Gönderen Konu: Camlardaki buzdan kurtulma  (Okunma sayısı 5379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: Camlardaki buzdan kurtulma
« Yanıtla #20 : Kasım 07, 2017, 01:47:02 »
Memleketimin gözünü seveyim, benim bu şekilde derdim yok. Kullanılan kimyasallar boyaya zararı yoktur herhalde değil mi?
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Kasım 07, 2017, 01:47:02 »

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Kasım 07, 2017, 07:59:32 »
Bazı araçlarda ısıtmalı cam suyu mevcut.
Bazı kimyasallara dikkat etmek gerekir.
Aracın saçak altına ve mazgal üstüne patkedilmemesi de önemli. Araç üstündeki karlar da hareket öncesi temizlenmeli güvenlik açısından.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Kasım 07, 2017, 08:16:26 »
IPA bir alkol türüdür. temizlik alkolü diye geçer. %100 saf oranda kullanırsanız zarar verebilir.
Seyreltirseniz dediğim gibi hiç bir zararı olmaz.
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Kasım 07, 2017, 08:18:35 »
Bazı araçlarda ısıtmalı cam suyu mevcut.
Bazı kimyasallara dikkat etmek gerekir.
Aracın saçak altına ve mazgal üstüne patkedilmemesi de önemli. Araç üstündeki karlar da hareket öncesi temizlenmeli güvenlik açısından.

Seat 'larda kış paketi vardı. 1200 tl gibi hatırlıyorum bir kış paketi farkıyla ısıtmalı koltuk ve ısıtmalı cam suyu paketi sunuyordu.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #24 : Kasım 07, 2017, 08:19:08 »
Mevcut araçlarımız için ön camlarda değişiklik imkanımız yok ama şöyle icatlar varmış..

1. videoda elektrik resistanslı ve ısıtmalı cam suyu karşılaştırması
2. videoda sadece ısıtmalı cam suyu. Sanırım duşlarda kullanılan ani ısıtıcıların küçültülmüş modellemesi uygulanıyor.
3. videoda nasıl yapılmış.

1- https://www.youtube.com/watch?v=uxrCosOH8Bo

2- https://www.youtube.com/watch?v=nfvDJTITfPE

3- https://www.youtube.com/watch?v=519dxmhPTRw

Türkçe sitesi de mevcutmuş ve ürünün fiyatı 250 £
Tekin bey
Çeşmeden elimizi yakmayacak derecede ılık su alıp buz çözmeye devam edeyim ben :)

Mesaj Birleştirildi: Kasım 07, 2017, 09:09:00
@Tekin Bozbey (21136) beyin bilgisini verdiği ürün gibi başka örnekler de mevcutmuş.
Amazon'da 100 dolara alınabiliyor ve montajı basit görünüyor.

ürün linki: https://www.amazon.com/AlphaTherm-AT-38OD-Windshield-Washer-Heater/dp/B0034GW1WW

montajı: https://www.youtube.com/watch?v=0WUkm8hF8dk

testi: https://www.youtube.com/watch?v=IN8EZ7NhMSU

bu konu ilgimi çekince ısıtmalı cam suyu diye arama yapınca 80-90 arası üretilen Mercedes'lerde cam suyu bidonunun içinde direk ısıtma resistansı olduğunu gördüm.
buyrun konu linki: http://mbclubtr.com/nasil-yapilir/36072-w201-retrofit-isitmali-cam-suyu-bidonu.html

1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Kasım 07, 2017, 10:03:30 »
Tekin abinin gönderdiklerini bir zamanlar araştırmıştım fakat tek atımlık, sonra ısınması için yine bir süre geçmesi gerekiyor. Bunun yerine motordan radyatöre gelen hortuma silecek suyunun hortumunu dolamayı düşündüm en azından ısınsın da, daha iyi kirleri çıkarsın diye.

Silecek uçlarının donmaması için ısıtmalı memelerden alınabilir. VW'nin ısıtmalı memeleri aliexpresste satılıyor, araçlarımıza bir şekilde modifiye edilebilir.

Bunların dışında evde ılık su tutup sabah cama yavaş yavaş dökmeyi planlıyorum buz yaptığında bu kış. Ya da kış için cam brandası. Direk çözüm.
https://urun.n11.com/branda-ve-sele-ortusu/kar-buz-onleyici-arac-on-cam-branda-kar-brandasi-cam-koruyucu-P159943452?Renk+Se%C3%A7iniz=G%C3%BCm%C3%BC%C5%9F&cid=604001&gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_SVdgZx399yWhkEMs4HVheEPCKsCP5vgmUxuvbbC8O2t9xWnQwjgugaAr_YEALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Eskişehirdir benim memleketim
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 7000
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #26 : Kasım 07, 2017, 10:31:27 »
halkın ne derdi varmış ya . görün ey avrupa ey japonya bosverin ısıtmalı koltuguda şuna adam gibi çözüm bulun  :islik: :islik: :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Kasım 07, 2017, 11:05:17 »
Isıtmalı koltuk bende mevcut ve soğuk günlerde etkili, kalorifer sıcak hava üretene kadar geçen bekleme sürecinde üşümüyorsunuz.

Açılış 3. kademede ve 1dk.'da yanmaya başlıyorsunuz,
2. ve 1.kademeye düşerek sonunda dayanamayıp kapatıyorsunuz ama karlı bölgelerde kalorifer daha geç ısınacağından 1. kademe ile daha uzun süre devam edilebilir.

Aracın donanım seviyesine bağlı kalmaksızın, ısıtmalı koltuk ve ön cam resistansı "Kış Paketi" adıyla opsiyon olarak sunulmalı diye düşünüyorum.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Kasım 07, 2017, 14:28:39 »
bence ön cam ısıtma temel paket olmalı klimadan farkı yok , koltuk ısıtma ek paket olabilir

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #29 : Kasım 07, 2017, 14:28:53 »
Seat 'larda kış paketi vardı. 1200 tl gibi hatırlıyorum bir kış paketi farkıyla ısıtmalı koltuk ve ısıtmalı cam suyu paketi sunuyordu.

Bölgeye göre iyi bir paket, hatta direksiyon ısıtma da var kimi araçlarda.
Cam suyunu da iyi seçmek lazım, silecek lastiklerine zarar vermeyecek şekilde.

Sıcak suyun aşırı soğuk iklimlerde kısa sürede donacağı unutulmamalı. Önemli olan camı kuru tutmak.

Vites boşta olmak kaydı ile uzaktan araç çalıştırmak ve ısıtmak  da mümkün. Gerçi bu kimi ülkelerde yasak. Araç viteste unutulursa ilginç sahneler oluşabiliyor. Komşumun araç kaldırıma çıkmaya çalışırdı mesela seneler önce.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Kasım 07, 2017, 14:39:52 »
eskişehirde gecen kış -20 lere kadar inmişti geceleri ve ne sıcak su çözümdü ne alkol lu su , alkol buharlaşınca su donuyordu camda
sıcak su desen oda aniden soguyup 10 sn sonra donuyordu. Motor ısınması 5 dk, camı eritmesi 10 dk.. 15 dk boşa benzin harcıyoruz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Kasım 07, 2017, 16:59:05 »
eskişehirde gecen kış -20 lere kadar inmişti geceleri ve ne sıcak su çözümdü ne alkol lu su , alkol buharlaşınca su donuyordu camda
sıcak su desen oda aniden soguyup 10 sn sonra donuyordu. Motor ısınması 5 dk, camı eritmesi 10 dk.. 15 dk boşa benzin harcıyoruz

-20'de alkolü nasıl buharlaştırabildiniz bir doktoralı kimyager olarak anlam veremedim.  :alkis:

bir önerim olacak:

Biliyorsunuz antifriz yoğun bir sıvıdır. Renkli olması bir dezavantaj ama gene de işe yarayabilir.
Geceden ince bir tabaka halinde cama uygularsanız faydasını görürsünüz.
Renkli antifriz yerine saf etilen glikolbulursanız o daha da iyi olur.

Etilen Glikole saf şekilde tüketici olarak ulaşmak biraz daha zordur. Ama imkansız değil.
bunu da suyla seyreltip normal sıcaklıklarda alkol gibi buharlaşmayan ve yoğun bir sıvı elde edebilirsiniz:

onu bulamadınız mı hadi o zaman propilen glikol verelim. Gıda tipi propilen glikolü alın.
%60'lık propilen glikol çözeltisi -48 dereceye dayanır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 1500
  • 27 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Kasım 07, 2017, 20:52:31 »
-20'de alkolü nasıl buharlaştırabildiniz bir doktoralı kimyager olarak anlam veremedim.  :alkis:

bir önerim olacak:

Biliyorsunuz antifriz yoğun bir sıvıdır. Renkli olması bir dezavantaj ama gene de işe yarayabilir.

Etilen Glikole saf şekilde tüketici olarak ulaşmak biraz daha zordur. Ama imkansız değil.
bunu da suyla seyreltip normal sıcaklıklarda alkol gibi buharlaşmayan ve yoğun bir sıvı elde edebilirsiniz:

onu bulamadınız mı hadi o zaman propilen glikol verelim. Gıda tipi propilen glikolü alın.

Enver Bey,

Dediklerinizi bereden bulacak buradaki arkadaşlar 😁

Büyük marketlerde ya da akaryakıt istasyonlarına bakılır. Kapı kapı bu dedikleriniz mi araştırılır? Onu arayacağıma ellle silerim 😜

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kilometre: 40000
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Kasım 07, 2017, 21:31:58 »

bir önerim olacak:

Antifrizin, motorda su soğutma sıvısı olarak kullanılması haricinde, dış mekanda kullanılması hem insan sağlığına hemde doğaya zarar vermesi bakımından tehlikeli ve sakıncalıdır.

Antifriz ayrıca otomobil boyasına ve yalıtımına da geri dönüşülmez zarar verir.

Boyaya damlatmadan ön cama sürülse dahi, havalandırma ızgarasından içeri akacak ve silecek motorlarınında saklandığı havalandırma-su tahliye kanalını çürütecektir.

Bu sebeplerle kesinlikle tavsiye etmem.

Fakat bahsettiğiniz şey, cam yıkama antifrizi ise, kışlık olanları -30 dereceye kadar donmadığından, sulandırmadan silecek su kabına konabilir ve sabah cama püskürtülerek buzun erimesi sağlanabilir. Bu arada da kalorifer max sıcaklığa alınıp ön cama yönlendirildikten sonra AC iptal edilir fakat fan hızı buz çözülene kadar min kalmalıdır. Dışardan sürekli temiz hava girişi sağlanarak rutubet oluşması da önlenmiş olur.

Not: Silecek süpürgelerinin yapışmamış olduğu kontrol edilmelidir aksi halde birşeyler zarar görebilir.
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Kasım 08, 2017, 00:10:42 »

bir önerim olacak:

Galoş, steril eldiven, koruyucu gözlüğü atlamışsınız hocam. Bunlar olmadan ön camdaki buzu çözemeyiz :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Kasım 08, 2017, 11:14:27 »
Enver Kaban ben yaşadığım olaya göre yorum yazdım. Yani bir benzinciden aldıgım IPA+su karışımını cama sıktım hemde epey sıktım
buz cozundu sonra silecekle sildigimde belki alkol buharlaşmadı ama camda kalan KALINTI tekrar dondu ben bunu anlatmak istedim
ayrıca alkol kaynaması yanında ucucu bir maddedir ve 1 kap IPA yı acık ortamda buırakın -20 derecede bakalım o alkol bir sure sonra
azalmaya baslıyor mu.. KAynama demekle hata ettim ama alkol yapısı itibari ile ucucudur ve ucucu olmakta kaynama degildir

Tekin Bozbey, evet haklısınız bu tur kimyasallar yani alkoller  sileceklerdeki lastiklei sertleştiriyor ve sonrada silecegim neden duzgun silmiyor diye aglanıyoruz. Buzu cozecez derken daha pahalı olan sileceklerin canını okuyoruz (boya kısmına deginmedim bile dediginiz gibi)
o belki daha uzun vadede etkir ama silecekler cok hızla sertleşiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Kasım 08, 2017, 13:26:49 »
Tekrar ediyorum
@Tekin Bozbey (21136) @Eren öcal (42398) @Emrah Doğan (36874)

yukarıda antifriz için yazdıklarım çok ağır kış şartları yaşanan durumlar için öneridir.
Kimseye arabasına antifriz döksün demiyorum. Bir bez yardımıyla ince tabaka halinde cama yüzeysel uygulayın camda ekstra tekrardan buzlanma olmadığında anlayacaksınız.
Bunu tipide fırtınada kamyoncular da yapar. Kimyacı olmaya gerek yok. Mesela tipide yol alıyorsunuz cam suyu tamam donmuyor camı siliyorsunuz lakin camın üzerine yağan kar buzlaşmaya başlıyor işte bu noktada aracınızı bir kenara ya da benzinliğe çekersiniz bir bez yardımıyla cama antifriz uygularsınız ve yola devam edersiniz. cam suyu boca edip alkol solumaktansa bu yöntem daha iyidir.

Zehirlenmek için bir su bardağı antifriz içmeniz gerekir bunu da yapmayacağınıza göre?
Kışlık cam suları zaten bir çözüm olarak yazıldı, onun içinde çok daha uçucu olan etil alkol var onu solumak daha mı sağlıklı?

IPA'yı -20 derecede uçurun hadi bakalım çok merak ettim.
propilen glikol veya IPA'yı n11'de internetten kolayca satın alabilirsiniz. Yineliyorum çok ağır kış şartlarına maruz kalıyorsanız mecbursanız yani anlatabildim mi?

antifriz etilen glikol idi, bunu cama uygulayın dedim.
propilen glikolü gıda tipi dedim, hergün saçınıza şampuanla sürüyorsunuz çok zararlı diyorsunuz.
IPA da temizlik alkolü, etil alkol piyasada bulunmadığından onu alabilirsiniz dedim.

hala daha buzu çözemiyorsanız ben amerikadan aldığım doktora diplomamı yırtıp kimyagerlikten istifa edeyim bari :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Kasım 08, 2017, 17:33:41 »
ben 30 senedir araba kullanıyorum ve antifiriz kullandıkdan sonra lastiklerin sertleştigini gördüm ve AZICIK internetde yabancı ARABA sitelerine bakarsan eger (kimyacı da olsan) özellikle belli kaucuk cesitlerinin ISOPROPIL ALKOLE karşı hassas oldugunu görürsün (yanılmıyorsam polistiren gibi birseydi), bu IPA denen kimyasal moleküler yapısına etkiyip sertleşme ve parcalanmalara yol acıyor.
Bu bilgiye ulaşmam google da 3 dk mı aldı eger bulamazsan buldugum linki eve gidip paylaşırım ama dedigim gibi ucuz silicek lastiklerinde
bu cok hızlı olurken kaliteli silicek lastiklerinde bu olay uzun sureleri alabiliyor

Ha bu arada seyreltme oranıda bunu etkileyebilir genelde 2 birim alkol 1 birim su karışımı tercih edilen oran

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Kasım 08, 2017, 18:21:50 »
Hocam karda fırtınada tipide yakalandın
Sileceklerime aman bir şey olmasın diye bu çözümleri uygulamamak ne derece mantıklı
Kauçuk tabii ki alkolde çözünür burda hergün kauçuk çözüyoruz
Senin 3dk da bulduğun bilgiyi biz senelerdir uğraşıyoruz.
En zararsız yöntemi listeledik (ılık su, kışlık cam suyu vs)
En zor koşullarda yapılabilecekleri de yazdık
İstediğinizi yapın

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #39 : Kasım 08, 2017, 19:17:42 »
Sayın arkadaşlar, burada da buzlanmayı önleyelim lütfen.

Cam kuru tutulduğunda buzlanma da önlenir.
Sileceklerin de camdan kaldırılmaması gerekir, park halinde gazete sarmak işe yarıyor.
Seyahat sırasında tipide ve hareketsiz kalındığında arada karları silecek ile temizlemek gerekir.