Gönderen Konu: Subap Kaçağı Sorunu  (Okunma sayısı 2563 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: '09
  • 82 kere teşekkür etti
  • 40 kere teşekkür edildi
Subap Kaçağı Sorunu
« : Ekim 16, 2017, 09:13:54 »
Arkadaşlar geçen cuma aracımı Toyota Aksaray Özeller'e götürdüm. Aracımda birkaç sıkıntı vardı. Bunlar;

1-Aracın kornası çalışmıyor.
2-Özellikle ilk kalkış anında hafif bir şıkırdama ıslık karışımı bi ses geliyordu. Tıpkı bitik V kayışlarının soğuk havada çıkardığı ses gibi.
3-Araç rampa yukarı çekişten düşüyor. Ayrıca rölantide belli belirsiz bir tireme oluyor. Özellikle devir saatindeki 4. çizgide arada bir ufak dalgalanma oluyor. Ancak düz yolda 170-180 gibi hızları çok rahat görebiliyor.

Gelelim servisin tespitlerine:

1-Korna çalışmıyor çünkü spiral kablonun değişmesi gerekli dedi. Sanırım hava yastığı ve korna ile ilgili bazı bağlantı kablolarını kastetti usta. Yalnız anlamadığım bişey var. Madem kabloda sıkıntı var, o halde hava yastığının yol bilgisayarında arıza lambası yakması gerekmez miydi? Kablo için verdikleri fiyat 545 TL + 100 TL işçilik.
2-V kayışı 3 ay önce serviste orjinali ile değişmişti. Ben gelen sesin gergi bilyesinden olduğunu sanıyordum, değiştirilmesini istedim. Ancak servis buna gerek olmadığını ve kayışın gerdirildiğini söyledi, ses kalmadı dedi. Ancak bu ses hala geliyor.
3-Gelelim en can alıcı noktaya... Servis yaptığı kontrolde subaplarda kaçak olduğunu, 3. silindirin hemen hemen hiç çalışmadığını ve motor üst kapağının açılması gerektiğini söyledi. Fiyat olarak da minumum 3000 TL yi gözden çıkarmam gerektiğini belirttiler. Kapak açılıp gerekli kontroller yapıldığında masraf artabilirmiş. Silindir kapak revizyonu da yapılacakmış. Ayrıca oksijen sensörü de arızalı dediler ve onun için de 675 TL fiyat verdiler. Ben tabi o an şokkk  :blink: 

Herhangi bir işlem yaptırmadan çıktım.Arıza tespiti için de 150 TL aldılar  >:(  Kafayı yemek üzereyim. Arabam daha 134.000'de. Ne yapacağımı şaşırdım. Ne olur bana bi yol gösterin.  :(

Ayrıca son olarak not ekleyim. Garanti kapsamından yolcu hava yastığının ateşleyici mekanizmasını değiştirdiler. Yalnız yola çıktıktan uzun bir süre sonra arabadan bi kablo yanığı gibi çok keskin bir koku aldım. Ardından sanki lastik patlar gibi bi ses geldi. Sağa çekip aracın tekerlere, egzoza, motor bölümüne baktım. En ufak bişey yok. Bu taktıkları ateşleyici mekanizma bi sıkıntı çıkarmış olabilir mi sizce?

2007 Model Avensis 1.6 Elegant
1998 Model Corolla 1.6 Special GLİ
1998 Model Corolla 1.6 XEİ
2009 Model 1.6 E14 Corolla Elegant

Toyota Club Türkiye

Subap Kaçağı Sorunu
« : Ekim 16, 2017, 09:13:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
Ynt: Subap Kaçağı Sorunu
« Yanıtla #1 : Ekim 16, 2017, 10:54:41 »
toplam da 5.000 tl  tahmin ettikleri ancak sonuçta 7.500 tl gibi kapıdan çıkacağınız bir tablo.aksaray da özel servis varsa onlarında fikir ve fiyatlarını aldınız mı?( ateşleme fişeği yanık konusunu servise söyleyin)aksarayda özel toyota servisi yoksa ankarada size yakın şaşmaz da ki sürekli memnun olunan dörtnal veya istanbulda tem toyotaya başvurmanız.olaya sadece 3. silindir olarak bakmayın,açılınca açmışken komple rektifiye ve piston sekman değişimi krank taşlama vs diye işler çıkabilir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 16, 2017, 12:00:00 »
Ben durumdan bir şey anlamadım şöyle ki 3 silindir çalışan bir aracın yola çıkınca üs hızlara çıkması .3 silindir çalışıp rölantide normal olması hafif titremesi .Bence Ankara ya gelip Özel Toyota servislerine göstermenizde fayda var .Bence çok uçuk fiyat çıkmış .134 bindeki bir aracın bu denli masraf çıkarması garip geldi
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ekim 16, 2017, 12:11:23 »
toplam da 5.000 tl  tahmin ettikleri ancak sonuçta 7.500 tl gibi kapıdan çıkacağınız bir tablo.aksaray da özel servis varsa onlarında fikir ve fiyatlarını aldınız mı?( ateşleme fişeği yanık konusunu servise söyleyin)aksarayda özel toyota servisi yoksa ankarada size yakın şaşmaz da ki sürekli memnun olunan dörtnal veya istanbulda tem toyotaya başvurmanız.olaya sadece 3. silindir olarak bakmayın,açılınca açmışken komple rektifiye ve piston sekman değişimi krank taşlama vs diye işler çıkabilir.

Ben Aksaray'da ikamet etmiyorum Tokay Bey. Aksaray'da işim olduğu için ordan randevu aldım. Normalde Kırşehir'de kalıyorum. Servis bana piston vs. sıkıntı olmadığını, oralara kadar işlem yapılmayacağını söyledi. Maliyet ne kadara patlar bilmiyorum ama servislere pek güvenim yok. İstanbul'a Ufuk abinin yanına giderim sanırım.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 16, 2017, 12:13:46
Ben durumdan bir şey anlamadım şöyle ki 3 silindir çalışan bir aracın yola çıkınca üs hızlara çıkması .3 silindir çalışıp rölantide normal olması hafif titremesi .Bence Ankara ya gelip Özel Toyota servislerine göstermenizde fayda var .Bence çok uçuk fiyat çıkmış .134 bindeki bir aracın bu denli masraf çıkarması garip geldi

Yücel abi sanırım sıkıntı LPG kaynaklı. LPG ayarının doğru yapılmamış olması ve subapların dayanıklı olmamasından kaynaklı diye tahmin ediyorum. Ve üstüne servisin çıkardığı fiyat çok uçuk geldi. Ama kafamda hala çok büyük soru işaretleri var. Şöyle ki madem oksijen sensörü ve subaplar arızalı, neden yol bilgisayarı motor arıza uyarısı vermiyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: '16
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 17, 2017, 21:33:12 »
Sanırım servis çok abartmış olayı. Bahsettiğiniz arızaları olan bir araca bindiğimde titreşim çok aşırı rahatsız edici boyuttaydı. Bir başka arkadaşın da motor rektifiyesine kadar gitti olay bu titreşimli çalışmaktan. Onun aracı da 135000km deydi ne tesadüfse. Ama sorunu düzelmedi. En son aslında sorunun araç beyninde olduğu anlaşıldı. Çıkma beyin ile değişim yapıldı ve sorunlar düzeldi. Bence işinin erbabı bir usta bulup gösterin aracı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 82 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 18, 2017, 11:01:34 »
Sanırım servis çok abartmış olayı. Bahsettiğiniz arızaları olan bir araca bindiğimde titreşim çok aşırı rahatsız edici boyuttaydı. Bir başka arkadaşın da motor rektifiyesine kadar gitti olay bu titreşimli çalışmaktan. Onun aracı da 135000km deydi ne tesadüfse. Ama sorunu düzelmedi. En son aslında sorunun araç beyninde olduğu anlaşıldı. Çıkma beyin ile değişim yapıldı ve sorunlar düzeldi. Bence işinin erbabı bir usta bulup gösterin aracı.

Burda sanayide bi tanıdık ustaya götürdüm aracı. O da servisin büyük ihtimalle abartmış olabileceğini söyledi. Araç rölantide çalışırken 2.ve 3. silindirdeki bobinleri söktü ayrı ayrı. Her bobini söktüğünde araç teklemeye başladı, takınca araç düzeldi. Kendisinde arızalı olan bi araçta da gösterdi. Aracın bobinlerden birini sökünce motorun çalışmasında herhangi bir değişilik olmuyordu. Aracının silindirleri çalışıyor, sıkıntı yok. LPG kaynaklı belki tıkanıklık, kurum yada çok az bi kaçak vardır. Bunun için motoru açtırmana gerek yok dedi. Bende aracı benzinde kullanmaya başladım. Ve şu an bi problem yok gibi görünüyor.