Gönderen Konu: Bu koku ne acaba?  (Okunma sayısı 3524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
Bu koku ne acaba?
« : Aralık 13, 2017, 21:51:02 »
Yaklaşık 2 ay önce 10 bin bakımını yaptırdım. Yalnız aracımda bir koku var. Özellikle yağmur yağdığında, akşamları, soğuk havalarda çok bariz hissediliyor. Kokuda nasıl diyim böyle nemli kalmış çamaşır kokusu gibi. Keskin bir koku değil ama rahatsız edici.  Bakımdan önce sıfır kokusu dediğimiz koku vardı ama bakımdan sonra bu kokuyu hissetmeye başladım. Geçen tamamen boşalttım inceledim hani çocuk kek ekmek felan yedi de o mu çürüdü dedim ama öyle bişey de yok. Süpürdüm sildim ama dediğim gibi heleki dışarıda yağmur olunca içinde bu koku iyice hissediliyor.
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019

Toyota Club Türkiye

Bu koku ne acaba?
« : Aralık 13, 2017, 21:51:02 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
Ynt: Bu koku ne acaba?
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2017, 22:26:40 »
10.000 bakımda polen filtresi değişti mi? forumda daha öncede koku sorunu tartışılmıştı,polen filtresinin yuvasına mr.muscle portakal ile güçlü şekilde spray uygulaması yapılmış ve sonuç alınmıştı
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2017, 22:54:24 »
10.000 bakımda polen filtresi değişti mi? forumda daha öncede koku sorunu tartışılmıştı,polen filtresinin yuvasına mr.muscle portakal ile güçlü şekilde spray uygulaması yapılmış ve sonuç alınmıştı

Kabin filtresi ile polen aynı şey mi acaba?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 13, 2017, 23:05:10
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '19
  • 304 kere teşekkür etti
  • 333 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2017, 23:24:55 »
Aynı :)
2019 Mondeo 1.5 Ecoboost (Prins VSİ-3 DI)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2017, 23:26:27 »
Kabin filtresi mi sıkıntılı yani?
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20000
  • 5 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 15, 2017, 22:56:47 »
Forumda klima kullanımı ile ilgili konularda bulabilirsiniz. Klimayı sürekli açık tutmak buna sebep olabiliyor. Gideceğiniz yere ulaşmadan önce ac düğmesine basarak klimanın kapatılması önerilmişti. Daha başkaca öneriler olmuştu.

Würth'ün dezenfeksiyon spreyi de işinize yarayacaktır. Geçmiş olsun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 15, 2017, 23:12:28 »
Forumda klima kullanımı ile ilgili konularda bulabilirsiniz. Klimayı sürekli açık tutmak buna sebep olabiliyor. Gideceğiniz yere ulaşmadan önce ac düğmesine basarak klimanın kapatılması önerilmişti. Daha başkaca öneriler olmuştu.

Würth'ün dezenfeksiyon spreyi de işinize yarayacaktır. Geçmiş olsun

Ama 2 aya yakındır hiç kullanmadım ki klimayı. Yani klima açık değil, havalandırma da en sıcak pozisyonda ve "0" kademede. Ayrıca aracın klimasını veya havalandırmasını açtığım zaman almıyorum kokuyu. Nemli havalarda, yağmurlu havalarda, gölgede iken bindiğimde alıyorum genelde bu kokuyu. Araçta bagajda dahi kullanmadığım veya işi olmayan hiç bir şey bırakmam gece 02.00 bile olsa..
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 32000
  • Model Yılı: '14
« Yanıtla #7 : Aralık 17, 2017, 12:41:05 »
iyi günler. aracınızın stepne bölümünü kontrol edin . benim başıma geldi. yagmurda su almaya baslamış koku gelince fark etmiştim. garanti kapsamında arka sağ stop lambasını söküp bir ilaç sıktılar geçti. aynı sorundan olabilir diye düşünüyorum. kronik bir sorun galiba çünkü servis hiç şaşkınlık yaşamadan arka stoptandır dedi.
ÇIKARIM SENLE HER YOLA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 17, 2017, 14:22:00 »
iyi günler. aracınızın stepne bölümünü kontrol edin . benim başıma geldi. yagmurda su almaya baslamış koku gelince fark etmiştim. garanti kapsamında arka sağ stop lambasını söküp bir ilaç sıktılar geçti. aynı sorundan olabilir diye düşünüyorum. kronik bir sorun galiba çünkü servis hiç şaşkınlık yaşamadan arka stoptandır dedi.

Hemen kontrol ediyim gözle görülen bişey mi koku mu geliyor?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 17, 2017, 16:24:23
Dediğiniz gibi kabin (polen) filtresindemiş. Filtreyi çıkardım bir baktım ki içi pislik dolu. Görevim icabı köyde ikamet ediyorum. Çer çöp içine giriyor demek ki. Çünkü geçen bir rüzgar çıkmıştı sonrasında aracın çıkıntılarında saman toz vardı. Elimden geldiğince temizlemeye çalışmıştım ama bu olayın bakımdan önce olduğunu düşünüyorum Neyse yine de dediğim koku filtreyi kokladım filtredeki koku. Toz kokusu. Ne yapayım bu hemen 2000 kmde değişecek bişey mi böyle kokmuş. Yoksa filtre hiç mi değişmemiş? Bir de 79 küsür tl yazmış filtre fiyatına. Araba 1 yıl kokmadı bakımdan sonra mı koktu. Hayret ettim. Ne yapayım ne önerirsiniz? Filtre mi alayım yoksa garantiye girer mi?
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 17, 2017, 17:00:18 »
Hemen kontrol ediyim gözle görülen bişey mi koku mu geliyor?

Mesaj Birleştirildi: Aralık 17, 2017, 16:24:23
Dediğiniz gibi kabin (polen) filtresindemiş. Filtreyi çıkardım bir baktım ki içi pislik dolu. Görevim icabı köyde ikamet ediyorum. Çer çöp içine giriyor demek ki. Çünkü geçen bir rüzgar çıkmıştı sonrasında aracın çıkıntılarında saman toz vardı. Elimden geldiğince temizlemeye çalışmıştım ama bu olayın bakımdan önce olduğunu düşünüyorum Neyse yine de dediğim koku filtreyi kokladım filtredeki koku. Toz kokusu. Ne yapayım bu hemen 2000 kmde değişecek bişey mi böyle kokmuş. Yoksa filtre hiç mi değişmemiş? Bir de 79 küsür tl yazmış filtre fiyatına. Araba 1 yıl kokmadı bakımdan sonra mı koktu. Hayret ettim. Ne yapayım ne önerirsiniz? Filtre mi alayım yoksa garantiye girer mi?

servise bildirmeniz de yarar var bazıları unutuyorlar büyük ihtimal sizinkini değiştirmemişler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Aralık 17, 2017, 18:48:39 »
hemen servisi arayın,muhasebe ile mekanik arası bir hata olmalı,10.000 bakım deyince fatura listesi hazır,mekanik unuttu ise ne olacak? şikayetinizi bildirin,eğer bu filtre hemen koku salacak sa vay halimize,zaten dünya parası..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Aralık 17, 2017, 20:24:23 »
Filtreyi çıkarmak garanti dışı bırakır mı?
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '14
  • 31 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 17, 2017, 22:17:04 »
Selamlar,
Garanti dışı bırakmaz ama filtresiz de yol gidilmez, servis yakınsa takmadan git ama koloriferi açmamalısın.
En iyisi filtreyi daha fazla temizlemeden tak. Servise kontrol amaçlı çıkardığını ve temizlediğini anlatırsın.
İlk fırsatta servise uğra filtrenin değişmediğini düşündüğünü belirt. Unutulduğunu ifade et.
İki ayda böyle olması normal derlerse oraya bir daha uğrama.
Değiştirmeleri lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Aralık 17, 2017, 22:43:34 »
Selamlar,
Garanti dışı bırakmaz ama filtresiz de yol gidilmez, servis yakınsa takmadan git ama koloriferi açmamalısın.
En iyisi filtreyi daha fazla temizlemeden tak. Servise kontrol amaçlı çıkardığını ve temizlediğini anlatırsın.
İlk fırsatta servise uğra filtrenin değişmediğini düşündüğünü belirt. Unutulduğunu ifade et.
İki ayda böyle olması normal derlerse oraya bir daha uğrama.
Değiştirmeleri lazım.

Ya aslında ben 60 km uzaklıktayım şehir merkezine. Ve iki haftada bir felan gidebiliyorum. Ama ben filtreyi baya bir temizledim silkeledim diyelim su veya bez değdirmedim. Aralarını görmeliydiniz pislik toz olmuş, minik sinek gibi şeyler bile vardı arasında. Hatta saman parçacığı. Şimdi ben bunlara kokuyor değiştirdiniz mi desem muhtelen değiştirdik derler. Desem ki kontrol edin kontrol ederler temiz olduğunu görünce değişmiş derler diye düşünüyorum. Ama üzerindeki toz kokusu çok gıcık bundan ötürü değişim talep etsem değiştirirler mi? Zaten değiştirmezlerse de şikayet edecem.

C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Aralık 17, 2017, 23:07:48 »
mustafa yıldırım beyin yazdıklarına katılıyorum.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Aralık 18, 2017, 00:40:29 »
@Mustafa Kervan (40001)  siz zaten polen filtresini bayağı temizlemiş siniz keşke yapmasaydınız. Servis şimdi temiz olduğunu görüp değiştirmeyecek bu sefer de siz boşuna git gel 120 km yapacaksınız en iyisi siz polen filtrenizi @Ufuk Sönmez (16363)  den sipariş edin daha karlı olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Aralık 18, 2017, 19:03:11 »
@Mustafa Kervan (40001)  siz zaten polen filtresini bayağı temizlemiş siniz keşke yapmasaydınız. Servis şimdi temiz olduğunu görüp değiştirmeyecek bu sefer de siz boşuna git gel 120 km yapacaksınız en iyisi siz polen filtrenizi @Ufuk Sönmez (16363)  den sipariş edin daha karlı olur.

İşim düşünce  giderim zaten sırf bunun için gitmem. Ama şikayet edecem onları. Para kolay mı kazanılıyor değiştirmemek ne demek.
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Aralık 27, 2017, 16:38:16 »
Koku baya azaldı gibi heralde ben temizledim diye. Filtreyi tekrar söküp birazda oda spreyi sıksam nasıl olur?
C.C.li =)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Aralık 29, 2017, 12:07:46 »
Filtrenin üzerine 2 damla sandal ağacı yağı damlatıyorum ben. Hem kötü kokuyu bastırıyor hem de çok sevdiğm bir koku. Fakat klima havalandırma kanalları ne yaparsanız bakteri yapar ve küf kokusuna benzer bir koku yayar iç devirdaimde beklemiyorsa kapalıyken bile yapar bu kokuyu. Kanal temizliği için spreyler mevcut. Uygulamalar da internette var. Belli aralıklarla onları temizlemeyi tavsiye ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Aralık 29, 2017, 16:44:44 »
https://urun.n11.com/polen-filtresi/toyota-auris-2007-2011-arasi-polen-filtresi-karbonlu-P174002428

böyle simsiyah dolgun, karbon bir filtre alın ve kendiniz takın. Toyota servislerinde hava ve kabin filtreleri 20.000 de bir değişir.
bir dahaki servise gidişlerinizde de kabin filtresi değiştirmeyin diye özellikle belirtin. Kendim taktım diyin. Toyota kitapçıklarında 'kendiniz yapabileceğiniz değişimler' diye bunu belirtir. çok kolay.
Ben kendim değiştiririm aracımı aldığımdan beri, özel serviste zaten böyle bir filtre kullanıyor ve her 10.000 de değiştiriliyor.

bilmeyenler için anlatayım. Karbonlu filtrelerin içinde 'aktif karbon vardır' . Aktif karbon en küçük molekülleri bile tutma özelliğine sahiptir. Yani koku moleküllerini normal filtre tutamaz, tozu tutar, aktif karbonlu filtre havadaki zehirli partikülleri ve pis kokuları tutma özelliğine sahiptir.

born to ride