Gönderen Konu: Araç Kullanırken Bel-Sırt ve Diz Ağrıları Yaşayanlar  (Okunma sayısı 8334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
Bu konudan dünya üzerinde milyonlarca sürücünün muzdarip olduğu bir konu.Esasında sadece araç kullananlar değil,ofiste,işyerlerinde oturduğu sandalye ve çalıştığı masaya kadar bu rahatsızlıklara sebep olan sorunlar silsilesi mevcut.
Araç koltuklarında kullanılan sünger kalitesinden tutunda,ergonomik tasarım hatalarına veya araç kullanırken kendi sürüş pozisyonumuza kadar bir çok sebep var.
Kendimde yaklaşık 10 yıldır araç kullanan birisi ve hekim olarak benzer problemlerden son 1 yıldır muzdarip olmaya başladım.

Ancak kendi aracımda dahi elektrikli bel desteği sistemi olmasına rağmen malesef tam çözüm olmuyor.
Sürücü koltuğuna ortopedik bel desteği minderleri alınsa dahi bu seferde kalçanızı ve dizlerinizi öne doğru ittiği için diz ekleminiz koltuktan öne doğru çıkıp alt kısımları desteksiz kalıyor.

Bu nedenle premium seviye araçlarda artık ön koltuklarda diz ve baldır destekleri konulup koltuk ön kısımlarının öne doğru uzaması sağlanıyor.
Ancak bu destekler bizlerin kullanmış olduğu standart araçlarda yok malesef.

Benim gibi bu konulardan muzdarip üyelerimiz fazlaca olduğunu düşünüyorum ve bulduğunuz çözümleri veya yapabileceğimiz farklı çözüm önerilerini buradan paylaşmanızı rica ediyorum.

Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç Kullanırken Bel-Sırt ve Diz Ağrıları Yaşayanlar
« Yanıtla #1 : Ekim 02, 2017, 12:10:50 »
En ucuz öneri sık mola vermek. Bedava.
2. Olarak titreşim yapan masaj minderleri düşünülebilir. Titreşim kan akışını hızlandırır sonuçta.
3. Olarak yazın terleme kışın üşüme olabiliyor. Bu nedenle hem ısıtma hem havalandırma hem de masaj özelliği olan minder kullanılabilir. 
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 150000
  • Model Yılı: '09
  • 125 kere teşekkür etti
  • 106 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ekim 02, 2017, 12:22:53 »
Şimdi hastaneden eve geldim konu da tam üstüne oldu :) Bel, boyun ve sırt ağrılarımdan dolayı artık hastaneye gitme gereği duydum, çok şükür sonuçlarda bir sıkıntı çıkmadı ama sırt ağrılarımı bir de bana sorun. Öyle ki araç kullanırken eskiden molasız 6-7 saat gittiğim oluyordu bu yaz tatil ve gezi programı yaptık 2-3 saatten sonra mola vermeden edemedim belim boynum ağrır oldu. Araç bel destekleri bana da yetersiz geliyor, ortopedik bel minderi aldım kocaman oldu hem koltuğu arkaya itmem gerekti hem de dediğiniz gibi bacaklar öne çıktı ordan sıkıntı yaşadık. Çareyi tam bulamadım ama thy uçaklarında verilen yastıklar var onlardan birini rica ettim hostesten aldım onu koyuyorum belime, bel boşluğunu dolduruyorum en azından. Boyuna da boyunluk aldım o da pek faydalı gelmedi açıkçası. Mutlu hocamın dediği gibi masajlı falan bir minder belki etkili olabilir ancak kesin sonuç nedir bilen biri varsa süper olacak  :)
Corolla 1.4 D4D Elegant 2009 Siyah 127.000 km-158.000km
Auris 1.4 D4D Comfort Extra 2012 Beyaz 96.000 km
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ekim 02, 2017, 12:33:02 »
Vallahi ben doktor olarak bu işin tam çözümünü bulamıyorum.
Bel bölgesindeki Paraspinal kas grubunun spazmı sonucu ağrıyı veya tutukluğu yaşıyoruz.
Ancak kas gevşetici veya ağrı kesici nereye kadar kullanılacak?
Bu başlık altında düşüncelerimizi paylaşırsak belki bir sonuç çıkartabiliriz gibime geliyor.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ekim 02, 2017, 12:55:11 »
Bir de ben uzun yolculuklarda bir noktadan sonra istemsiz olarak hep kaykılarak oturuyorum. :D
Bir tamamen sağa kayıyorum, bir tamamen sola kayıyorum. Galiba bu da ağrının oluşmasını engelliyor.

Bekir abi, doktor olarak bulmuşken hazır seni.  :rofl: Konuyla da uzaktan da olsa alakası var sonuçta. Bende kuyruk sokumundan itibaren yukarı doğru 3 adet küçük fıtık var. Uyurken iki yan tarafımın da uyuşması ve bu nedenle ağırması ayrıca da kalktıktan sonra bel ağrısı nedeniyle doktora gitmiştim. Doktoru gördükten sonra geçmişti. Yazın bel kası kuvvetlendirici egzersizleri yaptım sıkıntı yaşamıyordum. Fakat bayram sürecinde egzersizleri yapamadım. Bel ağrısı yaşamıyorum ama şu aralar her iki yanımda uyuşmasından ötürü sürekli dönüp durmaya başladım yine. Bunun fıtıkla alakası var mıdır? Fıtıklar ayağıma vurmuyor hiçbir şekilde.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ekim 02, 2017, 13:30:17 »
Mutlu hocam söylediğin bölge L3-L4-L5 denen bel boşluğu bölgesine uyan alan.
Bel fıtıklarının en çok gözlendiği alandır.
Ancak halk arasındaki tabirle Fıtık ile Fıtık başlangıcı farklı şeylerdir.
Sendeki muhtemelen Fıtık başlangıcı.
Dolayısı ile elinde ağırlık taşırken veya yük kaldıracağın zaman dizlerini bükerek eğilip sonrasında tekrar ayağa dizlerinin üzerinden kalkmam gerekir.
Ellerine aldığın bir yükün omurgana 4 ile 5 kat fazla aktarıldığını unutma.
Bel ve karın kaslarını güçlendirmen muhakkak şart ancak evde mutlaka Plates topun olması gerekiyor birde açma ve germe hareketler için elastik band gerekir.
Klasik Fizik Tedavi egzersizleri çok işe yaramayabilir,bu nedenle Spor Hekimliği denen branştan poliklinik randevusu alıp, bir gözükmenide tavsiye ederim.Çünkü onların yaptırdığı egzersizler çok daha farklıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ekim 02, 2017, 14:15:53 »
Madem Mutlu Hocam sordu bir de ben soru sorayım  :D
Bekir abi benim de bel ve boyun MRları sonucunda belde ufak bi fıtık vamrış ama başlangıç dedi doktor. Nasıl bir başlangıç bilmiyorum 2009 yılında ilk fıtık teşhisi konulmuştu ve ağrılarım çok arttı şu sıralar, fizik tedavi verir diye beklerken ilaç verdi doktorum boyun ağrıları için de vitamin kullanman lazım dedi b12 iğnesi, suda çözünen magnezyum tabletleri ve damla şeklinde d3 vitamini verdi. Ayrıca "artıcross" diye 60 tabletlik bir vitamin verdi. Eczane yok dedi muadil vitaminler var dedi ama doktor illa bunu al demişti onu mu alayım illa faydası olur mu ne dersiniz? Bel boyun ağrılarına ne önerirsiniz? Ağrı var diye ileri derece spor da yapamıyorum sadece yüzebiliyorum şu sıralar.

Bir de abi doğru araç sürüş pozisyonu ve koltuk oturuş şeklinin resimlerini veya gösterilişini yaparsanız bir doktor olarak bu başlık altında çok yardımı olacaktır. Belki de rahat ediyoruz diye ayarlıyoruz koltuğu kendimiz ama sağlıksız bir postür oluyor bilemiyoruz.
Hiçbir şeyi ben yaptım deme. Ele geçirdiğin tüm kaleler, kazandığın tüm başarılar Allah’ın bir lütfudur.(Kanuni Sultan Süleyman)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 228 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ekim 02, 2017, 14:17:23 »
Bende bel-sırt-diz değil de, boyun ağrısı mevcut. Muhasebe müdürlüğü yaptığımdan dolayı sürekli masa başındayım ve son zamanlarda boyun ağrım iyice rahatsızlık vermeye başlayınca doktora gittim. Masa başında, bilgisayar kullanma pozisyonunun (gözler ekranda, eller klavye üzerinde) boyun ve sırt ağrılarına sebebiyet verdiğini söyledi. Araç kullanırken ensemin boşlukta olması ağrı yapıyordu. Bir de ben çok deli yatarım yatakta. kolumu yastığın altından geçirmeden uyuyamam. Uyku pozisyonum da sıkıntılı. Gece visko malzemeli boyun yastığı kullanıyorum. Günde düzenli olarak doktorun söylediği boyun egzersizlerini yapıyorum. Uzun süreli araç kullanımlarında, koltuk kafalığının oraya tam ense kökümü dolduracak küçük yastık, minder..vs birşey koyuyorum.  Sıkıntı tam olarak ortadan kalkmadıysa da, eskisi kadar rahatsız edecek boyutta değil şu aralar. Ama ben özellikle boyun egzersizlerinin çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Boyun kaslarının güçlenmesi, ağrıyı azalttı gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ekim 02, 2017, 15:25:36 »
resimlerinize bakıyorum da,çok gençsiniz ,bizler ne yapalım? işin temelinde masa başı işler,ayakta çok kalmak,yokuş yukarı elde yük taşımak,hareketsiz yaşam vs var,dr.tavsiyelerini tam yerine getirmeli ve önerilen hareketleri sürekli yapmalı.en önemlisi türk kası denilen göbeğin kalbe ve omurlara ve dizlere verdiği zararı dr umuz anlatsın,hele yaş ilerleyince..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 125 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Ekim 02, 2017, 16:33:24 »
resimlerinize bakıyorum da,çok gençsiniz ,bizler ne yapalım? işin temelinde masa başı işler,ayakta çok kalmak,yokuş yukarı elde yük taşımak,hareketsiz yaşam vs var,dr.tavsiyelerini tam yerine getirmeli ve önerilen hareketleri sürekli yapmalı.en önemlisi türk kası denilen göbeğin kalbe ve omurlara ve dizlere verdiği zararı dr umuz anlatsın,hele yaş ilerleyince..
Tokay abi haklısınız, ama sizler bizlerden daha organik beslendiniz, daha doğal şartlarda yetiştiniz bunların da etkisi var diye düşünüyorum :) Babaannem 92 yaşında maşallahı var hala evinin bahçesini yıkıyor merdiven çıkıyor vs. gözlerini saymazsak sağlığı yerinde çok şükür, bu sene de biraz dizlerinden şikayetçi olmaya başladı :) Eskilerde imkan yoktu belki ondan dolayı bizler gibi bilinçsiz sporlar yapmadılar, araç yoktu yürüdüler koştular ondan da sağlıklı bir gelişim evresi geçirdiler bence. Zaten şimdi herkes o organik yaşamın peşine düştü bu da ayrı bir başlık oluşturur ve çok da konuşulur gerçi. Dediğiniz gibi spor, yanlış beslenme, hareketsizlik vs. bu rahatsızlıkların başını çekiyor.
Not: Resminize bakılırsa altta yazan yaşla alakanız yok diyebiliriz bence :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Verso
  • Kilometre: 33000
  • Model Yılı: '11
  • 93 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ekim 02, 2017, 16:46:31 »
Takip
0 'dan 100 km 'ye 10 saniyede çıkabilirsin belki, ama önemli olan kaç saniyede durabildiğindir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ekim 02, 2017, 17:03:24 »
Spor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ekim 02, 2017, 20:04:41 »
+Akıllı saat ucuzundanda olasa edinin.Sizi her saat başı hareket etmeniz konusunda uyarıyor.
Alttaki yorumları okudum Allah hepinizin şifasını versin,yaş ortalaması yükselmiş bana forumdan müsade :)
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Gayrimeşgul
    • INSTAGRAM
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 684 kere teşekkür etti
  • 2108 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ekim 02, 2017, 21:08:56 »
Bence ideal sürüş pozisyonunda kullanılmamasından kaynaklı. Ben böyle rahat diyorum değilde koltuk en altta, sırt sabitken direksiyona bilegimizin değmesi lazım. Ben tek karşıya 500 km yapıyorum sıkıntısız
intagram.com/tosicorolla16
youtube.com/kaankara

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 35
  • Model Yılı: '15
  • 4 kere teşekkür etti
  • 85 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ekim 02, 2017, 21:48:18 »
Ayn olay bende de oluyor özellikle uzun yolda boyunum tutuluyor. Sırt ağrısı olmuyor minder var her koltukda zaten. Ben Kaan arkadaşımızın dediği gibi doğru sürüş pozisyonunda arac sürülmediğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yani araç sürerken tam belimizi koltuğa yaslamayıp bir bölümünü yaslıyoruz yada koltukda eğri oturuyoruz.
-KARABÜK ÜNİVERSİTELİ TRABZONSPORLULAR-
-CEVAP YAZARKEN ALINTI YAPINIZ-

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ekim 03, 2017, 19:47:15 »
Bence ideal sürüş pozisyonunda kullanılmamasından kaynaklı. Ben böyle rahat diyorum değilde koltuk en altta, sırt sabitken direksiyona bilegimizin değmesi lazım. Ben tek karşıya 500 km yapıyorum sıkıntısız
Yine en başta spor şart Kaan. İleri Sürüş Teknikleri bölümümüzde daha detaylı paylaşmıştık, dediğin gibi doğru oturma pozisyonu da çok önemli, sadece fiziksel yorgunluk değil, araç hakimiyeti açısından da. Ayarlama konusunda direksiyon-bilek hizası çok doğru. Yalnız bir noktaya dikkat etmek gerekir, önce eller değil, ayak ayarlanır. Kollar da ona göre ayarlanır.

Diğer yandan Uludağ Üniversitesi ile Tofaş'ın çok güzel bir çalışması vardı, makale olarak yayımlanmıştı. Hem pratik deney ile, hem model analiz ile çok anlamlı sonuçlar alınmıştı.
İnsanın araç ile temas noktaları bazında da incelemek lazım. Ayrıca göğüs kafesi bölgesi doğal frekansı 3-6Hz, kafa, boyun bölgesi doğal frekansı 20-30Hz. olması ile araçta, vücut ile trmas noktalarında oluşan frekanslar da önemli.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ekim 03, 2017, 19:55:15 »
Sayın doktorum,Bekir Bey, araç kalitesini biraz artırmanız sıkıntınızı giderebilir.Audi vb...😀😀😀

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ekim 03, 2017, 20:13:15 »
sevgili forumdaşlarım, herkese yaşı ne olursa olsun 5 dakika sağdan sola 5 dakika soldan sağa doğru hula hup hareketi yapmanızı tavsiye ediyorum. faydasını görünce bana dua edersiniz.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 506 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Ekim 03, 2017, 22:08:46 »
Sayın doktorum,Bekir Bey, araç kalitesini biraz artırmanız sıkıntınızı giderebilir.Audi vb...😀😀😀

Zaten ilk mesajımda bahsetmiştim,premium araçlarda bu sorunlar çözülüyor diye!
Ancak kendi felsefeme göre o paralara kadar yükselip sonrada aldığın aracı sokağa bırakmak veya %80 şehir içi kullanmak bana ters  :olmamış: :olmamış:

Bu nedenle kullandığım araç üzerinde bir takım düzenlemeler veya kendimde bir takım değişiklikler yapmam gerekiyor.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 03, 2017, 22:11:36

Kaan aslında sürüş pozisyonumda pek bir sorun yok.
Ancak dikkatimi çeken bir nokta var,aracın koltuklarındaki nubuk kaplamasının olduğu kısmın yan taraflarındaki alacantra deriye denk gelen bacak kısımlarım bir süre sonra o bölgede rahatsız oluyor.
Aslına bakacak olursan geçen sene 15 gün bende kalan Opel İnsignia'da bel ve bacaklarım inanılmaz rahat etmişti ve Alacantra deri filan değil tamamen kumaş kaplamaydı.
Yeni Avensislerde dikkatimi çeken ise koltuklarda yanal,sırt ve bel destekleri bir hayli arttırılmış olması.
Muhtemelen bu konuda araçta bir takım eksiklikler olduğunu fark etmiş olmaları lazım.