Gönderen Konu: Menzilin Fazla Göstermesi  (Okunma sayısı 980 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '17
Menzilin Fazla Göstermesi
« : Eylül 10, 2017, 10:04:04 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracımı geçen ay sıfır aldım şu an 2000 km'de 2017 Auris MDS. Aracı aldığımdan bu yana depoyu 4-5 kez fullediğimde menzil değeri hep 550 km civarı bir değer oluyordu. Bir hafta önce yolda giderken 430 gösteren menzilin bir anda 530 km göstermeye başladığını farkettim halbuki son fulledikten sonra 120 km kadar yol yapmıştım ve 430 mantıklı bir değerdi. Uzun lafın kısası aracın yaklaşık 100 km fazla menzil göstermesi gibi bir durum olduğuna kanaat getirdim. Daha sonra aracı tekrar fulledim ve menzil 100 km fazla yani 650 km gösterdi. Bu arada keşke 650 olsa ne güzel az yakarım. Dün aracı servise götürdüm, bilgisayara bağladılar ayrıca şamandıra vs kontrol ettiler ve her şey normal benzin biterse ışık yanar vs daha 700 leri de görürsünüz deyip beni gönderdiler. Bu arada bana benzin ibresi de fazla gösteriyor gibi geliyor ama kontrol ettiler normalmiş. Servisten sonra tekrar fulledim ve herşeyi sıfırladım ve şimdi ışık yanana kadar test edicem, bakalım ışık yandığında menzil kaç gösterecek. Bu arada ortalamam 9 litre civarı çok değişmiyor. Değerli fikrilerinizi ve deneyimlerinizi beklerim. Saygılarımla,

Ege

Toyota Club Türkiye

Menzilin Fazla Göstermesi
« : Eylül 10, 2017, 10:04:04 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10000
  • Model Yılı: '16
  • 6 kere teşekkür etti
  • 29 kere teşekkür edildi
Ynt: Menzilin Fazla Göstermesi
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2017, 11:59:40 »
Ege bey bence aracinizda sorun yok. Kullandikca Arabaya alisiyorsunuz. Cvt sanzimana alistikca daha yuksek menzilleride gorursunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '17
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2017, 18:11:31 »
Hasan bey, umarım söylediğiniz gibi arabada bir sorun yoktur.  Ayrıca kullandıkça menzil daha da artarsa bu ekonomi açısından gerçekten harika bir durum olur. Yorumunuz için teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 290000
  • Model Yılı: '04
  • 21 kere teşekkür etti
  • 86 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 10, 2017, 21:49:53 »
Bence rakamlara takılmayın. 2004 2.0 otm benzinli avensisim 60 lt benzin alıyor ve en fazla 460 km gider gösteriyor. 100 kmh üzerine çıkmadan uzun yolda 1100 km yol katedtim.
İSRA-37

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 32 kere teşekkür etti
  • 201 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 10, 2017, 22:08:00 »
Arkadaşlar merhaba,

Aracımı geçen ay sıfır aldım şu an 2000 km'de 2017 Auris MDS. Aracı aldığımdan bu yana depoyu 4-5 kez fullediğimde menzil değeri hep 550 km civarı bir değer oluyordu. Bir hafta önce yolda giderken 430 gösteren menzilin bir anda 530 km göstermeye başladığını farkettim halbuki son fulledikten sonra 120 km kadar yol yapmıştım ve 430 mantıklı bir değerdi. Uzun lafın kısası aracın yaklaşık 100 km fazla menzil göstermesi gibi bir durum olduğuna kanaat getirdim. Daha sonra aracı tekrar fulledim ve menzil 100 km fazla yani 650 km gösterdi. Bu arada keşke 650 olsa ne güzel az yakarım. Dün aracı servise götürdüm, bilgisayara bağladılar ayrıca şamandıra vs kontrol ettiler ve her şey normal benzin biterse ışık yanar vs daha 700 leri de görürsünüz deyip beni gönderdiler. Bu arada bana benzin ibresi de fazla gösteriyor gibi geliyor ama kontrol ettiler normalmiş. Servisten sonra tekrar fulledim ve herşeyi sıfırladım ve şimdi ışık yanana kadar test edicem, bakalım ışık yandığında menzil kaç gösterecek. Bu arada ortalamam 9 litre civarı çok değişmiyor. Değerli fikrilerinizi ve deneyimlerinizi beklerim. Saygılarımla,

Ege

1: Aracı gittikçe tanımanız vesilesi ile kulanım alışkanlığınız.

2: Motorun Rodajını tamamlaması ile kendine gelmesi neticesinde tüketimin düşmesi.

Gibi nedenlerden dolayı daha az yakıtla daha çok yol  ediyorsunuz muhtemelen. Bir yerde en üst noktaya ulaşacaksınız verimde.Bir süre sonra ise motor ve aktarma organları  yıpranmaya başlayacak ve tüketim nisbi olarak artmaya başlayacak.Tabi seneler sürer orası ayrı konu.

Tavsiyem aracınız  tork ve beygir eğrisini bulup  oradaki devir sayısına göre hangi devirde nasıl verim alacağınıza bakmanız.