE,

Ölçümde sıkıntı görmeyebilirsiniz, söyle düşünelim bir kablo içinde 10 adet tel olduğunu farz edelim, kabloyu ölçtünüz 0 ohm gördünüz, yani iletkenlik var, Bu kablo 12 amper yükü rahatlıkla ve ısınmadan kaldırabilir, peki 5 teli çıkaralım ölçüm yapalım yine 0 ohm görürüz, fakat 12 amper yükte kablo ısınma eğilimine girecektir, peki 4 teli daha çıkaralım, yine 0 ohm görürsünüz, şimdi 12 amper yükü tek tel kaldırmayacak ve kopacaktır.

Şimdi sorunuza gelelim, ölçümde 0 ohm görebilirsiniz, fakat öncede belirttiğim gibi bir lehim kalitesinde iletkenlik sağlayacağını düşünmüyorum, endişem sıvının içindeki iletken yapıştırma kimyasalı yüzünden iletkenliği zayıf olursa, yukarıda örneğini verdiğim 5 tel olayındaki gibi ısınacaktır.

İsrarli sorularima usanmadan cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.... Ben de o zaman bir kablonun ucunu yelpaze gibi acip rezistansa lehim yapayim daha iyi olur herhalde....
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 51 kere teşekkür etti

İsrarli sorularima usanmadan cevap verdiginiz icin tesekkur ederim.... Ben de o zaman bir kablonun ucunu yelpaze gibi acip rezistansa lehim yapayim daha iyi olur herhalde....

Sayın BERE,

Estağfurullah, paylaşım sorununuzu çözüyorsa bundan mutluluk duyarım.

Tabiki cama hasar vermeden lehimleme imkanınız varsa aklınızda ne şüphe kalır nede endişe, en garantılı bağlantı olur.

Saygı ve sevgilerimle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Kırılmış yan dikiz aynamı değiştirirken ısıtma fonksiyonunu denemiştim ve 2-3 dakikaya elle baya bir hissedilir sıcaklığa ulaşıyordu.
Arka camda da böyle bir sıcaklığa ulaşması normal. Fakat hava soğuk olduğunda bu rezistanslardaki ısı üretimi ancak buzu eritecek kadar oluyor ve çok yavaş bir sıcaklık artışı elde edildiği için çatlama gibi bir durum olmaz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Ocak 12, 2018, 18:35:23 »
Merhaba Mahmut bey en erken yarın sabah deneyebilirim size burdan bilgi veririm.
musa bey rezistansa bakabildiniz mi acaba?

Mesaj Birleştirildi: Ocak 13, 2018, 11:13:15
Arkadaşlar rezistansa bakabilecek kimse yok mu acaba?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '13
  • 102 kere teşekkür etti
  • 63 kere teşekkür edildi
Mahmut bey bende 2006 hb e12 var. Dediğiniz gibi rezistansı 5-6 dk çalıştırdır. Dışardaki hava sıcaklığı 9 derece olmasına rağmen dıştan cam üzerinde oldukça belirgin bir sıcaklık oluştu. Bilginize
2006 Corolla HB Sol
2013 Civic FB7 Premium

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Mahmut bey bende 2006 hb e12 var. Dediğiniz gibi rezistansı 5-6 dk çalıştırdır. Dışardaki hava sıcaklığı 9 derece olmasına rağmen dıştan cam üzerinde oldukça belirgin bir sıcaklık oluştu. Bilginize

çok teşekkürler....
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
Sayın mustafa bey ..bu sıcaklık rezistans bacaklarının olduğu yerler mi?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007