Gönderen Konu: Camlardaki buzdan kurtulma  (Okunma sayısı 5385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Eskişehirdir benim memleketim
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '17
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Camlardaki buzdan kurtulma
« : Kasım 06, 2017, 14:15:35 »
Arkadaşlar çok garip gelecek ama bir akrabamız camdaki buzlar icin 5 lt sıcak su alıyorum cama döktüğümde
arkasından silecek calıstırıyorum pırıl pırıl oluyor dedi. Eski camlar olsa camlar patlar diyecem ama
son teknoloji olarak temperli camlarda 100-150 derecelik farklar camların dayandıgını (fırın camları gibi)
hatta 300 derece farklara dayandıgını okudum. Siz hic yeni model araclarınızda cama kaynar su dökmeyi denediniz mi ?  :islik: :islik: :islik:

Toyota Club Türkiye

Camlardaki buzdan kurtulma
« : Kasım 06, 2017, 14:15:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: Camlardaki buzdan kurtulma
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2017, 14:19:07 »
Risk almaya gerek yok.. Marketlerde seyreltilmiş alkollü buz çözücüler satılıyor, çok da ucuz..

Ben bu tarz durumlarda araçta bulunan kolonyadan cama biraz döküyorum, hemen çözülüyor buz..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2017, 14:22:24 »
aşırı soguk havalara mesela eskişehirde -15-20 lere indiginde ne alkol ne baska birsey çözüm olmuyor. Saf alkol olsa -117
donma derecesi ama gecen sene dediginiz seyretlmiş cozeltilerden döktüm alkol buharlaştı 20 saniyede kalan suda tekrar
dondu cama yapıştı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2017, 14:29:02 »
Arka cam için resistans ön cam için de sıcak hava, elimizin altındaki en güvenli ve pratik yoldur.

Ford otomobillerinde dahi sunulan şu donanım neden Toyotanın en üst donanımında dahi bulunmaz?

https://www.youtube.com/watch?v=xcgpgqtXYCY

https://www.youtube.com/watch?v=QOiruARy7NQ
Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2017, 14:33:33 »
Arkadaşlar çok garip gelecek ama bir akrabamız camdaki buzlar icin 5 lt sıcak su alıyorum cama döktüğümde
arkasından silecek calıstırıyorum pırıl pırıl oluyor dedi. Eski camlar olsa camlar patlar diyecem ama
son teknoloji olarak temperli camlarda 100-150 derecelik farklar camların dayandıgını (fırın camları gibi)
hatta 300 derece farklara dayandıgını okudum. Siz hic yeni model araclarınızda cama kaynar su dökmeyi denediniz mi ?  :islik: :islik: :islik:

kaynar suya ne gerek var.
Ben 2 tane 5 lt'lik su şişesini "ılık" suyla doldurup arabanın sadece ön camına değil tamamına uygulayıp buzdan kurtuluyorum.

Arka cam için resistans ön cam için de sıcak hava, elimizin altındaki en güvenli ve pratik yoldur.

Ford otomobillerinde dahi sunulan şu donanım neden Toyotanın en üst donanımında dahi bulunmaz?

https://www.youtube.com/watch?v=xcgpgqtXYCY

Eski aracım olan 2001 Avensis'te ön cam resistansı vardı ve baya işe yarıyordu. Gelin görün ki 2011 Avensis "premium" aracımda yok :)
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2017, 14:45:14 »
Eski aracım olan 2001 Avensis'te ön cam resistansı vardı ve baya işe yarıyordu. Gelin görün ki 2011 Avensis "premium" aracımda yok :)
Bütün firmalar rekabet adına malzemeden çala çala bir hal oldu.Utanmasalar 4 jant lastikte vermeyecekler, opsiyonel diyecekler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2017, 14:51:23 »
Bütün firmalar rekabet adına malzemeden çala çala bir hal oldu.Utanmasalar 4 jant lastikte vermeyecekler, opsiyonel diyecekler.

Görselliğe önem veriyorlar ama ihtiyaçları karşılayamıyorlar.

Örneğin sis farını koymayıp ön cam ısıtıcısı koyabilirler.

Ön camı söküp ısıtıcılı cam alsanız bile elektrik hattı, düğmesi ve sistem koruması yok,

Ama sis farı için ön hazırlık var, opsiyonel olarak alınabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 06, 2017, 15:23:09 »
kaynar suya ne gerek var.
Ben 2 tane 5 lt'lik su şişesini "ılık" suyla doldurup arabanın sadece ön camına değil tamamına uygulayıp buzdan kurtuluyorum.

bulundugun sehirde kışın en dusuk kac derece oluyor eskisehirde -8-10 iken sorun yok ama -15 lere indiginde o ılıgı bırak kaynar su bile
15 snde tekrar buz oluyor camda

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 06, 2017, 15:46:09 »

Görselliğe önem veriyorlar ama ihtiyaçları karşılayamıyorlar.

Örneğin sis farını koymayıp ön cam ısıtıcısı koyabilirler.

Ön camı söküp ısıtıcılı cam alsanız bile elektrik hattı, düğmesi ve sistem koruması yok,

Ama sis farı için ön hazırlık var, opsiyonel olarak alınabilir.

güzel teşhis abi.

arabaları allayıp pullayıp, pek işimize yaramayan detayları eklemeyi çok iyi biliyorlar. Örneğin multimedya yerine ben ön cama rezistans koymalarını tercih ederim. Arabada bluetooth var, koyuyorum telefonu zaten multimedyanın kralı. Özellikle bizim gibi kışın -10  -20 arası sıcaklıkları gören yerlerde basit bir kış paketi sunulmalı. Hadi koltuk ısıtmayı da , basit ısıtmalı minderle çözdüm. Ama şu ön cam buzlanması başımın belası.
Benim evim tepelerde, işe giderken zaten bayır aşağı gidiyorum , ön camı açık tutmak için sürekli alkollü cam suyunu pompalamam gerekiyor.
Her haltı arabaya eklemeyi biliyorlar ama insanların hayatını kolaylaştıracak böyle basit bir şeyi esirgiyorlar.
Ama bize müstahak. Neymiş multi medyalıymış, krom detaylarmış , yandan gelen derin çizgiler ön fardan başlayarak arka farlara kadar uzanıyormuş. Cehenneme gitsin o çizgi. İşlevsel otomobiller istiyoruz :)
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 06, 2017, 15:50:05 »
çağlar kardeş aynı dertten bende muzdaripim bugu kaldırmak icin ön cama ısı versem havayı dışarıdan alıyor bu seferde
ön aracın calışmayan egzosundan cıkan motorin yada lpg kokusu iceri doluyor, havayı icerden cevirtsem icerdeki nem
camda bugu yapıyor. Bak bugu konusunu unutmuştum daha kış gelmeden basladı kış gelse yine kafayı yiycez.
Ya bana ne çok afedersiniz popomu ısıtacak koltukdan sen daha camı buz ve buhardan koruyamıyorsun
önce o teknolojiyi üret.

Arka camda silicek olamıyor neden efendim motoru koyacak yer yok kardeşim o kadar kucuk motorlar varki bugun
aracın tavan arasına azıcık boşluk bırak ve [attach=1] resimde dedigim yere silecegi monte et illa benmi sana örnek
motor modeli  önerecem..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Kasım 06, 2017, 15:53:44 »
çağlar kardeş aynı dertten bende muzdaripim bugu kaldırmak icin ön cama ısı versem havayı dışarıdan alıyor bu seferde
ön aracın calışmayan egzosundan cıkan motorin yada lpg kokusu iceri doluyor, havayı icerden cevirtsem icerdeki nem
camda bugu yapıyor. Bak bugu konusunu unutmuştum daha kış gelmeden basladı kış gelse yine kafayı yiycez.
Ya bana ne çok afedersiniz popomu ısıtacak koltukdan sen daha camı buz ve buhardan koruyamıyorsun
önce o teknolojiyi üret.
https://www.youtube.com/watch?v=8Vj9avZxuwI  Videodaki traş köpüğü olayını deneyeceğim belki işe yarar ::)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 4 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 06, 2017, 15:59:23 »
sen denedin mi ??? o kremi camdan silmek icin 1 paket kagıt havlu kullanmak gerek sanırım  :islik: :islik: :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 06, 2017, 16:12:19 »
buz kazıyıcıya devam :)
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Kasım 06, 2017, 16:18:03 »
sen denedin mi ??? o kremi camdan silmek icin 1 paket kagıt havlu kullanmak gerek sanırım  :islik: :islik: :islik:
Deneyeceğim, işe yararsa haber veririm.

Denenmiş : https://www.youtube.com/watch?v=AP1S8aSFalE   :rofl: :rofl:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Kasım 06, 2017, 16:48:48 »
bulundugun sehirde kışın en dusuk kac derece oluyor eskisehirde -8-10 iken sorun yok ama -15 lere indiginde o ılıgı bırak kaynar su bile
15 snde tekrar buz oluyor camda

-15 C olsa dahi ılık su işinizi görecektir, buzu yumuşatır gerisini buz kazıyıcı ile halledersiniz.
Afyon'da -15 C'nin altında yaptık oldu. Buzlar yumuşadı. Araba da ısınınca buz tutma olmaz haliyle.

Çok soğuk kış şartlarında buzu çözmek için izopropil alkol (IPA) alın arkadaşlar. Etil alkolü bulamazsınız ama IPA yaygındır.
internet mağazalarında var, litresi 20-25 TL civarı.

%50 suyla karıştırırsanız -20 C'de donmayan sıvı elde etmiş olursunuz. Elinizde 2 litre olmuş olur ve sizi fazlasıyla idare eder.

1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Kasım 06, 2017, 18:14:55 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 06, 2017, 19:52:05 »
Fıskıyeler için satılan antifrizli cam suyunu normal cam suyu sprey kutusuna koyuyorum. Buzlu cama püskürtüp ıslanan yeri çekçek yardımıyla çekiyorum. Ankara soğuğunda işe yaramadığı olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Kasım 06, 2017, 19:57:49 »
Evet o seçenek de var
Lakin antifrizli cam sularında deterjan da olduğu için kaportada köpürmesi ve renkli olduğundan ben tercih etmiyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 06, 2017, 21:41:13 »
yine güzel günlerdeyiz,eskiden biz bolu da çalışırken anadolun ön camına boydan boya karton koyar,silecekleri havaya kaldırır,akşam aküyü söküp eve taşır sabah takardım.sabahları kapıyı açmak için anahtarı çakmakla ısıtıp kilidi açmaya çalışırdım.ön camın buzlu buğusunu açmak için elmayı ikiye böler cama sürerdim.bu gün ise bu teknolojik ortamda ön cama resistans  koymak gibi çağdaş faktörler yerine ıvır zıvır aksesuarlarla uğraşıyoruz bahsettikleriniz gibi..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #19 : Kasım 07, 2017, 00:27:02 »
Mevcut araçlarımız için ön camlarda değişiklik imkanımız yok ama şöyle icatlar varmış..

1. videoda elektrik resistanslı ve ısıtmalı cam suyu karşılaştırması
2. videoda sadece ısıtmalı cam suyu. Sanırım duşlarda kullanılan ani ısıtıcıların küçültülmüş modellemesi uygulanıyor.
3. videoda nasıl yapılmış.

1- https://www.youtube.com/watch?v=uxrCosOH8Bo

2- https://www.youtube.com/watch?v=nfvDJTITfPE

3- https://www.youtube.com/watch?v=519dxmhPTRw