Gönderen Konu: Aynen  (Okunma sayısı 2157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
Aynen
« : Kasım 23, 2017, 11:50:29 »
Konuya hangi başlığı koyacağımı bulamadım. O yüzden kelimeyi direk yazdım.

Son yıllarda gencinden yaşlısına bu kelimeyi çok sık duyar oldum. Hatta ben de kullanıyorum. Nasıl bu kadar popüler oldu belki bileniniz vardır belki. Eskiden "dermişim, oha falan oldum yani" gibi popüler söylemler vardı. Hadi onlar dizilerden, tv şovlarından falan yaygınlaştı.

Aynen farklı ama istisnasız genç yaşlı herkes kullanıyor. Hemen yuvarlayıveriyoruz.  Kolayımıza geliyor sanırım.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Toyota Club Türkiye

Aynen
« : Kasım 23, 2017, 11:50:29 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
Ynt: Aynen
« Yanıtla #1 : Kasım 23, 2017, 12:02:51 »
En gıcık olduğum kelime.Baştan savma bir havası var bu kelimenin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 23, 2017, 14:02:20 »
Ağzının üstüne terlikle vurmak istediğim insanlar. Laf aramızda benim de ağzımdan kaçıyor ara sıra. Bir de bunu ağzını yayarak tuhaf bir aksanla söyleyenleri var.
İlk kim icat etti bilemem ama, hızla yayılmasının sebebi kesinlikle sosyal medya denilen ortam. En ufak bir figür, bir anda kolera salgını haline gelebiliyor.  İnternet ortamında türeyip yayılan bir şey her nasılsa kitleler tarafından anında kabul görüyor. Hipnotize edici bir ortam.
Tabii bu konuda çok uzun şeyler yazabilirim ama, en basitini burada söyleyeyim; maalesef kitap okumuyoruz. Masal, hikaye, roman, gazete, dergi...vs hiç fark etmez. Kitap okuma oranı Türkiye'de yılda 0,85. Yani kişi başı yılda bir kitap bile okumuyoruz. Haliyle edinilen kelime dağarcığı ve entelektüel zihin bir yerde tıkanıyor. Günlük 300-500 kelime deposuyla dönüyoruz. Yazmayı ise tamamen unuttuk bu arada. Herkes en son ne zaman uzun bir yazı yazdığını hatırlamaya çalışsın. Eminim çoğumuz için epey uzun bir süre olmuştur.
Ha bir de şu var, belki telefonda uzun uzadıya yazmak veya cevap vermek zor geliyor olabilir, bunun için gelişen bir durum da olabilir, bir ergen kardeşimizle konuşmak lazım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A-
  • 6 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 23, 2017, 14:10:57 »
 :D :D Hepineze "aynen" diye cevap veresim var lakin ağır şiddete uğramamak için demiyorum. Maalesef günden güne bilgi ve kelime dağarcığımız kısıtlanıyor. Temel yine 'eğitim şart'a geliyor. Kendimizi kendimiz geliştiririz.
"İlim ilim bilmektir,ilim kendin bilmektir."
Dikkatli yolculuklar..
Rabbim kaza bela vermesin..

Corolla 2006 HB Terra D4D (12.2016 - 06.2018)