Gönderen Konu: Çok tuhaf bir durum  (Okunma sayısı 4512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 140000
  • Model Yılı: '07
Çok tuhaf bir durum
« : Eylül 20, 2017, 21:02:50 »
Merhaba arkadaşlar forumda arama yaptım ama sorun ile ilgili içerik bulamadığım için bu başlığı açtım.
2007 1.6 benzin-lpg corollam var. Sabah ilk çalıştırmada hemen çalışıyor ama arabayı 15 20 dakika stop ettikten sonra geç çalışıyor bazen ilk marşta almıyor ikincisinde alıyor. Motor sıcakken yani stop ettikten bir kaç dakika içinde çalışıyor . Bir çok ustaya gösterdim herkes farklı bir şey diyor ama çözüm olmadı. Yardımcı olursanız memnun olurum . 4 aydır aracı bu şekilde kullanıyorum
🚘

Toyota Club Türkiye

Çok tuhaf bir durum
« : Eylül 20, 2017, 21:02:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
Ynt: Çok tuhaf bir durum
« Yanıtla #1 : Eylül 20, 2017, 21:26:04 »
Muhtemelen lpg ayarın sorunlu,
Map uyuşmazlık sorunu var.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #2 : Eylül 20, 2017, 22:26:58 »
LPG ayarınıda gösterdim yaptırdık ama değişen birşey olmadı.
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #3 : Eylül 20, 2017, 22:44:41 »
Başka sebebi olma ihtimali çok düşük.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #4 : Eylül 20, 2017, 22:55:45 »
Ahmet bey ilginiz teşekkürler bu aşamada ne yapmamı tavsiye edersıniz. Bu arada tüp markası atiker
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
« Yanıtla #5 : Eylül 20, 2017, 23:04:09 »
Aracı incelemem lazım,
İncelemeden yorum yapamam.

LPG ayarı yapılması tam bilinmediginden çıkan sorunlar bunlar.
Kesin demiyorum, ama %99 LPG ayarı.
AP900 Cruise control

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2017, 10:26:21 »
Şimdiye kadar ondan fazla yere gösterdim. Hatta bi usta komple lpg sistemini devre dışı bırakarak denedi yine olmadı. Bi ustada yakıt pompasından olduğunu söyledi. Araç daha önce arkadan kaza geçirmiş yakıt pompasına kadar vurmuş anlayacağın ben ondan şüpheliyim
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 56000
  • Model Yılı: '10
  • 73 kere teşekkür etti
  • 21 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2017, 10:37:28 »
Aynı sorun bende de var. Araç soğukken canavar gibi çalışıyor. Ama motor ısındıktan sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda geç alıyor marşı. Bende şuan da çalışmama gibi bir durum yok ama marşı geç alıyor. Bi kaç ustaya sordum ama henüz bir çözüm bulamadık. Biri krank sensörünü temizleyelim dedi. Temizledik ama değişen bir şey olmadı. Diğeri bu sıcaklarda olabiliyor dedi. Kışın olmaz dedi :) . Araştırdım bende biraz. LPG Regülatör arızası olunca olabiliyormuş bu durumlar. Henüz baktırmaya fırsat bulamadım. Sorunu bulursan paylaşırsan seviniriz.
''Üzülme! Der Mevlana Hazretleri ve Şöyle Devam Eder: ''Kaybettiğin Her Şey Başka Surette Geri Döner''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #8 : Eylül 21, 2017, 17:55:22 »
Naim bey atiker servisine gösterdim regülatör için usta baktı geri hava kaçırıyormu diye çok çok az geri kaçırdı bunun için regülatör değiştirmeye gerek yok dedi. Bende de çalışmama diye bişey yok sadece biraz geç marş basıyor bazen 4 - 5 saniye sürüyor. Ama sabahları ve stop ettikten sonraki ilk bir iki dakika içinde sorun yok hemen marş basıyor stop edip 10 - 15 dakika sonra geç basıyor
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 97000
  • Model Yılı: '11
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 21, 2017, 19:49:09 »
sa kardes % 90 ıhtımalle benzın pompası pompan ılk basta sogukken calısıyor sonra ıstop edıyorsun tekrar basıyorsun calısmıyor pompa ısındıgımdan ıslevını görmuyor stop edın normal calıstırın calısmazsa tup tusuna basarak dırek tuple caslıstırın eger dırek tuple calısırsa benzın pompası

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #10 : Eylül 21, 2017, 22:03:10 »
sa kardes % 90 ıhtımalle benzın pompası pompan ılk basta sogukken calısıyor sonra ıstop edıyorsun tekrar basıyorsun calısmıyor pompa ısındıgımdan ıslevını görmuyor stop edın normal calıstırın calısmazsa tup tusuna basarak dırek tuple caslıstırın eger dırek tuple calısırsa benzın pompası
Ahmet bey teşekkürler bende benzin pompasından şüpheleniyorum fakat bundan iki ay önce Toyota nın ücretsiz benzin pompası ile ilgili servise çağırmaları üzerine ustaya sorunu söyledim yaptığı işlemin yanında sorunu da giderdiğini söyledi . İlk başta sorun giderilmiş gibi görünüyordu ama sorun devam ediyor. Sorun tam olarak istop ettikten 10 15 dakika geçtikten sonra marşı geç basıyor. İstop ettikten 1 yada 2 dakikalık sürede sorun olmadan hemen marş basıyor sabahları da sorunsuz hemen alıyor
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #11 : Eylül 25, 2017, 22:57:16 »
İki gündür marş alma süresi biraz daha düştü. Eskisi gibi fazla zorlanmadan alıyor. Acaba sıcaklarda olur diyen ustanın teorisi doğrumu çıktı 😊 Çözemedik gerçekten tuhaf bir durum
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1146 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2017, 08:46:26 »
ustanın teorisi doğru çıkabilir,benzin otomatiği ısınınca sorun olur,beklerken yazın üzerine ıslak bez koyardık,soğuyunca benzini çeker çalışırdı,siz yine toyota servise gidip sorunun geçmediğini söyleyin,belki garantiden yakıt pompasını değiştirirler.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2017, 11:48:09 »
       Aynı sorun benim aracımda da vardı. Her usta bir şey söyledi, en sonunda forumlarda regülatörün kaçırmasıyla ilgili bir durumdan kaynaklanacağını okumuştum. LPG'yi taktırdığım yere gittim, durumu anlattım. Malum cevap:"MÜMMMMKÜN DEĞİL", sonra ısrarlar falan filan derken regülatörü değiştirdik de, sorun çözüldü. Yani sorun büyük ihtimalle regülatör kaynaklı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #14 : Eylül 28, 2017, 20:01:41 »
       Aynı sorun benim aracımda da vardı. Her usta bir şey söyledi, en sonunda forumlarda regülatörün kaçırmasıyla ilgili bir durumdan kaynaklanacağını okumuştum. LPG'yi taktırdığım yere gittim, durumu anlattım. Malum cevap:"MÜMMMMKÜN DEĞİL", sonra ısrarlar falan filan derken regülatörü değiştirdik de, sorun çözüldü. Yani sorun büyük ihtimalle regülatör kaynaklı.

Hakan bey sizdeki sorun yukarıda anlattığım sorunun aynısımıydı? Sabah ilk marşta ve motor sıcakken ki marşta sorun yok. Bana da bir usta regülatör olabilir deri sonra içi su dolu bir pet bağladı bir hortumla geri kaçırma varmı yokmu diye . 3 dakika içinde az bir kaçırma oldu bunun için regülatör değiştirmene gerek yok defi. Birde bu regülatör kaça değişiyor
🚘

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 176000
  • Model Yılı: '08
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #15 : Ekim 08, 2017, 00:02:29 »
lPG  enjektörleri kaçırıyor olabilir .  Lpg serviste enjektörleri kontrol ettirmenizde fayda var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 90000
  • Model Yılı: '19
  • 15 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ocak 18, 2018, 11:49:20 »
Geç çalışmayla ilgili daha önceden epey bir uğraşıdan sonra usta lpg sisteminin elektrik aldığı yeri değiştirince düzelmişti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 259400
  • Model Yılı: '95
  • 72 kere teşekkür etti
  • 61 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ocak 18, 2018, 14:52:00 »
Benim aracımda da aynı sorun vardı, lpg tankının üzerindeki vanayı kapatıp bir kaç gün kullandım ve sorun kalmamıştı. Hangi parçanın arızalı olduğunu bilmediğimden, regülatör, gaz kesici, enjektör ve filtreyi set halinde satın alıp ustaya değiştirttim. Yaklaşık 1 aydır sorunsuz kullanıyorum.
Efsane '95 XEI

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota Corolla
« Yanıtla #18 : Nisan 08, 2018, 02:26:58 »
Benim aracımda da aynı sorun vardı, lpg tankının üzerindeki vanayı kapatıp bir kaç gün kullandım ve sorun kalmamıştı. Hangi parçanın arızalı olduğunu bilmediğimden, regülatör, gaz kesici, enjektör ve filtreyi set halinde satın alıp ustaya değiştirttim. Yaklaşık 1 aydır sorunsuz kullanıyorum.

Tamer bey sizdeki sorun anlattığım sorun gibi miydi? Motor çok sıcak ve çok soğukken sıkıntı yok. Sabahları mesela hemen marş alıyor. Atiker servisine götürdüm. Usta baştan sona kontrol etti. Özellikle regülatöre baktı sorun yok dedi. Emin  olmak için gaz vanasını kapatıp yaklaşık 250 km benzinde de kullandım ama sorun yine devam ediyor. En son usta sorun lpg sistemi ile ilgili değil dedi. Ayrıca Check Engine  uyarısı veriyor hata koduna baktım “katalitik konvertör kritik eşiğin altında “ uyarısı imiş.

1-Acaba katalizör sisteminden olabilir mi?
2-Würt marka enjektör temizleyici kullansam faydası olur mu?
3-En son benzin pompasından şüpheliniyorum
4- İstanbul izmit usta tavsiyesi var mı?
🚘