LPG'de Gaz Pedalına Dokunuşta Tekleme

Gönderen Konu: LPG'de Gaz Pedalına Dokunuşta Tekleme  (Okunma sayısı 2720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Yorumsuz bir hayatı seçiyorum
  • Araç: Auris
  • Model Yılı: '13
  • Kilometre: 46000
  • Kan Grubu: B+
Ynt: LPG'de Gaz Pedalına Dokunuşta Tekleme
« Yanıtla #20 : Mart 28, 2018, 11:47:07 »

@Murat Köse (31789)  abinin dediğine göre valvematik motorlarda afr sensörü var 1. oksijen semsörü ve geniş band okuma yapıyor yani 0-5v arası.
bu sensör olan herkes torque progamı ile afr ye cihazına ve 150 liraya gerek kalmadan kendi ayarını yapabilir.
deneme yaptım.

benzinde open loopta bu sensör ortalama 2.3v değerini gösteriyor.
lpg de de aynı değeri yakalayarak open loop ayarı tam anlamıyla yapılır.

0-5v fazla değil mi hocam ? normal şartlarda katalikten önceki oksijen sensörü  0 - 1.2v arası göstermesi lazım. Oda motor soğukken devreye girmez, 0,500 oldugunda ölçmeye başlar ve 1.200v a kadar max bir değer olması gerekiyor. 

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Mart 28, 2018, 11:47:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 54000
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Mart 28, 2018, 18:53:54 »
Ben sanıyordum ki bu sorun sadece bende. Sanırım valvematic motorlarda bu sorun oluşuyor. Kesin çözümde yok gibi. Nasipse hafta sonu izmirde bir usta ile afr ayarı yaptıracam. Sonuçlarını burdan paylaşırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '17
  • Kilometre: 5000
  • Kan Grubu: 0+
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 05, 2018, 10:05:24 »
Ben sanıyordum ki bu sorun sadece bende. Sanırım valvematic motorlarda bu sorun oluşuyor. Kesin çözümde yok gibi. Nasipse hafta sonu izmirde bir usta ile afr ayarı yaptıracam. Sonuçlarını burdan paylaşırım.
Ben de İzmir de yaşıyorum. Aynı sorun bende de var. Siz bu sorunu giderebildiniz mi
2012 Honda Civic FB7 Elegance Manuel LPG
2017 Toyota Corolla Advance Multidrive S LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #23 : Nisan 05, 2018, 10:51:58 »
Rahmi bey benim araç lpg ve benzinde de yapıyor. Afr ayarı sonrası aracım performans olarak çok değişti . Artık dip gaz yapmak gerekmiyor ancak dip gazda sorun devam ediyor. Ayardan sonra bujiler bobinler değiştirilerek kontrol edildi ama sorun bulunmadı. Ustanın söylediği yazılımsal sorun var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '15
  • Kilometre: 500
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 06, 2018, 16:20:14 »
2017 Corolla 8bin de LPG takıldı aynı sorun var. Çözüm şimdilik bulunamadı. BRC LPG  :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #25 : Nisan 06, 2018, 18:01:39 »
Mahmut bey benzinde de var mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Nisan 07, 2018, 00:08:25 »
Benzinde de var Hocam ama Lpg deki kadar çok hissedilmiyor. Lpg de özellikle düşük hızlarda (haliyle düşük devirde yani) çok çok hissediliyor. Ayrıca fren yaptığımda durmaya yakın araç sanki kendini vites düşürmüş gibi öne atma şeklinde bir hamle yapıyor. Bu his benzinde yok eminim.

Bende dip gazda bir sorun yok yalnız Hocam. Anlayamadık gitti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Auris hayranı
  • Kilometre: 76000
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Ağustos 05, 2018, 09:35:46 »
Bende de aynı sorun vardı. 2016 model idi. Benzinde geçişlerde hiçbir şekilde hissettirmezken LPG'de silkeleme yapıyordu. Brc +gfi modeli takılıydı araçta, dolayısıyla Diyarbakır'da tek bir yerde vardı uygulaması (Zeynel ticaret). Ancak o kadar bilgi yoksunu biriydi ki, sorunu hiçbir şekilde çözemedi, 17 yılını Toyota servisine vermiş bir usta ile gittim hala sorunun LPG'den olmadığını anlatmaya çalışıyordu. Araçtan iyice soğuttu sağ olsun, ben de sattım. Ancak geçenlerde başka bir LPG'cinin de bu uygulamayı getirttiğini duyunca pişman oldum aracımı sattığıma, kendileri bu alanda çok başarılılar çünkü ve özellikle benim için istettiklerini söylediler. Üzüldüm sattığıma, ne de çok sevmiştim 2016 model aurisimi ;(
2009 Auris Benzin+LPG (Manuel)
2016 Auris Benzin+LPG (otomatik)
2013 Auris Dizel (Manuel)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 33000
  • Kan Grubu: A+
« Yanıtla #28 : Ağustos 09, 2018, 20:39:57 »
Tam olarak sorun olarak isimlendirme noktasında emin olamadığım ama benim de yaşadığım bir durum. Araç bunu benzinde hiç yapmıyor demek de imkansız çünkü çok az olsa da yapıyor. Özellikle hafif eğimli yerlerde araç kendiliğinden akarken gaz pedalına hafif dokunmalarda yaşıyorum bu durumu. (Manuel araçlarda buna en benzer şeyin şöyle yaşanabileceğini tecrübe ettiğimi hatırlıyorum: Araç büyük viteste ama devir düşük akarken pedala dokunuşlarda, teknik olarak aynı şey olmasa da araçtaki his aynı oluyor diye düşünüyorum.) Montajı Candan'da yaptırdım, BRC Sequent 32 kit takıldı. Montajı yaptıralı da 10000 km oldu. Burada yazılanları okuyunca bir gitsem mi diye düşünmeden edemedim şimdi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corona
  • Model Yılı: '93
  • Kilometre: 350000
  • 30 kere teşekkür etti
  • 145 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #29 : Ağustos 09, 2018, 21:28:32 »
İlk etapta LPG enjektörlerini kontrol ettirin mutlaka BRC orijinal olmalı akabinde lpg ayarı ve afr ayarı yaptırın düzelecektir
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ağustos 09, 2018, 23:01:12 »
Tam olarak sorun olarak isimlendirme noktasında emin olamadığım ama benim de yaşadığım bir durum. Araç bunu benzinde hiç yapmıyor demek de imkansız çünkü çok az olsa da yapıyor. Özellikle hafif eğimli yerlerde araç kendiliğinden akarken gaz pedalına hafif dokunmalarda yaşıyorum bu durumu. (Manuel araçlarda buna en benzer şeyin şöyle yaşanabileceğini tecrübe ettiğimi hatırlıyorum: Araç büyük viteste ama devir düşük akarken pedala dokunuşlarda, teknik olarak aynı şey olmasa da araçtaki his aynı oluyor diye düşünüyorum.) Montajı Candan'da yaptırdım, BRC Sequent 32 kit takıldı. Montajı yaptıralı da 10000 km oldu. Burada yazılanları okuyunca bir gitsem mi diye düşünmeden edemedim şimdi.

Kesinlikle aynı sorun Hocam bizdeki ile. Yeniden ayar falan yapıldı ama hiçbir gelişme yok benim araçta aynı durumda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 33000
« Yanıtla #31 : Ağustos 11, 2018, 20:36:52 »
Kesinlikle aynı sorun Hocam bizdeki ile. Yeniden ayar falan yapıldı ama hiçbir gelişme yok benim araçta aynı durumda.
Ben de dün montajı yaptırdığım Candan mühendisliği aradım. "Aracımda bu şekilde bir durum var. AFR ayarı diye bir şey varmış, nedir bu? Benim aracıma yapılmadı montaj sonrası" dedim. Cevap olarak aracıma takılan kitte (BRC) bu ayara gerek olmadığını, BRC de bu konuda bir sorun olmadığını ve bu ayarı yapmış oldukları BRC kitlerde de bir değişiklik yapılması gerektiği sonucuna ulaşmadıklarını söyledi. Yine de bir uğrayın bakalım demeyi de ihmal etmedi ama. Diğer marka kit ve yazılımlarda bunun ihtiyaç olduğunu ama BRC de olmadığını söyledi kısaca.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #32 : Ağustos 11, 2018, 21:10:56 »
2 hafata once ayni sorun bende de vardi tupun markasi atiker  3farkli yerde baktirdim en sonunda 3. baktirdigim yer ayarladi  ustadan ustaya fark var aracimi  defalarca  denedim simdilik bi sikinti yok

Etiketler: