Gönderen Konu: 2018'den itibaren trafiğe yeni araç çıkışına izin  (Okunma sayısı 1422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Trafiğe yeni araç çıkışına izin yok. Neyse, bu durum Singapur için geçerli.
İkinci el fiyatları nasıl şekillenir kim bilir.
Bir ülkede de zamanında sıfır araçlar ucuz, ikinci eller daha pahalıydı, vergi vs düzenlemelerinden dolayı.
Umarım tüm dünya için önce konut, sonra otomobil pazarı hem teknoloji, hem yasal düzenlemeler anlamında daha rasyonel şekillenir.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '13
  • 65 kere teşekkür etti
  • 126 kere teşekkür edildi
Ynt: 2018'den itibaren trafiğe yeni araç çıkışına izin
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2017, 09:02:28 »
http://www.haberturk.com/singapurda-trafige-yeni-arac-cikisina-izin-yok-1683804-ekonomi

pek analitik düşünülmüş bir karar değil bence.
Mesela sabah ve akşam işe gidiş-geliş saatlerinde otomobilde tek gitmenin yasaklanması.
Dizel ve benzinli araçların yasaklanması.
Belirli bir aks aralığında araçların teşvik edilmesi. A segmenti araçların teşvik edilmesi.
Gibi önlemler alınmazsa , çok kısa zamanda pek çok büyük şehir toplumsal cinnetin eşiğine gelecek.

born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 26, 2017, 09:42:35 »
Bizde de bu fiyatlarla trafiğe yeni araç çıkışı baya zor. :lol:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2017, 11:30:31 »
%100 ötv %50 mtv getirsinler bak ne güzel kar ederler araç sayısı da azalır. hiç akıl edemiyor bu uzakdoğulular da :D
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 26, 2017, 12:01:55 »
kentleşme adı altında olay baştan yanlış yapılandırılıyor,biz de de tüm insanları köyünden koparıp istanbula taşıma hatası yapıldı ve sürekli istanbula yapılan yatırımlarla da ek olarak 7-8 milyon kişininde geleceğini öngörmek mümkün,aslında istanbul sınırları 10 milyon insanı taşır,halen 15-18 milyon hesaplanıyor,günde de iş,hastane,akraba ziyareti için 5 milyon insan giriş çıkış yaparsa,olacağı budur,çünkü tr nin % 25 i tek bir kente yönlendiriliyor,buradan hareketle ister tek plaka ister çift plaka ister şu veya bu toplu taşıma ile bu sorunu çözmeniz mümkün değil,biz de singapura doğru çoktan geldik ancak ülkemizdeki montaj sanayii ne olacak? çeker giderler,ancak sayı dondurulur,hurdaya ayrılanın yerine yeni araç alınır derseniz,adres kayıt derseniz biraz kontrol olabilir ama çözüm değil,çözüm gelişmeyi ve yatırımı tüm ülkeye yaymak..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 27, 2017, 15:02:26 »
kentleşme adı altında olay baştan yanlış yapılandırılıyor,biz de de tüm insanları köyünden koparıp istanbula taşıma hatası yapıldı ve sürekli istanbula yapılan yatırımlarla da ek olarak 7-8 milyon kişininde geleceğini öngörmek mümkün,aslında istanbul sınırları 10 milyon insanı taşır,halen 15-18 milyon hesaplanıyor,günde de iş,hastane,akraba ziyareti için 5 milyon insan giriş çıkış yaparsa,olacağı budur,çünkü tr nin % 25 i tek bir kente yönlendiriliyor,buradan hareketle ister tek plaka ister çift plaka ister şu veya bu toplu taşıma ile bu sorunu çözmeniz mümkün değil,biz de singapura doğru çoktan geldik ancak ülkemizdeki montaj sanayii ne olacak? çeker giderler,ancak sayı dondurulur,hurdaya ayrılanın yerine yeni araç alınır derseniz,adres kayıt derseniz biraz kontrol olabilir ama çözüm değil,çözüm gelişmeyi ve yatırımı tüm ülkeye yaymak..

Evet , istanbul artık kontrol edilemez boyuta geldi. Biz Ankara'da bile şikayet ediyoruz. Benim iş-ev arası 12 km civarı, 30-40 dk sürüyor akşam eve dönüşler. Ben de dahil herkes tek başına arabasında.
Tamam toplu taşıma kullanalım. Ama ne mümkün. en az 2 araç değiştirerek gitmek gerekiyor 12km lik yolu. Metro+otobüs 1 saatten fazla sürer. Trafik sıkışırsa 1,5 saat.
Bu devletin de işine geliyor. Vergiyi yakıt ve otomobillerden topladığı için. Ama böyle gitmeyeceğinin herkes farkında.
Bu ciddi anlamda verim kaybına neden oluyor. Hatta beyin ve sermaye göçüne de neden oluyor. Belirli bir eğitim seviyesine ulaşan insanın en önemli hedefi yaşam kalitesidir. Trafikte konserve olduktan sonra insanda yaşam kalitesi falan kalmaz. Kaçma şansı olan Avrupa'nın sakin şehirlerine, sakin şehirlere kaçıyor. Söylediğiniz gibi kalkınma Anadoluya yayılmalı ama nerde.
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2017, 17:32:21 »
Çağlar, İstanbul'un Anadolu yakası da kalkınıyor. :islik:
Şaka bir yana Üsküdar eskiden taşra diye geçermiş.
Eskiden 2 katlı olan, önünden cadde geçen evler yıkılıp, yol ile aynı hizada çok katlı apartmanlar yapılıyor anlamsızca. Ne sanatsallık var, ne bilimsellik.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 65 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 28, 2017, 10:49:51 »
Eskiden 2 katlı olan, önünden cadde geçen evler yıkılıp, yol ile aynı hizada çok katlı apartmanlar yapılıyor anlamsızca. Ne sanatsallık var, ne bilimsellik.

2007 de 9 ay kadar istanbulda çalışmıştım. Bekar evimiz göstepedeydi, çemenzar durağında. Oradan yürüyerek , ethem efendiden bağdat caddesinde gezmeyi çok severdim. Mümkün olduğunca da araba kullanmazdım.
Her yıl gittiğimde şok oluyorum. Son gittiğimde yine şok geçirdim. O güzellik gitmiş. Ben bu sektördeyim, inşaattan ekmek yiyoruz ama böyle bir şey yok. Ne için yapılıyor ki binalar, güzel yaşamak için değil mi.
Daha kötü yaşamak, hayatı zorlaştırmak için bina yapılır mı? Aklımızı yitirmişiz hep birlikte. Sonu hiç iyi bir yere varmaz bu işin. Ben aslen Kayseri'liyim, anne baba orada yaşıyor. Kayseri bu konuda gene daha iyi. Yaşanabilir çevre oluşarak kent büyüyor ve büyüdüğü oranda ulaşım planlaması yapılıyor. Özlüyorum açıkçası orada yaşamayı. Orada araba kullanmayı. Otomobilden soğumadınız mı bu trafikte kullanmaktan?
born to ride

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 28, 2017, 12:50:48 »
sanat?bilim? :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Aşk-ı Derun
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '00
  • 11 kere teşekkür etti
  • 108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 28, 2017, 16:32:18 »
bu işin çözümü, araç fiyatları herkesin alamayacağı seviyeye yükseltilmeli misal sıfır Corolla 80-90 bin tl değil 200 bin TL başlamalı, 20 yaşın üstündeki araçlar ya trafikten men edilmeli yada aracın iki-üç katı vergi alınmalı, benzin 10-TL mazot 9-TL lpg de 7-TL olmalı, yeni yapılacak evlere ev sayısı kadar otopark yapmadan ruhsat verilmemeli, her yere okul ve cami yapmak yerine otopark sayısı artırılmalı bir evde birden fazla otomobile izin verilmemeli veriliyorsa da çok ağır vergisi olmalı bu işin başka çözümü yoktur. bunlar yapılmaz ise artık büyükşehirler daha fazla otomobili kaldırmamaktadır ve park yüzünden bile cinayetler yaşanır hale gelmektedir.
Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, "Biz ancak ıslah edicileriz" derler.
Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
« Yanıtla #10 : Ekim 29, 2017, 10:13:16 »
2007 de 9 ay kadar istanbulda çalışmıştım. Bekar evimiz göstepedeydi, çemenzar durağında. Oradan yürüyerek , ethem efendiden bağdat caddesinde gezmeyi çok severdim. Mümkün olduğunca da araba kullanmazdım.
Her yıl gittiğimde şok oluyorum. Son gittiğimde yine şok geçirdim. O güzellik gitmiş. Ben bu sektördeyim, inşaattan ekmek yiyoruz ama böyle bir şey yok. Ne için yapılıyor ki binalar, güzel yaşamak için değil mi.
Daha kötü yaşamak, hayatı zorlaştırmak için bina yapılır mı? Aklımızı yitirmişiz hep birlikte. Sonu hiç iyi bir yere varmaz bu işin. Ben aslen Kayseri'liyim, anne baba orada yaşıyor. Kayseri bu konuda gene daha iyi. Yaşanabilir çevre oluşarak kent büyüyor ve büyüdüğü oranda ulaşım planlaması yapılıyor. Özlüyorum açıkçası orada yaşamayı. Orada araba kullanmayı. Otomobilden soğumadınız mı bu trafikte kullanmaktan?
Bir de eskiden tramvay geçen halini görsrn Bağdat caddesi bölgesinin.
Gelişmeye tamam da bu görünen gelişme değil, resmen şişmanlıyor güzelim şehirler. Gelecek için de hiç bir özgün yapı ortaya çıkmıyor sanki.

sanat?bilim? :)

Zamamında ne güzel söylenmiş, "her işi ehline ver" diye.
Örneğin İstiklal Caddesi, eski binaların görselliği, detayları, bir de yeni yapılanlar. Şimdi Marmara Üni. içinde bir yapı için de aynı konu gündemde.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 216 kere teşekkür etti
  • 270 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Kasım 01, 2017, 12:17:27 »
Trafiğe yeni araç çıkışına izin yok. Neyse, bu durum Singapur için geçerli.
İkinci el fiyatları nasıl şekillenir kim bilir.
Bir ülkede de zamanında sıfır araçlar ucuz, ikinci eller daha pahalıydı, vergi vs düzenlemelerinden dolayı.
Umarım tüm dünya için önce konut, sonra otomobil pazarı hem teknoloji, hem yasal düzenlemeler anlamında daha rasyonel şekillenir.
  İnsanoğlu açGözünü az da olsa doyurabilse, az da olsa bencilliğini bastırsa eminiz ki çok şey değişir. Fakat şu gerçeği unutmayalım, tamamen tüketim üzerine bir dünya düzenindeyiz. İki-üç senelik bilgisayar, telefon vb. bir ürün eski olarak adlandırılıyor. Bununla yaşamak zor, bunsuz yaşamak daha da zor. Bilinçli insanlar olmamız dileğiyle.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 107000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür etti
  • 31 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Aralık 04, 2017, 08:58:46 »
http://www.haberturk.com/singapurda-trafige-yeni-arac-cikisina-izin-yok-1683804-ekonomi

pek analitik düşünülmüş bir karar değil bence.
Mesela sabah ve akşam işe gidiş-geliş saatlerinde otomobilde tek gitmenin yasaklanması.
Dizel ve benzinli araçların yasaklanması.
Belirli bir aks aralığında araçların teşvik edilmesi. A segmenti araçların teşvik edilmesi.
Gibi önlemler alınmazsa , çok kısa zamanda pek çok büyük şehir toplumsal cinnetin eşiğine gelecek.

Küçük şehirde yaşadığım halde çarşıya çıktığımda park yeri bulamıyorum. Park edilmeyecek yerler araç dolu. Geçen tek yönlü yolda  araç yan yana park etmiş, öndeki kaldırıma çıkıp geçti artık bizde kaldırıma çıkıp aracı geçip indik kaldırımdan. Bundan 10 yıl sonrası ne olur bilmem.
2016 makyajlı Corolla 1.33 life 2017 çıkışlı..
C.C.li =)
Prins Technomax 09/11/2019