Gönderen Konu: Gazcıların Enjektörü 55 Alıp 350 Satması Adeletmi  (Okunma sayısı 2101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 7 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar serbest piyasa uygulaması sayesinde gazcıların taktığı atiker enjektörden %500 oranında para kazandırdığını biliyormuydunuz. Bu  yaşadığım olayı kısaca anlatayım. bu hafta 2004 corolla aracımda tekleme oluştu atikerciye gittim eline bir pense alıp hortumları sıkarak enjektörlerin birinin bozulduğunu takım olarak değişeceğini 250 parça 100 de işçilik toplamada 350 tl masraf olduğunu belirti ve indirim yapmasını rica ettim. Devamlı müşterisi olduğum için 300 takabileceğini söyleyince bende takdırdım. Akşam evde konu açılınca kardeşimin başına aynı sorunun iki ay önce geldiğini internetten 100 tl ye atiker enjektörü alıp kendinin taktığını duyunca telefondan internete girip atiker enjektör fiyatlarına baktım gerçektende 100 le 120 tl arası satılıyor olduğunu görünce kendimi kazıklanmış hissettim. Sabah olunca 300 tlye enjektör takan gazcıya gittim ustacım dün senin 250 tl gelişi var deyip yemin ederek 300 tl ye taktığın enjektör internette 120 lira ya 100 liramı geri ver yada enjektörünü sök al dedim. Atikerci kardeşim onlar sahte çin malı o yüzden ucuz satılıyor deyince yanında 120 ye satan firmayı arayıp hoparlörü açtım sitede sattığınız atiker enjektörleriniz orjinalmi çin malımı diye sorunca telefondaki beyfendi 55 tl gelişi olan enjektörün ne yan sanayisi olsun. Gelişi 55 tl bu iftirayı gazcılar size söylerse onlara geliş faturasını göstermelerini rica edin gösteremeyeceklerdir.  Konuşmaları diyafondan duyan gazcı kardeşimn rengi kıp kırmızı kesildi ok deyip telefonu kapattım. Ustacım geliş faturasını göster senin dediğin gibi 250 tl yazıyorsa özürdileyip hemen gideceğim deyince abi kabutu aç sen git internetten al bozulunca o sahtekarlara yaptırırsın dedi ordan çıkıp başka gazcıya gittim birde ona fiyat sorayım dedim o beyfendide peşin 250 kartla 300 takacağını söyledi onada internette atiker enjektör 120 lira deyince aynı ağızla onlar sahtedir dedi. adama başımdan geçeni bir bir anlatım ve geliş faturasını görebilirmisin diye sorunca az kalsın birbirimize girecek olduk. Sizce 55 tl ye alınan enjektörü %500 karla başkalarının sattığı mala iftira atarak 300 tl ye satan gazcılarda merhamet varmı. Burdan gazcı arkadaşlara sesleniyorum Adamlar doktor olmak için memleket memleket gezip dünyanın parasını harcayarak 10 12 senede tıp okuyor zorla doktor olup inanın sizin kazandığınız parayı kazanmıyor. Arabaya taktığınız 3 saate saysan 10 tane parça sonrasında tak bilgisayara ayarla başıma profösör oldunuz. Buradan benim gibi araç sahiplerine sesleniyorum gazcıya gittiğinizde lpg parçası değişecek derse takacağı parçanın fiyatını araştırın eğer çok pahalı fiyat verirse takacak birini bulup internetten alın ayrıca filtre değişimi yaptırdığınızda fatura vermezlerse maliyeye şikayette bulunun.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Gazcıların Enjektörü 55 Alıp 350 Satması Adeletmi
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2017, 08:15:28 »
Vay be neler dönüyormuş teşekkürler anlattığınız için.  Böyle bir olayla karşılaşan arkadaşlar dikkat edeceklerdir.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Model Yılı: '08
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2017, 09:36:19 »
Aynı durum benim başıma da geldi ben de internetten Atiker LPG filtresi aldim 15 TL falan fiyatları yanlış hatırlamıyorsam atijere gittim değiştirmek için 40 TL para istediler 35 TL yapalım o zaman dedim parçayı ben aldım adamların LPG filtresinin takması sadece 15 20 saniye sürmüştü hadi 1 dj olsun fiyatı 40 TL olurmu  40 TL kim ne emek verdin internetten alıp orda taktırdım ya ona sinir oldular kendilerinden 50 TL almadım ya ondan hepsi aynı bunların Allah ıslah etsin insanlar 50 TL 40 TL günlük çalışıyorlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2017, 09:54:59 »
sanayi demek, kazıklayarak para kazanmak demektir. Bunu aracına birşey yaptırırken detayına bakan herkes bilir.
Çok üsteler , her parçaya maliyet hesabı yaparsanız, ustaların nefretini kazanırsınız!
Bu sadece LPG de değil, her konuda aynı.
Örneğin , mesela aracınınızda bir parça bozuldu, mesela porya . Değiştirirler, size eski çıkan parçayı mümkün olduğunca vermek istemezler, almak istemezseniz. O sıfırı 1000 tl olan parçaya gider 100 tl ye bir rulman yaptırır, 500 tl ye çıkma parça olarak satar.
Disk vs, gibi pek çok parçada böyledir. İyi servisler arabada ne değiştiyse poşete koyar, bagaja yükler.

Zaten böyle parça fiyatında güveninizi kaybettiğinde o firmaya bir daha gider misiniz?
E para kazanmıyoruz, biz ne yiyeceğiz, burada çalışan onlarca insan ne yiyecek diye bir iç savunma yapmaları muhtemel.
Şimdi bizim babalarımız, arabayı ustaya bırakır, arkasına bile bakmazdı. Ne oldu ne bitti, parçayı kim nereden kaça aldı?
E yeni nesil artık parçalara hakim, sarf malzemesinin fiyatına , kalitesine , markasına hakim. Servisler de buna göre kendisini adapte etmeli.
Mesela servise gidiyorum, orada çeşitli yağ, filtre vs seçebilmeli insan. Tamam internetle aynı fiyat olmasın, internette 50 ise ben 60 vermeye de razıyım. Ama 2-3 katı fiyat dayamak ayıp.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2017, 10:08:09 »
Sanayide her iş kolu aynı durumda yeni bir şey değil. Kazıkçı esnaf da var, makul esnaf da var. Ama herseye de fiyat olarak bakmamak lazım. Ben fiyatı falan geçtim artık sanayide, düzgün usta buldum mu basıyorum parayı kafam rahat. Mesele işin ehlini bulmak. 350 lira verip arızanın düzelmemesi durumu da var, bence halinize şükredin. Ne kalpazanlar var, neler neler anlat anlat bitmez.  :rofl: :rofl:

Lpg enjektörü değiştirmek çocuk oyuncağı, lpgli araç kullanıyorsanız lpg ayarı kablosu alın, ufak tefek tamiratları da kendiniz yapın sinir hatası olmayın  :) :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2017, 10:30:38 »
Sadece sanayi esnafı değil başka esnaflarda da aynı durum mevcut. Konu dışında olacak ama vakti zamanında 550 Tl'ye neredeyse yalvar yakar indirdiğimize sevindiğimiz bir halıyı internette 290 Tl'ye satıldığını görünce dumura uğramıştım. Arkadaşın da dediği gibi mağazadan aynı fiyata almayı beklemiyorum. Maliyetleri elbette farklıdır. Hadi olsun 400-450 ona bile razıyım.
1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2017, 11:04:36 »
Al birini vur ötekine... Ticarette kar anlayışı bizim esnafa göre değil. Esnaftan kastım Türkiye de ticaret yapan bütün alım satımcılar. (Hak Kitap da yazılana uyanlar hariç.)
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Kasım 06, 2017, 13:07:21 »
Şimdi anlıyor musunuz prins taktırmaya gidenleri kandırıp neden Atiker taktıklarını
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 06, 2017, 15:21:58 »
Babamın bir lafı vardır Sanayicinin eline düşene kadar kör kuyuya düş daha iyi der . Hele bu lpg olayında inanın resmen insanları sömürüyorlar .Lpg kitini taktırırken elinizden geldiği kadar kaliteli taktırın ki sanayiye düşme olasılığınızı düşürün .

Kayınpederimin Tofaş Dogan aracı vardı bundan 4-5 yıl önce lpg tankının süresi dolmuş . Bana sordu komple sistemi yenilet dedim ne gerek falan var dedi aynı hesaba getiriler dedim dinlemedi ustam şöyle böyle dedi. bir tank değiştirmeye 300 lira para vermiş .Neyse bize geldi hallettim falan diye dedim komple sistemi 550 takıyorlar bir tanka o para verilir mi hem de her şey yenilenirdi dedim .Yok falan dedi yanında kendi tanıdığım servisi aradım hoparlöre verdim sordum . Aynı dediğim gibi fiyat verdi her şeyini söküp atacak hepsinin sıfırlayacak o şekilde . Ondan sonra anladı olayı .  2 ay sonra bu seferde regülatör bozuldu ona da  200 lira verdi parça parça her şeyini değiştirdi  550 tl lik sistem 800 tl yi geçmiştir ona kaybedilen zaman sitres uğraş işçilik parası  bunlarda cabası .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '10
  • 20 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Kasım 06, 2017, 16:02:13 »
Avensisten önce 2005 jazz'ım vardı. Atiker fast'i kendim taktırmıştım. Her 10.000 de ayara gel, filter değiştirilecek vs. dediler. İlk 10.000 de gittim ayar için. 50 TL filtere dahil bayıldım.
Mazda aracın (modeli hatırlamıyorum) yağ filtresi (Yanlış duymadınız motor yağı filtresi) Atikerin LPG filtresiyle aynı. 6 lira 50 kuruştu 3-4 sene önce.
LPG taktırdıktan 60-70 bin km sonra enjektörlerden birisinin içindeki yay kırılmış çok ses vardı. 250 TL işçilik bizden dediler. 115 TL ye 4 lü takım, Taslı büyük filtre ve regülatörden önceki küçük filtreyi internetten aldım. Nozulları, hortumları, filtreyi bağladım. Küçük filtreyi sökmek birez zor oldu.
Bulmaca gibi herşey ortada. Herkes yapabilir. Sonrada köpük testi. İşlem tamam.

115.000 de LPG taktırdığım aracı 220.000 de sattım. Her 10.000 de 50 tel versem 500 TL 250+50=300 de enjektörlere versem, 100.000 de 800 lira para yapar.

Birde arkadaşınızın akrabanızın tanıdığı diye gitmeyin. Tanımadığınız (tavsiyesi iyi olan) ustaya gidin çatır çatır pazarlık yapın. Kaliteli işçilik arayın.
Ayıp olmaz. 8-)
Benim babam TOYOTA gibi adam...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Kasım 06, 2017, 16:59:20 »
Araştırıp almakta fayda var, en mantıklısı fiyat kıyaslaması yapmak ve bilgi alış verişinde bulunmak. Geçen yıl lpg ayarı için gittim adam eline cihazı aldı kaçak varmı bi bakalım varmı dedi. Bi kaç yerden sonra,regülatörün kenarına tuttu bak burdan sızdırıyor çok yakar. Biraz şüphelendim kalsın dedim. Köpükle kontrol ettim.İlçedeki arkadaşın yanına gittim durumu anlattım regülatör sıcakken cihaz hata verir diye bilgisayara bağladı. Ekranda bi değer vardı bak bu kırmızı yanar sorun olsa diye düzgünce ayarladı. Mimgas marka regülatör 160 ben netten 80 liraya aldım hemen Çin malıdır dediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 06, 2017, 17:10:46 »
Önce araştırma yapmakta yarar var,yoksa herkes istediği fiyata satsın,alıcı uyanık olup araştırmalı bence.Sonuçta zorla satmıyorlar,ne kadar kar koyulacağı da satıcıya kalmış.sonuçta mal onun para sizin arkadaşlar.
Oralara gelene kadar her sektörde böyle,örnek verim:aynı ayakkabıyı atıyorum 50 ye yaptırıp 100 liraya satıyoruz ama aynı ayakkabıyı 450 liraya satıyorlar.e 450 satan daha fazla satıyor marka bastığı için.biraz da algı olayı.
Benim kendi düşüncem tüketici olarak bilinçli olup iyi araştırmakta yarar var.Yemin ile ticaret de olmaz. Alış faturasını sormak da bana göre yanlış satan tarafa.sonuçta o onun ticari bilgisi.:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '02
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Kasım 06, 2017, 22:38:20 »
Ben bu sebeplerden dolayı mümkün olduğunca esnaftan alışveriş yapmıyorum hepsi insanları kandırma peşinde bizim burda.Birde şöyle bişey dönüyo bizim burda bazı yerlerde bi ürün internette 500 tl diyelim adam bunun fiyatına 800tl yazıyor üstünede çarpı atıp 500tl yazıyor.İnternette zaten o fiyata satılan ürünü indirim varmış gibi gösteriyor ama aslında indirim falan yok

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Kasım 07, 2017, 00:14:12 »
İyi güzel eleştirilmiş fakat esnafından gideri var maaş ödediği insanlar var kirası var vergisi var var oğlu var yani. Onlara da hak vermek lazım. İnternet satışında site alınıyor depolama birde kargolama var o kadar. Kargo bile bizden çıkıyor yani.
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Kasım 07, 2017, 07:54:48 »
Başka birinin haklı konusunda ilgisiz kalındığı sürece, bu ve benzeri konular faydalı sonuca ulaşamayacaktır.

Bahsi geçen konu mevcut sistemdeki ticaret serbestliğine aykırı. Zaten etik bir pazarda neden pazarlık olur onu da anlamak güç.
Piyasada Atomisite olduğu taktirde zaten Barış Bey'in açıklaması anlatıyor herşeyi.

Eğitim ile gelir arasındaki ilişki de gerçeklerden uzak görünüyor. İnsanlık için çok büyük enstrümanlar geliştirmiş bir çok insan varlık içinde yaşamamıştır, sanatçılar, bilim adamları... Şimdi ise onların ürettiklerine paha biçilemiyor ve başkaları kazanıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 60000
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Kasım 07, 2017, 08:30:38 »
İyi güzel eleştirilmiş fakat esnafından gideri var maaş ödediği insanlar var kirası var vergisi var var oğlu var yani. Onlara da hak vermek lazım. İnternet satışında site alınıyor depolama birde kargolama var o kadar. Kargo bile bizden çıkıyor yani.

Ben piyasada parçayı daha ucuza alabilecekken, yağ-filtre vs. özellikle servisten alıyorum. Kazansınlar diye. Zaten yetkili servise göre yine de ucuza geliyor ve kaliteli malzeme kullanmış oluyorum.
Fakat bunun üzerine esnaf yine müşteriye üç beş bir şey daha kazık atayım derdine düşerse esnaftan da soğuyorsun, aracından da. En nefret ettiğim şey adamına göre muameledir. Esnaf tanıdığına(işi bilen tanıdığına) şeffaf davranıyor, ondan para kazanmıyor, ondan kazanması gereken parayı başkasından kazanıyorsa bu 'esnafın ahbabı olan müşteri için de, esnaf için de ahlaksızlıktır.
Bu çok zor değil. Biraz etik konularını müşterinin de, esnafın da düşünmesi yeterli.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '04
  • 205 kere teşekkür etti
  • 374 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Kasım 07, 2017, 09:11:39 »
Başımdan geçen olayı anlatıyım. Aracımın Atiker Lpg beyni bozuk, internetten 70-80lira fiyatı vardı..Uğradığım lpgcılerden fiyat aldım 180-200lira arası söyledi. Bir Allahın kulu demedi150tl-250tl de demedi... Lpg beyin değişim fiyatı Türkiyenin neresine gidersen gidin aynı fiyat. Burda esnafı sorgulamaya gerek yok. Fiyat aldım , sonra gittim internetten aldım. Motor ustama söyledim abi birisine taktır diye 50lira işçilikle taktırmış. Garantiden parça gelmiş filan demiş. Bana 50 lira karlu geldi. Ancak bu adamlara az da olsa işimiz düşüyor. Kit taktıracaz yanlarına gidiyoruz. Kaanın dediği gibi  masrafları yanında  çalışan elemanları bazen hiç siftah yapmadıkları günler oluyor. Lpg beyni 50bin-70bin gidiyor Enjektör 50bin gidiyor.. 2 yıldır lpgciye uğramıyorum arkadaş. Filtremide kendim değiştiriyorum. Bir motor kaporta boyacı gibi müşterisi olmuyor. Lpgde kolay kolay bozulmuyor. Sanayicilerle Lpgciler bir kefeye koymam ancak bir ticaret giripte gelişini faturasını göster diyemem hoş bir olay değil. Herkesin aynı tepkiyide göstermesini beklemeyin.
1)ToyotaCorolla 1996gliAC 181000- 225000km (2013- 2016  )satıldı
2)ToyotaCorolla 2004SOL 57.500km(2015-   )
İnsan, kınadığı yaşamadıkça ölmezmiş. (Hadis-işerif)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
  • 28 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Kasım 07, 2017, 11:50:44 »
Konu değişik ama yedek parça 2009 corolla 1.4D4D aracın ön havalandırma mazgalların düğmesini yıkamcı kırmış servise sordum komple sağ mazgalların 435 TL sadece düğme YÖK çıkmalılardı da bulamadım bulsam da en az 150 200 TL der kapı açacak Toyota nine bu politikayı değiştirmesi lazım.Müşteri Hizmetlerine e mail gönderdim.Beni servise yönlendiriyorlar Ben servisin yolunu bilmiyormuşum?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Kasım 07, 2017, 13:11:09 »
toyota genel merkezi oldukça ilgisiz,ne sorsanız bayi ve servislerine yönlendiriyorlar,bu nedenle yıl satışlarında 5.olmuşlar.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Kasım 08, 2017, 21:53:02 »
Arkadaşlar serbest piyasa uygulaması sayesinde gazcıların taktığı atiker enjektörden %500 oranında para kazandırdığını biliyormuydunuz. Bu  yaşadığım olayı kısaca anlatayım. bu hafta 2004 corolla aracımda tekleme oluştu atikerciye gittim eline bir pense alıp hortumları sıkarak enjektörlerin birinin bozulduğunu takım olarak değişeceğini 250 parça 100 de işçilik toplamada 350 tl masraf olduğunu belirti ve indirim yapmasını rica ettim. Devamlı müşterisi olduğum için 300 takabileceğini söyleyince bende takdırdım. Akşam evde konu açılınca kardeşimin başına aynı sorunun iki ay önce geldiğini internetten 100 tl ye atiker enjektörü alıp kendinin taktığını duyunca telefondan internete girip atiker enjektör fiyatlarına baktım gerçektende 100 le 120 tl arası satılıyor olduğunu görünce kendimi kazıklanmış hissettim. Sabah olunca 300 tlye enjektör takan gazcıya gittim ustacım dün senin 250 tl gelişi var deyip yemin ederek 300 tl ye taktığın enjektör internette 120 lira ya 100 liramı geri ver yada enjektörünü sök al dedim. Atikerci kardeşim onlar sahte çin malı o yüzden ucuz satılıyor deyince yanında 120 ye satan firmayı arayıp hoparlörü açtım sitede sattığınız atiker enjektörleriniz orjinalmi çin malımı diye sorunca telefondaki beyfendi 55 tl gelişi olan enjektörün ne yan sanayisi olsun. Gelişi 55 tl bu iftirayı gazcılar size söylerse onlara geliş faturasını göstermelerini rica edin gösteremeyeceklerdir.  Konuşmaları diyafondan duyan gazcı kardeşimn rengi kıp kırmızı kesildi ok deyip telefonu kapattım. Ustacım geliş faturasını göster senin dediğin gibi 250 tl yazıyorsa özürdileyip hemen gideceğim deyince abi kabutu aç sen git internetten al bozulunca o sahtekarlara yaptırırsın dedi ordan çıkıp başka gazcıya gittim birde ona fiyat sorayım dedim o beyfendide peşin 250 kartla 300 takacağını söyledi onada internette atiker enjektör 120 lira deyince aynı ağızla onlar sahtedir dedi. adama başımdan geçeni bir bir anlatım ve geliş faturasını görebilirmisin diye sorunca az kalsın birbirimize girecek olduk. Sizce 55 tl ye alınan enjektörü %500 karla başkalarının sattığı mala iftira atarak 300 tl ye satan gazcılarda merhamet varmı. Burdan gazcı arkadaşlara sesleniyorum Adamlar doktor olmak için memleket memleket gezip dünyanın parasını harcayarak 10 12 senede tıp okuyor zorla doktor olup inanın sizin kazandığınız parayı kazanmıyor. Arabaya taktığınız 3 saate saysan 10 tane parça sonrasında tak bilgisayara ayarla başıma profösör oldunuz. Buradan benim gibi araç sahiplerine sesleniyorum gazcıya gittiğinizde lpg parçası değişecek derse takacağı parçanın fiyatını araştırın eğer çok pahalı fiyat verirse takacak birini bulup internetten alın ayrıca filtre değişimi yaptırdığınızda fatura vermezlerse maliyeye şikayette bulunun.
kardeş malesef esnaflarımızın bir çoğu öyle benim gibi kendi işini kendin yapacaksın lpg yedek parça sitesinde her parça mevcut