Gönderen Konu: Yanlış Kesilen Trafik Cezası  (Okunma sayısı 4488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
Ynt: Yanlış Kesilen Trafik Cezası
« Yanıtla #20 : Ekim 23, 2017, 14:16:44 »
Arkadaşlar, hepinize tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Güncel durum bilgisini paylaşmak istiyorum; cezanın kesildiği tarihte aracımın bir otel otoparkında olduğunu söylemiştim, otopark ile görüştüm belirtilen tarihlerde kameralara kayıt yapmamış. Ben de söz konusu tarihler arasında aracımın otoparklarında bulunduğuna ve dışarı çıkarılmadığına dair otel yönetiminden yazı istedim. Otel avukatı bu yazıyı vermeyi uygun görmemiş ve onun yerine bana kesilen cezayı otel ödemeyi teklif etti, ben de kabul ettim. Bu hafta içinde cezayı ödeyip dekontu bana iletecekler.

Evren bey, sorunun sizin lehinize çözülmüş olması elbette iyi. Ancak otel yönetimi ve avukatının bu tepkisi dikkat çekici. Cezanın kesildiği tarihte kameraların kayıt yapmamış olması ilginç. Ayrıca yönetim neden sizin cezanızı ödemeyi kabul etsin ki? Burada mutlaka üzerinde durmanız gereken bir kaç konu var. Belki şeytanın avukatlığı olacak ancak bence sizin açınızdan önemli. Oteldekiler veya otoparktakiler sizin kaç gün aracınızı almayacağınızı biliyorlarmıydı? Şayet biliyorlarsa sizin aracınızı kullanmış olabilirler. Ayrıca siz aracınızı bırakırken km'sini kontrol etmişmiydiniz? Anahtarı bırakmışmıydınız? Şayet aracınızı kullandılar ise trafik ihlalinden fazla şeyler de yapılmış olabilir ve ileride başınız ağrıyabilir. Aracınız başka bir olaya karışmış ise ve ortaya çıkarsa otel yönetimi "bizimle birlikteydi" veya "bizim aracı kullanmamıza müsaade etmişti" diyebilirler. Avukat belki de bu yüzden uygun bulmadı. 

Bence yapmanız gereken aracınızın otoparkta kaldığı sürece otopark dışına çıkmadığı, sizin müsaadeniz dışında kullanılmadığı gibi bir yazı almanızda fayda var. Gerekirse aracınızın otoparkta bırakıldığına dair başka şahitler bulun. Hatta biraz da ileri gidin işi hukuk olarak takip edeceğinizi, otoparkın bulunduğu bölgede güvenlik kameralarından teyit edeceğinizi belirtin. Nihayetinde Türkiye'de yaşıyoruz ve elinizi sağlam tutmanız sizin açınızdan önemli. Ayrıca otopark veya otel yetkilileri de bu tür bir şey yapıyorlarsa bundan sonra daha dikkatli olurlar. Şahsen ben kısa süreli otopark kullanımımda bile anahtar bırakmamaya özen gösteriyorum.

Şimdi belki siz belki de bazı forumdaşlar yazdıklarımı abartılı bulabilirler. Ancak Bu tür olayların ülkemizde sıkça yaşandığını biliyoruz.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ekim 23, 2017, 14:16:44 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ekim 23, 2017, 15:20:40 »
hiç te abartılı değil seyit güvenç bey,yazdıklarınızın tamamı aklımdan geçti,yazayım mı yazmayayım mı diye tereddüt ettim,umalım böyle bir şeyler olmasın,kuruntu safhasında kalsın ama burası tr her an herşey olabilir ve izahı çok zor olur,ne olursa olsun hiç bir zaman kimseye anahtar vermemek lazım,çalınsa ,kaza olsa,birisi maddi manevi zarara girse,gasp dışı anahtar verilirse sorumluluk sizde oluyor.kısaca bir olay anlatayım,hastamız var araba lazım diyen bir tanıdığına acil hastaneye yetiştirsin diye arabasını veren bir üreticimiz,o arabayla yaşı küçük kız kaçırılınca, jandarma hemen ruhsat sahibini içeri almıştı.bir diğer önerim de sabah akşam aracınızın plakasını kontrol ediniz,yerinde mi çalınmış mı diye..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '12
  • 137 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Ekim 23, 2017, 15:22:15 »
Evren bey, sorunun sizin lehinize çözülmüş olması elbette iyi. Ancak otel yönetimi ve avukatının bu tepkisi dikkat çekici. Cezanın kesildiği tarihte kameraların kayıt yapmamış olması ilginç. Ayrıca yönetim neden sizin cezanızı ödemeyi kabul etsin ki? Burada mutlaka üzerinde durmanız gereken bir kaç konu var. Belki şeytanın avukatlığı olacak ancak bence sizin açınızdan önemli. Oteldekiler veya otoparktakiler sizin kaç gün aracınızı almayacağınızı biliyorlarmıydı? Şayet biliyorlarsa sizin aracınızı kullanmış olabilirler. Ayrıca siz aracınızı bırakırken km'sini kontrol etmişmiydiniz? Anahtarı bırakmışmıydınız? Şayet aracınızı kullandılar ise trafik ihlalinden fazla şeyler de yapılmış olabilir ve ileride başınız ağrıyabilir. Aracınız başka bir olaya karışmış ise ve ortaya çıkarsa otel yönetimi "bizimle birlikteydi" veya "bizim aracı kullanmamıza müsaade etmişti" diyebilirler. Avukat belki de bu yüzden uygun bulmadı. 

Bence yapmanız gereken aracınızın otoparkta kaldığı sürece otopark dışına çıkmadığı, sizin müsaadeniz dışında kullanılmadığı gibi bir yazı almanızda fayda var. Gerekirse aracınızın otoparkta bırakıldığına dair başka şahitler bulun. Hatta biraz da ileri gidin işi hukuk olarak takip edeceğinizi, otoparkın bulunduğu bölgede güvenlik kameralarından teyit edeceğinizi belirtin. Nihayetinde Türkiye'de yaşıyoruz ve elinizi sağlam tutmanız sizin açınızdan önemli. Ayrıca otopark veya otel yetkilileri de bu tür bir şey yapıyorlarsa bundan sonra daha dikkatli olurlar. Şahsen ben kısa süreli otopark kullanımımda bile anahtar bırakmamaya özen gösteriyorum.

Şimdi belki siz belki de bazı forumdaşlar yazdıklarımı abartılı bulabilirler. Ancak Bu tür olayların ülkemizde sıkça yaşandığını biliyoruz.

Seyit Bey,
Evet haklısınız, aynı şeyleri ben de günlerce düşündüm. Ben de sizin gibi şeytanın avukatlığını yaptım. Aracı teslim ederken, valeye "bugün bırakıp 4 gün sonra teslim alacağım" demiştim. Km sini bırakırken elbette kontrol ettim, aldığımda sorun yoktu, ancak km si ile oynanmış diye düşünülebilir mi bilmiyorum. Açıkçası otel 5 yıldızlı ve böyle bir şeye tenezzül edecek otopark görevlisi olur mu bilemiyorum. İstediğim yazıyı vermeme gerekçesini net söylemediler ama ben "kameraları kayıt yapmadıysa ve otel için bu bir yasal zorunluluk ise, sırf kameralarımız kayıt yapmıyor diye bir cezai yaptırımla muhatap olmayalım endişesiyle bana kesilen para cezasını ödemek istediler" diye düşündüm. Ne olursa olsun böyle bir yazıyı otelden alın mı diyorsunuz?