Gönderen Konu: quant lpg dönüşümü  (Okunma sayısı 2023 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Dünyada kalacak şeyler için kalp kırmaya değmez!
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 1100
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
quant lpg dönüşümü
« : Kasım 09, 2017, 23:28:56 »
Arkadaşlar forumda corolla için lpg dönüşümü ve en uygun lpg sistemi ile ilgili olarak bugün detaylı bir araştırma yaptım. Gerçekten konuyla ilgili bir çok görüş ve bilgi mevcut. Üstelik tecrübeli arkadaşların bazıları değme ustalara taş çıkaracak nitelikte (örn. murat bey). okuduğum kadarıyla üyelerin bir kısmı yıllık kilometre 10 bin altında kalıyorsa hiç yaptırmayın diyor ve bencede haklılar. Aksi halde yaptıranların %90 gibi oranı brc kullanıyor ve çok memnun. Ankarada brc montajını bilerek ve kaliteli yapan yerler olarakta mocan ve mavidenizler gösteriliyor. Konunun içinde bir yerde bir üye arkadaşım Vialle lpg taktırdığını yazmış. Onu araştırdım, ankarada yapan birkaç yer var bunlardan biride tunalı motorlu araçlar. Daha önce bir kaza sonrası orada aracımı yaptırmıştım. Düzgün ve güvenilir bir firma. Aradım vialle hakkında bilgi almak istedim ve veli şahin beyle görüştüm. Bu kit daha çok 2.0 araçlarda tercih edilmeli ayrıca parçası çok pahalı piyasaya yeni giren bir marka var Quant (bakmak isterseniz web adresi: http://quant.com.tr/) onu inceleyin fiyat olarak nakit 2000 tl vadeli 2300/10 taksit dedi. İnceledim ve ardından iş çıkışı yanına giderek kısıtlı vaktime rağmen biraz bilgi aldım. Uygun bir zamanda gidip detaylı bir görüşme yapacağım. Kit içeriğine gelince 350 beygire kadar hep aynı regülatör kullanılıyor ve yakıt enjektörleri diğerleri gibi check valve değilde direkt benzin enjektörü gibi püskürtmeli çalışıyor. Böylece tepki verme süresi benzinle farklılık göstermiyor. Prins kitinin kullanmış olduğu klein (umarım adını doğru hatırlıyorum) enjektörden daha iyi olduğunu hatta atikerin bu enektörlerin bir önceki versiyonunu kullandığını yaptığı anlaşma sonucunda artık alamayacağını belirtti.  Bunun yanında bence en önemli özelliği ecu nun birebir benzin ecusunu taklit ederek değerleri anlık okuduğunu hatta lpg dönüşümünü yapar yapmaz ayar dahi yapmadan aracı teslim edebileceğini yolda giderken kendi ayarını yapıp otomatik olarak lpg ye geçeceğini belirtti. Kendi ayarını yaptığı için kalbrasyona gerek kalmadığını söyledi. Öyle ki 3 ay geri sökme garantisi dahi veriyor. İlk çalışma her zamanki gibi benzinle oluyor ve sonra lpg ye geçiyor. Bir artısı daha var (ki bu bence göreceli) lpg kullanırken bazı sistemler gibi az miktarda benzine ihtiyaç duymuyor. Tüm bunları ayaküstü 15 dakika içinde konuştuk. İlerki günlerde ki bu ancak cumartesi olabilir tekrar uğrayıp detaylı bilgi alacağım.
Şimdi asıl meseleye gelelim bir çok arkadaşım gibi tavsiyelere uyarak yukarıda adını verdiğim dönüşüm merkezinden birinde brc taktırmayı aklımın bir köşesine yazdım. Diğer husus olarak ALJ toyota yetkili bayisinin beni yönlerdirdiği sistem oto mühendislik ise aracın garantisi dahilinde landirenzo uyguluyor ve fiyat olarak 3300 nakit 3550/12 taksit yapıyor. Landirenzo uyguladığında ALJ servisin lpg sorunlarına müdahale ettiğini çözemedikleri zaman kendilerinin usta gönderdiklerini söyledi. Brc taktırmak istediğimi belirtince 2500 nakit fiyatı olduğunu aracın garantisinin bozulmadığını lpg ile ilgili bir arıza durumunda servisin bakmayacağını sadece brc servisinde yaptırabileceğimi söylediler.
Bütçemin kısıtlı olması sebebiyle quant lpg kitine daha ılımlı bakmaktayım. Konuyla ilgili değerli görüşlerinizi rica etsem paylaşır mısınız?
Toyota corolla 1.6 touch2 multidrive S

Toyota Club Türkiye

quant lpg dönüşümü
« : Kasım 09, 2017, 23:28:56 »

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: quant lpg dönüşümü
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2017, 23:51:46 »
1. Khein enjektör
2. Tasarruf amaçlı takılan lpg lerde enjektör hızı niye önemsenir? Yüksek devirlerde mi süreceksiniz? Evetse o zaman tasarruf zaten olmayacak ayrıca subap sıkıntısı oluşacak. Hangi enjektör takılırsa takılsın.
3. İsmi cismi bilinmeyen markalara taktırıp da sonradan muhatap bulamadığınızda pişman olursunuz. Örneklerini yaşadık yaşıyoruz. Kit mtm ya da gas italy taktırıp ustasını bulamayan kişileri gördük.
4. Multiport enjeksiyonlu araçlara uygulanan sıralı sistem lpg kitlerinde belirli bir oranda benzin püskürtülmez, isteğe bağlıdır. Bu durum direk enjeksiyon motorlarda gereklidir.
5. Ayarını tamamıyla kendi yapabilen bir kit yoktur.
6. Belirli sınırları tolere edebilmek için obd kitleri çıkarılmıştır.
7. Madem bütçeniz sınırlı quattro garage de atiker grand obd taktırın bir güzel yol ayarı yapsınlar ve ayar derdiyle bir daha karşılaşmayın. 1700 TL.
8. Tüm bunlar detaylıca daha önce bir çok kez anlatıldı.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2017, 23:53:59 »
Ankara'da Lovato Türkiye distribütörü Damla Lpg var, bir görüşün derim. BRC kitlerde OBD yok (var derler ama yok), en az tüketen kit bile derler bazen  :rofl:
Quant ise tamamen soru işareti, parçaları nette satılmıyor, diğerleri kiyamet gibi. Enjektorleri kaç ohm belli değil.
Sağlam bir Atiker ustası bulursanız gold veya grand hatta AKL OBD kit taktirabilirsiniz.
Şimdiden hayırlı olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '16
  • 23 kere teşekkür etti
  • 62 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 10, 2017, 00:03:07 »
Siteyi incelediniz mi?
Doğru dürüst bilgi yok, tip onay belgeleri vs olmadığı gibi site kurulumu da tamamlanmamış.
Bayi ağı yok vs vs.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Dünyada kalacak şeyler için kalp kırmaya değmez!
  • Kilometre: 1100
  • Model Yılı: '17
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 10, 2017, 00:10:35 »
Ankara'da Lovato Türkiye distribütörü Damla Lpg var, bir görüşün derim. BRC kitlerde OBD yok (var derler ama yok), en az tüketen kit bile derler bazen  :rofl:
Quant ise tamamen soru işareti, parçaları nette satılmıyor, diğerleri kiyamet gibi. Enjektorleri kaç ohm belli değil.
Sağlam bir Atiker ustası bulursanız gold veya grand hatta AKL OBD kit taktirabilirsiniz.
Şimdiden hayırlı olsun.

1. Khein enjektör
2. Tasarruf amaçlı takılan lpg lerde enjektör hızı niye önemsenir? Yüksek devirlerde mi süreceksiniz? Evetse o zaman tasarruf zaten olmayacak ayrıca subap sıkıntısı oluşacak. Hangi enjektör takılırsa takılsın.
3. İsmi cismi bilinmeyen markalara taktırıp da sonradan muhatap bulamadığınızda pişman olursunuz. Örneklerini yaşadık yaşıyoruz. Kit mtm ya da gas italy taktırıp ustasını bulamayan kişileri gördük.
4. Multiport enjeksiyonlu araçlara uygulanan sıralı sistem lpg kitlerinde belirli bir oranda benzin püskürtülmez, isteğe bağlıdır. Bu durum direk enjeksiyon motorlarda gereklidir.
5. Ayarını tamamıyla kendi yapabilen bir kit yoktur.
6. Belirli sınırları tolere edebilmek için obd kitleri çıkarılmıştır.
7. Madem bütçeniz sınırlı quattro garage de atiker grand obd taktırın bir güzel yol ayarı yapsınlar ve ayar derdiyle bir daha karşılaşmayın. 1700 TL.
8. Tüm bunlar detaylıca daha önce bir çok kez anlatıldı.
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Mehmet bey lovatoyla ilgili olarak yarın bahsettiğiniz yerle bir görüşme yapacağım. Mutlu bey Atiker sıralı sistem kullanan Fiat brava marka bir aracım var yerli olması nedeniyle tercih ettim ve gerçekten sıkıntısız çalışan bir sistem. Quant yine atiker gibi yerli ve ankara üretimi sizlerin tecrübeleri ve tavsiyeleri doğrultusunda en uygunu ve iyisini yaptıracağımdan şüphem yok. Yine de bu sistemle ilgili detaylı bilgi almak niyetindeyim. tekrar teşekkür ederim.
Kamil bey siteyi inceledim tabiki. Bu nedenledir ki iş çıkışı aklımdaki soruların cevabını bulmak için ilgili kuruma gittim. arabamda eşim beklediği için ayak üstü görüştüm. Daha fazla bilgi aldığımda buradan paylaşacağım. Lütfen maksadımı yanlış anlamayın, amacım sadece sizler gibi aracıma ve araçlarınıza daha iyisini bulmak. 

Mesaj Birleştirildi: Kasım 10, 2017, 22:36:52
Mutlu bey tavsiyeniz üzerine quattrogarage bekir beye gittim. Konusuna hakim çok nazik ve sohbeti hoş bir insan. Sorulara aldığınız cevaplarla "tamam doğru yere geldim" diyorsunuz. Ayrıca gittiğimde bir araca dönüşüm yapılıyordu, manifoldu söküp delmiş olduklarını gördüm ki bu aracınıza verilen önemi göstermesi açısından çok hassas bir durum. En uygun zamanda lpg dönüşümünü orada yaptıracağım.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Bu arada Quant ile ilgili bilgileride yarın edinmeyi ve burada sizinle paylaşmayı hedefliyorum.
Mehmet bey bahsettiğiniz firma ile görüştüm. Fiyatları bütçemi zorlayacak gibi o nedenle atiker grand hem servis ağı hem de yerli olması nedeniyle tercihim oldu teşekkür ederim.
Toyota corolla 1.6 touch2 multidrive S