Gönderen Konu: Arabaya et suyu dokuldu  (Okunma sayısı 9729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '15
Arabaya et suyu dokuldu
« : Eylül 04, 2017, 13:57:08 »
Merhabalar. Herkesin kurban bayramı mübarek olsun. Malum kestikten sonra etleri taşımak için aracimi kullandım. Biraz uzun yol gideceğim için klima dan soğusun diye içeri yerleştirdim. Özenle poşetleyip kartona koymama rağmen ufacık bi delikten akmış su ve yayılmış. Sağ yolcu paspası ve altına geçmiş. Keçeye geçmiş mi bilmiyorum henüz. Bir kaç yıkama yaptırdım ama anlık geçen koku daha sonra tekrardan ortaya çıkıyor. Bir türlü geçmedi arabaya binmek istemiyorum midem bulanıyor kokudan durulmuyor. Ne tür çözümler önerirsiniz lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Toyota Club Türkiye

Arabaya et suyu dokuldu
« : Eylül 04, 2017, 13:57:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
Ynt: Arabaya et suyu dokuldu
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2017, 14:31:35 »
hangi bölümler olduğu tam bilinmiyorsa,tüm keçe ,paspasları söktürün,yenilerini taktırın,zaten eskileri mikrop üretir,koku da geçmek bilmez,keçe paspaslar atıldığında kalan tüm  kısımları çamaşır suyu ve mr muscle portakal ile temizleyin sonra yeni keçeleri paspasları yerleştirin,kolay gelsin.polen filtresini de kontrol edin,o bölümlere de mr muscle portakal sıkın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2017, 15:38:22 »
hangi bölümler olduğu tam bilinmiyorsa,tüm keçe ,paspasları söktürün,yenilerini taktırın,zaten eskileri mikrop üretir,koku da geçmek bilmez,keçe paspaslar atıldığında çıkan kısımları çamaşır suyu ve mr muscle portakal ile temizleyin sonra yeni keçeleri paspasları yerleştirin,kolay gelsin.

Bölümler derken şu şekilde. Sağ yolcu paspasının altı. Yani halıflex paspasın altındaki siyah kaplama diyeyim. Bir kaç yıkamacı onun altına geçip altındaki keçenin sökülüp yenisinin takılması gerektiğini söyledi evet ama söktüğü gibi takabilecek mi acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Eylül 04, 2017, 15:58:40 »
Forumda aracın tabanını söküp yalıtım yapanların konuları var.
Onları örnek alarak orjinal halıyı halı yıkar gibi yıkayıp keçeleri atıp araca yalıtım yapabilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 42000
  • Model Yılı: '20
  • 284 kere teşekkür etti
  • 309 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2017, 16:28:33 »
Araç tamamen temizlense bile klima kanallarına koku yerleştiği için kokmaya devam eder. Taban temizlendikten sonra klima temizliği yapın veya yaptırın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kilometre: 93000
  • Model Yılı: '12
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2017, 18:08:13 »
valla İstanbul`u sel aldığında benim aracın içine kapının yanından su sızmıştı,yer döşemesini hemen oto kuaför de temizlettim vakit de geçti ama halen hafif bir küf kokusu var,servise bakım için bıraktığımda ne yapıyorsanız yapın temizleyin şunu diyeceğim:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 05, 2017, 00:03:47 »
Geçmiş olsun. Bence kokudan kurtulur kurtulmaz aracınızın içine ve bagaja 3d havuzlu paspas taktırmalısınız. Öyle olsa dökülen et suyunu paspastan döküp sadece paspası yıkayarak bu sıkıntıdan çok rahat bir şekilde kurtulurdunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 05, 2017, 10:09:32 »
Size tavsiyem halı yıkama makinesi ile yıkamanız veya yıkatmanız yönünde olacaktır .Ben 2 hafta önce her yıl olduğu gibi aracımın döşemelerini ve taban halısını halı yıkama makinem ile yıkadım . Güneş altına kapıları açık bırakıyorum mis gibi temizlik kokuyor .

Yapmanız gereken bol sıcak su ile bakteri temizleme özelliği olan yüzey temizleyicilerden malum bölgeye sıkın hatta ilk önce sıcak su ile bölgeyi yumuşatın sıcak su sıkıp veya döküp makine ile çektirin bu sayede kan ve et suyu yumuşayacaktır 2 -3 defa bu şekilde bölgenin yumuşamasını sağlayın . Akabinde gene kaynar su ve bakteri temizleyici madde ile  2-3 defa işlem yapın en sonunda durulama işlemi yapın . Aracın kapılarını açıp öğlen güneşi altına bırakın içi iyice kurusun makine ile zaten hafif nemli kalıyor iyi çekerseniz suyu bu şekilde çok yüksek ihtimal kokudan kurtulursunuz .

Sıcak su kiri yağı kanı yumuşatır makinede çekerek söküp alır deterjanda bakteri üremesini engeller temiz bir sonuç alırsınız
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 13800
  • 98 kere teşekkür etti
  • 77 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Eylül 05, 2017, 14:47:25 »
Öncelikle geçmiş olsun
Fazla kimyasal kullanımının bakterilerin üremesine çoğalmasına yardımcı olacağını okumuştum
Bence kaliteli kimyasalla kullanarak kesin sonuca ulaşmak daha mantıkılı
http://www.detailingdukkani.com/urun/valet-pro-enzyme-odour-eater-koku-giderici---500ml_5814.aspx
Bu ürünü kullanmadım ama bu tür olaylarda yardımcı olduğunu düşünüyorum
Profesyonellerden yardım alamanız daha mantıkılı bence herhangi bir yıkamacının kesin sonuca varacağı bir kirlilik değil
http://www.detailturkey.net/ bu forumu da inceleyip yardım alabilirsiniz
LİFE 1.33 COROLLA

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: B+
  • Model Yılı: -
  • 46 kere teşekkür etti
  • 103 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 05, 2017, 15:01:10 »
süt dökülen bir araç derhal temizliğe başlamayıp iyice kuruduktan sonra harekete geçtiği için taban halısını komple yenilemesine rağmen kokudan kurtulamadı. siz de bir an önce gerekirse taban halısını sökün temizliği yüzeysel değil derinlemesine yapın. geçmiş olsun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #10 : Eylül 05, 2017, 20:32:45 »
Önerileriniz için hepinize teşekkürler. Muhtemelen bu olaydan sonra olay bittikten sonra kesinlikle 3d paspas işini yapıcam teşekkürler :) Soruna gelince,yıkama makinesiyle 3 gün 1er gün arayla çektirdim fakat her türlü kuruduktan sonra koku devam etti. Dün forumdan bi arkadaşımızın tavsiyesiyle lokal bölgeye bir fısfıs aracılığıyla bol miktarda benzin sıktım ve benzinin iyice sızmasını sağladım. akşam üstü bu uygulamayı yaptım ve 2 saat kadar kapıları açık bıraktıktan sonra kapıları kapatıp camları biraz açık bırakarak sabaha kadar benzinin uçmasını bekledim. Evet biraz benzin kokusu var hala ama kalmış et suyundan çok çok daha iyidir. Şu anda tam 1 gün oldu bu uygulamayı yapalı ve sanırım işe yaradı eskisi gibi koku kalmadı. Tabi hala biraz benzin kokusu var benzin tamamen uçtuktan sonra artık hala da geçmediyse mecbur tabanı söktürüp keçeyi değiştiricez. Benzin kokusu tamamen gittikten sonra bilgilendiricem işe yarayıp yaramadığını. Herkese teşekkürler. Tabi ki aklına başka kesin çözüm gelenler tavsiye bırakabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 43000
  • Model Yılı: '14
  • 281 kere teşekkür etti
  • 530 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 06, 2017, 11:38:51 »
Geçmiş olsun. Forumda koku ile alakalı eski bir konu vardı. Dr. Mat diye de bir ilaçtan bahsediliyor. Denemenizde fayda var. Linki inceleyebilirsiniz. http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=43277.0

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Eylül 16, 2017, 19:49:17 »
10 TL lik benzinle her şeyi hallettim. Şu an sıfır koku aracım eskisi gibi kokuyor  :tamam: herkese teşekkürler