Gönderen Konu: Toyota Corolla Ön Görüş Kamerası Montajı Nasıl Yapılır? - Video'lu  (Okunma sayısı 8329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 41000
  • Model Yılı: '15
  • 330 kere teşekkür edildi
Merhabalar,

Bu videomda Corolla aracıma ön görüş kamerası nasıl takılabileceğini, gerekli video ve elektrik bağlantısının nasıl araç içine alınabileceğini anlatmaktayım.

Buradaki amacım, ön park sensörlerimin göremediği kaldırımları görebilmek ve park etme işlemlerinde görsel destek amaçlı bu uygulamayı gerçekleştirdim.

Ön ızgaralar arasına yerleştirdiğim kameranın video sinyalini, kullanmakta olduğum 10.2” multimedya ekranımın (https://youtu.be/DOgamjrZQfo) video sinyal portuna bağlantısını yaptım.
(Böyle bir ekrana sahip olmayanlar, benzeri uygulamayı monitörlü dikiz aynasıyla yapabilirler)

Ürüne ait link: http://s.aliexpress.com/MviANJNR

Uygulamaya Ait Video: https://youtu.be/aNmoI0LOfmg

Saygılarımla, iyi seyirler.
Emre

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 1500
  • Model Yılı: '20
  • 27 kere teşekkür edildi
Tebrik ediyorum. Youtube kanalındaki videolarının hepsini izledim. Gerçekten yeteneklisiniz.

Kendi corollama da yapmak isterim ama cesaret edemiyorum 😁

Emre Bey, bu arada ayna modülünüzde sıkıntı var mı? Aracıma (corolla 2014 advance dizel) taktırmak istedim. Birkaç yetkili servisi aradığımda uyumsuzluk yapıyor artık takılmıyor diyorlar...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
Elinize sağlık güzel olmuş. Yalnız merak ettiğim bir konu var, geri görüş kamera içindeki mesafe skalasının yukarı -aşağı gibi bir ayarı varmı acaba. Benim avensis aracımda da bu sıkıntıyı yaşıyorum.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar
Tebrik ediyorum. Youtube kanalındaki videolarının hepsini izledim. Gerçekten yeteneklisiniz.

Kendi corollama da yapmak isterim ama cesaret edemiyorum 😁

Emre Bey, bu arada ayna modülünüzde sıkıntı var mı? Aracıma (corolla 2014 advance dizel) taktırmak istedim. Birkaç yetkili servisi aradığımda uyumsuzluk yapıyor artık takılmıyor diyorlar...

Teşekkürler

Sizde yapabilirsiniz:)

Ayna modülünde hiçbir uyumsuzluk veya ölümsüzlük yaşamadım

Mesaj Birleştirildi: Ekim 08, 2017, 20:22:23
Elinize sağlık güzel olmuş. Yalnız merak ettiğim bir konu var, geri görüş kamera içindeki mesafe skalasının yukarı -aşağı gibi bir ayarı varmı acaba. Benim avensis aracımda da bu sıkıntıyı yaşıyorum.

Maalesef böyle bir ayar yok maalesef.
Emre

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Elinize sağlık güzel olmuş. Geniş açılı kamera ile daha geniş bir alan görme imkanı yakalanabilir miydi acaba.

Sanırım bu kameraları standart teyplere olma ihtimali yok.

Benimde kafamda 360 panoramik görüş kamerası takmak var ama ona da ayrı bir ekran gerekiyor standart ekranlara takılmaz sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar
Maalesef orjinal ekranlarla olmuyor hocam
Emre

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 39650
  • Model Yılı: '12
  • 96 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
Güzel olmuş elinize sağlık. Bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın lütfen. 10,2 inç ekranınız orijinal fabrika çıkış ekranımı ? yoksa uyumlu bir model mi ( farklı marka ) alıp kendiniz taktınız ? yani orijinal ekranda aux video girişi var mı ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar
Güzel olmuş elinize sağlık. Bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın lütfen. 10,2 inç ekranınız orijinal fabrika çıkış ekranımı ? yoksa uyumlu bir model mi ( farklı marka ) alıp kendiniz taktınız ? yani orijinal ekranda aux video girişi var mı ?

Evet sonradan uyumlu bir ekran montajı yapmıştım. 

Normalde bizim orjinal ekranlarda video girişi mevcut değil maalesef.

Bizim ekranlar sade ve basit yapıda olduğundan Android ekranla değişimini yapmıştım.
Emre

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 39650
  • Model Yılı: '12
  • 96 kere teşekkür etti
  • 70 kere teşekkür edildi
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. İyi günlerde kullanın inşallah

Mesaj Birleştirildi: Ekim 18, 2017, 16:37:07
Peki bir şey daha sorsam size. winCE tabanlı cihaza android yüklemek mümkün mü acaba ? youtube de yüklemeyle ilgili videolar var ama ben yapamadım sanırım. sizin böyle bir uğraşınız oldu mu ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 82000
  • 63 kere teşekkür etti
  • 26 kere teşekkür edildi
Değerli arkadaşlar birkaç ay önce aldığım android multimedya navigasyonla gelen geri görüş kamerasını aracın orjinal kamerasını kullandığımdan boştaydı. Bende boşta kalmasın deyip araç ön kamera olarak kullanmak istedim.
Acaba bu kamerayı bu amaçla kullanabilirmiyim.
Eğer kullanabileceksem navigasyona bağlayacağım video ucundaki kırımızı tetikleyici kabloyu diğer uçtaki kırmızıyla bağlayabilirmiyiz? Yada bağlantıyı nasıl yapacağım.

Şimdiden saygılar.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 11, 2017, 12:36:07
Değerli arkadaşlar birkaç ay önce aldığım android multimedya navigasyonla gelen geri görüş kamerasını aracın orjinal kamerasını kullandığımdan boştaydı. Bende boşta kalmasın deyip araç ön kamera olarak kullanmak istedim.
Eğer kullanabileceksem navigasyona bağlayacağım video ucundaki kırımızı tetikleyici kabloyu diğer uçtaki kırmızıyla bağlayabilirmiyiz? Yada bağlantıyı nasıl yapacağım.

Şimdiden saygılar.

yardımcı olacak arkadaş yok mu?

Bu arada bir uçtaki siyah be kırmızıyı kullanmayacağım sadece diğer uçtaki (video girişindeki uçta ) tetiklemeyi + kontak 12v ucuna bağlarsam yetiyor sanırım.
Emin değilim ama.
Yeni Toyota Corolla 2013 Premium Benzin + LPG  Manuel.....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar

Şimdiden saygılar.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 11, 2017, 12:36:07
yardımcı olacak arkadaş yok mu?

Bu arada bir uçtaki siyah be kırmızıyı kullanmayacağım sadece diğer uçtaki (video girişindeki uçta ) tetiklemeyi + kontak 12v ucuna bağlarsam yetiyor sanırım.
Emin değilim ama.

Videolarım arasında böyle bir çalışma mevcut.

Yapmanız gereken işlem aynısı olacaktır

Emre

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 63 kere teşekkür etti
Emre bey teşekkürler

Kabloyu uyyun yerlerden geçirerek içeri almak biraz bizi zorlayacak. Bu arada geçen güzergahlarda da radyatör gibi ısı kaynaklarından sakınmak olacak.

Sağolun müsaid zamanda işe koyulacağım. Ayrıntılı bilgi videonuzda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 15 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Merhaba,

Avensis için ön logo içi kamera ve Touch 2'ye giriş için gerekli kablo hazırda bekliyor.

Herhalde bir süre daha Emre Bey'in touch 2'nin nasıl sökülüp takılacağını göstereceği keşif amaçlı videoyu yayınlamasını bekleyeceğim...

Saygılarımla,

Mesaj Birleştirildi: Kasım 13, 2017, 09:02:34
Bu resimde sökme takma şematik olarak gösteriliyor fakat bir amatör olarak benim için yeterli olmuyor.
Toyota Avensis Advance 1.6 Valvematic 2016

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 63 kere teşekkür etti
Emre Bey
1.sorum:
Benim araç premium. kabloyu içeri alma yeri paylaştığınız videodan farklı acaba kabloyu içeri alma yolu başka var mı?

2.Sorum:
Kamerayı medyaya giriş- çıkış kabloları olan kablolardan birinde CAM-POW yazan kırmızı kablo var tetikleme kablosuna bağlayabilirmiyim?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 15, 2017, 22:16:20

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
    • Emre A. Bayar
Emre Bey
1.sorum:
Benim araç premium. kabloyu içeri alma yeri paylaştığınız videodan farklı acaba kabloyu içeri alma yolu başka var mı?

2.Sorum:
Kamerayı medyaya giriş- çıkış kabloları olan kablolardan birinde CAM-POW yazan kırmızı kablo var tetikleme kablosuna bağlayabilirmiyim?

Mesaj Birleştirildi: Kasım 15, 2017, 22:16:20

Aslında resimde göründüğü gibi amortisörün arkasında kalıyor ve biraz çalışması maalesef zor.

Iç kısmında ise üzerine izole malzeme geliyor ve hafiften esnetin videodaki gibi göreceksiniz.

Araç içine tersi tarafındanda alabileceğiniz geçiş noktası var ama bu direksiyonun arka taraflarına denk geldiğinden burda çalışmak biraz daha zor olabilir.

Beslemesi için cam pow kablosuna mı bağlamak istiyordunuz. Eğer bu kabloda 12v çıkışı varsa kamerayı çalıştırmak için bağlayabilirsiniz. Benim ekranda böyle birşey olmadığından bilmiyorum bu kablonun etkisini açıkçası.

Mesaj Birleştirildi: Kasım 17, 2017, 22:19:12
Merhaba,

Avensis için ön logo içi kamera ve Touch 2'ye giriş için gerekli kablo hazırda bekliyor.

Herhalde bir süre daha Emre Bey'in touch 2'nin nasıl sökülüp takılacağını göstereceği keşif amaçlı videoyu yayınlamasını bekleyeceğim...

Saygılarımla,

Mesaj Birleştirildi: Kasım 13, 2017, 09:02:34
Bu resimde sökme takma şematik olarak gösteriliyor fakat bir amatör olarak benim için yeterli olmuyor.

Böyle bir çalışmaya hayır demem ama arkadaş çevremde böyle bir çalışma yapabileceğim kişi yok maalesef.

Aslında datasheet e bakarak yapılabilecek bir çalışma, zor olmaz diye düşünüyorum.
Emre

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Emre hocam çok güzel açıklayıcı bir video paylaşmışsınız. Fotoğraflar ve videodan çok şey öğrendim.
Merak ettiğim durum ise bu kameranın sürekli açık olması kameranın ömrüne bir etkisi olur mu? Acaba av in uygulamasına basınca güç verecek şekilde nasıl ayarlanabilir?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.