Gönderen Konu: Yanlış Kesilen Trafik Cezası  (Okunma sayısı 4490 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '12
  • 137 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
Yanlış Kesilen Trafik Cezası
« : Ekim 17, 2017, 21:28:47 »
Merhaba herkese,
Öncelikle konu için uygun yer burası mı bilmiyorum, değilse şimdiden mod arkadaşlardan özür diliyorum.
bugün tarafıma beyan edilen bir trafik cezası oldu, yaklaşık 2 hafta önce sözde Antalya'da seyir halindeyken cep telefonu kullanıyormuşum, 95 TL gibi bir ceza kesmişler (ilgili kanunun 73.maddesi uyarınca) halbuki en son 10 yıl önce Antalya'ya gitmiştim. (İstanbul'da yaşıyorum). Neyse, Antalya trafik şube müdürlüğünden yetkililerle konuştum, yanlış yazmış olabiliriz ama yapabileceğimiz bir şey yok, ceza sulh mahkemesine başvurun dediler. Dedim hiç fotoğraf, görüntü vb yok mu? diye ancak 73. madde olduğu için görüntü/foto aranmıyormuş. Ben de ne yapayım artık mahkemeye iptal başvurusu açacağım. Ne garip bir ülkede yaşıyoruz dedirten bir durum daha maalesef. Sormak istediğim böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Bana bir tavsiyeniz olur mu?

Toyota Club Türkiye

Yanlış Kesilen Trafik Cezası
« : Ekim 17, 2017, 21:28:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
Ynt: Haksız Kesilen Trafik Cezası
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2017, 21:43:18 »
Konu basliginiz Yanlis Kesilen Trafik Cezasi olmaliydi.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
Ynt: Yanlış Kesilen Trafik Cezası
« Yanıtla #2 : Ekim 18, 2017, 00:16:23 »
İkiz plaka olayı değildir umarım. Görüntü olmama sebebini anlayamadım. Mahkemeye başvuru çağrı ne kadar sürede sonuçlanıyor acaba? Geçmiş olsun umarım tekrar yaşamazsınız.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 18, 2017, 12:22:23 »
Geçmiş olsun, öncelikle itiraz süreniz cezanın size tebliğinden itibaren 15 gün onu geçirmeyin.
Şimdi siz Antalya'daki Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunacaksınız, bunun için oraya gitmenize gerek yok ikamet ettiğiniz yerdeki nöbetçi sulh ceza hakimliği vasıtasıyla ilgili sulh ceza hakimliği'ne muhabere yoluyla itiraz dilekçenizi göndereceksiniz. İtiraz için bir ücret ödemeyeceksiniz hatta avukat tutmanız durumunda ki gerek yok ama yine de tanıdık varsa vs. tutarsanız haklı bulunmanız durumunda vekalet ücreti karşı tarafça karşılanacak tabii haksız bulunursanız onların da avukatı varsa siz onlarınkini ödeyeceksiniz bu da size yazılan ceza miktarını geçemez. Dilekçe örneğini en sona ekliyorum. Dilekçedeki eklere ek olarak cezanın işlendiği tarihte Antalya'da olmadığınızı belirtir bir belge(mesela iş yerinden alacağınız bir belge) de eklerseniz dava daha kısa sürede sonuçlanabilir. Belki daha kısa bir dilekçe ile de hallolabilir ama işi garantiye almak maksadıyla böyle bir dilekçe yükledim, foruma yeni katılan avukat bir arkadaşımız vardı belki konuyu görürse düzeltme gereği olan yerler varsa düzeltebilir. 
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 137 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ekim 18, 2017, 13:32:31 »
Geçmiş olsun, öncelikle itiraz süreniz cezanın size tebliğinden itibaren 15 gün onu geçirmeyin.
Şimdi siz Antalya'daki Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunacaksınız, bunun için oraya gitmenize gerek yok ikamet ettiğiniz yerdeki nöbetçi sulh ceza hakimliği vasıtasıyla ilgili sulh ceza hakimliği'ne muhabere yoluyla itiraz dilekçenizi göndereceksiniz. İtiraz için bir ücret ödemeyeceksiniz hatta avukat tutmanız durumunda ki gerek yok ama yine de tanıdık varsa vs. tutarsanız haklı bulunmanız durumunda vekalet ücreti karşı tarafça karşılanacak tabii haksız bulunursanız onların da avukatı varsa siz onlarınkini ödeyeceksiniz bu da size yazılan ceza miktarını geçemez. Dilekçe örneğini en sona ekliyorum. Dilekçedeki eklere ek olarak cezanın işlendiği tarihte Antalya'da olmadığınızı belirtir bir belge(mesela iş yerinden alacağınız bir belge) de eklerseniz dava daha kısa sürede sonuçlanabilir. Belki daha kısa bir dilekçe ile de hallolabilir ama işi garantiye almak maksadıyla böyle bir dilekçe yükledim, foruma yeni katılan avukat bir arkadaşımız vardı belki konuyu görürse düzeltme gereği olan yerler varsa düzeltebilir.

çok teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Ekim 18, 2017, 13:36:25
iptal başvuru dosyamı ekleriyle birlikte hazırladım, en kısa sürede ceza sulh mahkemesine ileteceğim.
Bir de o gün ben şehir dışındaydım, aracım ise bir otelin kapalı otoparkında idi. Otelden de söz konusu tarih aralığında aracımın kapalı otoparklarında bulunduğuna dair bir yazı alacağım. Bu yazıyı diğer eklerle birlikte dosyaya iliştireceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2017, 13:44:41 »
çok teşekkürler

Mesaj Birleştirildi: Ekim 18, 2017, 13:36:25
iptal başvuru dosyamı ekleriyle birlikte hazırladım, en kısa sürede ceza sulh mahkemesine ileteceğim.
Bir de o gün ben şehir dışındaydım, aracım ise bir otelin kapalı otoparkında idi. Otelden de söz konusu tarih aralığında aracımın kapalı otoparklarında bulunduğuna dair bir yazı alacağım. Bu yazıyı diğer eklerle birlikte dosyaya iliştireceğim.
Ceza sulh değil Sulh Ceza Mahkemesi, ufak da olsa önemli bir ayrıntı  :)  Zaten ceza plakaya yazılmış olduğu için aracın o gün nerde olduğunu kanıtlar bir belge çok daha yararlı olacaktır. Kolay gelsin.
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ekim 18, 2017, 15:07:30 »
Evren bey, öncelikle geçmiş olsun. Yapmayı düşündüğünüz başvuruda yerden göğe kadar haklısınız. Ancak ufak bir hatırlatma yapmayı uygun buldum. Antalya Trafik Şube Müdürlüğü yetkilisinin de size söylediği gibi yanlışlık yapmışlar veya arkadaşların da belirttiği gibi bir ikiz plaka vakası var. Her iki durumda da sorumlularının cezalandırılması ve tekrarının önlenmesi gerekli. Bu nedenle dilekçenizin sonuç bölümüne "benzer olayın tekrarlanmaması için ilgililerin bulunarak gerekli işlemin yapılması ve tarafıma bildirilmesi" diye bir ek yaparsanız sizin ciddiyetle konunun peşinde olduğunuzu algılar ve gerekli tedbiri alırlar.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 137 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ekim 18, 2017, 16:32:29 »
çok haklısınız, dilekçeye ekleyeyşm.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 18, 2017, 17:51:18 »
Geçmiş olsun güzel bir savunma dosyası hazırlamış görünüyorsunuz. Bu davadan biraz sinir bozukluğu karşılığında kurtulacaksınız. Dava açmak önemli zira bu tarz itirazlar arttıkça devlet memurları cezaları göndermeden önce iyice dikkat edeceklerdir.
Geçen yıl ben yurtdışında iken  marmariste bir kazaya karışmış ve tutanağa imza atmışım!!!!!  Davayı kazandım ama sahtekarlık yapan sadece bulunamadı.... bana kalan sövüp saymak oldu sadece...
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Teknoloji Müdürü
  • *
  • Kilometre: 158000
  • Model Yılı: '07
  • 422 kere teşekkür etti
  • 958 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 18, 2017, 17:54:30 »
Ofiste bir arkadaşın da başına benzer bir olay geldi, şimdi mahkeme ile uğraşıyor.

Ceza makpuzunun üstüne "beyaz kamyonet" yazmışlar. Sonra plaka sorgusundan bakmışlar, plaka yanlış çıkmış muhtemelen ki, üzerini çizerek aracı "gri citroen" olarak değiştirmişler :argh:
İnsanlar 10'a ayrılır
Binary saymayı bilenler ve bilmeyenler   

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '07
  • 1 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2017, 19:18:52 »
Aynı durum benim de başıma geldi.Haziran ayında olmadığım bir yerde plakama 72. maddeden ceza yazmışlar.Avukat aracılığı ile Sulh ceza mahkemesine itiraz ettik.3 aydır bekliyorum.
2oo7 CoRollA  CoMFoRT 1.6 124 HP Gümüş Gri
2003 Wolkswagen GoLf 1.6  102 hp HighLiNe Atlantik mAvi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2017, 22:59:02 »
İki madde de hız sınırı aşımı, yanlış park vs. ile kesilen cezalar değil. Resim çekip yazılacak cezalar da pek değil. Acaba kafadan sallayıp da mı yazıyorlar araştırmak gerekir  :-\ Belki boş kuruntu ama yine de dikkatimi çekti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ekim 18, 2017, 23:46:15 »
İki madde de hız sınırı aşımı, yanlış park vs. ile kesilen cezalar değil. Resim çekip yazılacak cezalar da pek değil. Acaba kafadan sallayıp da mı yazıyorlar araştırmak gerekir  :-\ Belki boş kuruntu ama yine de dikkatimi çekti.

Bence el yazısı hatalarından kaynaklı herhalde bu 6 mı 8 mı ? Harfler de karışıyor oysa her poliste tablet var artık elektronik ortama direkt işlerse araç özellikleri de anın da sorgulanacak yanlış doğru çözülecek. Makbuza yazıp sonra bilgisayara eklenince bu tip hatalar kaçınılmaz oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ekim 18, 2017, 23:52:17 »
Bence el yazısı hatalarından kaynaklı herhalde bu 6 mı 8 mı ? Harfler de karışıyor oysa her poliste tablet var artık elektronik ortama direkt işlerse araç özellikleri de anın da sorgulanacak yanlış doğru çözülecek. Makbuza yazıp sonra bilgisayara eklenince bu tip hatalar kaçınılmaz oluyor.
O da olabilir Osman Abi haklısın, bir kere trafik şubede memurun bu radar plakayı benim gördüğümden farklı görüyor yanlış tanımlıyor dediğini hatırlıyorum bu tarz aksaklıklar da oluyor doğal olarak.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç Değer Kaybını tahsil edelim!..
    • Araç Değer Kaybı Danışmanı
  • Kilometre: 75000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 19, 2017, 00:06:14 »
Öncelikle geçmiş olsun Evren Bey,

Yasir Bey’in vermiş olduğu bilgiler gayet yerinde.
Görevli yargı mercii Sulh Ceza Hakimliği ve yetki de Antalya’da. Dilekçede mahkemeyi hakimlik yapmak gerekecek. CMK’da ki bir değişikliklik ile mahkemeler kaldırıldı hepsi hakimlik yapıldı.
Bana mail ya da özel mesaj yoluyla ulaşırsanız eğer; süresi içinde dilekçenizi kişiselleştirelim. Kazanılması muhtemel bir dosya...

Ayrıca bahsettiğiniz üzere ikinci bir plaka vakası da mevcutsa bunun içinde plakanın kayıtlı olduğu il savcılığına da suç duyurusunda bulunmakta fayda var.

Saygılarımla
Toyota Auris 1.4 D-4 2012 | Toyota Corolla 1.6 2020
Araç Değer Kaybı Danışmanı www.degerkaybidanismani.com
Tahancı Hukuk Bürosu www.tahanci.av.tr

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 35 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2017, 00:28:17 »
O da olabilir Osman Abi haklısın, bir kere trafik şubede memurun bu radar plakayı benim gördüğümden farklı görüyor yanlış tanımlıyor dediğini hatırlıyorum bu tarz aksaklıklar da oluyor doğal olarak.

Yasirim plaka olayını belki bu yüzden ciddiye aldılar. Ağır kusur sayılması standart olması vida falan olmayacak diye.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 149000
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 19, 2017, 14:11:16 »

Yasir bey'e katılmamak mümkün değil. 2018 yılı bütçesi yeni açıklandı. Ceza geliri olarak 652 Milyar Tl gibi bir gelir planlamışlar. Bu da Yasir beyi haklı çıkarıyor.

Ayrıca bir trafik polisi arkadaşımın resmen kahvede otururken daha önce ceza yazdığı ancak bir şekilde iptal edilmiş plakalara binlerce liralık ceza yazdığına şahit olmuşluğum var.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ekim 19, 2017, 23:16:52 »
Yasirim plaka olayını belki bu yüzden ciddiye aldılar. Ağır kusur sayılması standart olması vida falan olmayacak diye.
Abi doğrudur, artan terör olayları dolayısıyla plaka üzerinde durmak şart olmuştu zaten. İçişleri Bakanlığı'nın direk emriyle plakalar üzerinde bu çalışmaya gidildi. Plaka üstü kabartmaları vs. hız kameraları olsun mobeseler olsun okuyamama yönünde hatalar veriyordu bu yüzden de gerekliydi plaka düzenlemesi.
Seyit Bey'in dediği durumu çok duyduk ancak şahit olmadık, eskiden çok yapılırmış o yüzden öyle düşündüm bir an ben de.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 137 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ekim 23, 2017, 08:49:01 »
Arkadaşlar, hepinize tavsiyeleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Güncel durum bilgisini paylaşmak istiyorum; cezanın kesildiği tarihte aracımın bir otel otoparkında olduğunu söylemiştim, otopark ile görüştüm belirtilen tarihlerde kameralara kayıt yapmamış. Ben de söz konusu tarihler arasında aracımın otoparklarında bulunduğuna ve dışarı çıkarılmadığına dair otel yönetiminden yazı istedim. Otel avukatı bu yazıyı vermeyi uygun görmemiş ve onun yerine bana kesilen cezayı otel ödemeyi teklif etti, ben de kabul ettim. Bu hafta içinde cezayı ödeyip dekontu bana iletecekler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• TcT Onaylı Firma
  • Araç Değer Kaybını tahsil edelim!..
    • Araç Değer Kaybı Danışmanı
  • Kilometre: 75000
  • 2 kere teşekkür etti
  • 11 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Ekim 23, 2017, 09:32:04 »
Bu şekilde de olsa olayın sizin adına çözümlenmiş olmasına sevindim Evren Bey.
Devletimiz haksız ve hukuksuz bir para elde etmiş olacak ancak bunun sebebi de sanıyorum ki yargıya güvenin olmaması...
Otel yönetiminin olaya bu denli pozitif yaklaşmış olması da iyi.
Toyota Auris 1.4 D-4 2012 | Toyota Corolla 1.6 2020
Araç Değer Kaybı Danışmanı www.degerkaybidanismani.com
Tahancı Hukuk Bürosu www.tahanci.av.tr