Gönderen Konu: subap koruyucu katkılar  (Okunma sayısı 1876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 138000
  • Model Yılı: '10
  • 6 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
subap koruyucu katkılar
« : Ekim 12, 2017, 11:11:54 »
selam arkadaşlar.Aracımı gerçekten seviyorum ve korumak istiyorum.Araştırırken TUNAP 163 veya 164 diye subap koruyucu katkı gördüm.dediğine göre subapların üzerinde koruyucu tabaka oluşturup subap çakılmasını önlüyormuş.Ancak kafama takılan soru şu.Subapı koruyan bu kaplama ve ya herneyse oksijen sensörlerini veya katalitik konvertörü kaplayıp sorun yaratırmı.Yada ben fantastik mi düşünüyorum.Gerçekten işe yarar mı.İşe yararsa alıp atarım ama kullanan filan oldumu.sorun yaşayan yada çok memnun kalan ?

Bu arada araç avensis 1.6 1ZR motor

Toyota Club Türkiye

subap koruyucu katkılar
« : Ekim 12, 2017, 11:11:54 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
Ynt: subap koruyucu katkılar
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2017, 16:34:31 »
İleti değişmiş. Supap çakılmasından kastınız supap değişimi mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Ekim 13, 2017, 09:26:10 »
açıklamasında o şekilde yazıyordu.buna subap oturması filanda diyorlar ya.Sanırım subapların kapak ile arasında oturma yüzeyleri varya oraların aşınıp çökme yapması olması lazım.tabi çalışamaz duruma gelip subap değişimi gerektiren bir olay.youtube da var tunap diye girince çıkıyor bazı videolar.işyerinden yazdığımdan youtube a girip linki atamıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 904 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ekim 13, 2017, 09:52:42 »
Aracınıza fabrikanın önerdiği yağ dışında ekstra katkı koymayın eğer böyle bir şeyin faydası olacağını emin olsalardı Toyota kendisi tavsiye ederdi zaten . Ben şahsi olarak sadece şunu söyleyim yılda 1- 2 defa benzin katkısı kullanıyorum onun dışında aracıma mobil tam sentetik yağ ve orijinal  yağ filtresi kullanıyorum .Haricen hiçbir katkı kullanmıyorum tavsiye etmiyorum . Bir ara bor katkı meşhur oldu ondan sonra sanayide yağlama kanalı tıkanmasından yağ pompası tıkanmasında yatak saran motorlar doldu .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 13, 2017, 10:29:11 »
bu tür katkıların yan etkisi uzun vade de çıkabilir,tıpkı sigara gibi,stresimi atıyorum derken daha ölümcül işlere imza atılır.ankara efe de ki usta ile konuştuğum da ,yılda 2 defa yağ ve yağ filtresi değişimi dışında başka bir şey önermedi.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 6 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 13, 2017, 10:34:56 »
bu tür katkıların yan etkisi uzun vade de çıkabilir,tıpkı sigara gibi,stresimi atıyorum derken daha ölümcül işlere imza atılır.ankara efe de ki usta ile konuştuğum da ,yılda 2 defa yağ ve yağ filtresi değişimi dışında başka bir şey önermedi.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 13, 2017, 10:35:48
Aracınıza fabrikanın önerdiği yağ dışında ekstra katkı koymayın eğer böyle bir şeyin faydası olacağını emin olsalardı Toyota kendisi tavsiye ederdi zaten . Ben şahsi olarak sadece şunu söyleyim yılda 1- 2 defa benzin katkısı kullanıyorum onun dışında aracıma mobil tam sentetik yağ ve orijinal  yağ filtresi kullanıyorum .Haricen hiçbir katkı kullanmıyorum tavsiye etmiyorum . Bir ara bor katkı meşhur oldu ondan sonra sanayide yağlama kanalı tıkanmasından yağ pompası tıkanmasında yatak saran motorlar doldu .

haklısınız bu konuda bende aynı fikirdeyim.zaten dediğim yağ katkısı değil.yakıt katkısı.subapların üzerinde tabaka oluşturup aşınmayı engelliyormuş.Benzer bir ürün liqui molly blei ersatz diyede var.onları merka ediyorum ben.yağ katkısına kesinlikle karşıyım bende.Taki motor ölme derecesine gelince denenip süre kazanmak için yağ katkısı olabilir.