Gönderen Konu: AE101 FAZLA YAKIT SORUNU  (Okunma sayısı 2438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '97
AE101 FAZLA YAKIT SORUNU
« : Aralık 05, 2017, 15:50:45 »
Herkese merhabalar,
97 xe 1.3 corolla sahibiyim, araç 100tl shell benzin yakıtı ile %90 yumuşak kullanım %10 yarım gaz ve çok nadiren dip gaz dozajlama ile ,tam 200km yol yaptım ve benzin göstergesi dibe vurdu ve benzin ışığı yandı.Bana çok yüksek geldi, daha önce bir usta, sübaplar hafiften vuruyor gibi bir ara baktırın dedi, arada bir de rölantide yükselmeler ve inmeler oluyor, çekişte pek bir sıkıntı hissetmiyorum maksimum yarıya kadar gaz dozajlasam bile araba akıyor gidiyormotor kondisyonu çok iyi, Sıkıntı sübaplar olabilir mi karbüratör ile bir durum mu vardır?

Toyota Club Türkiye

AE101 FAZLA YAKIT SORUNU
« : Aralık 05, 2017, 15:50:45 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 222000
  • Model Yılı: '98
  • 11 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
Ynt: AE101 FAZLA YAKIT SORUNU
« Yanıtla #1 : Aralık 05, 2017, 19:14:08 »
merhaba . benzinin litre fiyatını 6 tl sayarsak  100 tl lik yakıt  17 lt yapıyor  gibi .oda aracın 100 km de 8.5 lt tükettiğini gösterir . karbüratörlü 1.3  araç için  şehir  çok  iyi bir tüketim benim aracımda 1.3 xl  ben aracı benzinde kullanamıyorum fazla  çünkü çok yakıyor bir keresinde ölçmüştüm  12 lt çıkmıştı . onun için sizin aracınızda bir sorun yok bence  tüketimi çok ideal

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Aralık 06, 2017, 01:21:00 »
hadi ya vallahi ben 100tlye 200km gidince nasıl olur diye devreleri yaktım sanırım,dandik gaz aldım 50tlye çabuk bitti sinirimi bozdu benzinde deneyim dedim uçuyor gidiyor gibi geldi de  :-\

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Aralık 06, 2017, 18:42:28 »
hadi ya vallahi ben 100tlye 200km gidince nasıl olur diye devreleri yaktım sanırım,dandik gaz aldım 50tlye çabuk bitti sinirimi bozdu benzinde deneyim dedim uçuyor gidiyor gibi geldi de  :-\
bide şu var aracınız lpg li ise   karbüratör ağzındaki lpg mixeri  hava girişini kısıtlayarak   fazla  benzin yakılamsına neden oluyor  buna rağmen sizin dediğniz gibi benzin tüketiyorsa  çok çok iyi  . ben olsam hep benzinde kullanırım çünkü benzindeki performans çok daha iyi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2017, 02:23:07 »
Anladığım kadarıyla araç kesinlikle yakıt seçiyor shell veya opel harici rölanti dahi değişiyor onu çözümledim bugün  :o

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2017, 09:44:08 »
Merhaba bendekide 1.3 xl benimkide benzini çok yakıyor. Aklıma takılan şöyle bi durumda var bizim araçlar o yılların teknolojisi ile üretilmiş. Eskiden çeşitli benzin türleri vardı,günümüzde daha farklı ben olayı buna bağlıyorum. Bide benzinde tam verim alınması için hava karışımının düzgün olması gerekiyor. Dizel içinde aynı durum var traktörde kırsal motorin kullanırdım o kalktı euro dizel çıktı daha çok yakmaya başladı traktör seside değişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 11 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2017, 20:25:06 »
yaşar bey dediğiniz gibi olabilir bu motorların üretildiği tarihte 92 oktan benzin vardı şimdi ise 95 oktan var   . aracın kitapçığındada yazıyor  92 oktan benzin diye fakat benzinle dizel biraz daha farklı .eski kırsal dediğimiz motorin daha kalındı  şimdiki euro dizel dediğimiz yakıt daha ince dolaysıyla  eski dizel araçlar bu yakıtı daha fazla yakıyor . bizim araçlara gelince  enbüyük handikap karbüratörlü olması  fazla yakmasının birinci sebebi bu  ikincisi ise lpg sisteminin havayı kısıtlaması . ben yaklaşık iki ay önce karbüratörü komple söktürdüm  temizlik bakım ve iç tamir takımları değiştirildi hava ayarıda yapıldı  .  benzin performansında artış oldu ama tüketim yine aynı fazla yakıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2017, 20:35:55 »
Anladığım kadarıyla araç kesinlikle yakıt seçiyor shell veya opel harici rölanti dahi değişiyor onu çözümledim bugün  :o
Ben hep Koç grubunun gazı kullanıyordum son 3 depo Po. Aracın rölantisi yükseldi
yaşar bey dediğiniz gibi olabilir bu motorların üretildiği tarihte 92 oktan benzin vardı şimdi ise 95 oktan var   . aracın kitapçığındada yazıyor  92 oktan benzin diye fakat benzinle dizel biraz daha farklı .eski kırsal dediğimiz motorin daha kalındı  şimdiki euro dizel dediğimiz yakıt daha ince dolaysıyla  eski dizel araçlar bu yakıtı daha fazla yakıyor . bizim araçlara gelince  enbüyük handikap karbüratörlü olması  fazla yakmasının birinci sebebi bu  ikincisi ise lpg sisteminin havayı kısıtlaması . ben yaklaşık iki ay önce karbüratörü komple söktürdüm  temizlik bakım ve iç tamir takımları değiştirildi hava ayarıda yapıldı  .  benzin performansında artış oldu ama tüketim yine aynı fazla yakıyor
Ben 2012 yılında temizlettim. 1.5 ay önce avans,sübap ve lpg ayarı yaptırdım. Rölantide dalgalanma yapıyor stop edecej gibi oluyor ilk çalışmada normal 2.'de bazen yüksek çalışıyor.