Gönderen Konu: SUV SAVAŞLARI  (Okunma sayısı 1119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: -
  • 31 kere teşekkür etti
  • 27 kere teşekkür edildi
SUV SAVAŞLARI
« : Eylül 12, 2017, 22:14:16 »
son yıllarda suv tarzı araçlar bayağı tutulmaya başladı. sizi bilmem ama bana göre gerçek 4*4 suv'un uzmanı yatay boxer motoru ve rayında giden tren gibi yol tutuşuyla  subaru'dur. ama 2.el, servis ağı ve yedek parça sıkıntıları gibi nedenler subaru'yu hakkettiği yere taşıyamadı. 1.6 xv modeli ile piyasada tutunmaya çalışıyor. bu alanda asıl başarıyı 1.6 motor dci dizel akıllı hamlesiyle nissan Quasghi yaptı. iyi satış rakamları yakaladı. ardından honda hrv, toyota chr ( hibrit) ile piyasaya giriş yaptı. vw tiguan golf'ün yerden yükseltilmişi gibi duruyor suzuki vitara da subaru ve mazda gibi aynı kaderi yaşıyor.  kia sportage ve hyundai tucson da iyi atılım yaptı son yıllarda. sizce konfor, donanım, güvenlik, sürüş zevki ve yakıt ekonomisinde öne çıkan suv hangisi?

Toyota Club Türkiye

SUV SAVAŞLARI
« : Eylül 12, 2017, 22:14:16 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: SUV SAVAŞLARI
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2017, 23:13:53 »
Subaru hakkındaki görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum, lakin bütün Subaru modelleri o efsanevi asymetric four wheel drive sistemine sahip değildir, bazı modellerinde, üretiliş amacına uygun olarak çekiş sistemi değişiklikleri mevcuttur hatta aynı model yılında aynı motor seçeneğinde donanım versiyonuna göre bile çekiş sistemi değişikliği mevcuttur.

XV modeli Impreza modelinin "crossover" kardeşi olarak nitelendirilebilir ama yapı itibariyle SUV yada MUV ailesine dahil edilemez, C sınıfı H/B yerine tercih edilebilecek bir araç sadece.

Nissan Quashqai tam ülkemize müstehak bir araç :) bana göre Renault markasının pazarlama harikası ama Nissan markasına yakışır bir araç değil, gerçek Nissan SUV abileri XTrail ve Pathfinder'ın (Patrol gibi bir efsaneyi anmıyorum bile) namına yakışır bir araç değil.

Bana göre çekiş sistemi, verimliliği, sorunsuzluğu konusunda son yıllarda en öne çıkan SUV Mazda CX serisidir, Subaru gibi her ne kadar ülkemizde eksiklikleri bulunan ve hak ettiği değeri göremeyen bir marka olsa dahi sırf üzerindeki mühendislik için alınası araçtır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2017, 03:44:35 »
Bi Nissan Patrol Y61 olsa fena olmazdı. :islik:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2017, 10:05:22 »
Xv nin performansı az daha iyi olsa tam alınacak araç vallahi.
Cx5 gerçekten rakiplerine göre az yakıyor ama lpg şart bence yine de. Forester taş gibi dün otobanda yeni kasasını gördüm bittim diyebilirim. Levorg gönüllerin efendisi ama fena yakıyor.
Kodiaq tam aile arabası. Superb in yerden yüksek versiyonu. Daha fiyatı uygun ateca var. Şahsen leon un crossover halini merak ediyorum.
Sportage İn yeni kasasını sevmiyorum o ön ızgara tüm herşeyi bitiriyor. Önceki kasası hoştu. Ama o da yakıyor.

Gönlümdekiler fazla yakmasa Levorg, sonra forester ile cx5,
Daha bir gerçekçi dünyaya dönersek fiyatları açısından Kodiaq, olmadı ateca derdim.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 19000
  • Model Yılı: '15
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 13, 2017, 11:25:34 »
Bu sinifta guzel arabalar var.  Ama fiyatlarindan oturu cok da erisilecek noktada degiller malesef  ozellikle turkiyede.  Bu aralar Qashqai cok dikkatimi cekiyor.  Tests etmedim sadece internette okuduklarimdan biliyorum. Gercekten cok ozellikli bir araba. Eger arac buyutmeye ve de dizel yakit a gecmeye karar verirsem en guclu adaylardan biri.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2017, 15:21:24 »
XTrail son kasa fiyatı maalesef çok arttı.
Vitara yeni kasa satışı adet olarak takip etmedim ama çok fazla görmeye başladım (ayrı bir konuda değinmek gerek). Geçenlerde de, bir dağın tepesinde, ormanın içinde eski kasa, tek kapısı mevcuttu.
Qashqai önceki kasa 2.0 dizel 4 çeker oldukça iyi gidiyordu ve nispeten az yakıyordu ama iç kalite ortalama. Daha Toyota konsept olarak Crossover lanse ettiğinde bu segmentlerin artık çok tutacağını söylemiştik. Artık insanlar bir kaç farklı ortama uyabilecek, bileşke araçlar tercih ediyor.
Süspansiyonda bazı kolların bağlantılarını bile bir tuşla  serbest bırakabilen, Abs'yi devreden çıkarabilen Patrol vb saf arazi araçları, mevcut ekonomilerde genelde dergi vb yerlerden takip edilecek gibi, üzücü.
Tiguan'ın küçüğü de geliyor.
Pajero vs artık göremiyoruz maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 13, 2017, 16:59:41 »
Bu tarz araçları sevmiyor olsam da Suv kılıklı peugeot 3008  son modelini beğendiğimi kabul etmeliyim. Yapmış olduğum test sürüşünde hafif arazi koşulları ve şehir ortamında gayet yeterli ve hatta iç dizayn çok hoş ancak 168 000 etmez ve almadım
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 13, 2017, 17:39:01 »
Evet 3008 de çok hoş Mehmet Ali abinin dediği gibi. Fiyat konularında artık hiçbir araca o fiyatlar vermeyi insanın içi el vermiyor, o nedenle yaşasın 2. el. :)
Rav4 de çok hoş.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '05
  • 447 kere teşekkür etti
  • 427 kere teşekkür edildi
Toyota Prius SUV
« Yanıtla #8 : Ekim 25, 2017, 17:51:45 »
Toyota Prius SUV Nurburgring'de görüntülendi

Görüntülenen test otomobili Prius ön kısmına rağmen RAV4 genel şekli ile dikkat çekiyor. Bu Prius+ MPV'nin olası bir evrimine işaret ediyor olabilir.
Toyota Prius SUV Nurburgring'de performans testinde görüntülendi. Görüntüler, Toyota'nın 7 koltuklu Prius+ MPV'yi yeni neslinde bir crossover modele dönüştürebileceğini düşündürüyor.

Toyota, Prius + MPV'yi ilk kez 2011'de piyasaya sürdü, son gelen görüntüler ise bu hibrit modelin evrim geçirmek üzere olduğunu haber veriyor. Otomobilin bir Prius SUV olduğunun en önemli işareti doğrudan standart Prius hatchback'ten alınan far setine sahip ön kısım.

Test otomobili, MPV selefinden daha büyük ve daha köşeli. Artan biniş yüksekliği ve daha iri alaşım jantlar da casus fotoğraflarda kendini belli ediyor.
Prius crossover, Japon markasının SUV serisine RAV4 ve Land Cruiser'in yanında katılabilir. Muhtemelen Toyota'nın SUV serisinin ortasında, Land Cruiser'in arkasında ancak RAV4'ün önünde konumlanabilir.

Prius'un hibrit güç aktarım sistemi ile ünlü olduğu göz önüne alındığında, SUV modeli neredeyse kesinlikle aynı sisteme sahip olacaktır. Toyota, SUV'nin ağırlığını dengelemek için hibrit sistemin güç çıkışını 121 bhp'nin üzerine çıkartabilir.

Toyota, önümüzdeki hafta (27 Ekim) başlayacak Tokyo Motor Show öncesinde konseptleri ile ilgili ipuçları yayınlamaya devam ediyor. Tokyo'da tanıtılacak yeniliklerin odak noktasını şu ana kadar elektrikli otomobiller oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde Prius SUV ile ilgili daha fazal bilgi gelebilir.

Kaynak: https://www.ototeknikveri.com/haber/11364/toyota-prius-suv-nurburgringde-goruntulendi