Gönderen Konu: Antifriz Seçimi, Dikkat edilecek hususlar (Antifrize dair her şey)  (Okunma sayısı 73688 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 120000
  • Model Yılı: '07
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
sonuç olarak hangisini kullanacağız hocam?
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
sonuç olarak hangisini kullanacağız hocam?
Ömer bey uzman Toyota Ahmet usta hangisini önerirse onu kullan sanayide sizin aracı en iyi tanıyan usta Ahmet ustadır bakımlarda neyi önerirse onu kullanmanızı tavsiye ederim veya ürünü servisten alıp kendisinin yanında değişim yapabilirsiniz yine oto kerem var parçacı ondada orjinal ürün bulabilirsiniz
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '17
  • 46 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
bütün japon araçlarda antifriz bulamama sıkıntısı yaşanıyor sanırım.
mazdacılar, hondacılar hep muzdarip.

muadil derken piyasada ne varsa en uygunu veriliyor. sorun çıkarır mı derseniz çıkarmayabilir.

ama ben illa toyotanın tavsiye ettiği ürünü bulmam gerekir derseniz işimiz zor.

şimdiye kadar bulabildiğim en uygun ürün RAVENOL HJC- Protect FL22 Concentrate (silikat içermeyen hibrit OAT)
https://www.ravenol.de/uploads/tx_ravenol/pdf-print/RAVENOL_HJC_Protect_FL22_Concentrate_1.pdf

https://urun.n11.com/periyodik-bakim/ravenol-protect-fl22-P182445211
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]
7- [17 Hyundai i30 1.6D DCT 136 HP]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 105000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
bütün japon araçlarda antifriz bulamama sıkıntısı yaşanıyor sanırım.
mazdacılar, hondacılar hep muzdarip.

muadil derken piyasada ne varsa en uygunu veriliyor. sorun çıkarır mı derseniz çıkarmayabilir.

ama ben illa toyotanın tavsiye ettiği ürünü bulmam gerekir derseniz işimiz zor.

şimdiye kadar bulabildiğim en uygun ürün RAVENOL HJC- Protect FL22 Concentrate (silikat içermeyen hibrit OAT)
https://www.ravenol.de/uploads/tx_ravenol/pdf-print/RAVENOL_HJC_Protect_FL22_Concentrate_1.pdf

üstat güzel bilgiler vermişsiniz emeğinize klavyenize sağlık.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 22, 2018, 21:55:44
peki sizce şu 2 üründen hangisi daha uygun olur.   bunlar güncel ürünler her yerde bulunabilir.. tercihiniz ne olurdu.

PETROL OFİSİ EXTENDED LIFE COOLANT KIRMIZI ANTİFİRİZ -78
Castrol Rodicool SF 3L Kırmızı Antifriz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
PETROL OFİSİ EXTENDED LIFE COOLANT : Nitrit, amin, fosfat, borat, silikat içermiyor. OAT

Castrol Rodicool SF : Silikat, amin, nitrit, fosfat ve diğer inorganik önleyicileri içermez.

ikisi de Organik

ikisi de etilen glikol bazlı.

tercih kullanıcının.
1- [97 Volvo 850 168 HP] 2- [98 Volvo S70 168 HP] 3- [01 Nissan Maxima 3.0 V6 222 HP]
4- [00 Toyota Corolla 1.3 90 PS] 5- [01 Toyota Avensis 2.0 D4 150 PS] 6- [11 Toyota Avensis 2.0 Premium MDS / Lovato OBD]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 120000
  • 7 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ömer bey uzman Toyota Ahmet usta hangisini önerirse onu kullan sanayide sizin aracı en iyi tanıyan usta Ahmet ustadır bakımlarda neyi önerirse onu kullanmanızı tavsiye ederim veya ürünü servisten alıp kendisinin yanında değişim yapabilirsiniz yine oto kerem var parçacı ondada orjinal ürün bulabilirsiniz
tamam hocam eyvallah. oto keremi biliyorum.
Aynada görünen güzellik aynaya ait olmadıgı gibi, hiçbir güzellik de o güzelin malı değildir. Bütün güzellikler Cemîl isminden yansıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
Arkadaslar şu an aracta orjinal antifriz var. Yedek su deposunda minimuma yakin antifiriz var. Tedbir amacli doldurmak istiyorum. 1 lt toyota antifirize 90 tl civari istiyorlar. Elimde castrol radicool sf antf. var. Sulandirip yedek su deposuna eklesem zarari olur mu?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
12 sene olmuş, direk tamamen değiştirin, eklemeyin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
12 sene olmuş, direk tamamen değiştirin, eklemeyin.

servisten mi disaridan mi? Disaridansa hangi marka antifriz kullanabilirim?
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
servisten mi disaridan mi? Disaridansa hangi marka antifriz kullanabilirim?
Bu konuda @Ufuk Sönmez (16363) bey ile irtibata geçmek iz yararınıza olur en doğru ürünü uygun şekilde alabilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
Toyota LLC içerik (kırmızı) bilgisi: etilen glikol bazlı organik asit olarak benzoic asit kullanıyor. içeriğinde fosforic asit, molibdat, azoller, 2-fosfonobütan1,24-trikarboksilik asit, nitrat, boyar madde, köpük önleyici ve suda çözünür kalsiyum ve magnezyum tuzlarını içerir.

Toyota SLLC (pembe): organik asit olarak sebasik asit kullanıyor.

kaynak: https://patents.google.com/patent/EP1941076A2
http://sgnauto.com/products/oil_and_lubricants/oil_and_oem/toyota/00272-1LLAC/download

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
Köpük önleyiciden bahsedilmişken, kimyasallarda bazı karışımların, bazı şartlarda ortaya çıkardığı olası köpüklenme ve dolayısı ile ürünün performansında kaybı önlemek için karışıma eklenen başka bir madde olduğunu belirtmek yalnış olmaz sanırım. Keza bu sefer de karışımı farklı bir yönden daha incelemek, konuyu derinlemesine analiz etmek için faydalı olacaktır (antifiriz nihai kullanıcısı için bu bilgiler çok anlamlı olmayabilir). Karışımda kullanılan kimyasalların her birinin özgül ısıları ve dolayısı ile maruz kaldıkları ısıya karşı gösterdikleri tepki farklı olacaktır. Çok genel bir örnek ile; ceteris paribus, su ve alkol (eş kaplarda ve eş miktarlarda) aynı ısıda farklı şekillerde ısınacak ve soğuyacaktır. Dolayısı ile, karışımda kullanılan kimyasalların özellikleri, kullanıldığı sistem ve spesifikasyonları ile de uyumlu olmalıdır.
Buna ek olarak, sistemde kullanılan metallar ve plastik aksamların sağlığı açısından da uyum önem arzetmektedir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
Köpük önleyiciden bahsedilmişken, kimyasallarda bazı karışımların, bazı şartlarda ortaya çıkardığı olası köpüklenme ve dolayısı ile ürünün performansında kaybı önlemek için karışıma eklenen başka bir madde olduğunu belirtmek yalnış olmaz sanırım. Keza bu sefer de karışımı farklı bir yönden daha incelemek, konuyu derinlemesine analiz etmek için faydalı olacaktır (antifiriz nihai kullanıcısı için bu bilgiler çok anlamlı olmayabilir). Karışımda kullanılan kimyasalların her birinin özgül ısıları ve dolayısı ile maruz kaldıkları ısıya karşı gösterdikleri tepki farklı olacaktır. Çok genel bir örnek ile; ceteris paribus, su ve alkol (eş kaplarda ve eş miktarlarda) aynı ısıda farklı şekillerde ısınacak ve soğuyacaktır. Dolayısı ile, karışımda kullanılan kimyasalların özellikleri, kullanıldığı sistem ve spesifikasyonları ile de uyumlu olmalıdır.
Buna ek olarak, sistemde kullanılan metallar ve plastik aksamların sağlığı açısından da uyum önem arzetmektedir.

Hakan Bey
antifriz de en az motor yağı kadar önemli lakin öneminin farkında değiliz.
Toyota için de piyasada antifriz yok maalesef. çoğu ürün avrupa menşeili araçlara uygun ve 2-EHA içeriyor.
Toyota LLC ve SLLC fiyatları da el yakıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: Antifriz Seçimi, Dikkat edilecek hususlar (Antifrize dair her şey)
« Yanıtla #33 : Haziran 13, 2019, 13:17:00 »
    Bu konu da yağ konusu kadar ilginç geldi bana.. Silikat alüminyum koruyucu fosfat demir koruyucu özelliğe sahip diye biliyorum. Bunlar olunca motora ne zarar verir anlayamadım. Shell antifrizde silikat hariç hiç biri yok.  Total glaself silikatlar, fosfatlar, kromatlar, nitritler veya bor ihtiva etmez diyor, Toyota orjinal de fosfat var , diğerleri yok diye biliyorum. Shell silikat koyarken Toyota motorlara zarar verecek yoğunlukta mı koyuyor?
   Metalurji en zor konulardan biri, motor yapmak bu yüzden zor. Rusya, çin bile henüz motor üretemiyor.  Japon mühendisliğinin önerdiği Toyota  orjinal antifriz de olsa bu fiyatıyla pazarlamanın son noktasına ulaşmış...

ENEOS Hyper Cool Xb de 2-eha yyok, benzoaet var . Toyota LLC ye yakın bir ürün mü?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 2017 Hyundai i30
  • 46 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Haziran 14, 2019, 10:37:46 »
ENEOS HYPER COOL XB: etilen glikol, benzoat, borat
ENEOS Hyper Cool XLR: etilen glikol, 2-EHA
ENEOS ULTRA COOL VWR: gliserin (G13), 2-EHA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Haziran 14, 2019, 13:31:58 »
Hakan Bey
antifriz de en az motor yağı kadar önemli lakin öneminin farkında değiliz.
Toyota için de piyasada antifriz yok maalesef. çoğu ürün avrupa menşeili araçlara uygun ve 2-EHA içeriyor.
Toyota LLC ve SLLC fiyatları da el yakıyor.

Mrblar arkadaşlar, ben forumda yeniyim. Bu kadar kaliteli bir forum daha önce görmemiştim. Yıllarca Honda kullandım ki atmosferik motorlar Toyota ile aynı motor,  specific bir antifriz kullanıldığını hiç duymadım. Toyota servisleriyle Honda arasında çok fark varmış. Shell ,total gibi antifrizleri kullandım hiç sıkıntı olmadı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #36 : Haziran 14, 2019, 13:37:49 »
ENEOS HYPER COOL XB: etilen glikol, benzoat, borat
ENEOS Hyper Cool XLR: etilen glikol, 2-EHA
ENEOS ULTRA COOL VWR: gliserin (G13), 2-EHA
Sonuçta Eneos Cool Xb uygun mu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #37 : Haziran 14, 2019, 13:50:24 »

Mrblar arkadaşlar, ben forumda yeniyim. Bu kadar kaliteli bir forum daha önce görmemiştim. Yıllarca Honda kullandım ki atmosferik motorlar Toyota ile aynı motor,  specific bir antifriz kullanıldığını hiç duymadım. Toyota servisleriyle Honda arasında çok fark varmış. Shell ,total gibi antifrizleri kullandım hiç sıkıntı olmadı.
Uygun inceltme yapılarak koyulursa kısa vadede sıkıntı çıkarmaz önemli olan uzun vade kullanım sonuçlarıdır ve km ömürleridir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #38 : Haziran 14, 2019, 14:37:18 »
Uygun inceltme yapılarak koyulursa kısa vadede sıkıntı çıkarmaz önemli olan uzun vade kullanım sonuçlarıdır ve km ömürleridir.
Hondaların motor ömürleri gayet uzun, çoğunda lpg de olduğu halde. Specific antifriz kullan da, sorun yaşayan da duymadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #39 : Haziran 14, 2019, 15:00:10 »
Hondaların motor ömürleri gayet uzun, çoğunda lpg de olduğu halde. Specific antifriz kullan da, sorun yaşayan da duymadım.
Antifirizden dolayı sorun yaşamayabilir ama kullanım ömrü kısa olur,mesala Toyota'nın fabrika dolum antifirizi 160 bin km ömrü var ama piyasadan alınan x bir firmanın ürünü bu kadar dayanmaz ondan bahsettim.
TOYOTA CORONA 3S FE