Gönderen Konu: Kilometre saatim çalışmıyor.balıkesirde kimse bilmiyor.nasıl halledebilirim.  (Okunma sayısı 3413 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
96 model corolla xei var.aldığımda adam gizlemiş sonradan farkettim hem genel hem günlük kilometre saati çalışmıyor.161.000 km takılı kalmış.Balıkesir merkezdeki sanayiye gittim herkes o bilir ona gidiyorum şu usta bakıyor ona gidiyorum ama kimse bilmiyor bizim aracın saatide enteresan görünümü mekanik ama içi farklımış galiba.

nasıl olacak bu iş...

Bu arada bizim araçların lpg li olarak ortalama kaç kuruş yakıyor?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
Göstergenin arkasındaki bağlantılar kontrol edilmeli,bunlarda halat yok. Göstergenin içinde hassas küçük dişliler var. Gösterge tamiri bulamaz iseniz iyi bir oto elektrikçi sorunu çözer.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
Birkaç oto elektrikçisine gittim beni aşıyor dedi.mekanik değil elektronik dedi.biri yapıyor dediler gittim adam yapıyorum ama tempralarınkini yapıyorum seninki mekanik değil dedi.

kimi beyinciye git
kimi elektrikçiye git
kimi servise git
kimi.....

nasıl olabilir...

Mesaj Birleştirildi: Eylül 25, 2017, 11:20:42
balıkesirde kim yapar bunu

yada ben kendim nasıl bakayım neresine bakayım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
Videoda nasıl söküldüğü yazıyor arkasında 3 tane soket var boyut ve renkleri farklı paneli komple söküp kontrol edebilirsin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
söktük neyini nasıl kontrol edicez..gösterile ilgili birşey yok bu videoda.birde göstergeleri dijital mi görüntüsüde farklı bunun...

yada balıkesirde bildiğiniz usta varmı yaptırabilceğim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 500 kere teşekkür etti
söktük neyini nasıl kontrol edicez..gösterile ilgili birşey yok bu videoda.birde göstergeleri dijital mi görüntüsüde farklı bunun...

yada balıkesirde bildiğiniz usta varmı yaptırabilceğim.
Balıkesir'in neresi? Forumda Balıkesir'ddn Yüksel Işık var epeydir görünmüyor. Yakınlardaysa sana yardımcı olur. Tamir videoları genelde pek olmaz. Videodaki gösterge modifiye yapıldı ondan farklı görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Elektronik dedikleri,  çalışma biçimi elektronik  yani.  Yani klasik olanlarda şanzumandan  bir  çelik tel  gelir kilometre saatinin arkasına, ve kilometre saatinin içindeki dişlileri manuel olarak döndürür bu sayede günlük ve genel kilometre çalışır.   Bizim araçlarda (bendeki 98 model)  işte o şanzumandan gelen çelik tel  yok, tamamen elektrik sinyalleri ile alıyor motorun devir bilgilerini, bu nedenle elektronik.

Göstergeyi açtıktan sonra şöyle göz ile  kontrol  edin, belli mi  olur bir dişli yerinden çıkmış olabilir,  elektronik kart üzerinde  bir iletken yol kalkmış olabilir.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
Elektronik dedikleri,  çalışma biçimi elektronik  yani.  Yani klasik olanlarda şanzumandan  bir  çelik tel  gelir kilometre saatinin arkasına, ve kilometre saatinin içindeki dişlileri manuel olarak döndürür bu sayede günlük ve genel kilometre çalışır.   Bizim araçlarda (bendeki 98 model)  işte o şanzumandan gelen çelik tel  yok, tamamen elektrik sinyalleri ile alıyor motorun devir bilgilerini, bu nedenle elektronik.

Göstergeyi açtıktan sonra şöyle göz ile  kontrol  edin, belli mi  olur bir dişli yerinden çıkmış olabilir,  elektronik kart üzerinde  bir iletken yol kalkmış olabilir.

Göstergeyi yerinden sökmek kolaydır ancak göstergenin arkasını sökmek kolay değil. Kaç yapayım derken göz çıkarabilir.
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Göstergeyi yerinden sökmek kolaydır ancak göstergenin arkasını sökmek kolay değil. Kaç yapayım derken göz çıkarabilir.

Özcan nerelerdesin yahu, özlettin kendini.  Göstergenin arkası da  kolay sadece 3 taneydi  galiba  soket  var ve hepsi birbirinden farklı  daha sonra yanlış takma sorunu olmuyor.
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
Özcan nerelerdesin yahu, özlettin kendini.  Göstergenin arkası da  kolay sadece 3 taneydi  galiba  soket  var ve hepsi birbirinden farklı  daha sonra yanlış takma sorunu olmuyor.
Bildiğin dünya telaşı ile uğraşıyoruz :)

Ben kutunun açılmasını söylemek istemiştim zorluk konusunda.
Dörtnal Toyota Sadık ustaya anlattım bu durumu. @Murat Cankuş (38618) gösterge panelini söküp bize göndersin arızayı gideririz dedi. Ama şunu da ekledi; "bazen gösterge panelinde değilde tesisatta da sorun olabiliyormuş. Bu nedenle aracın olması en sağlıklı sonucu verir" dedi.
Murat bey siz arızanın gösterge panelinde olduğundan eminseniz adresi alalım gönderin Ankara'ya. Ya da aynı araçtan bir tane bulabilirseniz kendi panelinizi diğer xei'ye takar denersiniz. Çalışmazsa sorun göstergede çalışırsa tesisatta sorun var demektir. Bu doğrultuda tamiri için kesin bir bulgu oluşur.
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR