Gönderen Konu: Yaris 2007 - Aracın bir çalışıp bir çalışmaması durumu  (Okunma sayısı 2306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '07
  • 13 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
İyi günler arkadaşlar Yaris’te her şeyin normal olmasına rağmen bir an çalışıp ardından başka bir an çalışmadığıyla ilgili konular açılmış ama hepsi çok eski olduğu için başıma geleni sizinle yeni konu açarak paylaşayım belki de çözüm olabilir.
Bende 1.0 Yaris 2007 benzinli düz vites var, Debriyaj arkasındaki sensörün duvarı(plakası) basılmaktan ötürü geriye yatıyormuş onu biraz daha dikleştirince sensör daha hızlı devreye giriyor dolayısıyla çalışıp çalışmama durumu çözümlendi :)
Yaris’im bir sabah çalışıyor bir sabah çalışmıyordu ya da  aynı sabah iş yerinden ayrılırken çalışmıyordu.  Farklı günler giydiğim ayakkabılarla debriyajın arkaya değmesinin farklı olduğunu hissettim, kavradım  :D Bir an aydınlandım.
Bu sorun beni çok daha zor durumlarda da bıraktı. Özellikle arabayı aldığım bayan debriyajı bırakmadan kullandığı için o “sensör duvarı” iyice arkaya yatmış, debriyaj da yine aynı sebebten çok sertleştiği için kavrama noktasını kaçırıyordum. Araba stop ettiğinde tekrar ani kaldırmalarda araba bir türlü çalışmıyordu, debriyaja ayağımın muhtelif yerlerleriyle çeşitli denemeler yapmak suretiyle çalıştırabiliyordum, tabii arkada bekleyen arabaların korna sesleri eşliğinde, servise gidip ustayı yanıma alıp olayı yaşattım, servis ustası hemen arkaya yatan sensör duvarını dikleştirdi ve sorun çözüldü.
İkinci vitese atarken ses çıkma problemi yaşayanlar için de çözüm olabilir: İkinci vitese atarken de büyük ihtimalle sensör tam algılamadığı için ses çıkarma sorunu ortaya çıkıyor olabilir, bu soruna da çözüm bu olabilir. Çözümünün servis ücreti 0 lira. Bir penseyle dikleştiriyorlar, siz de servise gitmeden yapabilirsiniz.

Toyota Club Türkiye