Gönderen Konu: Baskı Balata Rulman Değişimi  (Okunma sayısı 3022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Baskı Balata Rulman Değişimi
« : Ekim 12, 2017, 10:12:52 »
Arkadaşlar 2007 1000 motor benzinli arabamın şanzıman değişimi zamanı geldi. İzmir'deki yetkili servislerden aldığım fiyat 1500-1800 arası olabilirmiş. Özel servis orijinal parçayla değişimi, tornası ve şanzıman yağı değişimiyle  850 TL fiyat verdi.
Sorum şu:
1. 2007 Yaris 1000 motor benzinli aracın baskı, balata, rulman parçalarının orijinal olup olmadığını nasıl anlarım? Markası var mıdır? (Mesela bujileri orjinalde de "Deco" marka çıkıyor, dolayısıyla bunun orijinal olup olmadığı anlaşılabiliyor.)

2.İzmir'de orijinal parça satan yerler var mıdır? Yoksa her yedek parçacı "orijinal" adı altında satış mı yapıyor?

Toyota Club Türkiye

Baskı Balata Rulman Değişimi
« : Ekim 12, 2017, 10:12:52 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
Ynt: Baskı Balata Rulman Değişimi
« Yanıtla #1 : Ekim 12, 2017, 10:56:08 »
kimse malım orijinal değil demez,belki de gerçekten satan yerler vardır,ancak siz forumdan tem toyota ufuk sönmez beye şase numarası ile başvurun,istediğiniz yedek parçalardan bahsedin aracınıza en uygun ve orijinal parçaları temin edin,bayraklı civarında toyotacı oğuz usta ile temasa geçin,yapılacak en mantıklı seçim budur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Baskı Balata Rulman Değişimi
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2017, 16:05:25 »
Tokay Bey, yanıtladığınız için ve önerileriniz için teşekkür ederim. Ufuk Bey’e de mail atarak soru mu sordum. Ama sanıyorum bu baskı balata için de bir marka ya da seri numarası var, bunu bilirsem rahat edeceğim. En azından kendim alabilirim ya da özel servis parçayı getirdiği zaman orjinalliğini anlayabilirim gibi geliyor.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 12, 2017, 16:38:35
Sorumu daha ayrıntılı sorarsam piyasada: VALEO (Fransız) LUK (Alman) AISIN (Japon) SACHS bu markalar orjinal olarak gösteriliyor. Yaris 1.0 Terra fabrika çıkışı hangisini ya da burada yazmayan hangi markayı kullanıyor?
MAPA CLUCH, MARS gibi yan sanayi markaları da var. Biz tüketici olarak doğru bilgiye nasıl ulaşacağız. Lütfen bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 13, 2017, 12:33:27
Araştırmalar TEM'den Ufuk Bey'in yanıtı ve daha önce açılan konuda yine Ufuk Bey'in yanıtına göre: Valeo'dan piyasada iki çeşit var orijinal Fransız, Kore Fason. Her ikisi de pek tavsiye edilmiyor.
AISIN genelde Toyota Yarislerde çıkan marka ama piyasada satılanlarla orjinali arasında fark olduğu söyleniyor. Zaten Tuzla'da üretim yapıyormuş.
LUK Alman, her yerde fiyatı yüksek orijinal Yarislerde de bu marka çıkabiliyormuş, olumsuz bir yorumla ya da tavsiyeyle karşılaşmadım.
Sanki LUK mantıklı geldi...