Gönderen Konu: Cruise Control (Hız Sabitleyici)  (Okunma sayısı 235350 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
Cruise Control (Hız Sabitleyici)
« : Ağustos 24, 2006, 11:11:43 »
Geçenlerde Astra ve meganeda yapıldığını duymuştum acaba güncel corollalara C.Control takılabiliniyor mu?

Toyota Club Türkiye

Cruise Control (Hız Sabitleyici)
« : Ağustos 24, 2006, 11:11:43 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
Ynt: Cruise Control (Hız Sabitleyici)
« Yanıtla #1 : Ağustos 24, 2006, 11:20:41 »
istanbuldan mercom eloktronik yapıyormuş sizde bir bilgi alın
leventm@ercomelektronik.com
0216 5405151
uygulatırsanız bana da bilgi verin
özcan antalya

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 24, 2006, 13:17:33 »
Alıntı yapılan: özcan demirel
istanbuldan mercom eloktronik yapıyormuş sizde bir bilgi alın
leventm@ercomelektronik.com
0216 5405151
uygulatırsanız bana da bilgi verin
özcan antalya
[/quote]
Bu işi servisler yapamıyor mu? En azından garanti bozulmaz değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #3 : Ağustos 24, 2006, 23:47:07 »
şimdi düze olmaya bilir ama mmt yi sormak lazım bir de mmt ler
de daha doğrusu dizellerde motor ile gaz pedalı arasında tel yok sensör var uzaktan algılıyor diye biliyorum ben bunun için mertol bey cdı vitoya yaptığını söledi aynı sistem buna da olur ama dizele

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2006, 19:03:10 »
inaşallah toyotanında böyle bi uygulaması vardır... zira astra ma 100 lira gibi bi masrafla serviste taktırabiliyorum ama uzun yola gitmediğim için taktırmadım... inşallah avensis e taktırılabilir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #5 : Ağustos 29, 2006, 22:17:01 »
Alıntı yapılan: özcan demirel
şimdi düze olmaya bilir ama mmt yi sormak lazım bir de mmt ler
de daha doğrusu dizellerde motor ile gaz pedalı arasında tel yok sensör var uzaktan algılıyor diye biliyorum ben bunun için mertol bey cdı vitoya yaptığını söledi aynı sistem buna da olur ama dizele
[/quote]
serviste olmuyor sonradan olmuyor mercan beyin taktığında araçtan sadece elektrik alıyorlarmış garati ile bi ilgisi falan yok gaz pedalı ile ilgili servislere arba yıkatacam desen arantiyi bozar gel biz yapalım derler bi şey de beceremezler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • cibili cibili şak şak şak...
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 102110
  • Model Yılı: '00
  • 41 kere teşekkür etti
  • 78 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 29, 2006, 22:37:07 »
Arkadaşlar bahsettiğiniz şeyi anlamadım biraz bahsederseniz sevinirim!
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE_____ ATAM
İŞİNE BAK__________________BABAM
OĞLUM BAĞA BAK BAĞA______ DEDEM

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2006, 21:07:01 »
dijital kilima işini nasıl çözdünüz
bana bilgi verirseniz sevinirim
benim bacanağım eloktronik öğretmeni
ona bu konuda çalış dedim
toyoto herşeyi beynin ayarladığını ve olmayacağını söyledi ama ben ce olabilir içeideki ısıyı algılayan sensör
 verilen değere gelince klimayı kapatır ama benim istediğim evdeki invertor klimalar gibi motoru kapatması değil rolantiye idirip belirli derecede sabitlemesi
ama dedimya servise ne sorarsan hayır diyor
ama onlar aparsa oluyor
çelik jant diyorum olmaz
ama kendileri takıyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #8 : Eylül 04, 2006, 22:03:32 »
mertol bey bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim bir de ben istanbuldan mercan eloktronik diye birisi ile görüşmüştüm o siz misiniz
dijital klima çıkmasınnı antalyada bulabilirmiyim bilmiyorum
sizin toyota da verimli çalıştımı
bana yardımcı olrsaanız çok sevinirim
artı c.contro da ne durumdayız siz bi şey inceleyecektiniz yanılmıyorsam
bide daha önce form da bahsettim
skn eco tuning var almanyada
bunun türkiye uzantısı gama tuning
ama şu anda bi ortaklık sornları var ama
bunu ben almanyadan inceledim
yakıt tsrruf proğramı şehir içinde %20 tasarrufu garanti ediyor
0538 4456840 cep tel eco tuning için
benim eposta adresim pinaryaren1974@hotmail.com
burayada yazabilirsiniz
bir de şu ampllerden aldım ultra blu osram nedir bunlar iyi midir?
saygılar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 16, 2007, 00:06:25 »
Sn.Mertol Kip in
ALINTI
Drive by wire olmayan arabalarda gaz kelebeğini kontrol etmek sureti ile hız sabitleme sistemi yapılıyor.
Oysa drive by wire olanlarda buna gerek yok. (Astra, golf IV, C-Max gibi) Çünkü bu araçlarda gaz kelebeği tel ile değil software ile kontrol ediliyor. Dolayısı ile eğer ECU da bu software yani hız sabitleme software i yüklü ise ve elektrik tesisatıda buna uygun hazırlandıgında sadece kontrol kolu takarak sorunsuz kullanabiliyorsunuz.[/quote]
yazısını okuduktan sonra,
Araştırmalarım neticesinde güncel toyota ve bir çok araçta gaz pedalının hemen üzerinde bulunan potansiyometreye baglı olarak gaz kontrol edildigini ve
Türkiyede de toyotalarda tek tip olarak 86691.80 servis kodlu ECU mevcut olup servislerde satıldıgını ögrendim.
yetkili serviste Cruise control taktırıyorum  yurt dışı toyotadan switch ( kablo ) bekliyoruz 3-4 haftada geliyor. Orj. toyota Cruise control kolu 150 YTL switch 36 YTL toplam 186 YTL dir.
Toyota merkez ile yazışmalarımızda da orj.cruise control kullanacagımız için garantiyi bozmadıgı maili alınmıştır.
Toyota Corolla VERSO 2006 Comfort

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 22, 2007, 01:08:53 »
Sonuçlandı mı işlemler?
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 22, 2007, 20:16:08 »
arkadaşlarım
C.C. kolu ve direksiyonda bulunan ortası lastikli kol giriş kapakcıgı geldi yalnız switc kablosu Toyota Türkiyenin yedek parça ve Arabaları satın almada bağlı oldugu Belçika toyotada stoklarında kalmadıgı için Japonyadan bekliyoruz Mayıs 26 da elimize ulaşacagım maili geldi. Geldikten sonra taktırmak için gideceğim gelişmeleri sizlere bildiririm.
Saygılar ve Hepinize kazasız günler dilerim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2007, 21:51:23 »
ali bey siz hangi  serviste taktırıyorsunuz
ben d4d ye taktırmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz msn adresim
pinaryaren1974@hotmail.com mektup atarsanız sevinirim
şimdiden teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #13 : Mayıs 22, 2007, 22:51:13 »
soylendıgı gıbı yetkılı servısler orj parca alınmadıgı takdırde bu takım degısıklere garantı kapsamında ızın vermıyor

ZZE1123L.. 3ZZ-FE ENGINE A/T SOL

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Mayıs 22, 2007, 23:05:03 »

ali bey bende sizin bağlantıda olduğunuz yetkili servisi öğrenebilirmiyim
hemen iletişime geçmeyi düşünüyorum çünkü
eğer yardımcı olursanız çok sevinirim
msn adresim erkandayi@hotmail.com eklerseniz listenize çok memnun olurum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
    • Toyota Club Türkiye
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '13
  • 34 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mayıs 23, 2007, 09:28:54 »
Dün Toyota Müşteri Hizmetlerine mail atmıştım, bizim arabalara hız sabitleyici bağlanabiliyor mu, hangi serviste yapılır vs şeklinde. Gelen cevap şöyle :

Sayın Günal YILMAZ,

Öncelikle Toyota tercihiniz ve e-mailiniz için teşekkür ederiz.

Tabi ki araçlar üzerine bazı ilave donanımlar teknik olarak monte edilebilmektedir. Ancak bu donanımlar için uygun parçalar ve bağlantı yerleri ve diğer alt yapılar hazırlandığı takdirde ilgili değişiklikler yapılabilecektir. Bu araç için de teknik olarak bu sistemin takılacağı tabiki söylenebilecektir fakat ilgili sisteme geçilebilmesi için araç üzerinde komple direksiyon kolonu, ara mafsallar, hidrolik direksiyon elektrik devresi ve tesisatı, sensörler algılayıcılar, vs. parçaların değişmesi ve ilave parçaların takılması gerekecektir. Bütün bu parçaların da özellikle fabrikasyon şartlarda hazırlanmasında ve montaj yapılmasında fayda olacağını düşünmekteyiz. Bu parçaların araç motor kompartmanında ve diğer yerlere olan bağlantısı için yerlerin hazırlanması özellikle zorluk oluşturmaktadır. Yetkili Satıcılarımızda yapılan servis işlemleri var olan sistemler üzerinde yapılmaktadır. Özellikle bu tür güvenlik ve güvenli sürüş ile ilgili konularda montajların fabrikasyon olarak araç üzerine uygulanmış olmasını önermekteyiz. Çünkü sistemi sadece yerleştirmek değildir önemli olan. Bu sistemin verimli bir şekilde çalışması ve testlerinin yapılması gerekmektedir. Bu tür çalışmalarda mühendislik bilgilerinin kullanılması ve hesaplamaların yapılması gerekmektedir. Ayrıca maliyet olarakta bu tür sistemlerin sonradan takılmasında araç üzerindeki mevcut donanımlı halinden çok daha yüksek olduğu tarafımızca da bilinmektedir.

Sonuç olarak, özellikle bu tür sistemlerin haricen (sonradan) takılmasını tavsiye etmemekteyiz .

Açıklamalarımızın yeterli olacağını ümid eder, esenlikler dileriz.

Saygılarımızla,

Toyotasa Müşteri İlişkileri

Bu nedenle işlem yaptığınız servisi bildirebilirseniz biz de oraya müracaat edebiliriz diye düşünüyorum. Ya da en azından müşteri hizmetleri ile bir dalaşma yapabilirim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Mayıs 23, 2007, 11:49:53 »

bende aramıştım banada böle demişlerdi. bu servisler hep bunu yapıyor bir keresinde gaz pedalının yanındaki plastik kısım tutmuyordu öle önemli bişey değildi götürdüm servise bana bütün ön konsolu değiştiricez dediler! gittim ince bir silikon çektim yapıştırdım kendim süper oldu hiç bir sorun kalmadı. bunlar para kazanmak ve işin kolayına kaçmak için komple ne varsa değiştiriyolar.
benim servislere bu konuda inancım biraz sarsıldı.  

Ayrıca bu sistemin araca takılmasının çok karmaşık bir iş olduğuna inanmıyorum...  

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Mayıs 24, 2007, 14:27:24 »
Arkadaşlar bende merak ve heyecanla parçayı bekliyorum,hemen işleme başlamak için.Bildiğiniz gibi ben corolla verso comfort kullanıyorum ve versonun elegant dizel ve benzinli versiyonlarında C.C. mevcut.Benim arabada ilk olurmu diye yola cıkmamda ışık yakan olay direksiyonun sagındaki silecek kolunun hemen altında CC kolu nun takıldıgı yerdeki kapakçıgı görmem olmuştu.kapakçıcı hafif bir tırnak hareketiyle çıkardığımda kolu monte yerinin oldugunu gördüm ve araştırmalarıma başladım. Orj. Toyota C.C için
Ögrenmemiz ve bilmemiz Gerekenler ;
1-Orj.C.C kolunun monte edilebileceği direksiyon, direksiyonun değişmesi gerekebilir
( Mesela versonun elegant versiyonundaki deri direksiyonu sordun meraktan 1500-2000 YTL civarı dediler Ohaa dedim bende... Bendeki deri direksiyon değil ama allahtan C.C kolu yeri direksiyonda var)
2-Aracının Drive By Wire mi yani gaz pedal kontrolu potansiyometre limi , yani gaz ECU tarafından elektronik olarak kontrol ediliyormu
3-Arabanızın ECU C.C destekliyor ve hız sabitleme software i yüklümü
Bu bilgileri servisinizden ögrenirseniz işiniz kolaylaşır

Sonuçlandıgında tüm detay bilgileri sizlerle paylaşacagım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Mayıs 30, 2007, 01:42:23 »
Arkadaşlar dün serivise gittim gelen parçaları taktıktan sonra direksiyondan ECU ya C.C. baglantı kablosu olmadıgı için kablo çekildi.Soketler takıldı arabayı çalıştırdıgımızda C.C. kolunun on-off dügmesine basınca Cruise lambası ekranda yandı test cihazına bagladık C.C. görüyor cihaz herhangi bir hata koduda vermedi C.C. kolunun tuslarının aşagı yukarı hız arttır azalt vesaire gibi komutlarıdacihaz OK ledi bizde sevinçle yola testine çıktık fakat hızı sabitleme yapmadı tesisatı yeniden gözden geciridik tekrar yola teste çıktık yine çalışmadı.Şimdi araştırıyoruz, sorun ya ECU da software mi yok yada motor tesisatı mı farklı aceba, bugun tekrar gidecegim ve verso elegant ile verso comfort un motor tesisatlarını karşılaştıracagız

Dünkü denememizin ardından bugün Toyota merkez ile görüşen servis yetkililerine merkezden çalışmama sebebinin verso comfort ile elegant ın ECU dan motora giden tesisat nolarının farklı olabilecegi bildirilmiş ve beş farklı seri nolu tesisat no su verilmiş.

Çünkü C.C. kolundan sistem çalışıyor fakat motor sabitleme yapmıyordu.Bende tesisat ların farklı olmasının sebeb olmasının düşük oldugunu belirttim sonuçta ECU pedaldan gelen gaz ver gaz kes komutlarını veriyor sadece sabitleme yapmıyor dedim.Arkadaşlarda farklı bir şey varki olmuyor dediler,
ve benim arabanın tesisat nosuna baktılar gerçekten merkezden verdikleri 5 seri numarada farklı idi bu 5 seri numaradan 2 si TR var dediler digerleri yokmuş.
Tesisat ın fiyatıda 1900 YTL bende serviste bulunan verso elegant ın tesisat nosuna bakalım bu 2 no dan hangisidir dedim ve baktık .

Tahmin edin ...Verso elegantın ve verso comfort un da tesisat ı ve seri noları aynı çıkmasınmı arkadaşlar şaşırdılar.
Sonuç olarak montaj yapılırkenki baglantıların verso elegantınki ile karşılaştırılıp tekrardan kontrol edilmesine karar verdik.
Bunun içinde verso elegantı olan bir arkadaştan 15-20 dakikalıgına aracının baglantı soketine bakmamız gerekiyor..Baktıktan sonra benim ile karşılaştıracagız.
Tesisat aynı,ECU aynı neden olmuyor aceba

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2007, 14:05:10 »
Offf işiniz çok zor hakikaten bu tür şeyler oluyor ne yazık ki. Servisteki versoyu açmıyorlar mı peki ondan bakamıyormusunuz?
2000 ZZE112 Toyota Corolla 1.6 Terra Special A/C