Gönderen Konu: Motora yağ yerine motorin koymak (Temizleme)  (Okunma sayısı 5133 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
Motora yağ yerine motorin koymak (Temizleme)
« : Aralık 27, 2017, 01:11:52 »
Herkese selamlar. Bilirsiniz dizel araçların yağları kapkara olur. Yeni yağı koyduğumuz an kartere kirlenmiş şekilde iniyor.
Dizel 2012 megane sport tourer aldım 1.5 ay önce. Bakımları her 20 binde bir serviste yapılmış bir araç. Ben bu aracımın motorunda temiz yağ görmek istiyorum artık :)

Arabanın yağını boşalttıktan sonra motora 5-6 litre motorin döksem. Arabayı çalıştırmadan bir süre beklesem. Ardından motorini boşalttıp yan sanayi filtre takıp 10w40 vs uygun fiyatlı yağ koyup motor ısınana kadar çalıştırayım diyorum. Sonra bu yağıda boşaltıp. Orjinal yağ filtresini ve kendi viskozitesi olan rn710 sertifikalı 5w40 yağdan koysam nasıl olur? (Yağ hacmi 4.6lt olması lazımdı)

Veya motorda motorin varken çalıştırsam ısınnana kadar ardından boşaltsam. Nasıl bir durum ile karşı karşıya gelirim?

Bu iki duruma kulaktan dolma değilde teknik olarak yardımcı olabilirseniz  sevinirim :)
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Toyota Club Türkiye

Motora yağ yerine motorin koymak (Temizleme)
« : Aralık 27, 2017, 01:11:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Toyota candır gerisi heyecandır.
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 102000
  • Model Yılı: '12
  • 51 kere teşekkür etti
  • 69 kere teşekkür edildi
Ynt: Motora yağ yerine motorin koymak (Temizleme)
« Yanıtla #1 : Aralık 27, 2017, 08:49:05 »
İlke dizel araçlarda temiz yağ görmek çok zor, mazot ile temizleme fikri hiç mantıklı gelmiyor bana bence ucuz bir yağ ile motor iç temizleyici kullanıp (WÜRTH Motor iç Temizleyici 200ml) 1000 km sonra tekrar normal bir yağ kullanman daha mantıklı olur.
Avensis Elegant Extra 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 95000
  • Model Yılı: '15
  • 26 kere teşekkür etti
  • 37 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Aralık 27, 2017, 10:29:39 »
Yanlis bir islem olur, yataklar ve kilcal yaglama kanallarini tamamen temizleyip daha kuru bir hale getirdiginden, sonraki ilk calistirmada sorun yasayabilirsiniz.Sorun yasamasaniz bile motor ic parcalarinin omrunu dusurursunuz.Bunu yerine motor yagi ile yada sadece tekil olarak kullanilabilen motor ic temizleyici kimyasallar mevcut bu tur urunlere yonelebilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 51000
  • Model Yılı: '13
  • 259 kere teşekkür etti
  • 825 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 27, 2017, 12:25:11 »
kardes mazot dokup arabayi calistirgidign an motoru kucagina alirsin. motor yagi ile mazotun akiskanligi bir olmadigi icin piston kol gomlek vs. ne varsa siyirir gecer.
sana tavsiyem pis yagi bosalttiktan sonra takribi 1 veya 2 litre yagi ust kapaktan dokup alltan bosaltman. daha sonra arajin orjinal yagini koyarsin en en iyi yontem bu.
Gulumsemesini Bilmeyen Tukkan Acmasin
Kars Atasozu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 27, 2017, 19:26:17 »
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bugün sanayide birkaç yer dolaştım. Uygun fiyatlı opet 10w40 buldum 4lt si 70 tl. Yada motul koyarsam 10w40 95 tl. Büyük ihtimal opet alacağım 2bidon. Birde wynns marka engine flush buldum. 2 yağada dökerim bu sıvıyı. Bir güzel motoru temizleyip öyle boşaltırım. Ardından motul 5w40 xclean koyarım

Mesaj Birleştirildi: Aralık 27, 2017, 19:26:40
Wynns engine flush etkilimidir sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 27, 2017, 20:34:49 »
İlke youtube da otodestekçim diye bir kanal var izlemeni öneririm.Arabaya yapmadığını bırakmadı :)

Motor yağı yerine mazot koymak

motor yağı yerine sıvı yağ koymak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Aralık 27, 2017, 21:00:44 »
Mazot temizler ama risklidir ve/veya gereksizdir.

Motor Flush ürünlerinden kullanabilirsin veya,

Motor yağını boşaltıp, filtreyi yenileyip, ATF ile rölantide 15dk çalıştırmak daha derin temizlik olur. ATF sonuçta yüksek deterjanlı yağdır ve mazottan çok daha fazla güvenilirdir. Boşaltım esnasında, krank yataklarında veya turbo milinde kalacağından yerine motor yağı geçene kadar zararsız olacaktır.

Sonra filtreyi tekrar değiştirip yeni yağı doldurabilirsin.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Aralık 27, 2017, 21:53:48 »
İlke youtube da otodestekçim diye bir kanal var izlemeni öneririm.Arabaya yapmadığını bırakmadı :)

Motor yağı yerine mazot koymak

motor yağı yerine sıvı yağ koymak

Bu manyak abi biliyorum elemanı. 5ten 2 yede çekmişti bu.

Mazot temizler ama risklidir ve/veya gereksizdir.

Motor Flush ürünlerinden kullanabilirsin veya,

Motor yağını boşaltıp, filtreyi yenileyip, ATF ile rölantide 15dk çalıştırmak daha derin temizlik olur. ATF sonuçta yüksek deterjanlı yağdır ve mazottan çok daha fazla güvenilirdir. Boşaltım esnasında, krank yataklarında veya turbo milinde kalacağından yerine motor yağı geçene kadar zararsız olacaktır.

Sonra filtreyi tekrar değiştirip yeni yağı doldurabilirsin.

Teşekkürler Tekin abi. Abi atf olarak bahsettiğimiz otomatik şanzıman yağı değilmi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Aralık 27, 2017, 22:05:37 »
Teşekkürler Tekin abi. Abi atf olarak bahsettiğimiz otomatik şanzıman yağı değilmi?

Evet İlke,

Bu videoda filtre değiştirmeden yapıyor, bence tüm flush işlemlerinden önce filtre yenilenmeli sonra tekrar yenilenmeli.

Aslında araçlarda şöyle adam gibi filtre kullansalar flush yapmaya gerek kalmaz.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2017, 13:17:00 »
Böyle bir şeyin belli bir güven aralığında cevaplanabilmesi için Ar-Ge merkezi ve ampirik olarak çalışma yapılması gerekir İlke. 
Dizel motor çalışma mantığı bellidir. Bazen nette magazinsel yorumlara denk gelinse de dizel makinenin avantajları ve dezavantajlarını bilmek gerekir. Örneğin, bazı değişkenler sabit kalmak kaydı ile dizel motor çok farklı yakıtlarla çalışabilir. Zaten emisyon, özellikle zararlı partikül konusunda biodizel düzenlemeleri ile farklı uyumlar sağlanabiliyor. Tabi biodizel aşındırıcılığını da göz ardı etmemek gerekir.
Diğer yandan yağın kararması durumu yağın işini gördüğünün göstergesi. Sen yağa ve yağlama sistemine müdahale ederek geçici değişiklik ortaya koyabilirsin. Çünkü yağdaki kararma nedeni yağ değil, dizel mantığı ve tabi ki yakıt. Yağ işin içine girince Triboloji'yi de çok iyi irdelemek gerekir, alt başlıklarda aşınma türlerini ve sürtünmeyi de. Örneğin sıvı sürtünme.
Biraz daha derinleşirsek, kuru, sınır ve film sürtünme hallerini ve senin sorunla bağlantılı olarak muylunun maruz kalacağı sürtünme halleri. Stribeck eğrisi bu konuda sana yol gösterecektir ama dediğim gibi, deneysel çalışmada alt başlıkları çok olan bir konu bu. Ayrıca rodaj döneminin nasıl geçirildiği, bu aşamada yüzeyler arası uyum, yüzey moleküler yapıları da sürtünme halleri üzerinde etkilidir.
Ayrıca aracında dpf var mı bilmiyorum ama dpfli modellerde rn720 diye hatırlıyorum yağ modelini.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 30, 2017, 14:22:21 »
Evet İlke,
Bu videoda filtre değiştirmeden yapıyor, bence tüm flush işlemlerinden önce filtre yenilenmeli sonra tekrar yenilenmeli.
Aslında araçlarda şöyle adam gibi filtre kullansalar flush yapmaya gerek kalmaz.

Tekin abi videoları izledim. Abi atfyi koyduktan sonra motora marş basmıyor. O zaman yağ soğutucuyuda temizleyemiyor. Orda yine kirlenmiş yağ kalmıyormu?

Böyle bir şeyin belli bir güven aralığında cevaplanabilmesi için Ar-Ge merkezi ve ampirik olarak çalışma yapılması gerekir İlke. 
Dizel motor çalışma mantığı bellidir. Bazen nette magazinsel yorumlara denk gelinse de dizel makinenin avantajları ve dezavantajlarını bilmek gerekir. Örneğin, bazı değişkenler sabit kalmak kaydı ile dizel motor çok farklı yakıtlarla çalışabilir. Zaten emisyon, özellikle zararlı partikül konusunda biodizel düzenlemeleri ile farklı uyumlar sağlanabiliyor. Tabi biodizel aşındırıcılığını da göz ardı etmemek gerekir.
Diğer yandan yağın kararması durumu yağın işini gördüğünün göstergesi. Sen yağa ve yağlama sistemine müdahale ederek geçici değişiklik ortaya koyabilirsin. Çünkü yağdaki kararma nedeni yağ değil, dizel mantığı ve tabi ki yakıt. Yağ işin içine girince Triboloji'yi de çok iyi irdelemek gerekir, alt başlıklarda aşınma türlerini ve sürtünmeyi de. Örneğin sıvı sürtünme.
Biraz daha derinleşirsek, kuru, sınır ve film sürtünme hallerini ve senin sorunla bağlantılı olarak muylunun maruz kalacağı sürtünme halleri. Stribeck eğrisi bu konuda sana yol gösterecektir ama dediğim gibi, deneysel çalışmada alt başlıkları çok olan bir konu bu. Ayrıca rodaj döneminin nasıl geçirildiği, bu aşamada yüzeyler arası uyum, yüzey moleküler yapıları da sürtünme halleri üzerinde etkilidir.
Ayrıca aracında dpf var mı bilmiyorum ama dpfli modellerde rn720 diye hatırlıyorum yağ modelini.

Abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim aracımda dpf yok. Ona göre yağ bakımını uygulayacağım.

Abiler şöyle birşey yapmayı düşünüyorum en güvenli yol olacağını düşünüyorum. Şimdi arabanın üzerindeki yağ winnys engine flush koyup. Belli bir süre çalıştırıp boşaltacağım. Ardından yağ filtresini yan sanayi ile değiştireceğim. Castrol 10w40 20lt teneke yağ almayı düşünüyorum. (400TL) Ardından 10w40 yağ koyup 4lt motoru normal sıcaklığına getirene kadar tur atayım diyorum. Ardından bu yağada winnys engine flush koyayım. Rölantide çalışma süresine uyarak bir süre bekleyip ardından boşaltayım. Sonra aldığım orjinal filtre ve 10w40 koyup kararana kadar kullanayım diyorum(Tahmini 1000km içinde kararır) ardından aldığım teneke yağ bitene kadar çok erken değişim periyotları uygulayım diyorum. Bu şekilde temizlik yapmayı düşünüyorum? Sizce yararlı ve güvenli olmazmı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2017, 18:05:13 »
İlke Bey;

Temiz yağ görmek istiyorsanız sadece sistemde eskiden kalan kirlenmeyi yok etmeniz yeterli olmaz.

Motor yağının kirlenme sebeplerinden biride yanma odasında oluşan gazların segmanları aşarak kartere inmesi dolayısı ile motor yapına egzoz ve kurum karışmasıdır.Eğer piston segman gömlek üçlüsü yeterli yalıtımı sağlayamıyor ve kaçırıyorsa siz yağı ne kadar temizlerseniz temizleyin baş edemezsiniz.

Eğer gerçekten temiz yağ uzun süre kalsın demek istiyorsanız motor açılarak piston segman ve gömlekler kontrol edilecek,gerekirse rektifiye görecek ki yağın kaçan gazlardan dolayı kirlenmesinin sebeplerden birinin önüne geçilecek.Yoksa başta da dediğim gibi motor bu anlamda sağlam değilse yapacağınız temizliğin ömrü kısa olacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Facebook
  • 940 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2017, 18:12:53 »
İlke Bey;

Temiz yağ görmek istiyorsanız sadece sistemde eskiden kalan kirlenmeyi yok etmeniz yeterli olmaz.

Motor yağının kirlenme sebeplerinden biride yanma odasında oluşan gazların segmanları aşarak kartere inmesi dolayısı ile motor yapına egzoz ve kurum karışmasıdır.Eğer piston segman gömlek üçlüsü yeterli yalıtımı sağlayamıyor ve kaçırıyorsa siz yağı ne kadar temizlerseniz temizleyin baş edemezsiniz.

Eğer gerçekten temiz yağ uzun süre kalsın demek istiyorsanız motor açılarak piston segman ve gömlekler kontrol edilecek,gerekirse rektifiye görecek ki yağın kaçan gazlardan dolayı kirlenmesinin sebeplerden birinin önüne geçilecek.Yoksa başta da dediğim gibi motor bu anlamda sağlam değilse yapacağınız temizliğin ömrü kısa olacaktır.

Farkındayım Hamze abi. Motor açılmadan piston gömleklerinin durumunu net olarak göremeyeceğimiz için ilk önce yağ ile temizlemeyi planlıyorum. Çünkü bazı yağlarda temizleme kimyasalları fazlasıyla ekli. Motulda buna göre sınıflandırma mevcut mesela. Motordaki yağ ve çözünebilir basit kirleri çıkardıktan sonra bu yağlardan kullanmayı planlamaktayım