Gönderen Konu: Motorlu taşıtlar vergisine %40 zam !!!  (Okunma sayısı 7811 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: Motorlu taşıtlar vergisine %40 zam !!!
« Yanıtla #40 : Eylül 28, 2017, 10:10:17 »
“Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılır.” Yine aynı madde ekliyor: “Bakanlar Kurulu bunu yeniden değerleme oranının yüzde 50'sini geçmemek üzere artırabilir, yüzde 20'sini geçmemek üzere azaltabilir.” Yani Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yapılacak zam, 2017 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı yüzde 9.7'nin en fazla yüzde 50 üzerinde olabilir. O da yuvarlak hesap yüzde 15 olur. Bunun üzerindeki vergi zammı yasaya aykırıdır. Bir tüketici hakları koruma derneğinin yapacağı itirazla bu artış yargıdan döner.

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/mtv-artisi-yasal-degil-2028149/

Bu açıklamayı biraz popülist görüyorum.. Kanuna aykırıdır ve yargıdan döner denmiş.. Kanunu kim koyuyor, bu zammı yapan.. Dolayısı ile kanun rahatlıkla değiştirilebilir veya yeni kanun çıkarılabilir..
2017 C-HR Hybrid Diamond

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Eylül 28, 2017, 10:10:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 19000
  • Model Yılı: '15
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Eylül 28, 2017, 10:21:53 »
Hayırlı olsun mu diyeyim, geçmiş olsun mu?

Yunanistan'da kriz dolayısı ile (bir anlamda batma) bir çok vergiyi arttırdı.

Yukarıda bazı yazılar yazılmış, fikri hür insanlar etrafa bakınca çok fazla israf, düzensizlik olduğunu görüyordur.
10 km lik bir yol asfaltlanıyor (çok güzel), yılı dolmadan yarısı kazılıp, boru döşeniyor. Sonra yarısı tekrar asfaltlanıyor, bir kaç ay sonra enlemesine boru bağlantıları için tekrar kazılıyor ve sonuç; ötv, mtv zammı.

Bu ülkeyi gerçekten seven, yaşı, cinsiyeti, inanışı, mesleği, eğitimi ne olursa olsun herkes eminim ıstırap çekiyordur.

artan uretim ihracat yok, vergiler var malesef. Petrol bu kadar dusuk fiyatta iken biz en yuksek fiyatta kullanan ulkelerden biriyiz. Motorlu tasit alinirken odedigimiz miktarin %40 -%45 i vergi.  Simdi de bir vergi kalemine bir anda %40 zam yapiliyor. Gercekten biraz acimasiz bir karar.

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Eylül 28, 2017, 10:31:11 »
Allah vicdan versin.

Devlettin karşısında boynumuz kıldan ince. Ancak ortadaki absürt durumlar vatandaşı canından bezdiriyor.  Sadece vergiler değil artık canım ülkemde yaşamak gerçekten çok güç, bu vergiler ve zamlar hayat kalitemizi düşürmesinden ziyade bizleri psikolojik olarak yoruyor. Kime baksam borç içinde sürekli borç ödeme peşinde(ben dahil :) ) Tabiri caizse mala ha-mallık ediyoruz. Bundan dolayı diyorum bizlere müstahak. Baktığın zaman adam asgari ücretle çalışıyor cebinde maaşının 3 katı fiyatında bir telefonla geziyor. E bunu gören bilen yetkililer, benim vatandaşım bununda altından kalkmasını bilir diyerek yüklüyor da yüklüyor. Olan bilinçli tüketiciye oluyor. Allah sonumuzu hayır etsin, vicdanlı, adaletli yöneticilerle idare edilmeyi nasip etsin.
Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: A-
  • Model Yılı: -
  • 7 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #43 : Eylül 28, 2017, 11:41:08 »
Muhtemelen 1 yada 2 sene denenecek bir sistem olacak. İyiyse,ittiraz eden yoksa devam. Her çeşit sistemi deneme yanılma yönteminin uygulama ülkesiyiz. Bizim tabii kaynağımız "VERGİ".. Kutsaldır neticede.. Tabi bu arada olan vatandaşa, paralarda kasalara,kutulara ;) (ümidim vatana,yola,toprağa gitsin ama..)
Yukarıda belirtilmiş "sabit bir sistem getir 2 yıl 3 yıl" yada açıklamanı doğru ve mantıklı yap daha kabul edilebilir olsun. Böyle "çalıyor, eziyor, istediğini yapıyor" zihniyeti oluşuyor doğal olarak.
Dikkatli yolculuklar..
Rabbim kaza bela vermesin..

Corolla 2006 HB Terra D4D (12.2016 - 06.2018)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '22
  • 1214 kere teşekkür etti
  • 2229 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #44 : Eylül 28, 2017, 12:33:37 »
Yeni yapılan açıklama bu yıl alınan araçlara %40 zam uygulanmayacakmış, bu da ayrı bir tartışma konusu.

http://www.milliyet.com.tr/naci-agbal-mtv-artisi-bu-yil-ekonomi-2527540/
Emniyet kemeri sizi sevdiklerinize bağlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 102201
  • Model Yılı: '13
  • 154 kere teşekkür etti
  • 317 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #45 : Eylül 28, 2017, 13:28:43 »
sen istediğini ye de, bize ne karışıyorsun (1)

yazıya Allah Vatan yaz primi yap, iyi taktik.

%40 gibi fahiş bir zam var, %30'luk vergi dilimleri var bu zam yağmurunda, ama hala buraya gelip iş bilmez şekilde bütçeyi batıranları savunabilen şahıslar var. Çok ilginç bir durum.
yahu arkadaş o kadar ön yargılısınız ki, kendi kurduğunuz yanlış cümleyi bile başkalarına atfediyorsunuz. işinize gelmedi mi hemen siyasi yalaka yaftası vuruyorsunuz.eğriye eğri doğruya doğru demesini bilin yeter, ama elinizde bilgi olsun, elle tutulur tutarlı bir gerekçe olsun. her şeyin suçlusu devlet deyip işin içinden çıkıyorsunuz. bir tane devlet var ama komuta eden bir tane değil ki. birinin ak dediğine öteki kara diyor. ak la karayı ayırt etmek bize düşüyor, bu da devleti suçlayarak olmaz.
 yapılan bir iş birinin işine geliyorsa sesini çıkarmıyor. işine gelmez se bas bas bağırıyor. vergi sistemi baştan aşağı yanlış zaten. aranızda esnaflar var şirketler var. her yıl aldığını araçları filo-şirket üzerinden alıp yakıtı bakımları dahil vergiden düşüyorsunuz! ! ! bu mantık lı mı? özürlülere tanıan haklardan yararlanmak için hastane hastane gezen sağlıklı insanlar yok mu? sadece şarkı söyleyip torba dolusu para kazananlar vergi vermeye gelince kaçacak yer arıyorlar, vergini ver deyince de ya okul yaptırıp yada hayır kurumuna para verip vergiden düşüyorlar. bakkal manav avm emlakçı mütahit bir yıl kar gösterip öbür yıl zarar göstermiyor mu. üçkağıdı devlet mi yapıyor yani ? ? ? vatandaş olarak bunlara da dur demeyi bilmiyoruz.
 herhangi bir ilçede bakın ilçe diyorum. tarım ilçe müdürü, sağlık müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, kaymakam, üniversite rektörü, sekreteri..... bunların herbirinin çifter çifter şöförleri makam araçları sekreterleri korumaları var. siz tutturmuşsunuz en tepedekilerin bindiklerine yaptıklarına gittiklerine geldiklerine. bir ilçede bu kadar masraf varken siz bakanlarla vekillerle uğraşıyorsunuz. sorunun tespitini  düzgün yapın lütfen.

yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Güya kibar olabilmek icin Giresun u Kiresun yapanlar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '11
  • 80 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #46 : Eylül 28, 2017, 13:43:26 »
bu millete revamıdır bu. açık maçık derler suriyelileri maaşa bağlarlar..
ne bu topraklar kana doymuş... ne de bu millette akacak kan tükenmiş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #47 : Eylül 28, 2017, 14:29:45 »
yahu arkadaş o kadar ön yargılısınız ki, kendi kurduğunuz yanlış cümleyi bile başkalarına atfediyorsunuz. işinize gelmedi mi hemen siyasi yalaka yaftası vuruyorsunuz.eğriye eğri doğruya doğru demesini bilin yeter, ama elinizde bilgi olsun, elle tutulur tutarlı bir gerekçe olsun. her şeyin suçlusu devlet deyip işin içinden çıkıyorsunuz. bir tane devlet var ama komuta eden bir tane değil ki. birinin ak dediğine öteki kara diyor. ak la karayı ayırt etmek bize düşüyor, bu da devleti suçlayarak olmaz.
 yapılan bir iş birinin işine geliyorsa sesini çıkarmıyor. işine gelmez se bas bas bağırıyor. vergi sistemi baştan aşağı yanlış zaten. aranızda esnaflar var şirketler var. her yıl aldığını araçları filo-şirket üzerinden alıp yakıtı bakımları dahil vergiden düşüyorsunuz! ! ! bu mantık lı mı? özürlülere tanıan haklardan yararlanmak için hastane hastane gezen sağlıklı insanlar yok mu? sadece şarkı söyleyip torba dolusu para kazananlar vergi vermeye gelince kaçacak yer arıyorlar, vergini ver deyince de ya okul yaptırıp yada hayır kurumuna para verip vergiden düşüyorlar. bakkal manav avm emlakçı mütahit bir yıl kar gösterip öbür yıl zarar göstermiyor mu. üçkağıdı devlet mi yapıyor yani ? ? ? vatandaş olarak bunlara da dur demeyi bilmiyoruz.
 herhangi bir ilçede bakın ilçe diyorum. tarım ilçe müdürü, sağlık müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, kaymakam, üniversite rektörü, sekreteri..... bunların herbirinin çifter çifter şöförleri makam araçları sekreterleri korumaları var. siz tutturmuşsunuz en tepedekilerin bindiklerine yaptıklarına gittiklerine geldiklerine. bir ilçede bu kadar masraf varken siz bakanlarla vekillerle uğraşıyorsunuz. sorunun tespitini  düzgün yapın lütfen.

Balık baştan kokar misali bu durum. Hem milletin düşünce yapısı sağlıklı değil, tabandan gelen bir mentalite bozukluğu var, tepedekiler de bir şey demeyince olan masuma oluyor. İşine gelmiyor diye başbakanı istifa ettirtip sivil darbe yapan, kendi içindeki fetöcüleri metal yorgunluğuna izin vermeyiz diye istifa ettirten devletin tepesi istese bu müsriflikleri engelleyemez mi? Audilerin yanına passat mı çekeceğim diyen belediye başkanını örnek olması nedeniyle görevinden azletmiyor mesela? Lüks gözükmemiz diğer devletlerin bizi kıskanmasını sağlıyor tabi.

Niye bu şerefsizlikleri yapanlardan canını acıtıp fazlasıyla ceza alıp cebini doldurabilecekken ve bu şerefsizliklerin önüne geçebilecekken, bunlardan para toplayamayan devlet vergisini zamanında ödeyen namuslu vatandaşın cebine gözünü dikiyor? Elektrik kayıp kaçak ücretinin iptalini kanunla engellemek gibi.

Yanılmalarla, şu bizi kıskanıyor demeyle devletin yönetilmediğini görüyoruz. İşin daha da kötüsü adam gibi lider vasıflı başka kimse yok ülkede. Bu durum da kötü aslında, partilerin icraatleri yerine halk olarak lider karizmasına bakıyoruz sadece. Gelişemeyen demokrasimizin göstergesi bir nevi bu da.

Bir üzücü öteki durum da, işi fanatikliğe getiren, tecavüz sevdiğinden geldikçe ses çıkarmayan kesim.

--------------------------
Geçen haberlerde görmüştüm, tasarruf baştan başlasın diye. Şu poşet uygulaması ile ilgiliydi sanırım. Önce büyük şirketler başlasın ki, halkın geneline yayılsın diye bir öneri sunuyordu. Tasarruf da aynı misal.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • MEB
  • Model Yılı: '17
  • 68 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #48 : Eylül 28, 2017, 15:02:57 »
Arif bey sizin yazınızın şu kadar bir bölümünü aldım buraya kopyaladım yapıştırdım..
((herhangi bir ilçede bakın ilçe diyorum. tarım ilçe müdürü, sağlık müdürü, ilçe milli eğitim müdürü, ilçe jandarma komutanı, ilçe emniyet müdürü, kaymakam, üniversite rektörü, sekreteri..... bunların herbirinin çifter çifter şöförleri makam araçları sekreterleri korumaları var. siz tutturmuşsunuz en tepedekilerin bindiklerine yaptıklarına gittiklerine geldiklerine. bir ilçede bu kadar masraf varken siz bakanlarla vekillerle uğraşıyorsunuz. sorunun tespitini  düzgün yapın lütfen.))

Ya arif bey, bu insanlar almanyanın memurumudurki böyle konuşuyorsunuz. Bu yazdığınız İlçe görevli memurları bizim ülkemizin memurları bunlara çıkan ödenekleri iyi olsun diye yada kötü olsun diye onaylayan veren, bizim bakanlarımız vekillerimiz onaylıyor, yani bu görevlilere bu lüksü sağlayan Almanyanın vekilleri değil. Hatta eskiden aracı olmayan ilçelerede bu sene gönderilen araçlarıda bu vekillerimiz onayladı. Arif bey siz ne anlatmak istiyorsanız böyle anlatamazsınız, iyice düşünüp öyle yazın lütfen. Saygılar sevgiler.
2003 benzinli  terra 1.6 VVT-I  dan sonra 2017 1,6 advance manuel benzinliyle yola devam.

Üç günlük seyisler ve 40 Yıllık işi karıştırıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #49 : Eylül 28, 2017, 15:09:05 »
bakın işte olay öyle değil. emir geldi, şu şu araçlar hizmet aracı olarak kullanılacaktır diye, makamda kullanılmayacak diye, ben en alttaki biri olarak nasıl deyim bu hizmet aracı buna binemezsin diye. işte bunu diyemiyoruz halk olarak, memur olarak. emirler geliyor ama uygulayan yok.
yaris fun multidriveS 2013  beyaz lpg-brc + cruise control + speed limiter + android multimedya + geri görüş + ....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Trafik medeniyettir, buna uyan medeni kişidir...
  • 254 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #50 : Eylül 28, 2017, 15:09:39 »
Sade bir vatandaş olarak zamlara üzülmemek kızmamak mümkün değil. Belli ki sıkıntı büyük. Bu kadar büyük oranlı zamlar pek hayra alamet olmasa gerek. Uzun yıllardır böylesini hatırlamıyorum. Sadece mtv değil. Ücretliden alınan gelir vergisinden kurumlar vergisine, şekerli içeceklerden kira gelirlerine kadar birçok kalemde çok ciddi artışlar var. Bu artışlar enflasyonu daha da körükleyecektir. Yöneticilerimiz bunları bizden daha iyi biliyorlardır.

Beni eleştirebilirsiniz belki ama bütün bunların yerine tavandan tabana bir kereye mahsus "servet vergisi" alınsa. Mesele memleketse ben bireysel olarak bunu vermeye razıyım. Devletin elinde herkesin kaydı kuyudatı var.

1)  1994 Tempra SX A Beyaz    2) 1997 Mazda 323 Yeşil  3) 2005 Honda Civic Vtec Bej   4) 2011 Toyota Avensis Elegant Extra Beyaz
5)  2005 Honda Jazz Elite Cvt Kırmızı 6)  2011 Honda Civic A/T Elegance Füme
7)  2012 Honda CR-V Executive Beyaz 8) 2011 Kia Picanto Hiper A/T
9)  2012 Honda Jazz Fun Cvt Beyaz  10) 2016 Honda CR-V Executive 1.6 Zf A/T 11) 2017 Civic Eco Elegance

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • 60 kere teşekkür etti
  • 139 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #51 : Eylül 28, 2017, 16:06:52 »
Toplanan bu vergilerin verimli kullanıldığından (çarçur edilmediğinden) nasıl emin olabilirsiniz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 1998 TOYOTA RAV4 2.0
    • atilla abinin araba ve toyota dostları
  • Araç: Rav 4
  • Kilometre: 247500
  • Model Yılı: '98
  • 580 kere teşekkür etti
  • 954 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #52 : Eylül 28, 2017, 16:07:03 »
Ak parti herhalde artık iktidar olmaktan yoruldu, nasıl yaparızda 2019 seçimlerini kaybederiz diye uğraşıyor.
1998 TOYOTA RAV4 2.0 manuel ,http://www.toyotadostlari.com/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 1000
  • Model Yılı: '24
  • 15 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #53 : Eylül 28, 2017, 16:15:34 »

devletle hükümet aynı şey değil, gerçi son zamanda parti devleti var oradan karıştırılıyor galiba. Bakanla vekille, devleti yönetenlerle uğraşıcaz tabi kimle uğraşıcaz başka sokaktaki adamla mı? Yetkiyi kullanan sorumluluğu alır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #54 : Eylül 28, 2017, 16:27:01 »
su kadar yazışmanın arkasından hala kendimi ifade edemiyorum. ben şunu yada bunu kayırmıyorum.
 şu an alınan vergiler gereğinden fazla yüksek. sigara alkol akaryakıt ve üstüne üstlük ötv denen illet.
 yönetim 2 yanlış 3 doğru - 2 doğru  1 yanlış politiklar uyguluyor.
 yukardan verilen emir aşağıda uygulanmıyor. bunlar samimi olarak düşündüklerim ve gördüklerim.
  ama kalkıpta herşey yanlış her şeyi bunlar yanlış yapıyor demek te yanlış.
  önceden yapılan yanlışları bunlarda devam ettiriyor. işte en buyuk hataları bu.
şimdi biz kalkıp bu ne bi çim devlet böyle devletmi olur kahrolsun yerin dibine girsin vs vs diyemeyiz dememeliyiz ben bunu diyorum.

Mesaj Birleştirildi: Eylül 28, 2017, 16:44:26
siyasi düşünce yada görüş adı her neyse. adını ne koymak isterseniz:
bir şeye doğru yada yanlış diyemiyoruz. herşeyine doğru yada her şeyine yanlış diyoruz ve bu noktada kaybediyoruz. evde eşimize çocuğumuza sözümüz geçmezken iş yerinde patron çalışanlarına derdini anlatamazken, kalkıp devleti yönetenlere bunu bunu yapamıyor diye en üst perdeden ahkam kesiyoruz. yönetenlerin doğru yaptığına evet bunu doğru yaptılar bu iyi oldu, bunu yanlış yaptılar bu olmadı, şöyle yapsalardı daha iyi olurdu demiyoruz. az önce dediğim gibi ya hep doğru kabul ediyoruz ya hep yanlış kabul ediyoruz, biz böyle taraftar olunca da onlar istediğini yapmaya devam ediyor. neden ? çünki ne yaparsa yapsın kabul etmeyenler var. ne yaparsa yapsın olduğu gibi kabul edenler var.
 her hangi bir konu hakkında bak bu iyi oldu önceden böyle idi deyince  insanlar cevaben diyor ki, yok efendim o günün şartları farklı idi, o gün dolar şöyle idi, o gün internet yoktu, teknoloji şöyle idi, şartlar böyle idi konjektür farklı idi diyor. bunu diyen taaaaaa o günki şartları hesap etmeden kalkıp, Atatürk e Vahdettin'e Abdülhamit'e Fatih'e Yavuz'a kolayca laf atabiliyor. demezler mi o zaman bu ne perhiz bu ne lahana diye.
 benim derdim siyaset siyasiler şu bu değil. devletimiz vatanımız güçlü olsun, bizlerde rahat yaşayalım. ben bunu diyorum. iki müdüre iki bakana kızıp devlete hakaret etmeyi hoş karşılamıyorum. 3. dünya savaşı çıktı çıkacak, savunma sanayinin büyümesi gerekiyor, sizlerinde dediği gibi alsınlar vergilerimizi, kazançlarımızı ama lütfen düzgün kullansınlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 149000
  • Model Yılı: '09
  • 341 kere teşekkür etti
  • 233 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #55 : Eylül 28, 2017, 21:09:57 »
“Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılır.” Yine aynı madde ekliyor: “Bakanlar Kurulu bunu yeniden değerleme oranının yüzde 50'sini geçmemek üzere artırabilir, yüzde 20'sini geçmemek üzere azaltabilir.” Yani Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne yapılacak zam, 2017 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı yüzde 9.7'nin en fazla yüzde 50 üzerinde olabilir. O da yuvarlak hesap yüzde 15 olur. Bunun üzerindeki vergi zammı yasaya aykırıdır. Bir tüketici hakları koruma derneğinin yapacağı itirazla bu artış yargıdan döner.

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/mtv-artisi-yasal-degil-2028149/

Tekin bey, bu konuda yerden göğe kadar haklısınız. Kanunen bu zam yapılamaz. Ancak bunun çözümünü de buldular. Torba yasaya bununla ilgili bir madde sokuşturdular ve bu maddeyi uyarladılar. Artık yargıdan dönemeyecek çünkü kanuni hale geldi.

Bu açıklamayı biraz popülist görüyorum.. Kanuna aykırıdır ve yargıdan döner denmiş.. Kanunu kim koyuyor, bu zammı yapan.. Dolayısı ile kanun rahatlıkla değiştirilebilir veya yeni kanun çıkarılabilir..

Fehmi bey işleyişi biliyor.
2009, Lacivert, Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited, A/T, C/C,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #56 : Eylül 28, 2017, 22:08:32 »
Bir KHK ile bi ÖYP'li araştırma görevlilerinin kazanılmış haklarını alıp tamamen iş güvencesi bırakmayanlar, prof doçları korumak için ÖYP'lileri fetöcülükle suçlayanlar mı istediği zammı getiremeyecek. :)
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #57 : Eylül 28, 2017, 23:05:54 »
50.000 liralık araca 50.000 lira vergi alınıp 100.000 liraya satılıyor.Bu duruma yeterince tepki hiç bir zaman gösterilmiyor.Ama Mtv zammı girişimine müthiş tepki var.Garip bir ülkeyiz.Mtv zammı girişimine bu tepkinin olduğu yerde, sıfır araç vergilerindeki durum karşısında çok çok cılız sesler.İkinci eli yüksek satıyor,sıfır aracı pahalı alıp mutlu oluyoruz.Ben 100.000 liraya aldım diye övünüyoruz da.Hatta 2 yaşında araçları satarken neredeyse sıfır araba parası istiyoruz.Bu kafa yapısı bizde oldukça işimiz zor.Bu arada MTV faiş zam girişiminin,gelen tepkilerle azaltılacağından da eminim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #58 : Eylül 29, 2017, 00:00:04 »
Bu zam bu oranda gerçekleşirse ne ilk ne de ikinci taksidi öderim, borcum olsun, bi ara bakarız.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • 154 kere teşekkür etti
« Yanıtla #59 : Eylül 29, 2017, 16:18:30 »
eğer yazılan haberler doğruysa, yazıklar olsun o koltuklarda oturanlara. israil firmalarının vergi borçları affedilsin, kendi vatandaşımıza ver sopayı, ver pompayı. yazıklar olsun o koltuk sahiplerine.